URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 16 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Începând din 24 august 2018 o persoană amendată pentru orice contravenţie - indiferent că este o contravenţie de mediu, silvică, la regimul construcţiilor, etc. - va beneficia de un interval de 15 zile în care va trebui să decidă dacă plăteşte amenda (în acest caz achitând jumătate din mimimul prevăzut de lege) sau formulează plângere în instanţă (caz în care, dacă pierde procesul, va plăti amenda prevăzută în procesul-verbal de contravenţie).
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
13 Aprilie 2011, 13:01

Despre Bar, la trecut

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Nu pot spune că m-a surprins din cale-afară descoperirea că Mihai Bar, poate cel mai reprezentativ lider al social-democraţilor bihoreni, a furnizat note informative către Securitate în anii '80. Asta nu fiindcă l-aş bănui de ticăloşie funciară, ci pentru că, după abundenţa de ştiri despre turnătoriile unor persoane până acum respectabile, precum Mona Muscă, Ioan Groşan, Nicolae Breban ori George Besoiu, nu mă mai miră absolut nimic.

Sunt tentat să cred că, aşa cum indică CNSAS şi după cum o spune şi el, Mihai Bar n-a prea avut încotro. Ros de ambiţia de a ajunge cineva, chiar cu preţul înfiripării unei relaţii cu Securitatea, ce începea blând, dar putea continua dur, tânărul inginer de acum trei decenii dovedea solicitudine faţă de braţul înarmat al Partidului Comunist care îi ceruse să-şi portretizeze colegii sau subalternii. Dacă în notele sale Bar a vorbit despre ei doar de bine, aşa cum susţine, nu pot decât să mă bucur. Şi că alţii nu au suferit din cauza sa, şi pentru că numărul nemernicilor din jur nu sporeşte cu unul.

Problema lui Bar, dar şi a noastră, a celor conduşi sau reprezentaţi de el în ultimele două decenii, e însă alta: omul care se credea un politician drept a vorbit despre corupţia altora, în timp ce în legătură cu propria morală nu s-a judecat niciodată. Dacă se examina, putea ajunge la concluzia că, în fond, dacă tot n-a făcut nimănui vreun rău, era mai corect să-şi asume trecutul. Cum suntem o naţiune de blânzi, care a îngăduit ca torţionari notorii să beneficieze până la moarte de pensii de lux, nimeni nu l-ar fi condamnat cu asprime.

Mai ştii, unii poate i-ar fi apreciat şi gestul, dar şi faptul că a preferat să descrie pentru Securitate calităţile, nu defectele sau viciile celor pe care era pus să-i caracterizeze. Ba alţii ar fi putut concluziona chiar că dacă Bar n-ar fi dat acele note "amicale", s-ar fi găsit un altul care s-o facă, iar subiecţii ar fi ieşit din turnătorii mult mai vătămaţi...

E posibil, de asemenea, ca informaţia privind contactele lui Bar cu Securitatea să fi "transpirat" în urma unei lucrături din partea propriilor colegi de partid, care abia aşteaptă să scape de el. Ar fi o manieră securistică de a rezolva conflictele în PSD Bihor, dar nici asta nu mă miră.

Mi-ar fi plăcut, deci, ca Bar să fi fost cel care, dacă nu în 1990, măcar în 2000, să fi ieşit în public şi să spună în stilul lui: "Fraţilor, asta a fost, iertaţi-mă şi mă înţelegeţi". Ăsta era caracter! Lunga sa inacţiune mă face însă să mă tem că în toţi aceşti ani de după 1989 mai ştiau şi alţii despre tinicheaua din dosarul său. Şi mă întreb, aşadar: câte din deciziile luate ca şef peste judeţ, câte din voturile date în Camera Deputaţilor nu i-au fost impuse de cei care-i ştiau secretul? Să fie Securitatea, în noile sale forme, cea care ne conduce şi acum? De ce, Mişule, de ce?...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
Examen medical la jurnalisti
Ar cam trebui o lege mai clara si pentru ziaristi. Cu control anual la neuro si tot tacimul, ca altfel cine primeste banul da in cine apuca si cum i se comanda.
Postat 16 Aprilie 2011, 17:29 de Fuel
Dracu se ascunde in detalii.
Nu putem schimba trecutul, dar putem controla viitorul. Se impune decenta chiar si atunci cand dam cu pietre.
Postat 16 Aprilie 2011, 15:50 de safe
Cris un gunoi
mare gunoi ai ajuns lingaule. Ai luat si de la Mang ca de la Bolojan sau ai reducere de tarife ?
Postat 15 Aprilie 2011, 22:56 de lica
Despre KRISS la viitor
Un om de viitor este, in schimb, pseudo-ziaristul CRIS ABRUDAN.
Postat 15 Aprilie 2011, 14:16 de KRISS
LATRAII VECHI SI NOI...
DE CE NU SCRIETI LA FEL DE "STUPEFIATI" SI "ORIPILATI" DESPRE COLABORATORII SERVICIILOR SECRETE STRAINE ? DE CE NU SCRIETI DESPRE CEI CARE AU VANDUT SI DISTRUS VIITORUL TINERILOR DIN ROMANIA ? DE CE ?
Postat 14 Aprilie 2011, 23:25 de santinel
replica la articol
Misu Bar,turnator la Securitate`` turnator la Mosad,FBI,M16.SRI,faptele sunt irelevante atita vreme cit nu s-a aplicat Legea Lustratiei si Punctul 8 al Declaratiei de la Timisoara ,,Prinde orbul scoate-i ochi!:))=))Dar Felix voiculescuBashinosul ,dar marinaru Basescu cu faptele de la Anvers,dar alti tortionari comunisti securisti ?:))=)) Reproshez lui Mihai Bar multe fapte si rele si bune,nimeni nu este perfect,este perfectibil adaptabil unei stari de fapt de situatie :))=))Da intre el MB si senatorul PSD Ioan Mang la Consiliul Judetean aleg si-l votez pe Mihai Bar pentru ca are omul acesta o arta a oratoriei care capteaza atentia militantilor PSD de raman cu gura cascata,ceea ce senatorul PSD Ioan Mang nu va avea niciodata.:))=)).Reproshez ca la o intilnire electorala PSD a vrut sa ne tradeze unui preten militian securist traseist politic actualmente primar PeNaL padureanu cheretit mare hot bandit Pasca Ioan care la invitat la ,,o palinca `` la el acasa si liderul nostru PSD i-a zis ca se supara si pe buna dreptate ca venit la o intilnire electoralaPSD ,nu la tirg de functii de primar si consilieri PSD de pe lista electorala :))=))Aceasta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 13 Aprilie 2011, 21:37 de Romanul Simplu
despre mang
ca tot veni vorba, MANG. daca aveti chef de o mica ancheta jurnalistica, vedeti a cui firma si la ce preturi fantastice a livrat echipamente IT catre Universitatea din Oradea, intr-o prima etapa a regimului Maghiar. si cum de oare acea firma s-a si inchis de indata ce in 2004 PSD a pierdut alegerile. iar acum apare ca mare deontolog. daca l-a sapat pe mang, nu are decat sa ma bucre, sa se manance intre ei toti acesti politicieni din garda veche, fosti securisti, parveniti, delapidatori, fie ei din PDL, PSD, PNL, UDMR sau orice avorton politic ar mai fi. da, ulti vor spune ca nu se va schimba nimic cu astfel de dezvaluiri. nu cred, ia sa le vedem in presa faptele de vitejie si la fiecare conferinta de presa, sa-i chestionati asupra acestora, dupa ce-si termina discursurile glorioase si planurile marete de \"salvare a tarii\". eu n u cred ca vor ramane fara ecou.
Postat 13 Aprilie 2011, 21:18 de ion
SCORTOSUL si MANGUITUL
URATUL II A distrus intr-un timp trecord reteaua magazinelor UJCM, instrainand pe bani de nimic spatiile comerciale; A facut achizitii paguboase (a cumparat tone de insigne, brelocuri si sepci, care au ramas pe stoc) fapt care i-a adus si porecla de MISU BRELOC.... ETC. Cei care l-au cunoscut, lucrand cu el , vor ramane cu un gust amar de cate ori vor auzi de el.... DAR,... exista in PSD Bihor, persoane pe langa care Misu este un mic copilas..... MANG, l-a surclasat de mult, cu imaginea de bonom din spatele unui zambet, din mustata care se vrea binevoitor" fapta buna impreuna". Singura, privirea sulfana si taioasa ascunsa pe dupa ochelar il tradeaza..., El este in spatele " aflarii adevarului despre BAR" Macar BAR, are un adevar, dar MANG cat este el de mare este numai MINCIUNA si PREFACATORIE UN OM CA MANG, ESTE MULT MAI PERICULOS dECAT UN OM CA BAR!!! Asa ca, feriti-va
Postat 13 Aprilie 2011, 19:34 de Gabi
SCORTOSUL
URATUL, Era poreclit la UJCM..pentru privirea rautacioasa cu sprancenele incretite cu care privea catre cei mici, din inaltimea functiei in care a fost plasat de securisti! Se comporta ca un despot incuraja para si suflatul, intronand dezbinarea printre angajati! In momentele care au precedat revolutia , a convocat o sedinta in care l-a obligat pe unul din colegi(Arva Stefan) sa ia cuvantul si sa blameze evenimentele de la Timisoara- in conditiile in care acest coleg avea un fiu care facea armata in Timisoara si nu avea vesti de la el de trei zile..-josnic gest! Dar lupul cel fioros, s-a ransformat in noaptea de dupa Revolutie in Miel! Cine credeti ca a decupat steagul? Cine credeti ca a calcat in picioare stema comunista? Cine credeti si-a legat mandru de el, o banderola de mare revolutionar pe bratul drept? Cine credeti ca dupa trei zile de la revolutie condamna cu spume la gura comunismul lasand sa-i curga o picatura de ceva din ochi, pe post de lacrima? MISU! Domnilor! Misu! Pentru ca este un bun actor a reusit sa creeze in mintea multora , o alta imagine despre el care este departe de cea reala ,Misu Breloc, vanzatorul spatiilor comerciale (32)ale UJCM a distrus intr-un timp
Postat 13 Aprilie 2011, 19:17 de Gabi
Pune mâna pe carte!
Băi 'telectualule şi editorialistule care dai cu opinii în populaţie, cum îl compari tu pe Mişu Bar cu Mona Muscă, Groşan, Breban sau ION (nu "George") Besoiu? Ai studiat cazurile lor ca să judeci nuanţat şi în contextul fiecăruia? Habar n-ai pe ce lume trăieşti. Sau eşti pus să latri...
Postat 13 Aprilie 2011, 15:19 de Ion
dezvaluiri
felicitari pentru articol si asteptam in continuare dezvaluiri. daca sunteti cu adevarat independenti si aveti curajul sa va asumati o astfel de initiativa, m-as bucura, dupa cum scrisesem intr-un comentariu anterior, ca saptamanal cel putin 1 mare \"smecher\" sa fie descoperit, de la toate partidele. sa nu creada ei ca va merge la infinit aceasta poveste -\" ma bag in fata, cer sprijin unora cu bani, prind postul politic, il rasplatesc inzecit pe cel ce m-a sprijinit si imi vad linistit de afaceri apoi, in dauna interesului public\". nu se mai poate, e ceasul al 13-lea.
Postat 13 Aprilie 2011, 14:31 de ion
cine vorbeste
Sint uimita de tupeul lui cris abrudan.. cine nu stie, poarta ambele nume. Se cam stie unde versi sacul lunar de povesti, inclusiv despre seful tau chirila..unde ce de ce si cu cine..iti amintest.i cumva ....Am avut o mare apreciere fata de chirilla, la fel si dezamagirea.....
Postat 13 Aprilie 2011, 14:15 de diana
count display

FOTO BIHOREANUL

  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)
  • Oradea Summer Film: Caliu și taraful lui au cântat în Parcul Cetății (FOTO / VIDEO)
  • Miting cu repetiţie: Sute de orădeni au ieşit din nou să protesteze (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON