URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 30 MAI 2024
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Cele mai multe statui le veți găsi ori în țările mari, foste imperii, ori, paradoxal, în cele mai mărunte. Din prima categorie face parte, de pildă, Marea Britanie, unde personalitățile abundă și era păcat să nu fie imortalizate. La polul opus mi s-a părut a fi Macedonia de Nord, unde, la o populație de nici trei milioane de locuitori, sunt o grămadă de lucrări de for public...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Țineți-vă bine, urmează perioada tumultoasă, marcată de agitație și circ, a campaniei electorale! Precampania se desfășoară deja, unii competitori grăbindu-se să fure startul și să ocupe spațiul public cu mesaje și inițiative care mai de care mai colorate, ca să nu zic caraghioase. Peisajul este trist și dezamăgitor, îndeosebi prin prisma calității oamenilor politici care-l populează, dar și a mesajelor vehiculate, cele mai multe izvorâte dintr-un populism deșănțat.
Zic şi eu
Adrian Cris
Doi necăjiți din Bihor au devenit primii români pe care justiția noastră i-a condamnat la închisoare, ce-i drept cu amânare, pentru că în 2021 și-au retras copiii de la școala din Bratca. Cazul a ajuns în instanță după ce școala a anunțat Poliția și DGASPC, iar Parchetul Aleșd i-a inculpat pentru împiedicarea dreptului la educație.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Pentru cine veți vota pentru a ocupa funcția de primar al Oradiei, la alegerile din 9 iunie?
De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În data de 10 mai 2024, Președintele României a promulgat un proiect de lege inițiat în 2023 de doi celebri parlamentari (Ion-Marcel Ciolacu și Nicolae-Ionel Ciucă), prin care se schimbă radical regimul infracțiunii de evaziune fiscală, în sensul în care infractorul va plăti ca să nu mai meargă la închisoare - cu cât va plăti mai târziu, cu atât va plăti mai mult!
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Epuizarea profesională, denumită și burnout, este definită de Organizația Mondială a Sănătății ca un sentiment de oboseală intensă și constantă, de pierderea controlului și de incapacitatea de a obține rezultate concrete la locul de muncă.
20 Aprilie 2024, 10:39

Mesajul primarului Florin Birta cu prilejul împlinirii a 105 ani de la intrarea Armatei Române în Oradea

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Dragi orădeni,

În fiecare an, pe 20 aprilie, marcăm cu mândrie și emoție momentul crucial al eliberării orașului Oradea de către Armata Română. Anul acesta, sărbătorim cu inima plină de bucurie și recunoștință împlinirea a 105 ani de la acel moment istoric în urma căruia orașul nostru și-a unit destinele cu cele ale țării-mamă, într-un act care a consolidat identitatea și integritatea națională.

De-a lungul deceniilor care au urmat, Oradea și-a consolidat poziția ca un important centru cultural, economic și social al țării. În ciuda provocărilor și schimbărilor istorice, orașul a încercat mereu să cultive valorile autentice ale bunei conviețuiri în contextul unei comunități multietnice și multiculturale, contribuind astfel în mod substanțial la evoluția și dezvoltarea României. Prin această participare activă la procesul de modernizare și progres al întregii țări, Oradea a avut o contribuție însemnată la întărirea statului român și la afirmarea sa pe plan internațional.

Astăzi, când sărbătorim acest moment de cotitură în istoria noastră, reflectăm cu recunoștință la sacrificiile și eforturile celor care au luptat pentru libertate și unitate națională. Ne amintim de eroii anonimi care și-au dedicat viața întru apărarea idealurilor noastre comune și ne reafirmăm angajamentul față de valorile pentru care au luptat. În același timp, privim cu încredere spre viitorul nostru comun, al tuturor orădenilor, conștienți de faptul că, prin unitate și solidaritate, vom continua să construim un oraș puternic și prosper pentru generațiile viitoare.

De-a lungul istoriei sale, Oradea a fost mereu deschisă valorilor europene, iar acum putem spune că identitatea europeană a orașului nostru a ajuns un amestec fascinant de istorie, cultură, diversitate și progres. Orădenii, la rândul lor, sunt europeni prin natura aspirațiilor lor, aspirații care nu s-au îndepărtat niciodată de ideea conviețuirii pașnice și a respectului reciproc, aspecte de o importanță crucială, astăzi, când vedem cum stabilitatea și armonia interetnică sunt puse sub semnul întrebării în regiunea învecinată. Acest patrimoniu cultural comun ar trebui să reprezinte un fundament solid pentru promovarea dialogului și cooperării în vederea consolidării păcii și stabilității în regiune.

Cu acest gând doresc să mă adresez cetățenilor orașului nostru și să-i invit să nu abandoneze niciodată valorile europene, valori fără de care Oradea ar fi doar o vitrină prăfuită, în care patrimoniul Art Nouveau ar fi o simplă butaforie, iar noul drum care ne leagă nemijlocit de Europa prin autostrada Transilvania nu ar duce nicăieri.

Florin Birta
primarul Oradiei

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
5 Comentarii
KP aka mama Omida
Te doare rău când vezi ca Orădenii sunt mândri de Oradea.
Postat 21 Aprilie 2024, 13:52 de Sandu2100
Un mesaj serios ar fi fost că ...
... municipalitatea se dezice de planul diabolic al trioului Bolojan + Mălan + Gal, de a dubla profitul grupului de firme Keviep, care cuprinde atât platformele gropii ecologică cât și operatorul de salubritate AVE, pein reducerea la jumătate a programelor de colectare a deșeurilor recuperabile. De ce oare? Pentru că mercenari precum Bolojan de la PNL, sau Pasztor de la UDMR - dar și mulți alți tâlhari politici - sunt acționari prin diverși intermediari la afacerile întregului Sistem Integrat de Gestionare a Deșeurilor din județul Bihor.
Postat 21 Aprilie 2024, 08:40 de KP
ce bine scrie birta asta
Textul e scris chiar de birta cu stiloul cu penita de aur in biroul lui din primarie :)))
Postat 20 Aprilie 2024, 15:05 de Traian
La mulți ani Oradea.
Mă bucur sa vad ca a fost lume multă.
Postat 20 Aprilie 2024, 11:19 de Sandu2100
Corect
Dl Birta are si votul meu.
Postat 20 Aprilie 2024, 10:47 de Riviera
count display
Ultimele Comentarii

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5851 RON
  • 1 EUR = 4.9762 RON
  • 1 HUF = 0.0129 RON