URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 14 IULIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Lumea se întreabă de ce trebuie să achite asigurări de sănătate și veteranii de război. Sau de ce mamele aflate în îngrijirea copilului sunt supuse aceleiași obligații. Doar cu banii astfel adunați în plus nu astupăm marea gaură din buget. Numai că Ilie Bolojan știe că, dacă faci o excepție, imediat urmează și altele. Când a introdus plata parcării pentru absolut toți cetățenii Oradiei, au sunat telefoanele în draci. Ziariști, judecători, polițiști, atârnători de partid ș.a. s-au trezit cu amenzi pe parbrize. Știți care a fost reacția lui Bolojan? „Vă rog să trimiteți amenda la mine la birou, că o s-o plătesc eu”. Așa i-a pus la punct.
Zic şi eu
Adrian Cris
În 2008, când prelua Primăria Oradea, îl știam deja binișor pe Ilie Bolojan. Își începuse ascensiunea cu patru ani înainte. În 2004, câteva luni, fusese consilier județean, unul venit „de la țară”, dar singurul care citea toate proiectele de hotărâri (ceea ce, cred, nu făceau nici măcar șefii Consiliului Județean) și care punea întrebări.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Credeți că măsurile fiscale adoptate de Guvernul Bolojan sunt necesare și eficiente?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Zilele acestea se discută în spațiul public faptul că măsurile fiscale de austeritate așteptate în cursul lunii iulie vor fi cuprinse într-un act normativ ce nu va fi ordonanță de urgență, cum se întâmplă de obicei, ci o lege care va fi adoptată prin procedura specială a angajării răspunderii Guvernului în fața Parlamentului.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
23 Iulie 2024, 20:01

Ne enervează: Coridorul verde Barcăului s-a uscat (FOTO)

Ne enervează: Coridorul verde Barcăului s-a uscat (FOTO) Foto: Szilágyi Lóránd / BIHOREANUL
Ne enervează: Coridorul verde Barcăului s-a uscat (FOTO) Foto: Szilágyi Lóránd / BIHOREANUL
Ne enervează: Coridorul verde Barcăului s-a uscat (FOTO) Foto: Szilágyi Lóránd / BIHOREANUL
Ne enervează: Coridorul verde Barcăului s-a uscat (FOTO) Foto: Szilágyi Lóránd / BIHOREANUL
Ne enervează: Coridorul verde Barcăului s-a uscat (FOTO) Foto: Szilágyi Lóránd / BIHOREANUL
Ne enervează: Coridorul verde Barcăului s-a uscat (FOTO) Foto: Szilágyi Lóránd / BIHOREANUL
Ne enervează: Coridorul verde Barcăului s-a uscat (FOTO) Foto: Szilágyi Lóránd / BIHOREANUL
Ne enervează: Coridorul verde Barcăului s-a uscat (FOTO) Foto: Szilágyi Lóránd / BIHOREANUL
Ne enervează: Coridorul verde Barcăului s-a uscat (FOTO) Foto: Szilágyi Lóránd / BIHOREANUL
Ne enervează: Coridorul verde Barcăului s-a uscat (FOTO) Foto: Szilágyi Lóránd / BIHOREANUL
Ne enervează: Coridorul verde Barcăului s-a uscat (FOTO) Foto: Szilágyi Lóránd / BIHOREANUL
Ne enervează: Coridorul verde Barcăului s-a uscat (FOTO) Foto: Szilágyi Lóránd / BIHOREANUL
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Iarba din parcul Barcăului este uscată pe o porțiune extinsă, situată spre strada Oneştilor, încă de la începutul lunii iulie.

De altfel, vegetaţia de pe acest așa numit „coridor verde” din oraș a fost arsă de soare, cum s-a mai întâmplat și-n alte veri, pe fondul temperaturilor mari și irigațiilor deficitare.

„În fiecare an, în lunile iulie – august, când e mai mare căldura, sistemele de irigaţii din Parcul Barcăului nu funcţionează în mod subit. Acum un an şi acum doi ani la fel s-a întâmplat. Suspectez că cei de la Primăria Oradea şi cei de la Compania de Apă Oradea dau vina unii pe alţii şi ţin parcul fără irigaţii în mod intenţionat în fiecare an ca să facă economii de apă şi curent. Bătaie de joc pe banii noştri!", a reclamat un orădean ziarului BIHOREANUL.

Revoltat, omul a trimis și o reclamație prin aplicația municipalității, Oradea City Report, dar fără o finalitate.

Contactaţi de BIHOREANUL, reprezentanţii municipalităţii au pus uscarea vegetaţiei din acea zonă pe seama proastei funcţionări a sistemului de irigaţie.

„La parcul din zona Barcăului a apărut o problemă de funcţionare a pompelor pentru irigaţie. Acestea se află încă în garanţie. Angajaţii CAO au trimis deja o notificare către firma care a amenajat parcul pentru a repara sau înlocui pompele defecte", a declarat viceprimarul Oradiei, Marcel Dragoş.

Pe de altă parte, acesta a spus că irigarea parcului din strada Barcăului ridică probleme în perioadele caniculare şi pentru că, pe reţeaua din zonă, presiunea apei scade brusc.

Viceprimarul afirmă că debitul apei din reţea se prăbuşeşte pe fondul consumului ridicat pentru că vecinii de la case îşi stropesc grădinile cu apă furnizată de CAO, deşi acest lucru este interzis.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
9 Comentarii
..........
Spre nefericirea prostovanilor/miserupistilor din primărie care au doar scuze acolo avem și o mică porțiune administrată de o firma privată ( că sunt reclame amplasate pe acea zona) unde iarba e mereu verde și deasa de îți vine să te arunci in ea.Deci dc nu ești o viceprimarita căreia doar gura îi umbla despre cum face și drege atunci se poate, că nu e asta fizica atomica.
Postat 24 Iulie 2024, 15:35 de Robert
Green green grad of home!
Din päcate nu este caz singular. Taierea abuziva a vegetatiei la doua sãptãmâni, taierea pânã la radacina a ierbii, firele de iarbã nepurând tine umbrã unul altuia, necolectarea resturilor dupã taierea, sufocând vegetatia dedesubt, lipsa intretinerii, inexistenta udatii mãcar dinncând în când, a ingrijitii zonelor verzi, duce la uscare. Lipsa unui gradinar al orasului se vede si din aspectul dezordonat al pomilor, garduri vii crescute peste trotuare, parcurile distruse si nerestaurate.
Postat 24 Iulie 2024, 13:32 de iahim
Iarba verde de acasa...
Solutia ideala ar fi pajistea urbana sau gradina natur. Adica utilizarea plantelor perene, care au nevoie de mai putina ingrijire si o cantitatye mai mica de apa...
Postat 24 Iulie 2024, 08:37 de fvgit
Așa vor ajunge toate spațiile verzi ...
... la ce gândire de lăcuste au edilii. Ei cu betonul ... că unu-i prețul la metrul cub de ciment și altu-i costul celui la apă.
Postat 24 Iulie 2024, 08:14 de KP
@ levente
Da cetateanul este de vina! Ziarul zice ca de Ani de zile este asa. In urma cu 2 luni a fost Campanie electorala! Citi cetateni au pus intrebari? Cea capitala : ce faceti cu banii nostri? Respectait drepturile noastra pentru impozitul ce-l platim? Care este DATORIA Oradiei? Care sint proiectele propuse pentru noul mandat? Sa nu ne trezim ca dupa prea multe reclamatii sa se gaseasca "Antreprenorul" potrivit pentru ceva constructii si un pic de betonare. Asa totul va fi curat. Da D-l Levente aveti dreptate, cetateanul este devina!
Postat 24 Iulie 2024, 07:53 de Piranda
Sandu cu iq 20
Tipic pnl totul doar de mantuiala si nu se intretine. Se va reface din nou la anu pe mai multi bani si peste 2 ani la fel. Spranceana cu sluga lui si coridoarele lor verzi cu copaci in ghivece
Postat 23 Iulie 2024, 23:34 de sandu2102
Pe seceta asta
Nu trebuie sa ne ardă udatul. Se schimba clima si ne adaptăm.
Postat 23 Iulie 2024, 21:41 de Sandu2100
Hm
Salutări edililor! Cum și citim din reportaj totdeauna contribuabilii sunt de vina întotdeauna niciodată conducerea mai ales nou votat ,păcat păcat păcat.
Postat 23 Iulie 2024, 21:30 de levente49
Ca is orice alta zona "verde" noua din oras...
Vedeti cum arata orice zona noua verde din oras, la arena la fel... zona horea unde in primavara s-a laudat primaria ca a plantat sute de copaci, jumatate s-au uscat deja...
Postat 23 Iulie 2024, 20:18 de cristianteofil
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.3461 RON
  • 1 EUR = 5.081 RON
  • 1 HUF = 0.0127 RON