URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 21 APRILIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Până acum, când călătoream în străinătate, ne plângeam că ţiganii cerşetori ne fac neamul de râs. Acum ne fac de ruşine cei care ne conduc, analfabeţii din Guvern şi nesimţiţii din Parlament. Pe mine cel mai tare mă enervează când aud că se vorbeşte de Guvernul Dragnea sau Guvernul Dăncilă. Guvernul nu este nici al infractorului de Teleorman, nici al sărmanei petroliste.
Zic şi eu
Adrian Cris
La CJ Bihor este blocaj, ţipă de doi ani coaliţia UDMR-PSD-ALDE şi divizia sa de presă, acuzând mai nou că refuzul consilierilor PNL de a vota bugetul pe 2018 a făcut ca salariaţii instituţiei şi ai celor subordonate să capete luna asta doar 70% din lefuri. Nicio noutate. Politrucii locali repetă papagaliceşte cuvinte precum "blocaj" şi "boicot" la fel cum şefii lor boscorodesc întruna "Soros" şi "Statul Paralel". De data asta, totuşi, nu cu ei am treabă, ci cu PNL-iştii...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Șobolanii internetului sunt ușor de recunoscut: sunt frustrați, nefericiți, rasiști, sexiști, antisemiți, urăsc totul și pe toată lumea. Nu cunosc rețeta dialogului și polemicii, nu au vocația construcției, dar excelează în cea a distrugerii, chiar dacă puterea lor distructivă este, încă, nesemnificativă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cum apreciaţi că au fost costurile încălzirii în Oradea în această iarnă?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Codul de procedură civilă prevede o procedură rapidă şi relativ ieftină prin care o persoană poate să obţină o hotărâre judecătorească prin care datornicul său să fie obligat să achite sumele de bani pe care i le datorează.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hepatita acută virală se declanşează după o perioadă de incubaţie de15-45 de zile pentru hepatita A, 30-180 de zile pentru hepatita B şi D, 15-160 de zile pentru hepatita C şi 14-60 de zile pentru hepatita E. Simptomele sunt variabile şi cel mai des există o pierdere a poftei de mâncare, greţuri şi chiar vărsături, oboseală...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Consensul unanim în psihologie a fost până acum că depresia se leagă de procesele chimice din creier (serotonina în special), dar o serie de noi studii au propus o nouă teorie: şi anume aceea că depresia ar putea să aibă cauze fizice.
19 Aprilie 2018, 13:01

Onor la general! 99 de ani de la intrarea în Oradea a trupelor române conduse de generalul Traian Moşoiu

Primăria organizează vineri, de la ora 12, festivităţile ocazionate de intrarea în Oradea pe 20 aprilie 1919 a trupelor române, avându-l în frunte pe generalul Traian Moşoiu.

Ceremonia care va marca şi împlinirea a 99 de ani de la instalarea administraţiei româneşti va începe cu o slujbă de Te Deum oficiată la Biserica cu Lună, după care oficialităţile se vor deplasa în alai pe strada Avram Iancu la statuia generalului Moşoiu din strada Armatei Române.

Începând cu ora 12:50, evenimentul va continua cu alocuţiuni privind semnificaţia zilei de 20 aprilie 1919 pentru istoria Oradiei, susţinute de primarul Ilie Bolojan şi un istoric local, un recital al corului Traian Moşoiu, precum şi o festivitate de depunere de coroane şi jerbe de flori.

La final, va avea loc o defilare a detaşamentului de onoare.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
14 Comentarii
.......
Cred ca 20 aprilie ar fi trebuit sa fie Ziua Oradiei! Armata Regala Romana, in frunte cu un general roman, intra in Oradea, alungand derbedeii de tot felul, albi, rosii de-ai lui kun béla, etc. Ce a fost in octombrie 1944 a fost regizat de Mosfilm. Sigur, au murit si-n octombrie '44 romani, mult prea multi, dar au murit pt. ca asa au vrut rusii.
Postat 20 Aprilie 2018, 11:29 de pinonel
Teodor Dan Sarca
In vremea când făceam taxi l-am dus pe Bolojan cu taxiul o data, atâta treaba am eu cu el. Atunci i-am spus că acolo trebuie e bine facut pe sub cris , în rest nu m-am mai intalnit cu el. In rest ai dreptul la libera exprimare. Dar nu stiu se da dreptul asta si la prosti? Ca ata esti de prost ca nici nu realizezi. Eu ți-am mai spus ce trebuie sa faci, dar mai ai o sansa la VASLUI.
Postat 19 Aprilie 2018, 19:09 de Sandu1201
pus pis
@poiu: Mă bucur dacă tu cumperi la fiecare târg " CARE CEVA "! Am cumpărat și eu o singură dată și am aruncat la gunoi! Nu puteam ucide pisica!
Postat 16 Aprilie 2018, 18:02 de dani-e-let
se intervine doar la comentariile mele... de ce? nu înjur, nu scriu chestii obscene...p
@poiu: Prima definiție din DEX este cea care am prezentat-o eu! Asta e! Desigur d-l Ciucaș nu putea rata o ocazie de a tăcea! Ce poți să mai spui la așa ceva?! Sunt absolut sigur că d-l Bolojan citește aceste comentarii! Tot mă mir că acceptă astfel de atitudini! Sau mai bine să nu mă mir?
Postat 16 Aprilie 2018, 17:58 de dani-e-let
Dani-e-let
Îți mai spun, e dreptul tau la o părere și dreptul meu sa fiu sau nu de acord cu ea. Cat despre corecția ta la adresa mea am specificat clar, dex nu neologisme! Putina atenție nu strica, am prevăzut mesajul tau. Nu toți sunt de părere că se vând prostii acolo. Eu fac parte din categoria care au cumparat de acolo la fiecare târg care ceva.
Postat 16 Aprilie 2018, 15:51 de poiu
RE: Dani-e-let
Nu te-ai prins că e pierdere de vreme? :)
Postat 16 Aprilie 2018, 16:00 de Florin Ciucas
Vai de mine Sarca
Asa ceva,chiar esti bolnav incurabil Tds,ti-ai facut alt cont ,te-au blocat cu primul,acum esti dani-e-let,e distractie maxima.Tu chiar nu ai nimic de facut : copiii de plimbat,nepoti,caine,pisica ceva.Esti ingrozitor.Ai un hobby de comentator pe forum aici si te-au blocat astia de la ziar :))) . Man ai 9 ani de cand urli a paguba aici,de la turbogiratia din centru civic din 2009 scrii saptamanal zeci de mesaje.Fain hobby.Daca as fi Bolojan as face cea mai tare aroganta,as da numele tau ca nume al unei strazi din cartierul Europa,asa sa fie de impact . Vezi sa nu uiti de doza de medicamente #phisiatrie !!!
Postat 16 Aprilie 2018, 10:15 de suporter_oradean
bolojan vs dna/digi
@poiu: Ai uitat să reproduci prima definiție ! „ Cuvântare a unui general sau împărat adresată oștirii sale „ ! Bolojan o fi împărat ? În mintea lui, cred că da ! În rest fiecare cu părerea lui ! Căsuțele alea sunt atât de urâte de mie îmi vine să o iau la goană ! Și se vând efectiv niște tâmpenii ! Iar dacă tot o voia pietonală putea să tragă un pasaj subteran pe fonduri europene ( că tot e mare atrăgător de așa ceva ). A se vedea Piața Emanuil Gojdu ! A băgat bani aiurea să facă turbo „ greația „ iar acum vrea pasaj subteran ! De ce nu a făcut din prima pasaj subteran ? Pentru că nu aduce banii de-acasă ! Pentru că se poate culege oarece smântânică de două ori ! De aceea ! Face ce vrea că tot nu-l întreabă nimeni ! Ne strofocăm unii să demonstrăm ce face dar DNA Oradea nu se autosesizează ! Kovesi, nu vezi ce face Bolojan ? Păi nu, că Bolojan e prieten cu DIGI , deci implicit cu Kovesi ! Astea chiar nu sar în ochi ?
Postat 16 Aprilie 2018, 10:05 de dani-e-let
yes man
@Sandu1201: Dacă tu ai voie să mă faci prost, te fac și eu ! Sclavul lui Bolojan ce esti !
Postat 16 Aprilie 2018, 08:49 de dani-e-let
dictatorul
@Sandu1201: OMUL LUI BOLOJAN FACE ORICE !
Postat 16 Aprilie 2018, 08:48 de dani-e-let
Dani-e-let SARCA
Tu nu pricepi ca esti PROST? De atâta timp te ajut si tu nu pricepi. Ce om.
Postat 16 Aprilie 2018, 01:35 de Sandu1201
Dani-e-let
Aproape, doar ca alocutiunea in DEX (nu neoligisme) e o cuvantare scurta, ocazionala. Nu trebuie sa fii istoric sau arheolog sau nici macar nu e musai sa ai studii in domeniu (sau chiar deloc) sa poti tine o alocutiune. Iar casutele nu incurca, zona aia trebuia sa fie pietonala. Adu-ti aminte inainte cum era seara in weekend, cand nu o data era sa lovesc tineri aburiti de alcool, cand stateai sa treaca nunta de la primarie la biserica cu luna. Si da, circulam des pe acolo si nu ma deranjeaza acuma sa imi schimb in weekend traseul. L-as putea schimba si in cursul saptamanii daca s-ar impune. Eu sunt de parere ca e mai constructiv asa cum e azi fara trafic si curata. Parerea mea, nu o impun nimanui.
Postat 16 Aprilie 2018, 00:03 de poiu
deschideți poarta soarelui....
@poiu: alocuțiunea să o țină doar un istoric! Cu căsutele absolut IDIOATE ai dreptate! Așa sunt peste tot... că așa e " cool "! Poate în Europa nu dau dreaq' circulația pe dos?
Postat 15 Aprilie 2018, 16:20 de dani-e-let
Daniel
Pai cine sa tina alocuțiunea daca nu reprezentantul orașului. Mang? Pastor? Bodea (doamne ferește)? Pe aia in doare in coor de oraș și judet. Ei ar tine la omagierea (dame ajuta sa le plâng de dor cat mai curând) lui dragnea, odon sau craiul tariceanu. Crede-mă că felul in care e făcuta piata acuma ar fi mai potrivită pentru defilări. Norocul nostru va nu mai avem obiceiurile alea fi 1 mai, 23 August, venirea fiului poporului (nu mai e nici Dan Diaconescu), etc. Căsuțele sunt exact că în alte orașe ce organizează târguri nu neaparat românești sau nici măcar europene. Cu munca am avut ocazia sa le vad in Europa, Americi și Asia (divers ocazii uneori arătând mult mai rau, ale noastre sunt mai noi).
Postat 15 Aprilie 2018, 15:33 de poiu
#rezist...da' până când ?
Nu pricep de ce D-l Bolojan va rosti o alocuțiune?! Dacă Piața Unirii ar fi arătat atunci ca acum ( creație exclusivă Bolojan&Lip a i oveanu, bietul General nu ar fi avut pe unde defila! Bine că pe vremea aceea nu se organizau Târguri tembele cu căsuțe kitchoase " maxim "!
Postat 15 Aprilie 2018, 13:10 de dani-e-let
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Academicieni şi specialişti de renume care au învăţat la Colegiul Emanuil Gojdu şi-au trimis cărţile în biblioteca şcolii (FOTO)
  • Vocea cartierului. Peste 250 de orădeni au votat proiectele de bugetare participativă ale cartierului Nufărul (FOTO)
  • Şase lebede salvate la Suplacu de Barcău, după ce au 'aterizat' într-un batal cu reziduuri petroliere (FOTO / VIDEO)
  • Judecătorul Cristi Danileţ a predat „lecţii deschise” de educaţie juridică la Tărian și la Oradea (FOTO)
  • O victorie şi o înfrângere pentru Universitatea CSM Oradea în jocurile de pe teren propriu de sâmbătă şi luni (FOTO)
  • UDMR cere treceri de pietoni denivelate în faţa tuturor instituţiilor şcolare din Oradea (FOTO)
  • Model inedit: Copaci cu coroană cubică, plantaţi pe pietonala Alecsandri din Oradea (FOTO)
  • Meserie... cu tehnologie: La Grupul Şcolar Agricol din Cadea, viitorii sudori vor învăţa meserie la un simulator de ultimă generaţie (FOTO)
  • Lumea roboţilor: Peste 150 de copii şi tineri şi-au demonstrat abilităţile în robotică la Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Baschet: CSM CSU s-a impus cu 74-70 în disputa cu BC SCM Timişoara (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON