URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 24 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Angela Lupşea, preşedinta Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Bihor, conduce muzeele şi Cetatea oraşului cu rezultate modeste. În numeroase ocazii am veştejit-o considerând că e inadmisibil ca, la doi ani după finalizarea reabilitării, în fortăreaţă să nu se întâmple mare lucru. Acum, însă, trebuie să recunosc că Zilele Art Nouveau au fost o reuşită care, cred eu, i-a uluit până şi pe organizatori.
Zic şi eu
Adrian Cris
După 9 luni în care minoritatea celor 17 consilieri judeţeni ai PNL a fost egala majorităţii UDMR-PSD-ALDE, rămasă din septembrie 2017 tot în 17 reprezentanţi prin excomunicarea fostei preferate a şefului PSD Bihor, Ioan Mang, „parlamentul” bihorean a revenit săptămâna trecută, aşa cum a decis Curtea de Apel, la formula rezultată din alegerile locale de acum două veri. Miercuri, cu doar un vot împotrivă şi o abţinere, a fost validat cel de-al 18-lea echipier al alianţei, PSD-istul salontan Adrian Szatmari.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?

De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 5 iunie 2018 a fost publicată în Monitorul Oficial o importantă decizie pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în recurs în interesul legii, prin care s-a stabilit, cu caracter obligatoriu, pentru viitor, că sechestrele dispuse în procesele penale nu pot influenţa drepturile celor care aveau anterior o ipotecă cu privire la bunurile sechestrate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În aprecierea igienico-sanitară a surselor de apă, o importanţă deosebită trebuie acordată conţinutului natural de substanţe minerale deoarece acestea participă activ în procesele vitale, organismul primindu-le din mediul extern, inclusiv prin intermediul apei. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În ultimii ani tot mai mulți tineri au început să-și lase barba să crească, generând o modă de impact global care a atins și România. Vedem pe stradă bărbați cu barbă stufoasă, spre deosebire de acum cinci ani, când moda încă nu prinsese amploare. În acest articol vom încerca să vedem ce stă la baza psihologiei acestui fenomen și de ce bărbații decid să-și lase barbă în încercarea de a atrage mai multe partenere.
07 Martie 2013, 10:55

Cinci clasări pe podium pentru karateka de la CSC Ţeţchea la Cupa Banatului Dechatlon

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Anul competiţional 2013 a început pentru karateka de la CSC Ţeţchea cu competiţia internaţională EUR&KA Banzai Arad, desfăşurată pe 23 februarie, rezultatele înregistrate fiind declarate bune de conducătorii clubului.

"Chiar după o săptămână, clubul nostru a participat la competiţia dotată cu Cupa Banatului Decathlon, aflată la prima ediţie şi care a avut loc la Timişoara, pe data de 3 martie. Delegaţia noastră a fost formată din trei sportivi, împreună cu mine. Greşelile de săptămâna trecută au fost corectate puţin după aceasta competiţie", a declarat preşedintele clubului din Ţeţchea, sensei Florin Crişan.

Astfel, bihorenii au cucerit două locuri I, două locuri II şi o poziţie a III-a.

Mălina Bogdan a cucerit prima poziţie în cadrul probei de kumite individual feminin şi locul II la kata individual feminin, fiind principala performeră.

Andreea Bogdan s-a remarcat, de asemenea, cu un loc I la kumite individual feminin şi o poziţie a III, la kata individual feminin.

În fine, dar nu neaparat cel din urmă, Adonis Crişan a ocupat şi el un loc II în cadrul probei de kumite individual masculin.

"Eforturile deplasării au fost răsplătite de rezultatele bune obţinute de sportivii noştri. Bogdan Mălina a arătat o formă bună la proba de kumite individual, deşi înainte de a concura nu era atât de hotărâtă, iar la proba de kata individual a reuşit să se claseze pe podium ocupând locul II. La proba de kata individual masculin, Crişan Adonis a reuşit să ajungă aproape de podium făcând un kata foarte bun. Tehnica şi viteza sportivilor noştri au fost regăsite şi la această competiţie. Bogdan Andreea a reuşit să câştige la o diferenţă mare de puncte faţă de adversarele ei, izbutind să câştige aurul la proba de kumite individual feminin. Crişan Adonis fiind într-o categorie mai mare la kilograme, a reuşit să obţină locul II la proba de kumite individual masculin", a mai declarat, la întoarcere, preşedintele clubului CSC Ţeţchea, sensei Florin Crişan. "Avem un an plin competiţional şi sperăm să ne ridicăm la nivelul aşteptărilor".

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

FOTO BIHOREANUL

 • 'Călăreţii Diavolului' din Győr au făcut demonstraţii de turnir, iar bucătari iscusiţi au gătit bunătăţi ungureşti în Cetate. Vezi programul Zilelor Sfântului Ladislau (FOTO/VIDEO)
 • Spectacol de pomină la European Music Open: Trupa Castro Romero din Spania a adus muzica şi dansul flamenco pe scena orădeană (FOTO/VIDEO)
 • „Azi e zi de sărbătoare, Liviu Dragnea la-nchisoare!”: Miting cu participare redusă în Oradea după condamnarea şefului PSD (FOTO / VIDEO)
 • Ne enervează: Trotuarele de pe drumul expres sunt pline de buruieni (FOTO)
 • 'Apel către mafioţi: Căraţi-vă!'. Orădenii au ieşit din nou să protesteze, în faţa Prefecturii (FOTO / VIDEO)
 • Lunga vară fierbinte: Compania de Apă Oradea investeşte 10 milioane euro în reabilitarea reţelelor de apă şi canalizare (FOTO)
 • Piaţa Unirii intră în reparaţii la doar doi ani de la inaugurare (FOTO)
 • Jurcuţ rade tot! Defrişat de speculanţii imobiliari, un deal din Paleu s-a prăvălit pe o stradă din Oradea (FOTO)
 • Statul paralel: Judecătorul orădean Ovidiu Galea, fost ofiţer de Securitate, suspendat din magistratură şi inculpat, a fost promovat la... Guvern (FOTO)
 • Dublu sau nimic! Bloc de 19 etaje în Oradea, construit printr-un proiect ambițios al magnatului Viorel Micula. Vezi cum va arăta! (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

 • 1 USD = 3.8697 RON
 • 1 EUR = 4.5959 RON
 • 1 HUF = 0.015 RON