URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 18 SEPTEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Prin Alexandru Mudura senior, Oradea şi-a făcut primul mall pe vremea când marile companii de profil nu aveau ochi decât pentru Capitală şi câteva centre urbane importante. Nu-i mai puţin adevărat că era şi greu ca un investitor străin să intre pe piaţa locală câtă vreme filozofia edililor de atunci se limita la "Şi mie ce-mi pică?".
Zic şi eu
Adrian Cris
Abia aştept să-l văd pe domnu’ Nelu Mang, întâiul familist al Bihorului, având de-a dreapta sa vreun popă în sutană şi în stânga un frate cu şorţuleţ, echer şi compas (sau invers), propovăduind printre bihoreni modificarea Constituţiei aşa încât să definească expres căsătoria ca "uniunea dintre un bărbat şi o femeie", la referendumul din 7 octombrie! În treacăt fie zis, nu-i ironic că Dragnea a pus "consultarea populară" într-o duminică fără soţ? Oare ce-o să le spună? Că dacă merg şi votează DA o să aibă alocaţii mai mari pentru copii? Dar nevestelor abuzate, că n-o să le mai bată "mândrrrii rrromâni"?...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
După ce, zeci de ani, românii au plătit taxa de drum în prețul combustibilului, rovignete pentru drumuri și taxe de trecere pentru poduri, după ce au trecut ani mulți de la semnarea celui mai păgubos contract din istorie pentru România (contractul cu Bechtel, mulțumim Adrian Năstase!) fără ca cineva să facă pușcărie, după ce s-a furat din banii de drumuri ca-n filme, ei bine, după toate acestea, românilor li se cer din nou bani pentru a nu fi tratați drept animale și pentru a avea dreptul de a circula pe o șosea cu pretenții de autostradă. O adevărată taxă pe prostie!
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?

De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Legea nr. 203/2018 privind măsurile de eficientizare a achitării amenzilor contravenţionale, lege care a intrat în vigoare pe 24 august 2018, prevede că în materia contravenţiilor rutiere se va aplica, de la 1 ianuarie 2019, o nouă metodă referitoare la achitarea acestora.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Căpuşele sunt vectorii unor boli grave (paralizie, febra Q, tularemia, borelioza şi altele), dar de cele mai multe ori reacţia locală produsă de muşcătură se limitează la o simplă roşeaţă cu senzaţie de mâncărime (prurit) care dispare în decurs de câteva zile în lipsa suprainfecţiei bacteriene. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Se pare că minciuna îl poate face pe un politician să pară mai... autentic. Oamenii tind să vadă minciunile emise de un lider politic drept o tentativă a acestuia de a se lupta cu mâinile murdare împotriva unui sistem corupt; asta în pofida faptului că minciunile sunt sfruntate şi demistificate ulterior.
07 Martie 2013, 10:55

Cinci clasări pe podium pentru karateka de la CSC Ţeţchea la Cupa Banatului Dechatlon

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Anul competiţional 2013 a început pentru karateka de la CSC Ţeţchea cu competiţia internaţională EUR&KA Banzai Arad, desfăşurată pe 23 februarie, rezultatele înregistrate fiind declarate bune de conducătorii clubului.

"Chiar după o săptămână, clubul nostru a participat la competiţia dotată cu Cupa Banatului Decathlon, aflată la prima ediţie şi care a avut loc la Timişoara, pe data de 3 martie. Delegaţia noastră a fost formată din trei sportivi, împreună cu mine. Greşelile de săptămâna trecută au fost corectate puţin după aceasta competiţie", a declarat preşedintele clubului din Ţeţchea, sensei Florin Crişan.

Astfel, bihorenii au cucerit două locuri I, două locuri II şi o poziţie a III-a.

Mălina Bogdan a cucerit prima poziţie în cadrul probei de kumite individual feminin şi locul II la kata individual feminin, fiind principala performeră.

Andreea Bogdan s-a remarcat, de asemenea, cu un loc I la kumite individual feminin şi o poziţie a III, la kata individual feminin.

În fine, dar nu neaparat cel din urmă, Adonis Crişan a ocupat şi el un loc II în cadrul probei de kumite individual masculin.

"Eforturile deplasării au fost răsplătite de rezultatele bune obţinute de sportivii noştri. Bogdan Mălina a arătat o formă bună la proba de kumite individual, deşi înainte de a concura nu era atât de hotărâtă, iar la proba de kata individual a reuşit să se claseze pe podium ocupând locul II. La proba de kata individual masculin, Crişan Adonis a reuşit să ajungă aproape de podium făcând un kata foarte bun. Tehnica şi viteza sportivilor noştri au fost regăsite şi la această competiţie. Bogdan Andreea a reuşit să câştige la o diferenţă mare de puncte faţă de adversarele ei, izbutind să câştige aurul la proba de kumite individual feminin. Crişan Adonis fiind într-o categorie mai mare la kilograme, a reuşit să obţină locul II la proba de kumite individual masculin", a mai declarat, la întoarcere, preşedintele clubului CSC Ţeţchea, sensei Florin Crişan. "Avem un an plin competiţional şi sperăm să ne ridicăm la nivelul aşteptărilor".

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

FOTO BIHOREANUL

 • 'Huligani' la Cetate: Rockerii de la Hooligans au închis Zilele Culturii Maghiare (FOTO/VIDEO)
 • Oradea City Running Day: Alergători de toate vârstele au fugit pe străzile oraşului (FOTO/VIDEO)
 • Cântăreţul de la pod: În fiecare seară, trubadurul Lucian Chelu cântă pentru orădeni lângă Podul Intelectualilor (FOTO/VIDEO)
 • Zilele Culturii Maghiare: Jocuri pentru copii, spectacole şi târg cu de toate, la Cetate (FOTO/VIDEO)
 • Ziua curăţeniei: Peste 18.000 de voluntari bihoreni au curăţat gunoaiele aruncate prin judeţ (FOTO)
 • Marşul 'roşu': De ziua lor, pompierii bihoreni au făcut demonstraţii şi au defilat prin oraş (FOTO/VIDEO)
 • Expoziția „Făuritorii Marii Uniri”, vernisată în Cetatea Oradea (FOTO)
 • Șase mascaţi din Bihor se luptă pentru Cupa Structurilor speciale. Vezi cum arată fără echipamente! (FOTO / VIDEO)
 • N-au terminat! Trecerea de nivel cu calea ferată din strada Uzinelor rămâne închisă încă o săptămână (FOTO)
 • Revoltător! Firma de salubritate a Primăriei Aleşd a abandonat tone de gunoaie în mijlocul naturii, inclusiv într-o arie protejată (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

 • 1 USD = 3.8697 RON
 • 1 EUR = 4.5959 RON
 • 1 HUF = 0.015 RON