URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 19 DECEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Constat cu bucurie că există o concurență serioasă între cele două centre de putere din Bihor: Primăria Oradea și Consiliul Județean, în ce priveşte muzeele. Iar concurența asta nu poate fi decât benefică pentru turismul din Oradea.
Zic şi eu
Adrian Cris
În urmă cu peste un deceniu, un clujean teribilist zicea că s-a săturat de România. Cum n-a explicat că, de fapt, se săturase de balcanism, de corupţie, de minciună, de demagogie, naţionalism primitiv, murdărie şi dezordine, a fost pus la index ca vândut ungurilor. De câteva luni, patru primari din Transilvania pregătesc o iniţiativă mult pragmatică, deci şi mai "periculoasă" decât manifestul lui Sabin Gherman...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Faţă de ediţiile de mai demult, la Gala Premiilor lui Bihorel de anul acesta au lipsit aproape toţi destinatarii înţepăturilor publice cu parfum de premiu. Nu a fost o surpriză pentru nimeni. Din păcate, acesta este un semn că, deşi râde tot mai mult, clasa politică se află într-o pierdere constantă a simţului umorului. Premiile lui Bihorel nu au vrut să umilească niciodată, ci doar au luat în balon lucruri cunoscute de toată lumea: derapaje pe lângă lege, tare de comportament, învârteli şi mânăreli făcute pe sub masă, eşecuri profesionale sau chiar condamnări.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Competenţa de soluţionare a recursurilor declarate împotriva hotărârilor pronunţate în apel de tribunal, în cauzele având ca obiect cereri evaluabile în bani în valoare de până la 200.000 lei inclusiv, ca urmare a pronunţării Deciziei nr. 369/30 mai 2017 a Curţii Constituţionale a României, revine curţilor de apel.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Sistemul colector urinar, format din bazinetele renale (formaţiunile care "captează" urina din cei doi rinichi), cele două uretere ("tuburile" prin care urina ajunge la vezică), vezica urinară şi uretra ("tubul" prin care urina se elimină) este "căptuşit" cu nişte celule epiteliale denumite în ansamblu "uroteliu". Toată această zonă este expusă influenţelor carcinogene, dar cea mai frecventă tumoră este cea a vezicii urinare, urmată de cea de la nivelul bazinetelor.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
16 Martie 2011, 10:49

Bătaia pe gigacalorie

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Dacă un Vuşcan aruncă o piatră într-o baltă cu apă termală, de fiecare dată se vor găsi câţiva preşedinţi de asociaţii de locatari să sară după ea. În realitate, însă, povestea cu gigacaloria mai ieftină în cartierul Ioşia se bazează pe un şir de ilegalităţi, iar acum a venit momentul scadenţei.

Băieţii deştepţi de la Transgex, după ce au pus mâna în mod oneros pe zăcământul de apă termală a oraşului, exploatează gratuit şi reţeaua de distribuţie a CET-ului, motiv pentru care preţurile lor sunt fără concurenţă. Repede, junele Horică a speculat politic povestea, profitând şi de faptul că slujbaşii din Primărie s-au prezentat la dezbaterea publică cu lecţia nefăcută. Şi cum în România, mai ales în an preelectoral, diferenţa între lege şi tocmeală e ca inexistentă, s-ar putea ca "ioşioţii" să aibă câştig de cauză şi să plătească mai puţin la încălzire decât restul fraierilor de concitadini.

Dacă tot nu mai ţinem cont de nicio lege, cu excepţia legii junglei, mă întreb şi eu de ce nu organizează Vuşcan dezbateri publice şi pe alte subiecte? Cum ar fi, de exemplu: "Accidentele din Rogerius cu mai puţin de patru morţi trebuie considerate tamponări uşoare".

Dacă Primăria are îndoieli cu privire la legea care spune că trebuie să existe un singur operator de distribuţie a agentului termic, n-are decât să închirieze reţeaua Transgex-ului. La un preţ anual de 5.000 euro pe metrul de conductă, de pildă. Iar când gigacaloria în Ioşia va ajunge la dublul tarifului practicat în restul oraşului, să vedeţi atunci cum locuitorii acestui cartier vor dori, brusc, să fie trataţi la fel ca toţi orădenii.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
15 Comentarii
....
din acest articol inteleg ca transgexu foloseste reteaua cet-ului pe gratis...daca e asa, nu e corect. asta poate fi rezolvata in doua moduri: 1. chirie paltita de transgex pe retea; 2. retea cedata transgexului si sa se spele pe cap cu ea (schimbari de tevi, magistrale etc.). pe de alta parte, am auzit si eu ca astia de la transgex nu fac returul apei folosite inapoi in pamant. Asta inseamna ca, datorita faptului ca se consuma mai multa apa decat vine in mod natural in rezervorul subteran (izvorul din care se alimenteaza e destul de departe, in Apuseni), in timp, acesta va seca. Pentru a-l mentine, ar trebui ca apa termala folosita la producerea agentului termic sa fie returnata inapoi in pamant...Oricum, adevarul e la mijloc, e foarte clar. Primaria ar face mai bine sa prezinte istoria preluarii acestor zacaminte de catre transgex, sa vada si oradenii daca sunt sau nu adevarate legendele cu filip si transgex.
Postat 21 Martie 2011, 16:20 de unu
ziarist impartial(ha)
Pai cum sa nu linga tov Chiria dosul bolovanului si in cazul falimentarului CET?!? Daca si oradenii din Iosia platesc mai mult, deci si CET-ul incaseaza mai mult, recompensa bolovanului pentru latratorii credinciosi va fi mai insemnata. De succesul acestei campanii depinde de cita publicitate va baga CET-ul in acest oficios de partid. Daca n-ar fi reclama de la Compania de Apa cea de la RER sau cea de la OTL cu ce si-ar mai plati bolovanul lingaii bihoreanului??? Daca Filip si-a facut ziar la primarie bolovanul l-a desfiintat ca sa reduca cheltuielile(chipurile) dar l-a inlocuit cu bihoreanul lui chirila care este mult mai credincios si mult mai eficient. Va urma...
Postat 20 Martie 2011, 11:18 de cvt
De ce tace Transgexul?
Nimeni nu spune adevarul, inclusiv Transgexul tace! Oradea se afla pe o mare de apa termala , cu temperatura si calitate foarte buna. Transgexului daca i s-ar permite sa intre in mai multe puncte termice decat i se permite in prezent, ar putea avea o pondere mult mai mare in "cosul termic" necesar orasului, decat are acum. Rolul CET-ului ar fi mult diminuat, n-ar mai fii nevoie de numarul de angajati actual cu salariile bunicele, nu ar fi nevoie de contracte de carbune cu spagile aferente, etc. Este o alta discutie cum a obtinut Transgexul licentele de exploatare pe forajele lui Ceausescu. Pe oradean insa l-ar interesa sa plateasca mai putin la gigacalorie, nu cine face profit si nu sa rezolve problema sociala a angajatilor de la CET. Aceasta este realitatea si Beiusul o dovedeste cu prisosinta.
Postat 19 Martie 2011, 23:06 de talibanul galben
Speculatie politica.
Tanarul Vuscan a speculat o problema cu impact politic a carei solutionare ii apartine municipalitatii.
Postat 19 Martie 2011, 11:36 de Oradean.
despre capra vecinului
D-le LUKY , nu umbla pe ,,aratura\\\\\'\\\\\' ca esti pe langa subiect .Alumina s-a inchis pentru ca producea cu un pret de peste dublu fata de o uzina similara din MUNTENEGRU .CET-ul [cu toate pacatele lui ]a ajuns in situatia de fata si datorita faptului ca ,,au murit\\\\\' \\\\\'beneficiarii produsului sau[80%] pentru care s-a construit acum mai bine de 45 de ani .
Postat 18 Martie 2011, 20:33 de tera
despre prostovani
Chirila Chirilovici Prostovici !Cred ca esti ,,gazat,, de fumul de la CET !!! si nu stii ce scrii !
Postat 18 Martie 2011, 15:58 de Luna Plina
chirila+bolojan
Dupa cum bine se stie, domnul Chirila este (Labus) al celor din primaria oradea. cum sa nu se faca monopol cu CET-ul daca si la salubrizare edilul nostru ii favorizeaza pe cei de la Rer. mizeria in Oradea este ca la ea acasa, doar avem firma de salubrizare. HALAL PRIMAR, HALAL PRIMARIE
Postat 18 Martie 2011, 14:39 de rem
chirila+bolojan
Dupa cum bine se stie, domnul Chirila este (Labus) al celor din primaria oradea. cum sa nu se faca monopol cu CET-ul daca si la salubrizare edilul nostru ii favorizeaza pe cei de la Rer. mizeria in Oradea este ca la ea acasa, doar avem firma de salubrizare. HALAL PRIMAR, HALAL PRIMARIE
Postat 18 Martie 2011, 14:39 de rem
chirila
cu siguranta Mirce chirila nu locuieste in Iosia; si mai spun cu siguranta ca, daca ar fi fost cei din rogerius sau din orice cartier incalziti cu apa geotermala, ar fi facut si ei acelasi lucru ca si cei din iosia!!!
Postat 17 Martie 2011, 08:37 de dan
baiat bun
Are dreptate Mircea Chirila in legatura cu Vuscan (un excrement social), dar parca tot nu pot sa-mi alung din minte o imagine in care Bolojan il mangaie candid pe crestet pe Chirila si acesta din urma, gudurat, in 2 labe, da din coada:\"Nu-i asa ca sunt un caine credincios\"?
Postat 17 Martie 2011, 01:32 de alecu
TRANSGEXUL ILEGAL
EXPLOATAREA ESTE ILEGALA SI DIN PUNCTUL DE VEDERE AL DISTRUGERII RESURSEI DATORAT FAPTULUI CA APA RACITA ( RETURUL DE LA SONDA NU SE REPOMPEAZA INAPOI !! NICI MACAR NU SUNT CONSTRUITE INSTALATIILE DE RETUR SI REPOMPARE IN ZACAMINTE A APEI RACITE !!! TRANSCGEXUL EXPLOATEAZA INAFARA LEGII RESURSA COMPROMITAND IN TIMP ZACAMANTUL !!! SUB ARIPA CAMARILEI COORDONATA INDIRECT DE CATRE MARELE TALHAR FILIP !!! CEI DE LA PROTECTIA MEDIULUI , ORGANIZATIILE NONGUVERNAMENTALE DE PROTECTIE A MEDIULUI ( UNA CONDUSA SI DE VAGABONDUL-PARASUTA VUSCAN ) AR TREBUI SA SE AUTOSESIZEZE SI SA IA MASURI SI ATTITUDINE IN SENSUL CA TRANSGEXUL SA RESPECTE LEGEA SI TEHNOLOGIILE IMPUSE !!!
Postat 16 Martie 2011, 17:00 de BAGARETUL
nimeni nu ne explica clar
multi oameni se leaga de performantele CET-ului, dar acesta nu poate deveni performant peste noapte. nu vedeti ca printr-un proiect de 70 de milioane de Euro abia vor reusi retehnologizeze centrala si sa inlocuiasca doua magistrale? dar mai sunt si alte magistrale si retele secundare care sunt pulbere acum! ar costa sute de milioane de Euro sa ca sa elimini toate pierderile si lucrarile ar dura probabil peste 10 ani. ar trebui spart tot orasul. iar apa geotermala nu stiu daca ar ajunge pentru toti oradenii. sa bage apa termala in cat mai multe locuri si apoi sa se stabileasca un pret mediu la gigacalorie pe care sa-l suporte la fel toti oradenii.
Postat 16 Martie 2011, 16:17 de romi
Gresit
Tendentioasa si gresita opinie exprima Mr. Chirila. Decat sa platim toti mai scump nu mai bine platim toti mai ieftin? Cand "domnul" CET o sa-si reduca pierderile din retea (mari de cca 75-80%) atunci o sa poata si inchiria. Cautati in arhiva Bihoreanul declaratia Bolojanului privind valoarea pierderilor CET de care spun mai sus. CET sa mai reduca si din personalul TESA si din salariile astora. Si sa se carpeasca si modernizeze pe banii sai. @Luky: Bine spus. Like!
Postat 16 Martie 2011, 12:53 de Hope
capra vecinului
tipic pt noi,sa moara si capra vecinului.daca tot avem apa geotermala de ce sa nu fie valorificata si de ce sa fie cetul unic distribuitor, de ce sa nu fie concurenta?sa nu uitam ca acest CET a dus la inchiderea fabricii de alumina prin scumpirea aburului si la fel afacut si cu alti consumatori industriali si acum vor sa-si scoata pirleala pe spinarea oradenilor.ati facut un calcul citi oameni si-au pierdut locul de munca din cauza cetului?retelele de termoficare sau facut tot pe banii oradenilor cum se face si reabilitarea lor,asa ca terminati cu capusa asta si gasiti solutii pt binele orasului
Postat 16 Martie 2011, 11:24 de luky
nu e corect
Nu mi se pare corect ce se intampla, de ce Iosia sa plateasca mai putin, hai sa votam sa se mute TRRANSGEXUL pe Rogerius, sa vedem ce va zice apoi cei din iosia, Iar vuscan a vrut doar sa mai castige niste voturi (20% din oras) in schimb si i-a ridicat pe ceilalti in cap... iar artiolul acesta are perfecta dreptate, ia sa inchrieze primaria conductele care transgexul le foloseste doar...
Postat 16 Martie 2011, 10:59 de Un locuitor
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Urmaşii Marii Uniri îşi cinstesc înaintaşii: În Chioag a fost dezvelită o placă în memoria săteanului care s-a dus, în 1918, la Alba Iulia (FOTO)
  • Cartea 'România, te iubesc' a fost lansată la Oradea. Jurnalistul Alex Dima: „Aici este dovada că se poate!” (FOTO/VIDEO)
  • Drumul nou dintre Oradea şi Sântandrei, deschis circulaţiei. Cei doi primari au anunţat noi investiţii în traficul dintre cele două localităţi (FOTO/VIDEO)
  • Zăpada face ravagii în Bihor: 79 de localităţi fără curent, peste 28.000 de cetăţeni afectaţi! (FOTO)
  • A venit zăpada! Utilajele RER Vest au ieşit pe străzile Oradiei (FOTO)
  • „Lumea contemporană. Puncte de vedere”: La Muzeul Țării Crișurilor a fost vernisată expoziția de sculptură a artistului Ovidiu Pascu (FOTO)
  • Gala Premiilor lui Bihorel 2018. Petrecere cu poante video, caricaturi şi concert Compact la Majoratul BIHOREANULUI. Vezi câteva momente! (FOTO / VIDEO)
  • Campionul K1 Adrian Maxim, prins de procurorii DIICOT Oradea cu un kilogram de cannabis. Sportivul a fost arestat şi trimis în judecată (FOTO)
  • Patriotul Ervin: Cine este orădeanul care a inaugurat Podul Centenarului cu o Dacie tricoloră (FOTO)
  • Două zile de reduceri: S-a deschis KiK, la ERA Park Oradea! (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON