A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: getimagesize(https://cdn.ebihoreanul.ro/static/gallery_big/Lucia Varga (12).jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request

Filename: controllers/ebh.php

Line Number: 1076

Lucia Varga respinge egalitatea dintre PNL si PSD clamata de Ioan...
URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 16 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Începând din 24 august 2018 o persoană amendată pentru orice contravenţie - indiferent că este o contravenţie de mediu, silvică, la regimul construcţiilor, etc. - va beneficia de un interval de 15 zile în care va trebui să decidă dacă plăteşte amenda (în acest caz achitând jumătate din mimimul prevăzut de lege) sau formulează plângere în instanţă (caz în care, dacă pierde procesul, va plăti amenda prevăzută în procesul-verbal de contravenţie).
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
22 Iulie 2011, 12:58

Lucia Varga respinge egalitatea dintre PNL şi PSD clamată de Ioan Mang

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Deputatul liberal Lucia Varga a amendat vineri, într-o conferinţă de presă, pretenţiile colegului ei din USL, PSD-istul Ioan Mang, care susţine că cele două partide ar trebui să fie egale în interiorul alianţei, dar că "egalitatea" clamată de acesta este mai puţin importantă decât preferinţele electoratului, care în Bihor ar fi în mai mare măsură de partea PNL decât a PSD.

Joi, la reuniunea Consiliului Judeţean al PSD, Ioan Mang afirmase că, întrucât PSD este singurul partid care a avut creştere constantă în sondaje, partidul său ar trebui să fie egalul liberalilor. De asemenea, preşedintele PSD Bihor a mai declarat că, de vreme ce la Primăria Oradea va candida din partea USL liberalul Ilie Bolojan, el ar trebui să candideze pentru postul de preşedinte al Consiliului Judeţean, astfel încât să existe un "echilibru" între PNL şi PSD.

"Domnul Mang poate spune orice. Am făcut sondaje pentru a afla cine merită să candideze şi unde, nu ne vom impune oamenii fără a ţine cont de ele. Vom fi parteneri egali cu colegii din PSD, dar vom ţine întotdeauna cont de preferinţele electoratului", a punctat Lucia Varga, arătând în acest fel că preferinţele electoratului înclină balanţa tot în favoarea unui candidat liberal şi la şefia Consiliului Judeţean.

Varga a spus că preferă echitatea în locul egalităţii, deoarece "echitatea presupune o doză mai mare de dreptate", astfel că, indiferent de declaraţiile care se fac în interiorul USL Bihor, nu ele contează, ci rezultate sondajelor.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
14 Comentarii
Ce mare domn!
Mare om, mare caracter! Mie imi place cel mai tare de Popa Cornel. Tace ca p..orcul in papusoi si o scoate pe madam Lucica sa dea din clont. Vajnicul barbat se ascunde dupa fustele ei, pentru ca stie ca Mang nu se ia dupa clontul cotoharlelor. Asa ca coano Joitico, fii barbata.
Postat 25 Iulie 2011, 12:31 de eu
Who's this fucking ?!
Pnl-istii astia, betivul ala de popa, balbaita asta de lucica si la urma dar nu ultimul, primarul bolovan, au adus Oradiei/Bihorului ,,binele'' pe care l-a adus tsunami-ul Japoniei ! Singurul bine pe care l-au facut a fost sa-si umple jeburile ! Subscriu la ideea ca viitorii alesi sa conduca Oradea/Bihorul sa aiba cel putin un bunic ingropat in Oradea/Bihor ! Altfel ne procopsim cu tot felul de neica-nimeni, clantai care-i prostesc pe multi (din pacate nici nu-i greu, un caine ar fi mai greu de pacalit decat foarte multi !), vin, isi umplu ei/copii/neamurile/amicii jeburile si noi ramanem, cu ochii-n soare !
Postat 24 Iulie 2011, 17:01 de anonim
nu ne interesezi doamna vargas
stimata doamna deputat, draga bihorel, avem rugamintea de a nu ne plictisi cu bucataria voastra interna USL, faceti-va un email group, acolo injurativa pana la dimineata, chiar ne plkictisiti pe noi proletarii din Rogerius. Cand veti face ceva concret, si nu demolare de garaje ca asa visase sefuí al mare pe buda , va asteptam ... nu cu drag, dar poate macar oi si ceti un articol. Pana atunci, voi cu ale voastre , noi cu ale noastre. Pacat pentru noi, intre timp va tinem pe indemnizatii frumoase, ca sa ce ?!?! sa iesiti cu astfel de non-activitati. Meeeretzi in vacantza, cu totii, macar o luna sa nu auzim de voi ......
Postat 24 Iulie 2011, 12:59 de Rogerius
in romania nu avem Politica , nu avem lege decat scrisa
Politica este o secta formata din grupuri de oamneii blonavi cu tendinte de fanatism care sarcrifica dupa bunul plac oamenii, ii tortureaza psihic si le iau ce au mai sfant: legea pe pamnant, o incalca fara nici o mila, ei decid cati copii mor zilnic, cine are loc de munca asta e politica nu e conform democratiei e un cult fanatic, organizatie criminala.Cand tinerii vor sustine POLITICA atunci vom trai adevarata DEMOCRATIE, pana atunci o simpla organizatie criminala condusa de comunistyyy care prcatica evaziunea, spaga, fraude, trafic de influenta, nespotism, nu ne incanta investitiile si defapt se spal banii puublici favorizand calsa politica.
Postat 24 Iulie 2011, 10:08 de asta este politica
replica la articol
Deputata PNL Lucica Varga peltica isterica dintre toate vorbele laudele ei, s-au ales prafu si pulberea,s-a laudat cind era secretara de stat la Mediu la Bucale ,si Tariceanu si PeNaLi erau la putere ,,Crisul Repede navigabil pina la Debrecen:)):=)) „„praf s-a ales din tot nici macar proiectu nu era viabil,sunt 2 baraje si 2 diferente de nivel pina la granita cu Ungaria si trebuia construite ecluze , dar a salvat-o Bolojanul Alesdanu care la facut malurile Crisului Repede navigabil ....dar pe net :))=))Proiectul de amenajare a malurilor Crisului Repede de catre firmele PeNaLe ,pina la urma a fost pus in practica dar fara defrisare si betonare a malurilor cum au vrut-o ,ci cu amenajare mai putzin costisitoare ,dar banii tot in buzunarele penale au intrat sa nu zic udmr-iste . In trecut cind Lucica Varga Isterica era secretara de stat in ministerul Mediului a avut o iesire isterica in Direct la TV si asta referitor la Delta Dunarii ,dar asta a ajutat-o sa devina deputata(dar si statul in genunchi in fata Miculestilor,si prestarea unor servicii ?:))=))Deci doamna deputata PNL Lucia Varga nu da-ti sfaturi vedeti-va de servicii:))= )) Aceasta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 24 Iulie 2011, 07:21 de Romanul Simplu
nu e EGALA
e DIFORMA :)) are drepTaTe !
Postat 23 Iulie 2011, 18:38 de alda dusa rau
Tot PSD este la putere
Tot ce face PSD acum este doar o perdea de fum. Cred ca trebuie sa castige increderea electoratului si dupa aceea sa vorbeasca. Asa ca la munca intai si dupa aceea la intins mana catre cetateni!
Postat 23 Iulie 2011, 11:17 de mangusta
Tanti Lucica, "amazoana" traseista. (II)
III. În loc de unele concluzii. 1. Are dreptate dl. senator Mang; 2. Tanti Lucica: a) daţi la ”glezne” guzganilor ”portocalii”, nu aliaţilor dvoastră; b) nu vă mai apucaţi, iarăşi, de tot felul de ”Ciolaniade”! c) aceasta vă este ”mulţumirea” faţă de partidul (PSD) care v-a făcut mare doamnă? PS Mult succes, (doar) împreună cu colegii, egali, la PSD Bihor!
Postat 23 Iulie 2011, 10:29 de stefan
Tanti Lucica, "amazoana" traseista.
I. ”Domnul Mang poate spune orice. Am făcut sondaje pentru a afla cine merită să candideze şi unde, nu ne vom impune oamenii fără a ţine cont de ele.” 1. La fel de obiective şi de imparţiale, ca a celor de la PSD Bihor? 2. De câte ori aţi putut demonstra conform, fără ”gargară” şi fumigene, faptul că dl. senator Mang spune lucruri neadevărate? Să vă pară bine că sunteţi în aceeaşi tabără politică! II. ”Varga a spus că preferă echitatea în locul egalităţii, deoarece "echitatea presupune o doză mai mare de dreptate", ...” 1. În câte destrămări de familii v-aţi implicat în mod negativ, fără a cunoaşte realitatea? 2. Care era salariul minim pe economie în octombrie 2008? Nu ne faceţi o comparaţie cu veniturile bugetate (oficiale) pe care le aveaţi la acea dată, respectiv le aveţi în prezent? 3. De când aţi devenit şefă la OF a PNL: a) Câte destrămări de căsnicii, datorate sărăciei (generate, cu precădere, de ”Epoca portocalie”, epocă în care aţi fost şi dvoastră la ”ciolan”) aţi împiedecat? b) Câte amărâte de pe ”centurile” patriei, aţi reuşit să le le reintegraţi social şi familial? 4. Pe când o lege şi pentru ”binevoitorii” (interesaţi) care distrug familii, inclusiv prin dosare de ”poliţie politică”?
Postat 23 Iulie 2011, 10:24 de stefan
naspeta asta mai o vedem mult
numai MOARTEA ne va salva de prezenta ei dezagreabila sociala, MOARTEA e aliatul nostru care are MILA de noi, suntem obligati sa o suportam, de ce? cine e a uitata ce a facut cu IONESCU, eu nu si nu voi uita nici pe BOLOJAN, sa va bateti joc de oamnei ca pe carpe de unica folosinta sasa sa ajungeti si voi, sa cersiti si sa muriti de foame, ce dati sa primiti.
Postat 22 Iulie 2011, 18:14 de pai
Altul la rind
A venit vremea oradeni sa ne trezim la realitate. Trebuie sa uitam de toti reperezentantii propusi de PSD, PDL si PNL si, schimbind optiunile anterioare, sa votam un om care cunoaste si iubeste Oradea. Adica un oradean care sa intruneasca trei conditii elementare: 1. sa aiba cel putin o casa in Oradea, 2. sa fi locuit in orasul de pe Cris cel putin 20 de ani si, nu in ultimul rind, 3. sa aiba un cont gras pe care sa-l fi facut din afaceri corecte.
Postat 22 Iulie 2011, 17:47 de Lamp
OARE!
Ma intreb oare unde ati facut sondajul, in Alesd? ca in Oradea am cel putin 100 de familii prieteni si nici unul nu a fost intrebat despre preferinta la Primarie. Ma intrebam si eu, sic!
Postat 22 Iulie 2011, 16:24 de EU
oau!
vai luci ce mare politician ai ajuns!acum, nu multi ani ,parca erai pe la psd si te milogeai sa nu ramai pe din afara...pai daca nu -i mai aveti pe bolojan si pe popa care va trag inainte ramaneti in cucul gol...halal coana joitico!
Postat 22 Iulie 2011, 15:14 de alegator
ce ne asteapta!!!
dar de ce liberli sunt considerati cei mai buni? de unde scoateti aceste aberatii? sondaje eu nu am semnat nimic de ce credeti ca BOLOJAN sau un PNL ist e de dorit?
Postat 22 Iulie 2011, 13:17 de extraordinarrr
count display

FOTO BIHOREANUL

  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)
  • Oradea Summer Film: Caliu și taraful lui au cântat în Parcul Cetății (FOTO / VIDEO)
  • Miting cu repetiţie: Sute de orădeni au ieşit din nou să protesteze (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON