URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 20 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
22 Iulie 2011, 12:58

Lucia Varga respinge egalitatea dintre PNL şi PSD clamată de Ioan Mang

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Deputatul liberal Lucia Varga a amendat vineri, într-o conferinţă de presă, pretenţiile colegului ei din USL, PSD-istul Ioan Mang, care susţine că cele două partide ar trebui să fie egale în interiorul alianţei, dar că "egalitatea" clamată de acesta este mai puţin importantă decât preferinţele electoratului, care în Bihor ar fi în mai mare măsură de partea PNL decât a PSD.

Joi, la reuniunea Consiliului Judeţean al PSD, Ioan Mang afirmase că, întrucât PSD este singurul partid care a avut creştere constantă în sondaje, partidul său ar trebui să fie egalul liberalilor. De asemenea, preşedintele PSD Bihor a mai declarat că, de vreme ce la Primăria Oradea va candida din partea USL liberalul Ilie Bolojan, el ar trebui să candideze pentru postul de preşedinte al Consiliului Judeţean, astfel încât să existe un "echilibru" între PNL şi PSD.

"Domnul Mang poate spune orice. Am făcut sondaje pentru a afla cine merită să candideze şi unde, nu ne vom impune oamenii fără a ţine cont de ele. Vom fi parteneri egali cu colegii din PSD, dar vom ţine întotdeauna cont de preferinţele electoratului", a punctat Lucia Varga, arătând în acest fel că preferinţele electoratului înclină balanţa tot în favoarea unui candidat liberal şi la şefia Consiliului Judeţean.

Varga a spus că preferă echitatea în locul egalităţii, deoarece "echitatea presupune o doză mai mare de dreptate", astfel că, indiferent de declaraţiile care se fac în interiorul USL Bihor, nu ele contează, ci rezultate sondajelor.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
14 Comentarii
Ce mare domn!
Mare om, mare caracter! Mie imi place cel mai tare de Popa Cornel. Tace ca p..orcul in papusoi si o scoate pe madam Lucica sa dea din clont. Vajnicul barbat se ascunde dupa fustele ei, pentru ca stie ca Mang nu se ia dupa clontul cotoharlelor. Asa ca coano Joitico, fii barbata.
Postat 25 Iulie 2011, 12:31 de eu
Who's this fucking ?!
Pnl-istii astia, betivul ala de popa, balbaita asta de lucica si la urma dar nu ultimul, primarul bolovan, au adus Oradiei/Bihorului ,,binele'' pe care l-a adus tsunami-ul Japoniei ! Singurul bine pe care l-au facut a fost sa-si umple jeburile ! Subscriu la ideea ca viitorii alesi sa conduca Oradea/Bihorul sa aiba cel putin un bunic ingropat in Oradea/Bihor ! Altfel ne procopsim cu tot felul de neica-nimeni, clantai care-i prostesc pe multi (din pacate nici nu-i greu, un caine ar fi mai greu de pacalit decat foarte multi !), vin, isi umplu ei/copii/neamurile/amicii jeburile si noi ramanem, cu ochii-n soare !
Postat 24 Iulie 2011, 17:01 de anonim
nu ne interesezi doamna vargas
stimata doamna deputat, draga bihorel, avem rugamintea de a nu ne plictisi cu bucataria voastra interna USL, faceti-va un email group, acolo injurativa pana la dimineata, chiar ne plkictisiti pe noi proletarii din Rogerius. Cand veti face ceva concret, si nu demolare de garaje ca asa visase sefuí al mare pe buda , va asteptam ... nu cu drag, dar poate macar oi si ceti un articol. Pana atunci, voi cu ale voastre , noi cu ale noastre. Pacat pentru noi, intre timp va tinem pe indemnizatii frumoase, ca sa ce ?!?! sa iesiti cu astfel de non-activitati. Meeeretzi in vacantza, cu totii, macar o luna sa nu auzim de voi ......
Postat 24 Iulie 2011, 12:59 de Rogerius
in romania nu avem Politica , nu avem lege decat scrisa
Politica este o secta formata din grupuri de oamneii blonavi cu tendinte de fanatism care sarcrifica dupa bunul plac oamenii, ii tortureaza psihic si le iau ce au mai sfant: legea pe pamnant, o incalca fara nici o mila, ei decid cati copii mor zilnic, cine are loc de munca asta e politica nu e conform democratiei e un cult fanatic, organizatie criminala.Cand tinerii vor sustine POLITICA atunci vom trai adevarata DEMOCRATIE, pana atunci o simpla organizatie criminala condusa de comunistyyy care prcatica evaziunea, spaga, fraude, trafic de influenta, nespotism, nu ne incanta investitiile si defapt se spal banii puublici favorizand calsa politica.
Postat 24 Iulie 2011, 10:08 de asta este politica
replica la articol
Deputata PNL Lucica Varga peltica isterica dintre toate vorbele laudele ei, s-au ales prafu si pulberea,s-a laudat cind era secretara de stat la Mediu la Bucale ,si Tariceanu si PeNaLi erau la putere ,,Crisul Repede navigabil pina la Debrecen:)):=)) „„praf s-a ales din tot nici macar proiectu nu era viabil,sunt 2 baraje si 2 diferente de nivel pina la granita cu Ungaria si trebuia construite ecluze , dar a salvat-o Bolojanul Alesdanu care la facut malurile Crisului Repede navigabil ....dar pe net :))=))Proiectul de amenajare a malurilor Crisului Repede de catre firmele PeNaLe ,pina la urma a fost pus in practica dar fara defrisare si betonare a malurilor cum au vrut-o ,ci cu amenajare mai putzin costisitoare ,dar banii tot in buzunarele penale au intrat sa nu zic udmr-iste . In trecut cind Lucica Varga Isterica era secretara de stat in ministerul Mediului a avut o iesire isterica in Direct la TV si asta referitor la Delta Dunarii ,dar asta a ajutat-o sa devina deputata(dar si statul in genunchi in fata Miculestilor,si prestarea unor servicii ?:))=))Deci doamna deputata PNL Lucia Varga nu da-ti sfaturi vedeti-va de servicii:))= )) Aceasta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 24 Iulie 2011, 07:21 de Romanul Simplu
nu e EGALA
e DIFORMA :)) are drepTaTe !
Postat 23 Iulie 2011, 18:38 de alda dusa rau
Tot PSD este la putere
Tot ce face PSD acum este doar o perdea de fum. Cred ca trebuie sa castige increderea electoratului si dupa aceea sa vorbeasca. Asa ca la munca intai si dupa aceea la intins mana catre cetateni!
Postat 23 Iulie 2011, 11:17 de mangusta
Tanti Lucica, "amazoana" traseista. (II)
III. În loc de unele concluzii. 1. Are dreptate dl. senator Mang; 2. Tanti Lucica: a) daţi la ”glezne” guzganilor ”portocalii”, nu aliaţilor dvoastră; b) nu vă mai apucaţi, iarăşi, de tot felul de ”Ciolaniade”! c) aceasta vă este ”mulţumirea” faţă de partidul (PSD) care v-a făcut mare doamnă? PS Mult succes, (doar) împreună cu colegii, egali, la PSD Bihor!
Postat 23 Iulie 2011, 10:29 de stefan
Tanti Lucica, "amazoana" traseista.
I. ”Domnul Mang poate spune orice. Am făcut sondaje pentru a afla cine merită să candideze şi unde, nu ne vom impune oamenii fără a ţine cont de ele.” 1. La fel de obiective şi de imparţiale, ca a celor de la PSD Bihor? 2. De câte ori aţi putut demonstra conform, fără ”gargară” şi fumigene, faptul că dl. senator Mang spune lucruri neadevărate? Să vă pară bine că sunteţi în aceeaşi tabără politică! II. ”Varga a spus că preferă echitatea în locul egalităţii, deoarece "echitatea presupune o doză mai mare de dreptate", ...” 1. În câte destrămări de familii v-aţi implicat în mod negativ, fără a cunoaşte realitatea? 2. Care era salariul minim pe economie în octombrie 2008? Nu ne faceţi o comparaţie cu veniturile bugetate (oficiale) pe care le aveaţi la acea dată, respectiv le aveţi în prezent? 3. De când aţi devenit şefă la OF a PNL: a) Câte destrămări de căsnicii, datorate sărăciei (generate, cu precădere, de ”Epoca portocalie”, epocă în care aţi fost şi dvoastră la ”ciolan”) aţi împiedecat? b) Câte amărâte de pe ”centurile” patriei, aţi reuşit să le le reintegraţi social şi familial? 4. Pe când o lege şi pentru ”binevoitorii” (interesaţi) care distrug familii, inclusiv prin dosare de ”poliţie politică”?
Postat 23 Iulie 2011, 10:24 de stefan
naspeta asta mai o vedem mult
numai MOARTEA ne va salva de prezenta ei dezagreabila sociala, MOARTEA e aliatul nostru care are MILA de noi, suntem obligati sa o suportam, de ce? cine e a uitata ce a facut cu IONESCU, eu nu si nu voi uita nici pe BOLOJAN, sa va bateti joc de oamnei ca pe carpe de unica folosinta sasa sa ajungeti si voi, sa cersiti si sa muriti de foame, ce dati sa primiti.
Postat 22 Iulie 2011, 18:14 de pai
Altul la rind
A venit vremea oradeni sa ne trezim la realitate. Trebuie sa uitam de toti reperezentantii propusi de PSD, PDL si PNL si, schimbind optiunile anterioare, sa votam un om care cunoaste si iubeste Oradea. Adica un oradean care sa intruneasca trei conditii elementare: 1. sa aiba cel putin o casa in Oradea, 2. sa fi locuit in orasul de pe Cris cel putin 20 de ani si, nu in ultimul rind, 3. sa aiba un cont gras pe care sa-l fi facut din afaceri corecte.
Postat 22 Iulie 2011, 17:47 de Lamp
OARE!
Ma intreb oare unde ati facut sondajul, in Alesd? ca in Oradea am cel putin 100 de familii prieteni si nici unul nu a fost intrebat despre preferinta la Primarie. Ma intrebam si eu, sic!
Postat 22 Iulie 2011, 16:24 de EU
oau!
vai luci ce mare politician ai ajuns!acum, nu multi ani ,parca erai pe la psd si te milogeai sa nu ramai pe din afara...pai daca nu -i mai aveti pe bolojan si pe popa care va trag inainte ramaneti in cucul gol...halal coana joitico!
Postat 22 Iulie 2011, 15:14 de alegator
ce ne asteapta!!!
dar de ce liberli sunt considerati cei mai buni? de unde scoateti aceste aberatii? sondaje eu nu am semnat nimic de ce credeti ca BOLOJAN sau un PNL ist e de dorit?
Postat 22 Iulie 2011, 13:17 de extraordinarrr
count display

FOTO BIHOREANUL

  • „Un milion de stele”: Bisericile catolice din Oradea, unite de Ziua Internaţională pentru Eradicarea Sărăciei (FOTO)
  • Jurnalişti şi scriitori dezbat la Oradea diferenţele şi 'complicităţile' dintre ei (FOTO/VIDEO)
  • Se lucrează la extinderea drumului expres spre Episcopia Bihor. Se va construi şi un viaduct înalt de 10 metri (FOTO/VIDEO)
  • Cum arată Podul Centenarului. Va fi inaugurat înainte de termen, pe 1 Decembrie (FOTO/VIDEO)
  • Copţi, dar buni! Oradea a dat trei campioni la Openul Austriei de Judo Masters! (FOTO)
  • Nu vă jucaţi cu focul! Opt incendii de vegetaţie uscată, într-o singură zi (FOTO)
  • Să tragem linie! Lucrările pentru reamenajarea liniei de tramvai vor bloca cel puţin o lună circulaţia prin Calea Aradului (FOTO)
  • Statuia Evei Heyman din Parcul Bălcescu a fost donată Primăriei Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON