SÂMBĂTĂ, 23 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Angela Lupşea, preşedinta Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Bihor, conduce muzeele şi Cetatea oraşului cu rezultate modeste. În numeroase ocazii am veştejit-o considerând că e inadmisibil ca, la doi ani după finalizarea reabilitării, în fortăreaţă să nu se întâmple mare lucru. Acum, însă, trebuie să recunosc că Zilele Art Nouveau au fost o reuşită care, cred eu, i-a uluit până şi pe organizatori.
După 9 luni în care minoritatea celor 17 consilieri judeţeni ai PNL a fost egala majorităţii UDMR-PSD-ALDE, rămasă din septembrie 2017 tot în 17 reprezentanţi prin excomunicarea fostei preferate a şefului PSD Bihor, Ioan Mang, „parlamentul” bihorean a revenit săptămâna trecută, aşa cum a decis Curtea de Apel, la formula rezultată din alegerile locale de acum două veri. Miercuri, cu doar un vot împotrivă şi o abţinere, a fost validat cel de-al 18-lea echipier al alianţei, PSD-istul salontan Adrian Szatmari.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?

Avocatul Bihoreanului
În data de 5 iunie 2018 a fost publicată în Monitorul Oficial o importantă decizie pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în recurs în interesul legii, prin care s-a stabilit, cu caracter obligatoriu, pentru viitor, că sechestrele dispuse în procesele penale nu pot influenţa drepturile celor care aveau anterior o ipotecă cu privire la bunurile sechestrate.
În aprecierea igienico-sanitară a surselor de apă, o importanţă deosebită trebuie acordată conţinutului natural de substanţe minerale deoarece acestea participă activ în procesele vitale, organismul primindu-le din mediul extern, inclusiv prin intermediul apei.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În ultimii ani tot mai mulți tineri au început să-și lase barba să crească, generând o modă de impact global care a atins și România. Vedem pe stradă bărbați cu barbă stufoasă, spre deosebire de acum cinci ani, când moda încă nu prinsese amploare. În acest articol vom încerca să vedem ce stă la baza psihologiei acestui fenomen și de ce bărbații decid să-și lase barbă în încercarea de a atrage mai multe partenere.
28 Octombrie 2017, 17:20

S-a spart ghinionul: Luceafărul s-a impus cu 2-1 în fața Olimpiei Satu Mare și este la a doua victorie! foto: arhivă

Fotbaliştii de la Luceafărul au spart ghinionul şi, sâmbătă, au obţinut cea de-a doua victorie din actualul sezon al Ligii a II-a. Bihorenii au primit, la Stadionul Luceafărul din Sânmartin, replica echipei sătmărene Olimpia, pe care au învins-o cu scorul de 2-1, la capătul unui joc bun, în special în repriza a doua.

Partida a contat pentru runda a XIV-a a competiţiei, iar jocul a consemnat dominarea formaţiei gazdă. Cu toate acestea însă, în prima repriză cei care au marcat au fost oaspeţii, la singura fază de poartă avută, în minutul 34, prin Vasile Pop, după ce acesta a scăpat pe contraatac.

În repriza a doua, "luceferii" au început însă foarte bine: au egalat în minutul 48, prin Antohi, iar în minutul 61 au înscris golul victoriei, prin atacantul Vlad Rusu.

Fazele meciului

Prima acţiune a jocului a aparţinut tot bihorenilor. În minutul 12, Bedea a şutat peste poartă, de la marginea careului mare. Apoi, în minutul 32, Al. Dulca a şutat din interiorul careului, dar a reţinut portarul Olimpiei, Muntean.

Contrar cursului jocului, în minutul 34, oaspeţii au deschis scorul, după ce Vasile Pop a pătruns spre poartă, pe dreapta, a ajuns la colţul careului mic şi a marchat cu un şut la colţul scurt, pe jos, pe lângă portar.

În partea a doua, bihorenii au început foarte bine şi la doar trei minute de la reluare, au reuşit să egaleze. Andrei Antohi a reluat spectaculos, fără preluare, o centrare venită de pe dreapta, iar mingea s-a oprit în colţul lung al porţii oaspeţilor.

Atacurile gazdelor au continuat, iar în minutul 50, bihorenii au beneficiat de o lovitură de colţ. A respins apărarea din Satu Mare, dar numai până la Ban, care a şutat violent, însă în blocaj. În cele din urmă, atacurile în valuri ale bihorenilor au dat rezultat şi în minutul 61, după o nouă lovitură de la colţ, care a fost executată de Trif, mingea a ajuns în careu, de unde a fost respinsă de fundaşii Olimpiei, dar până la Vlad Rusu, care, de la 11 metri de poartă, a preluat, s-a întoars şi a marcat cu un şut plasat, pe jos, în colţul lung.

Deşi după primirea golului doi, Olimpia a mai echilibrat jocul, acţiunile de poartă s-a consemnat tot în careul oaspeţilor. Astfel, în mintul 73, Vlad Rusu a scăpat singur în suprafaţa de pedeapsă, a căzut în contactul cu portarul, a cerut penalty, dar arbitrul Cristian Codrea din Baia Mare i-a acordat cartonaş galben, pentru simulare.

Ultima ocazie de poartă s-a consemnat în minutul 77, când Ţegle a şutat bine de la 20 de metri, lângă bară, dar portarul sătmărenilor, Muntean a salvat. Jocul s-a terminat apoi cu victoria Luceafărului, cu 2-1, o victorie sărbătorită de componenţii echipei şi aplaudată de publicul spectator bihorean. Astfel, Luceafărul a câştigat din nou, după opt meciuri în care a avut doar înfrângeri şi egaluri.

Antrenor fericit

"Sunt fericit de cele trei puncte şi până la urmă asta a contat în economia jocului, chiar dacă am avut şi avem în continuare probleme de efectiv, fiind nevoit să improvizez la acest meci cu Balea fundaş central, pentru că Ciobanu în timul săptămânii a făcut o uşoară contractură, n-am vrut să risc şi totul a culminat ieri la antrenament, la fazele fixe pe care le-am exersat, Feher a făcut o entorsă de gradul II, dar sperăm să-l recuperăm cât mai repede. Deci, practic am pregătit meciul toată săptămâna cu o formaţie şi în ultimul moment am schimbat, n-a fost uşor, dar cel mai important e că băieţii şi-au dorit cele trei puncte. Meritam, după ultimele partide pe care le-am disputat în campionat, să vină şi această victorie", a declarat, la finalul jocului, antrenorul principal al Luceafărului, Cristian Dulca.

Tehnicianul bihorenilor a mai afirmat şi că din iarnă lotul echipei orădene va fi întărit şi "sunt jucătorii de primă ligă care vor să vină la noi, cu unul dintre ei deja ne-am înţeles şi 99% va juca pentru noi din retur".

Luceafărul a acumulat, astfel, 10 puncte şi se află acum pe locul 19, penultimul.

Luceafărul Oradea – Olimpia Satu Mare 2-1 (0-1)

Au marcat: Antohi (min. 48) şi V. Rusu (min. 61) / V. Pop (min. 34)
Stadion: Luceafarul (Sânmartin). Spectatori: 100

Timp: bun pentru fotbal: Teren: uşor moale

Luceafărul: G. Gakos – Bedea, Balea, A. Mutu, Trif – Chiş-Toie (min. 90 Dragu), Ţegle (cpt.) - Antohi, Al. Dulca (min. 63 Cl. Codoban), I. Ban (min. 90+2 I. Cuc) - Vl. Rusu. Antrenor: Cristian Dulca

Olimpia: Fl. Muntean - Duruş, Hlinca, Cr. Munteanu, Brata (cpt.) - Villand, D. Muntean – Jurj (min. 87 Vincze), Vas. Pop (min. 64 Fl. Achim), Miholca (min. 64 Chitas) – Lusamba. Antrenor: Zoltan Ritli

Au arbitrat: Cristian Codrea - Cristian Nicolae Lucaci şi Radu Despa (toţi din Baia Mare).

Chindia Târgovişte - CS Mioveni 3-0

În etapa viitoare, Luceafărul va evolua în deplasare, la Şiria, cu UTA. Meciul este programat sâmbăta viitoare, pe 4 noiembrie.