A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: getimagesize(https://cdn.ebihoreanul.ro/static/gallery_big/16 manelist (1).jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request

Filename: controllers/ebh.php

Line Number: 1076

Fite de Dorobanti
URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 19 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
24 August 2010, 16:38

Fiţe de Dorobanţi

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Odraslele bogătanilor orădeni nu-şi mai încap în piele de atâta şmecherie, aşa că mai nou au dat uitării Pasajul Vulturul Negru, unde până nu demult era de bonton să fii văzut în week-end, şi au transformat o altă zonă în cartierul general al fiţelor.

Fie că vorbim de gelaţi cu muşchi de rup tricoul, fie de blonde care abia dacă mai simt pământul de la înălţimea tocurilor, fiţoşii urbei s-au mutat la cafenelele de pe strada Vasile Alecsandri. Şi pentru a se distanţa de plebe, au numit-o pe măsura pretenţiilor: Dorobanţi - după celebrul bulevard cu pretenţii din buricul Bucureştilor.

Socoteala lor e simplă: dacă străduţa din Oradea e Dorobanţiul local, atunci şi ei vor fi respectaţi ca celebrele "vedete" de Bucureşti Poponeţ, Botezatu, EBA ori Simona Sensual. Că valoarea după nume vine...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
DAA
ai spus foarte bine,chiar poti sa te distrezi de oameni de acest gen,cocalari prosti si fufe expirate,doar ca e trist,ei sunt tristi de fapt,macar asa se delimiteaza si ei ca oile la stana,de fapt ei sunt plebea,fitzosii astia oligofreni
Postat 27 August 2010, 10:45 de larisa
DAA
ai spus foarte bine,chiar poti sa te distrezi de oameni de acest gen,cocalari prosti si fufe expirate,doar ca e trist,ei sunt tristi de fapt,macar asa se delimiteaza si ei ca oile la stana,de fapt ei sunt plebea,fitzosii astia oligofreni
Postat 27 August 2010, 10:45 de larisa
Patetic
este efectiv dezgustator ceea ce se intampla in Romania in general,dar Oradea bate recordul la "fitze" de 2 bani,adica la prostie dusa la extrem,auzi...Dorobanti,de parca ar fi un model demn de copiat "curvaraiul din Bucuresti,sincer ma scarbesc majoritatea personajelor de pe strada respectiva,da...am fost,am vazut,m-am simtit incomod,avand in vedere ca sunt o "ochelarista" imbracata,ceea ce nu pot spune despre restul domnitelor care se fofileaza in sus si in jos sa-si arate suncile dezgolite,penibil,sa mergi seara in oras ca o prostituata,iar cat despre ei...sa ma umfle rasu' nu alta,in pantaloni scurti,maieuri cu sclipici si slapi,:)))),sau mai vezi cate un retardat cu pantaloni care au fundu pe la genunchi,ar trebui filmati astia,pe bune,ce sa zic...copii ratati care dorm toata ziua,iar noaptea cheltuie banii parintilor,oricum daca vreti sa radeti copios iesiti cu niste prieteni pe o terasa de pe alecsandri,pardon"Dorobanti",ca e ca la circ,doar ca nu se taie bilete...
Postat 26 August 2010, 22:02 de anonim
Patetic
este efectiv dezgustator ceea ce se intampla in Romania in general,dar Oradea bate recordul la "fitze" de 2 bani,adica la prostie dusa la extrem,auzi...Dorobanti,de parca ar fi un model demn de copiat "curvaraiul din Bucuresti,sincer ma scarbesc majoritatea personajelor de pe strada respectiva,da...am fost,am vazut,m-am simtit incomod,avand in vedere ca sunt o "ochelarista" imbracata,ceea ce nu pot spune despre restul domnitelor care se fofileaza in sus si in jos sa-si arate suncile dezgolite,penibil,sa mergi seara in oras ca o prostituata,iar cat despre ei...sa ma umfle rasu' nu alta,in pantaloni scurti,maieuri cu sclipici si slapi,:)))),sau mai vezi cate un retardat cu pantaloni care au fundu pe la genunchi,ar trebui filmati astia,pe bune,ce sa zic...copii ratati care dorm toata ziua,iar noaptea cheltuie banii parintilor,oricum daca vreti sa radeti copios iesiti cu niste prieteni pe o terasa de pe alecsandri,pardon"Dorobanti",ca e ca la circ,doar ca nu se taie bilete...
Postat 26 August 2010, 22:02 de anonim
f
cat ii o * /
Postat 25 August 2010, 22:04 de hy
Fiţe de Dorobanţi
MACAR STIU VLASTARELE CA CEI UN DOROBANT???
Postat 24 August 2010, 23:28 de pip
Fiţe de Dorobanţi
MOLOTOV PA EIIII
Postat 24 August 2010, 23:15 de pip
Sigur că da
Prostia poate fi măsurată şi cuantificată pe respectiva strada şi nu este nimic nou într-o ţară în care promovăm non valoarea de peste 20 de ani. Mă întreb ce ar răspunde \"distinşii\" clienţi de pe Alecsandrii, dacă ar fi întrbaţi de Hemingway ? 40 % că este o marcă de Coniac, 25% că sunt trabucuri, 15% că e un investitor străin iar restul de 20 % nu ar răspunde..vă dorim multe succesuri!
Postat 24 August 2010, 22:09 de PiţiStyle
Sigur că da
Prostia poate fi măsurată şi cuantificată pe respectiva strada şi nu este nimic nou într-o ţară în care promovăm non valoarea de peste 20 de ani. Mă întreb ce ar răspunde "distinşii" clienţi de pe Alecsandrii, dacă ar fi întrbaţi de Hemingway ? 40 % că este o marcă de Coniac, 25% că sunt trabucuri, 15% că e un investitor străin iar restul de 20 % nu ar răspunde..vă dorim multe succesuri!
Postat 24 August 2010, 22:09 de PiţiStyle
trotuare doar pe hartie !!!!
mai nou primaria inchide ochi , doar bani sa iasa ...... vai de cei ce locuiesc in zona si nu au pe unde trece ... la fel si pietonii ... poate se gandeste careva sa faca un trotuar suspendat ..... vai de noi ce am ajuns .
Postat 24 August 2010, 20:10 de carmen
Dar trotuare? mai exista trotuare?
Dar trotuarele pline de scaune si mese nu le vede nimeni? Primaria chiar nu ii vede pe nesimtitii aia cum au facut din troatuare, terase? pe sosea, pe-o parte si pe alta sunt parcate masini .. abia au loc sa treaca cele in tranzit .. iar pietonii pe unde sa circule? Chiar atat de multa mita au dat astia incat primaria inchide ochii? Acesti patroni si'au cumparat trotuare?
Postat 24 August 2010, 19:36 de Razvan
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON