URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 18 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
24 August 2010, 16:38

Fiţe de Dorobanţi

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Odraslele bogătanilor orădeni nu-şi mai încap în piele de atâta şmecherie, aşa că mai nou au dat uitării Pasajul Vulturul Negru, unde până nu demult era de bonton să fii văzut în week-end, şi au transformat o altă zonă în cartierul general al fiţelor.

Fie că vorbim de gelaţi cu muşchi de rup tricoul, fie de blonde care abia dacă mai simt pământul de la înălţimea tocurilor, fiţoşii urbei s-au mutat la cafenelele de pe strada Vasile Alecsandri. Şi pentru a se distanţa de plebe, au numit-o pe măsura pretenţiilor: Dorobanţi - după celebrul bulevard cu pretenţii din buricul Bucureştilor.

Socoteala lor e simplă: dacă străduţa din Oradea e Dorobanţiul local, atunci şi ei vor fi respectaţi ca celebrele "vedete" de Bucureşti Poponeţ, Botezatu, EBA ori Simona Sensual. Că valoarea după nume vine...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
DAA
ai spus foarte bine,chiar poti sa te distrezi de oameni de acest gen,cocalari prosti si fufe expirate,doar ca e trist,ei sunt tristi de fapt,macar asa se delimiteaza si ei ca oile la stana,de fapt ei sunt plebea,fitzosii astia oligofreni
Postat 27 August 2010, 10:45 de larisa
DAA
ai spus foarte bine,chiar poti sa te distrezi de oameni de acest gen,cocalari prosti si fufe expirate,doar ca e trist,ei sunt tristi de fapt,macar asa se delimiteaza si ei ca oile la stana,de fapt ei sunt plebea,fitzosii astia oligofreni
Postat 27 August 2010, 10:45 de larisa
Patetic
este efectiv dezgustator ceea ce se intampla in Romania in general,dar Oradea bate recordul la "fitze" de 2 bani,adica la prostie dusa la extrem,auzi...Dorobanti,de parca ar fi un model demn de copiat "curvaraiul din Bucuresti,sincer ma scarbesc majoritatea personajelor de pe strada respectiva,da...am fost,am vazut,m-am simtit incomod,avand in vedere ca sunt o "ochelarista" imbracata,ceea ce nu pot spune despre restul domnitelor care se fofileaza in sus si in jos sa-si arate suncile dezgolite,penibil,sa mergi seara in oras ca o prostituata,iar cat despre ei...sa ma umfle rasu' nu alta,in pantaloni scurti,maieuri cu sclipici si slapi,:)))),sau mai vezi cate un retardat cu pantaloni care au fundu pe la genunchi,ar trebui filmati astia,pe bune,ce sa zic...copii ratati care dorm toata ziua,iar noaptea cheltuie banii parintilor,oricum daca vreti sa radeti copios iesiti cu niste prieteni pe o terasa de pe alecsandri,pardon"Dorobanti",ca e ca la circ,doar ca nu se taie bilete...
Postat 26 August 2010, 22:02 de anonim
Patetic
este efectiv dezgustator ceea ce se intampla in Romania in general,dar Oradea bate recordul la "fitze" de 2 bani,adica la prostie dusa la extrem,auzi...Dorobanti,de parca ar fi un model demn de copiat "curvaraiul din Bucuresti,sincer ma scarbesc majoritatea personajelor de pe strada respectiva,da...am fost,am vazut,m-am simtit incomod,avand in vedere ca sunt o "ochelarista" imbracata,ceea ce nu pot spune despre restul domnitelor care se fofileaza in sus si in jos sa-si arate suncile dezgolite,penibil,sa mergi seara in oras ca o prostituata,iar cat despre ei...sa ma umfle rasu' nu alta,in pantaloni scurti,maieuri cu sclipici si slapi,:)))),sau mai vezi cate un retardat cu pantaloni care au fundu pe la genunchi,ar trebui filmati astia,pe bune,ce sa zic...copii ratati care dorm toata ziua,iar noaptea cheltuie banii parintilor,oricum daca vreti sa radeti copios iesiti cu niste prieteni pe o terasa de pe alecsandri,pardon"Dorobanti",ca e ca la circ,doar ca nu se taie bilete...
Postat 26 August 2010, 22:02 de anonim
f
cat ii o * /
Postat 25 August 2010, 22:04 de hy
Fiţe de Dorobanţi
MACAR STIU VLASTARELE CA CEI UN DOROBANT???
Postat 24 August 2010, 23:28 de pip
Fiţe de Dorobanţi
MOLOTOV PA EIIII
Postat 24 August 2010, 23:15 de pip
Sigur că da
Prostia poate fi măsurată şi cuantificată pe respectiva strada şi nu este nimic nou într-o ţară în care promovăm non valoarea de peste 20 de ani. Mă întreb ce ar răspunde \"distinşii\" clienţi de pe Alecsandrii, dacă ar fi întrbaţi de Hemingway ? 40 % că este o marcă de Coniac, 25% că sunt trabucuri, 15% că e un investitor străin iar restul de 20 % nu ar răspunde..vă dorim multe succesuri!
Postat 24 August 2010, 22:09 de PiţiStyle
Sigur că da
Prostia poate fi măsurată şi cuantificată pe respectiva strada şi nu este nimic nou într-o ţară în care promovăm non valoarea de peste 20 de ani. Mă întreb ce ar răspunde "distinşii" clienţi de pe Alecsandrii, dacă ar fi întrbaţi de Hemingway ? 40 % că este o marcă de Coniac, 25% că sunt trabucuri, 15% că e un investitor străin iar restul de 20 % nu ar răspunde..vă dorim multe succesuri!
Postat 24 August 2010, 22:09 de PiţiStyle
trotuare doar pe hartie !!!!
mai nou primaria inchide ochi , doar bani sa iasa ...... vai de cei ce locuiesc in zona si nu au pe unde trece ... la fel si pietonii ... poate se gandeste careva sa faca un trotuar suspendat ..... vai de noi ce am ajuns .
Postat 24 August 2010, 20:10 de carmen
Dar trotuare? mai exista trotuare?
Dar trotuarele pline de scaune si mese nu le vede nimeni? Primaria chiar nu ii vede pe nesimtitii aia cum au facut din troatuare, terase? pe sosea, pe-o parte si pe alta sunt parcate masini .. abia au loc sa treaca cele in tranzit .. iar pietonii pe unde sa circule? Chiar atat de multa mita au dat astia incat primaria inchide ochii? Acesti patroni si'au cumparat trotuare?
Postat 24 August 2010, 19:36 de Razvan
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Cum arată Podul Centenarului. Va fi inaugurat înainte de termen, pe 1 Decembrie (FOTO/VIDEO)
  • Copţi, dar buni! Oradea a dat trei campioni la Openul Austriei de Judo Masters! (FOTO)
  • Nu vă jucaţi cu focul! Opt incendii de vegetaţie uscată, într-o singură zi (FOTO)
  • Să tragem linie! Lucrările pentru reamenajarea liniei de tramvai vor bloca cel puţin o lună circulaţia prin Calea Aradului (FOTO)
  • Statuia Evei Heyman din Parcul Bălcescu a fost donată Primăriei Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)
  • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
  • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)