URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 18 MARTIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Aquapark-ul din Oradea este pe profit, în ciuda faptului că 90% dintre aceste stabilimente merg pe pierdere. Adică sunt un fel de Teatru ori Filarmonică, numai cu ceva mai multă apă. Pe lângă meritele incontestabile de gospodari ale celor de la ADP, trebuie să recunoaștem că succesul se datorează și conjuncturii.
Zic şi eu
Adrian Cris
Se zice că doar cine nu munceşte nu greşeşte (deşi eu, personal, cred că greşeşte şi cel ce nu munceşte). În orice caz, bărbaţi sunt cei care îşi asumă greşelile, iar eu îmi declar apartenenţa la această categorie. Ca atare, recunosc că după ce am primit reacţia lui Pásztor, i-am verificat argumentele, cum că deplasarea în interes de serviciu în Austria a făcut-o separat de cea în interes privat în Elveţia. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Înţeleg miza politică a scandalului cu Aeroportul fost internaţional Oradea şi cum bâjbâielile celor de la Consiliul Judeţean le dau apă la moară celor care conduc Primăria. Oamenii politici îşi vânează paşii greşiţi şi erorile profesionale pentru a-şi da la gioale în public, pentru a faulta cât mai grav prestigiul celuilalt. Cel mai adesea, vorbele lor rămân doar vorbe, simple declaraţii politice vitriolante, fără urmări practice.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Instanţa Supremă s-a pronunţat recent, printr-o decizie de speţă, în sensul în care Ghidul pentru acordarea daunelor morale emis de Fondul de Protecţie a Victimelor Străzii nu este obligatoriu pentru instanţe.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Scleroza multiplă este o boală caracterizată prin inflamaţia şi distrucţia selectivă a mielinei sistemului nervos central, cu apariţia unor zone de cicatrizare. Mielina este o substanţă care înveleşte fibrele nervoase, având un rol important în conducerera influxului nervos şi care apare în luna a 5-a vieţii intrauterine cu definitivare după naştere. Boala mai este denumită şi scleroza "în plăci" datorită aspectului zonelor cicatrizate ale creierului, leziunile fiind denumite "plăci".
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
24 August 2010, 16:38

Fiţe de Dorobanţi

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Odraslele bogătanilor orădeni nu-şi mai încap în piele de atâta şmecherie, aşa că mai nou au dat uitării Pasajul Vulturul Negru, unde până nu demult era de bonton să fii văzut în week-end, şi au transformat o altă zonă în cartierul general al fiţelor.

Fie că vorbim de gelaţi cu muşchi de rup tricoul, fie de blonde care abia dacă mai simt pământul de la înălţimea tocurilor, fiţoşii urbei s-au mutat la cafenelele de pe strada Vasile Alecsandri. Şi pentru a se distanţa de plebe, au numit-o pe măsura pretenţiilor: Dorobanţi - după celebrul bulevard cu pretenţii din buricul Bucureştilor.

Socoteala lor e simplă: dacă străduţa din Oradea e Dorobanţiul local, atunci şi ei vor fi respectaţi ca celebrele "vedete" de Bucureşti Poponeţ, Botezatu, EBA ori Simona Sensual. Că valoarea după nume vine...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
DAA
ai spus foarte bine,chiar poti sa te distrezi de oameni de acest gen,cocalari prosti si fufe expirate,doar ca e trist,ei sunt tristi de fapt,macar asa se delimiteaza si ei ca oile la stana,de fapt ei sunt plebea,fitzosii astia oligofreni
Postat 27 August 2010, 10:45 de larisa
DAA
ai spus foarte bine,chiar poti sa te distrezi de oameni de acest gen,cocalari prosti si fufe expirate,doar ca e trist,ei sunt tristi de fapt,macar asa se delimiteaza si ei ca oile la stana,de fapt ei sunt plebea,fitzosii astia oligofreni
Postat 27 August 2010, 10:45 de larisa
Patetic
este efectiv dezgustator ceea ce se intampla in Romania in general,dar Oradea bate recordul la "fitze" de 2 bani,adica la prostie dusa la extrem,auzi...Dorobanti,de parca ar fi un model demn de copiat "curvaraiul din Bucuresti,sincer ma scarbesc majoritatea personajelor de pe strada respectiva,da...am fost,am vazut,m-am simtit incomod,avand in vedere ca sunt o "ochelarista" imbracata,ceea ce nu pot spune despre restul domnitelor care se fofileaza in sus si in jos sa-si arate suncile dezgolite,penibil,sa mergi seara in oras ca o prostituata,iar cat despre ei...sa ma umfle rasu' nu alta,in pantaloni scurti,maieuri cu sclipici si slapi,:)))),sau mai vezi cate un retardat cu pantaloni care au fundu pe la genunchi,ar trebui filmati astia,pe bune,ce sa zic...copii ratati care dorm toata ziua,iar noaptea cheltuie banii parintilor,oricum daca vreti sa radeti copios iesiti cu niste prieteni pe o terasa de pe alecsandri,pardon"Dorobanti",ca e ca la circ,doar ca nu se taie bilete...
Postat 26 August 2010, 22:02 de anonim
Patetic
este efectiv dezgustator ceea ce se intampla in Romania in general,dar Oradea bate recordul la "fitze" de 2 bani,adica la prostie dusa la extrem,auzi...Dorobanti,de parca ar fi un model demn de copiat "curvaraiul din Bucuresti,sincer ma scarbesc majoritatea personajelor de pe strada respectiva,da...am fost,am vazut,m-am simtit incomod,avand in vedere ca sunt o "ochelarista" imbracata,ceea ce nu pot spune despre restul domnitelor care se fofileaza in sus si in jos sa-si arate suncile dezgolite,penibil,sa mergi seara in oras ca o prostituata,iar cat despre ei...sa ma umfle rasu' nu alta,in pantaloni scurti,maieuri cu sclipici si slapi,:)))),sau mai vezi cate un retardat cu pantaloni care au fundu pe la genunchi,ar trebui filmati astia,pe bune,ce sa zic...copii ratati care dorm toata ziua,iar noaptea cheltuie banii parintilor,oricum daca vreti sa radeti copios iesiti cu niste prieteni pe o terasa de pe alecsandri,pardon"Dorobanti",ca e ca la circ,doar ca nu se taie bilete...
Postat 26 August 2010, 22:02 de anonim
f
cat ii o * /
Postat 25 August 2010, 22:04 de hy
Fiţe de Dorobanţi
MACAR STIU VLASTARELE CA CEI UN DOROBANT???
Postat 24 August 2010, 23:28 de pip
Fiţe de Dorobanţi
MOLOTOV PA EIIII
Postat 24 August 2010, 23:15 de pip
Sigur că da
Prostia poate fi măsurată şi cuantificată pe respectiva strada şi nu este nimic nou într-o ţară în care promovăm non valoarea de peste 20 de ani. Mă întreb ce ar răspunde \"distinşii\" clienţi de pe Alecsandrii, dacă ar fi întrbaţi de Hemingway ? 40 % că este o marcă de Coniac, 25% că sunt trabucuri, 15% că e un investitor străin iar restul de 20 % nu ar răspunde..vă dorim multe succesuri!
Postat 24 August 2010, 22:09 de PiţiStyle
Sigur că da
Prostia poate fi măsurată şi cuantificată pe respectiva strada şi nu este nimic nou într-o ţară în care promovăm non valoarea de peste 20 de ani. Mă întreb ce ar răspunde "distinşii" clienţi de pe Alecsandrii, dacă ar fi întrbaţi de Hemingway ? 40 % că este o marcă de Coniac, 25% că sunt trabucuri, 15% că e un investitor străin iar restul de 20 % nu ar răspunde..vă dorim multe succesuri!
Postat 24 August 2010, 22:09 de PiţiStyle
trotuare doar pe hartie !!!!
mai nou primaria inchide ochi , doar bani sa iasa ...... vai de cei ce locuiesc in zona si nu au pe unde trece ... la fel si pietonii ... poate se gandeste careva sa faca un trotuar suspendat ..... vai de noi ce am ajuns .
Postat 24 August 2010, 20:10 de carmen
Dar trotuare? mai exista trotuare?
Dar trotuarele pline de scaune si mese nu le vede nimeni? Primaria chiar nu ii vede pe nesimtitii aia cum au facut din troatuare, terase? pe sosea, pe-o parte si pe alta sunt parcate masini .. abia au loc sa treaca cele in tranzit .. iar pietonii pe unde sa circule? Chiar atat de multa mita au dat astia incat primaria inchide ochii? Acesti patroni si'au cumparat trotuare?
Postat 24 August 2010, 19:36 de Razvan
count display

FOTO BIHOREANUL

  • La mulți ani, ERA Park! Carla’s Dreams i-a cucerit, sâmbătă seară, pe orădeni (FOTO / VIDEO)
  • Înaripatele Oradiei: Malurile verzi ale Crişului Repede şi stufărişul au atras în oraş numeroase specii noi de păsări (FOTO)
  • Puzderie de lume în centrul Oradiei, de Ziua Maghiarilor. Îmbrăcat în huszár, Szabó Ödön a acuzat că maghiarii sunt discriminaţi (FOTO/VIDEO)
  • #șîeu... NU: Angajaţii lui Ştefan Mandachi de la Oradea, împiedicaţi să protesteze în faţa propriului restaurant printr-un ordin al... „doamnei de la Lotus” (FOTO/VIDEO)
  • #Șîeu: Bihorenii au protestat pentru autostrăzi. Vezi cine și cum a manifestat! (FOTO / VIDEO)
  • Colţ al imaginaţiei: Viitorii designeri orădeni și-au expus munca în holul Bibliotecii Universității (FOTO)
  • Protestul #şieu în Oradea: O firmă şi-a oprit complet activitatea, pentru întreaga zi! (FOTO / VIDEO)
  • #şîeu: BIHOREANUL a făcut un inventar al proiectelor de infrastructură promise în judeţul Bihor şi neonorate (FOTO)
  • Incendiu la blocul Cicero din Oradea (FOTO / VIDEO)
  • Cupa Satelor: O primă ediţie reușită în fotbalul bihorean (FOTO)