A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: getimagesize(https://cdn.ebihoreanul.ro/static/gallery_big/16 manelist (1).jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request

Filename: controllers/ebh.php

Line Number: 1077

Fite de Dorobanti
URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 22 IULIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Niște asociații care primeau de la cetățeni acea brumă de bani de 2% din impozitele pe 2017, pentru a mai acoperi nevoile copiilor cu grave probleme de sănătate, s-au trezit că sumele au fost deturnate către niște parohii ortodoxe. S-au trezit anul acesta pentru că e prima dată când ANAF-ul trimite fiecărui donator o scrisoare prin care-l informează cui a donat acești bani. Or fi știind ceva cei de la ANAF, de brusc i-a apucat dorul de transparență. Poate dacă mergem pe fir, constatăm că de fapt e o practică mai veche.
Zic şi eu
Adrian Cris
Cel mai important eveniment al săptămânii trecute a fost anunţarea de către primarul Ilie Bolojan a două noi proiecte cu fonduri UE în valoare de 24 milioane euro, pentru decongestionarea traficului pe axa rutieră cea mai problematică a oraşului, între podul Dacia şi zona Cantemir, cu pasaje subterane, favorizarea mijloacelor de transport în comun şi multe, multe detalii inginereşti, precum exacavarea la 4 metri şi relocarea reţelelor de utilităţi…
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
A venit multă lume, Andrei, să îşi ia rămas bun de la tine. Atâtea inimi grele la un loc nu am văzut de mult timp. Uneori trebuie să murim ca să ne dăm seama cine suntem. Ai fi fost mândru, cu toată modestia ta emblematică, să vezi câţi oameni frumoşi au venit să te salute. A fost multă tristeţe în locul acela, pentru că moartea ta a fost mai mult decât breaking news. A fost heart-breaking news.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Mai pe româneşte, instanţa supremă spune că nu importă dacă agentul constatator a trecut sau nu suspendarea permisului în procesul-verbal, fiind suficient ca sancţiunea suspendării să fie prevăzută în lege, mai ales că termenele de suspendare de 30, 60 sau 90 de zile nu pot fi majorate sau reduse de poliţist tocmai pentru că termenele legale sunt clar determinate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ridicarea temperaturii mediului ambiant la peste 32 gr. C şi o umiditate relativă ridicată (peste 60%) determină modificări ale organismului, care se pot grupa în 4 sindroame importante: mialgia termică, insolaţia, accidentele datorate efortului fizic pe caniculă şi şocul hipertermic.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Cercetătorii regnului animal se confruntă de ani de zile cu o problemă spinoasă. Animalele care duc o luptă şi o câştigă au o şansă foarte mare să câştige şi următoarea bătălie. Întrebarea este: "de ce anume?". Sunt la mijloc factori psihologici? Este vorba de încrederea dobândită de către învingător? Mai mult - deoarece acelaşi lucru pare să fie valabil şi în cazul fiinţelor umane - un studiu a încercat să găsească un răspuns la această întrebare: de ce învingătorii continuă să învingă?
24 August 2010, 16:38

Fiţe de Dorobanţi

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Odraslele bogătanilor orădeni nu-şi mai încap în piele de atâta şmecherie, aşa că mai nou au dat uitării Pasajul Vulturul Negru, unde până nu demult era de bonton să fii văzut în week-end, şi au transformat o altă zonă în cartierul general al fiţelor.

Fie că vorbim de gelaţi cu muşchi de rup tricoul, fie de blonde care abia dacă mai simt pământul de la înălţimea tocurilor, fiţoşii urbei s-au mutat la cafenelele de pe strada Vasile Alecsandri. Şi pentru a se distanţa de plebe, au numit-o pe măsura pretenţiilor: Dorobanţi - după celebrul bulevard cu pretenţii din buricul Bucureştilor.

Socoteala lor e simplă: dacă străduţa din Oradea e Dorobanţiul local, atunci şi ei vor fi respectaţi ca celebrele "vedete" de Bucureşti Poponeţ, Botezatu, EBA ori Simona Sensual. Că valoarea după nume vine...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
DAA
ai spus foarte bine,chiar poti sa te distrezi de oameni de acest gen,cocalari prosti si fufe expirate,doar ca e trist,ei sunt tristi de fapt,macar asa se delimiteaza si ei ca oile la stana,de fapt ei sunt plebea,fitzosii astia oligofreni
Postat 27 August 2010, 10:45 de larisa
DAA
ai spus foarte bine,chiar poti sa te distrezi de oameni de acest gen,cocalari prosti si fufe expirate,doar ca e trist,ei sunt tristi de fapt,macar asa se delimiteaza si ei ca oile la stana,de fapt ei sunt plebea,fitzosii astia oligofreni
Postat 27 August 2010, 10:45 de larisa
Patetic
este efectiv dezgustator ceea ce se intampla in Romania in general,dar Oradea bate recordul la "fitze" de 2 bani,adica la prostie dusa la extrem,auzi...Dorobanti,de parca ar fi un model demn de copiat "curvaraiul din Bucuresti,sincer ma scarbesc majoritatea personajelor de pe strada respectiva,da...am fost,am vazut,m-am simtit incomod,avand in vedere ca sunt o "ochelarista" imbracata,ceea ce nu pot spune despre restul domnitelor care se fofileaza in sus si in jos sa-si arate suncile dezgolite,penibil,sa mergi seara in oras ca o prostituata,iar cat despre ei...sa ma umfle rasu' nu alta,in pantaloni scurti,maieuri cu sclipici si slapi,:)))),sau mai vezi cate un retardat cu pantaloni care au fundu pe la genunchi,ar trebui filmati astia,pe bune,ce sa zic...copii ratati care dorm toata ziua,iar noaptea cheltuie banii parintilor,oricum daca vreti sa radeti copios iesiti cu niste prieteni pe o terasa de pe alecsandri,pardon"Dorobanti",ca e ca la circ,doar ca nu se taie bilete...
Postat 26 August 2010, 22:02 de anonim
Patetic
este efectiv dezgustator ceea ce se intampla in Romania in general,dar Oradea bate recordul la "fitze" de 2 bani,adica la prostie dusa la extrem,auzi...Dorobanti,de parca ar fi un model demn de copiat "curvaraiul din Bucuresti,sincer ma scarbesc majoritatea personajelor de pe strada respectiva,da...am fost,am vazut,m-am simtit incomod,avand in vedere ca sunt o "ochelarista" imbracata,ceea ce nu pot spune despre restul domnitelor care se fofileaza in sus si in jos sa-si arate suncile dezgolite,penibil,sa mergi seara in oras ca o prostituata,iar cat despre ei...sa ma umfle rasu' nu alta,in pantaloni scurti,maieuri cu sclipici si slapi,:)))),sau mai vezi cate un retardat cu pantaloni care au fundu pe la genunchi,ar trebui filmati astia,pe bune,ce sa zic...copii ratati care dorm toata ziua,iar noaptea cheltuie banii parintilor,oricum daca vreti sa radeti copios iesiti cu niste prieteni pe o terasa de pe alecsandri,pardon"Dorobanti",ca e ca la circ,doar ca nu se taie bilete...
Postat 26 August 2010, 22:02 de anonim
f
cat ii o * /
Postat 25 August 2010, 22:04 de hy
Fiţe de Dorobanţi
MACAR STIU VLASTARELE CA CEI UN DOROBANT???
Postat 24 August 2010, 23:28 de pip
Fiţe de Dorobanţi
MOLOTOV PA EIIII
Postat 24 August 2010, 23:15 de pip
Sigur că da
Prostia poate fi măsurată şi cuantificată pe respectiva strada şi nu este nimic nou într-o ţară în care promovăm non valoarea de peste 20 de ani. Mă întreb ce ar răspunde \"distinşii\" clienţi de pe Alecsandrii, dacă ar fi întrbaţi de Hemingway ? 40 % că este o marcă de Coniac, 25% că sunt trabucuri, 15% că e un investitor străin iar restul de 20 % nu ar răspunde..vă dorim multe succesuri!
Postat 24 August 2010, 22:09 de PiţiStyle
Sigur că da
Prostia poate fi măsurată şi cuantificată pe respectiva strada şi nu este nimic nou într-o ţară în care promovăm non valoarea de peste 20 de ani. Mă întreb ce ar răspunde "distinşii" clienţi de pe Alecsandrii, dacă ar fi întrbaţi de Hemingway ? 40 % că este o marcă de Coniac, 25% că sunt trabucuri, 15% că e un investitor străin iar restul de 20 % nu ar răspunde..vă dorim multe succesuri!
Postat 24 August 2010, 22:09 de PiţiStyle
trotuare doar pe hartie !!!!
mai nou primaria inchide ochi , doar bani sa iasa ...... vai de cei ce locuiesc in zona si nu au pe unde trece ... la fel si pietonii ... poate se gandeste careva sa faca un trotuar suspendat ..... vai de noi ce am ajuns .
Postat 24 August 2010, 20:10 de carmen
Dar trotuare? mai exista trotuare?
Dar trotuarele pline de scaune si mese nu le vede nimeni? Primaria chiar nu ii vede pe nesimtitii aia cum au facut din troatuare, terase? pe sosea, pe-o parte si pe alta sunt parcate masini .. abia au loc sa treaca cele in tranzit .. iar pietonii pe unde sa circule? Chiar atat de multa mita au dat astia incat primaria inchide ochii? Acesti patroni si'au cumparat trotuare?
Postat 24 August 2010, 19:36 de Razvan
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Investiţie de peste 700.000 euro. Prima seră hidroponică de roşii cherry din Bihor a fost inaugurată la Toboliu (FOTO)
  • Mai repede! Drumul de Sântandrei peste câmpuri ar putea fi dat în folosinţă în luna noiembrie (FOTO)
  • Rămas bun! Jurnalistul Andrei Şandor a fost condus pe ultimul drum cu muzica formaţiei Toto (FOTO / VIDEO)
  • Regulamentul locurilor de joacă. Orădenii din Ioşia sunt revoltaţi de gălăgia provocată de părculeţul din strada Lăpuşului (FOTO)
  • Proiect internaţional: Studenţi din Asia, la Universitatea din Oradea (FOTO)
  • Şefii PSD, UDMR şi ALDE din Consiliul Judeţean şi-au 'premiat' primarii: 'Banii se împart prin vot politic' (FOTO)
  • Vara şantierelor: De săptămâna aceasta mai multe străzi din toată Oradea vor fi blocate pentru lucrări (FOTO)
  • Sărbătoare nemţească: Tineri germani din ţară şi din străinătate au cântat şi au dansat în centrul Oradiei (FOTO/VIDEO)
  • În vizită la transmisioniştii militari: Bihorenii au putut vedea dotările Centrului 54 Comunicaţii Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Şedinţa Consiliului Judeţean nu s-a putut ţine pentru că PNL-iştii şi un PSD-ist au lipsit. Pásztor avertizează că judeţul ar putea rata fonduri europene (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON