URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 04 IULIE 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Noul inspector general şcolar, Virgil Blage, e atât de vechi în sistem încât nu se teme că, dacă-l dărâmă, o să-i cadă și lui în cap. Cu trei ani înainte de pensie își permite să spună ce crede și ce știe. Nu e un politruc obligat să-și calculeze cu exactitate pașii ca nu cumva să-l tragă tovarășii de drum pe linie moartă. A recunoscut că sistemul școlar din care și el face parte e atât de șubred, că și-a trimis copilul la școală în străinătate...
Zic şi eu
Adrian Cris
Place sau nu, e o realitate: de la apariţia sa în viaţa publică a Bihorului, Ilie Bolojan domină administraţia (mai ales) şi (ulterior) politica locală. Mai mult, a devenit un model şi la nivel naţional (din păcate nu prea copiat), prin rezultate precis măsurabile (unii zic că-i floare la ureche să faci orice cu fonduri europene, dar dacă-i aşa, alţii de ce nu-s în stare să le acceseze?). 
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Mi-au plăcut mereu restaurantele mici, de tip italian sau franţuzesc, cu măsuţe micuţe, majoritatea de două persoane, decorate minimalist, apropiate una de alta, aproape înghesuite. Contrastează puternic cu ditamai mesele de ping-pong din restaurantele româneşti pe care ai loc să-ţi pui 7 feluri de mâncare simultan şi mai poţi sta şi confortabil cu coatele lăbărţate. Ne place să avem spaţiu mult pentru noi înşine fiindcă, atunci când suntem la masă, ne simţim regi şi trebuie să ne comportăm în consecinţă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre restricțiile impuse de autorități în contextul pandemiei de Covid-19?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Codul administrativ reglementează atribuțiile prim-ministrului României în calitatea sa de conducător al Guvernului. Astfel, conform articolului 28 din cod, prim-ministrul conduce Guvernul şi coordonează activitatea membrilor acestuia, cu respectarea atribuţiilor pe care aceştia le exercită.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Refluxul gastroesofagian constă în reîntoarcerea conţinutului gastric sau duodenal în esofag şi reprezintă, probabil, cea mai frecventă afecţiune digestivă. Cauza cea mai importantă este insuficienta contracţie a sfincterului esofagian inferior (un "inel" muscular care închide esofagul inferior, nepermiţând alimentelor în curs de prelucrare din stomac să ajungă în esofag şi chiar în cavitatea bucală).
01 Mai 2019, 22:58

VIDEO viral: Tinerii, îndemnați să meargă la vot pe 26 mai printr-o poveste inedită: "Aşa a zis bunica"

VIDEO viral: Tinerii, îndemnați să meargă la vot pe 26 mai printr-o poveste inedită: 'Aşa a zis bunica' captură video

Un filmuleţ realizat de actorul de comedie Mircea Bravo a devenit viral pe internet, fiind vizualizat de peste 2,6 milioane de ori în doar o zi. 

Intitulat "Aşa a zis bunica", clipul dă o lecţie de viaţă şi îi îndeamnă pe tineri să meargă la vot, arătând în cuvinte simple şi în doar două minute, de ce ar trebui să îşi exprime opţiunea la alegerile europarlamentare şi la referendumul din 26 mai.

Întreg scenariul este construit în jurul unui dialog între un tânăr şi bunica lui, pe tema unei excursii pe care doreşte să o facă împreună cu iubita la Paris taman în perioada 24-27 mai. Nepotul îi cere să-l ajute cu bani, dar bunica îi atrage atenţia că pe 26 mai sunt alegeri şi îi dă o lecţie de viaţă.

Clipul, al cărui mesaj este "Bunicii noştri n-au avut de ales. Tu ai", a fost postat în cursul zilei de marţi pe Facebook, iar până miercuri seară a strâns 2,6 milioane de vizualizări și aproape 110.000 de distribuiri.

De precizat vă votul din 26 mai este foarte important, de el depinzând cum va arăta Europa în viitor. Tot pe 26 mai este convocat și un referendum pe tema justiției. Întrebările au fost anunțate de președintele Klaus Iohannis săptămâna trecută, și se va putea răspunde la ele cu DA sau NU:

1. Sunteţi de acord cu interzicerea amnistiei şi a graţierii pentru infracţiuni de corupţie?

2. Sunteţi de acord cu interzicerea adoptării de către Guvern a ordonanţelor de urgenţă în domeniul infracţiunilor, pedepselor şi al organizării judiciare şi cu extinderea dreptului de a ataca ordonanţele direct la Curtea Constituţională?

Urmărește clipul mai jos!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
Erată
încă o dată
Postat 04 Mai 2019, 06:08 de FaBULA
@testtest: "NIMIC ești tu!"
Invocarea alfabetului nu te face "neanalfabet". Nu am pomenit de morți, poate o s-o fac mânie, dar cu alt scop. Ca un prost cu minte și cuminte, am să îți explic încă odată: nu am spus că Dragnea e penal, ci că a fost acuzat (că Dragnea e penal nu o spun eu ci condamnarea lui definitivă). Eu ziceam "decât" că a fost acuzat că deși legea spune clar că nu ai voie să faci campanie în ziua alegerilor (practic campania se încheie cu 24 de ore înaintea scruitnului) Dragnea a marșat pe ideea că nu a făcut altceva decât să cheme lumea la vot. Că a fost sau nu așa, numai Dumnezeu și Dr.Acul știe. Și Dragnea.
Postat 04 Mai 2019, 06:00 de FaBULA
@FaBULA
Deci nu e vorba de morti? Am progresat. Urlii ca descreieratul ca Dragnea e penal si habar nu ai ce a facut. NIMIC. Dar esti revoltat ca un prost fara minte. Ia si citeste, daca te descurci cu alfabetul: Motivarea arată că Liviu Dragnea ar fi cerut membrilor se partid din teritoriu organizarea unor tombole cu premii condiţionate de participarea la referendum după care, următoarea zi, a revenit asupra acestei cereri. Adresa prin care renunţă la demersul privind organizarea de tombole nu poate fi apreciat ca "denotând un pericol social redus", spun judecătorii. "Ca atare, gradul de pericol social al faptei de folosire a influenţei prin solicitarea adresată membrilor de partid din teritoriu de a organiza tombole cu premii, la care să aibă acces doar persoanele care dovedesc participarea la referendum, nu poate fi apreciat exclusiv prin prisma timpului extrem de scurt în care prima adresă a avut valabilitate şi a produs efecte juridice, ci prin prisma importanţei valorilor sociale afectate care, în cauză, au fost reprezentate de relaţiile sociale legate de organizarea scrutinelor electorale cu respectarea normelor de drept în vigoare într-o societate democratică", explică magistraţii. Judecătorii ÎCCJ au luat în considerare circumstanţele favoranile lui Liviu Dragnea, precum lipsa antecedentelor penale, prezentarea în faţa instanţelor şi poziţia sa socială, însă "Completul de 5 Judecători constată că aceste circumstanţe sunt puse în umbră de atitudinea de negare, în ciuda evidenţelor, a activităţii sale infracţionale şi a existenţei elementelor relevante în angajarea răspunderii sale penale". "Completul de 5 Judecători va admite critica Parchetului, doar sub aspectul cuantumului inadecvat al pedepsei, urmând a aplica inculpatului Dragnea o pedeapsă într-un cuantum majorat, de 2 ani închisoare, considerat apt să asigure scopul educativ al pedepsei, dar şi exemplaritatea acesteia, iar prin modalitatea de executare aleasă de instanţă, să faciliteze reinserţia socială a apelantului intimat inculpat Dragnea Liviu Nicolae", se precizează în motivare. Magistraţii spun că resping susţinerea lui Dragnea, potrivit căreia acesta nu şi-ar fi folosit "autoritate sau influenţa în scopul prohibit de lege", precizând că, din probele administrate, "nu rezultă că angajarea de eforturi umane şi materiale de anvergura celor anterior menţionate ar fi fost dispusă urmare unei decizii luate în forurile conducătoare ale partidului, după consultarea cu membrii partidului, inclusiv a celor de la nivel local, ci a fost decisă exclusiv de apelant, care a cunoscut că influenţa şi autoritatea de care se bucură în rândurile persoanelor cu atribuţii în aducerea la îndeplinire a instrucţiunilor conţinute de adresa nr.687/SG din 13 iulie 2012 este suficientă pentru a determina punerea în mişcare a unui mecanism de tipul celui conceput, chiar şi fără o decizie a organelor de conducere ale partidului. De altfel, dată fiind natura ilicită a mijloacelor prin care apelantul a îndemnat reprezentanţii din teritoriu să convingă cetăţenii să participe la vot, o consultare şi, respectiv, o decizie a forurilor de conducere de la nivel central sau local al PSD, era exclusă". În ceea ce priveşte suspendarea pedepsei, "Completul de 5 Judecători susţine concluzia primei instanţe, în sensul că scopul educativ şi preventiv al pedepsei, prevăzut de art. 52 din Codul penal anterior, poate fi atins şi fără executarea în regim de detenţie a pedepsei, din datele prezentate privind persoana inculpatului rezultând că acesta are aptitudinea subiectivă de a-şi analiza acţiunile, de a conştientiza efectele faptelor sale şi de a se îndrepta pentru viitor, prin abţinerea de la repetarea unor asemenea fapte", arată magistraţii.
Postat 03 Mai 2019, 17:48 de testtest
Ești neam de slugă sau stăpân?
Dacă ai mentalitate de slugă nu te duce la votare, oricum toți stăpânii sunt la fel! Dar dacă vrei să te simți stăpân în țara ta, du-te la vot, nu lăsa pe alții să aleagă în locul tău!
Postat 02 Mai 2019, 16:51 de FaBULA
@testtest: de ce nu spui tot adevarul?
Dragnea este acuzat pentru că a făcut ce a făcut când nu mai avea voie să facă. Ce faci tu e să te plângi că ai fost amendat că ai trecut strada pe zebră, fără să mai precizezi că acolo aveai și un semafor pe culoarea roșie. Cei care respectă semaforul sunt niște fraieri, nu-i așa?
Postat 02 Mai 2019, 16:29 de FaBULA
@sss
"Dragnea este acuzat că a coordonat un sistem informatic complex, prin intermediul căruia a transmis mesaje, ordine şi recomandări legate de stimularea participării cetăţenilor la vot "
Postat 02 Mai 2019, 15:01 de testtest
Logic
udemeristii sunt cei mai avantajati de absenteismul romanilor de la vot. indiferent de cat de jalnici, penibili, s.a.m.d. sunt udemeristii, ei stiu ca in ungurime procentul la alegeri va fi mare (bineinteles vor contribui si udemeristii cu sloganurile bine cunoscute gen "tara mama are nevoie de voi", "maghiarimea e in pericol mortal", "discriminari" si alte aberatii) iar ei vor fi asigurati pt inca alti patru ani. e prost cine cere sau cine da ?
Postat 02 Mai 2019, 14:54 de ZIP
Mai gândiți-vă
Așai stați acasă l_as ca o sa meargă brazilieni din Dolj Teleorman Vaslui Botoșani etc apoi puteți protesta pana va vine rău puteți face spume la gură proteste cu# pana îmbătrâniți tocmai din cauza asta au ajuns ăștia la putere pentru ca aia care gândesc un pic au stat acasă sau la Mall la plimbat Ursu. Da Radu Banciu este un model într-adevăr dar de măscărici din pa ate. Dragnea a fost condamnat pentru fraude la referendum pentru morți din cimitire care culmea sau trezit din morminte sa meargă la vot și culmea voi care sunteți vii nu vreți sa mergeți la vot , somnul rațiuni naște dracnea asa ca mergeți la vot, dar nu pentru ca a zis bunica ci pentru că este dreptul vostru și chiar dacă nu mergeți nu-i exclus totuși sa voteze altul în locul tău.
Postat 02 Mai 2019, 13:01 de sss
ce faceeee???
Alo clasa politica, va e frica ca vom fi aratati cu degetul de EU pentru lipsa de incredere? Sa nu va fie, nu mai apelati la sentiment. Mai bine puneti mana si faceti ceva sau demonstrati ceva ca atunci voturile vor veni, cu siguranta. Acum toti sunteti prezenti cu citate si declaratii sterile, dupa alegeri pauza, nu mai da nimeni de voi si nu va mai vede. Probabil doriti sa mearga toata lumea la vot si sa-si anuleze votul? Asta cum va da la statistici?
Postat 02 Mai 2019, 12:51 de Christa
Dragnea2
Dragnea a fost condamnat pentru ca a adus oameni la vot la un referendum. Numai zic. Am mai trait vremuri de-astea, cand iubitii nostrii conducatori stiau ce e "corect" sa votam. A mai fost un referendum pentru familie si unul pentru demiterea lui Base. Atunci nu a fost important sa ne exprimam opinia. Atunci mai bine faceam spitale cu banii de organizare. Nu avea sens. cat de prosti ne credeti?
Postat 02 Mai 2019, 09:26 de testtest
NU MERG LA VOT !!
O prostie de clip,SIGUR NU MERG LA VOT !! Nici Radu Banciu nu merge la vot !!
Postat 02 Mai 2019, 08:21 de bogdan1
count display