PROGRAM 28 ianuarie - 3 februarie
EVENIMENTE
Buletinista - comedie cu Sebastian Lupu şi Mirela Niţă Lupu, Stage Muzeu, duminică, ora 18
Cu flori în gară, de Mircea Popa-Papiu, regia Bogdan Huşanu, cu Răzvan Vicoveanu, voce Alina Leonte, miercuri, ora 20, Queens Pub
Stand up in the City cu Sergiu şi Andrei, joi, ora 21, Queens Pub
Concert Iron Maidnem, trupă tribut Iron Maiden (Ungaria), vineri, Abyss Rock Metal Pub
Master Kids Show, cursuri de gătit pentru copii, vineri, ora 17, Lotus Center
Concert Natalia Selegean şi Tudor Toduţ, sâmbătă, ora 19, Lotus Center
TEATRUL REGINA MARIA
Muzicanţii din Bremen, după Fraţii Grimm, regia artistică Traian Savinescu, duminică, ora 11, Sala Arcadia
Albă ca zăpada, după Fraţii Grimm, regia artistică Traian Savinescu, duminică, ora 16, Sala Arcadia
TEATRUL SZIGLIGETI
My Fair Lady, musical de Alan Jay Lerner, Frederick Loewe, sâmbătă (ab. Tanay Emil) şi duminică (ab. Bessenyei Gyorgy), ora 17, Sala Mare
Frumoasa din pădurea adormită, adaptare după Charles Perrault de Mosonyi Aliz, regia Bartal Kiss Rita, marţi, Sala Arcadia
Cartea junglei, de Laszlo Des, Peter Geszti, Pal Bekes, regia Laszlo Horanyi, coproducţie a trupelor Liliput şi Szigligeti, marţi, Sala Mare
FILARMONICA DE STAT
Concert simfonic cu lucrări de L. v. Beethoven: Simfonia a II-a în Re major şi H. Berlioz: Harold în Italia, dirijor Janko Zsolt, solist Mate Gyozo violă (prim solist al Orchestrei Radio din Budapesta), joi, ora 19, Sala Enescu-Bartok
EXPOZIŢII
GALERIA VISUAL KONTAKT
expoziţia de pictură "Pantha Rei", semnată Olimpia Bera
GALERIA EURO FOTO ART
Festivalul Internaţional de Fotografie Carol Pop de Szatmari, expun membrii Fotoclubului Cetverg din Ekatrinburg, Rusia
MUZEUL ŢĂRII CRIŞURILOR
expoziţia "Vitrinele în stil eclectic şi Art Nouveau din Oradea"; Salonul de artă contemporană cu 52 lucrări de pictură, sculptură, grafică şi artă decorativă aparţinând membrilor UAP; expoziţia "Sculptura românească în colecţia Muzeului Şării Crişurilor"; Grupul celor patru: Nicolae Tonitza, Ştefan Dimitrescu, Francisc Şirato şi Oscar Han; expoziţia "Avangarda românească în colecţia Muzeului Şării Crişurilor" (Bdul Dacia, Secţia de Artă); expoziţia "Peşteri din România - lumea mirifică a carstului", Palatul Baroc, Secţia de Artă
CLUBUL FOTOGRAFIC NUFĂRUL
expoziţia personală a artistului fotograf Demeter Constantin Liviu
GALERIA KONSTANT
expoziţia personală "Transgression" a artistului Adrian Chirilă
GALERIA LABORATOR VISUAL KONTAKT
expoziţia "Flagged" by Anonymous (sediul din Republicii 47)
MUZEUL MEMORIAL AUREL LAZĂR
expoziţia Costum de sărbătoare din Ţara Crişurilor
CLUBURI
STAGE MUZEU: luni Seara şlagărelor româneşti, ora 20; marţi Karaoke, ora 20; vineri Muzica anilor '80, ora 20
THE ONE CAFE & CLUB: vineri, sâmbătă Party cu DJ Gabriel, Shorty WTF, McDany, ora 22; vineri Party, ora 22
QUEENS MUSIC PUB: joi-sâmbătă Queens Party Band, ora 21
BLUE MONDAY: vineri Genuine Retro Party cu AnDras and The Garden Beat; sâmbătă Only For Us Party, proggressive hit mixing cu DJ ChrisH, ora 22
YELLOW SUBMARINE: joi Yellow Karaoke; vineri, sâmbătă Party, ora 22
GREEN PUB: vineri concert live trupa West, ora 23
OLD MILL: miercuri şi joi muzică live cu Kozak Band, ora 20
COLUMBUS CAFE: marţi Selected Tuesday, ora 21; miercuri-sâmbătă Party, ora 21.30
DELICE CAFE: vineri Karaoke, ora 21
CLUB ESCAPE: marţi NMD Students Party, ora 22; miercuri Party cu DJ Prody, ora 23; joi-sâmbătă Party, ora 23
HEAT CLUB: joi Party cu DJ Faith, ora 23; vineri Party, ora 23
BALI CLUB: sâmbătă Party, ora 23
AVENUE CLUB: vineri, sâmbătă Party, ora 23
JUICE: miercuri Babalonia Tropical Soundclash Party cu Dubase (Guerilla International), ora 21; joi Oldies and Urban Music, ora 21, vineri şi sâmbătă Party, ora 22
CHANSON CAFE: joi Karaoke Party Vocea Chanson, ora 22; vineri şi sâmbătă Party, ora 22
BLONDY'S ART CAFÉ (Oradea Plaza): sâmbătă Karaoke Party, ora 21
DOWNTOWN: joi-sâmbătă Petrecere, ora 22; miercuri Miercurea de bere, ora 22
REPUBLIC CAFE: joi Karaoke Party, ora 23
L'AMORE CAFE CLUB: joi-sâmbătă Show cu Willy de la Oradea şi Mihai Gheban, ora 22
CLUB DARK: sâmbătă Party cu DJ Coxxo, ora 22
CLUB MANAS: miercuri Retro Night live music, ora 21
CLUB DIVES: miercuri-duminică Petrecere cu Pufi, ora 22
CLUB CASIMO: vineri Latino Party, ora 22; sâmbătă Party, ora 22
CLUB LUNA: joi şi vineri Petrecere cu Lucian Sereş şi DJ Ray
CLUB LIFE: joi-duminică Petrecere cu Blaga de la Oradea şi Speedy Band, ora 23
CLUB ATTIS: vineri muzică live cu Dessert Band, ora 21; sâmbătă Party, ora 22
CINEMA RECOMANDĂRI 28-31 ianuarie
CORTINA DIGIPLEX OSC
Lincoln (Lincoln)
Al 16-lea preşedinte al Statelor Unite ale Americii, Abraham Lincoln, va conduce Nordul spre o mare victorie împotriva Sudului în timpul Războiului Civil American. Astfel Abraham Lincoln este primul preşedinte american care a abolit sclavia şi a desăvârşit unitatea statelor americane. Bazat pe romanul biografic a lui Doris Kearns Goodwin "Rivalii: Geniul politic al lui Abraham Lincoln", filmul se concentrează în special pe ultimele luni de viaţă ale lui Lincoln. Spielberg doreşte să-l surprindă pe Lincoln ca om al deciziilor ce au dus la scrierea istoriei, dar şi să reliefeze abilităţile sale politice incontestabile, tactul desăvârşit şi circumstanţele politice care l-au făcut să străbată cu succes o perioadă greu încercată.
Regia: Steven Spielberg
Distribuţia: Sally Field, Daniel Day-Lewis
Hansel şi Gretel: Vânătorii de vrăjitoare (Hansel and Gretel: Witch Hunters)
La 15 ani de la înfricoşătoarele evenimente din căsuţa de turtă dulce, Hansel şi Gretel au prins gustul distrugerii maleficelor creaturi ajungând astfel doi neîntrecuţi vânători de vrăjitoare. Chiar dacă se refac după chinul prin care au trecut, munca lor este relativ uşoară, pentru că blestemele şi vrăjile nu se prind de ei. Primarul din Ausburg îi angajează pentru a vâna o vrăjitoare malefică - Janssen - care plănuieşte să sacrifice mulţi copii la "Luna roşie" ce urmează peste două zile. Pentru ca lucrurile să nu fie simple, cei doi trebuie să se ocupe de şeriful Berringer care a acaparat puterea în Ausburg şi conduce de asemena o vânătoare de vrăjitoare.
Regia: Tommy Wirkola
Distribuţia: Gemma Arterton, Jeremy Renner, Famke Janssen
PROGRAM
Hansel şi Gretel avanpremieră, miercuri şi joi 19.40, 21.35
Lincoln avanpremieră, miercuri şi joi 19
Ultima redută premieră, luni-joi 12.30, 17.20, 18.10, 20.20, 22.30
Mizerabilii premieră, luni-joi 13.40, 15, 19.20, 22.20
Django dezlănţuit luni-joi 11.10, 15, 19.30, 21.55, 22.40
Vizita regelui la Hyde Park on Hudson luni-joi 11.40, 18
Cirque de Soleil: Departe în alte lumi luni-joi 15.50, 17.45
Aşa-i la 40 de ani! luni-joi 14.40, 16.40
Elita gangsterilor luni, marţi 14.20, 16.40, 19; miercuri, joi 14.20, 16.40
Paradisul spulberat luni-joi 12.40, 22.10
Părinţi vs bunici luni-joi 20
Viaţa lui Pi luni, marţi 12.30, 19.40, 22.10; miercuri, joi 12.30 (3D)
Hobbitul: O călătorie neaşteptată luni-joi 12.40
Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.