URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 23 AUGUST 2019

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Numai o minune ar face ca aeroportul din Oradea să fie urnit și să poată face o concurență credibilă celui din Debrețin. Dacă ar exista respect pe lumea asta, primarul din Debrețin ar trebui să dea aeroportului din urbea sa numele Kiss-Pásztor.
Zic şi eu
Adrian Cris
Primarul Oradiei a stârnit noi reacţii vehemente săptămâna trecută, cu propunerea ca municipalitatea să ofere, la preţuri sub cele ale pieţei, 10-12 locuri de casă unor români dornici să se repatrieze. Cei mai vocali au fost, previzibil, orădenii pur-sânge, cei pentru care locul de baştină e argumentul beton şi pedigriul mai valoros decât sinapsele neuronale.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
La Untold trebuie să te obişnuieşti rapid cu marea frustrare că nu poţi fi în toate locurile în acelaşi timp. Dacă ai venit doar pentru anumiţi artişti, e simplu, mergi să-i vezi şi gata. Dacă dimpotrivă, vrei să vezi cât mai multe, ai o mare provocare. Nu numai suprapunerea orelor este o problemă, ci şi timpii de deplasare de la o scenă la alta. Când în festival sunt 90.000 de oameni pe seară, mişcarea e anevoioasă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre necesitatea construirii şi modul în care se va realiza viitorul pasaj subteran Magheru, care va lega pe sub bulevard Aleea Ştrandului de Pacul Traian?






De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în data de 26 iulie a fost publicată în Monitorul Oficial Legea nr. 152/2019 pentru modificarea Codului rutier. Pe lângă modificările aduse procedurii de suspendare a dreptului de a conduce în cazul săvârşirii unei contravenţii, noua lege aduce şi modificări cu privire la sancţiunile aplicabile în cazul cercetării pentru comiterea unor infracţiuni la regimul rutier.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Tratamentul cardiopatiei ischemice este individualizat pentru fiecare pacient, ţinându-se cont de felul de viaţă, factorii de risc, gradul de incapacitate al bolnavului, stresurile specifice fizice şi emoţionale care precipită disconfortul toracic cu apariţia anginei, medicul fiind singurul care poate recomanda planul terapeutic. Acesta trebuie să cuprindă mai multe etape.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
09 August 2019, 16:37

O vilă ridicată ilegal în Oradea a fost demolată cu excavatorul (FOTO)

O vilă ridicată ilegal în Oradea a fost demolată cu excavatorul (FOTO) foto: Primăria Oradea
O vilă ridicată ilegal în Oradea a fost demolată cu excavatorul (FOTO) foto: Primăria Oradea
O vilă ridicată ilegal în Oradea a fost demolată cu excavatorul (FOTO) foto: Primăria Oradea
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primăria a demolat vineri cu excavatorul o vilă ridicată ilegal de un orădean în Calea Clujului 256. Imobilul a fost dezafectat după ce proprietarul nu a reuşit să obţină autorizaţia de construire pentru intrarea în legalitate, măsură dispusă printr-o sentinţă judecătorească încă din anul 2013.

"Având în vedere că în acest caz nu s-a obţinut autorizaţia de construire pentru intrare în legalitate în termenul impus de instanţele de judecată, s-a dispus desfiinţarea lucrărilor sancţionate, prin intermediul executorului judecătoresc şi sprijinul organelor de Poliţie", se menţionează într-un comunicat al Primăriei.

Potrivit municipalităţii, cheltuielile ocazionate de demoarea construcţiei vor fi suportate de proprietarul acesteia.

Aceeaşi soartă o vor avea şi alte clădiri construite nelegal în oraş. "Primăria municipiului Oradea are în vedere desfiinţarea în viitor şi a altor construcţii edificate nelegal aflate pe raza sa administrativ-teritorială şi atrage atenţia cetăţenilor asupra necesităţii respectării legii", au mai transmis reprezentanţii municipalităţii.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
"Libertatea mea se termina acolo unde incepe libertatea altuia"
Ce vrea sa spuna autorul? Sunt mare,sunt tare, si am cizme in picioare...Totusi am grija sa nu te strivesc,soricelule!Vorba asta a adus-o un lord de prin Anglia,imediat dupa 90'.Perspectiva imperiala.Este stiut de la biologie ca nici un parazit nu-si omoara gazda.Din pacate,in Romania e inaplicabila.Forma corecta este deci "Libertatea ta se termina acolo unde incepe libertatea mea".
Postat 11 August 2019, 18:58 de excalibur
Intreb si eu....sau ma intreb?
Am un teren pe care paltesc iumpozit ca si pentru unul construibil, dar tot impozitarul(pmo) vine si spune ca nu am voie sa construiesc pe priprietatea me ce doresc si ca 65% musai trebuie sa ramana pentru perenjel si porodici dar nu imi schimba clasa de impozitare in agricol. Mai sunt eu proprietar cu drepturi depline? Nu! Nu caci nu pot sa ma folosesc de proprietatea mea dupa bunul meu plac. PUG-ul, PUZ-ul e facut pentru prosti care platesc taxe si impozite si nu sunt "racordati" la cunostintele din primarie. Ca sa imi construiesc pe bucata mea de teren trebuie sa imi cer voie si sa intreb ce si cum sa construiesc dupa parerea si vointa unor muritori trecatori de prin primarie, trecatori cu multe interese directe pe care trebuie sa-i"rogi" in fel si chip sa te lase sa te folosesti de proprietatea ta pentru care platesti taxe si impozite. De ce platesc impozit pe ceva ce nu pot utiliza dupa dorinta mea? Mai sunt eu proprietar cu drepturi depline sau statul are mai mult de 50% din dreturi?
Postat 11 August 2019, 18:06 de scortosul
"Cine are urechi de auzit....a auzit .".cu tot bruiajul si disperarea pacaliciului bugetar Neutyno
Doriti si alte amanunte.....? Ar fi de interes sa stim ce pozitie ocupa acest Neutryno in organigrama Primariei Oradea.
Postat 11 August 2019, 16:32 de platona
Cotul Donului
Prea s-au amestecat subiectele.Nu era vorba despre tigani.In ce priveste demolarea,sunt radical:INTOLERABIL(chiar mi-as dori ca d-l Mircea Jacan sa ia atitudine,dinsul poate sa scrie in bihoreanul, nu doar la subsol,pina la urma e un subiect conex inaltimii optime a cladirilor,in cazul de fata s-a calculat si a iesit zero).In ce priveste tiganii sunt fost radical,nazist chiar,actualmente moderat.Am fost nazist dupa un smen reusit.Moderat pentru ca s-a estompat evenimentul odata cu trecerea timpului,dar redevin instant potential tortionar in eventualitatea unei interactiuni cu respectiva specie.Sansa noastra a fost libera circulatie.Masinile cu numar de polonia sunt o calamitate,aidoma gaborilor care le conduc.Si in final,imi place ordinea,cu amendamentul ca "Libertatea mea se termina acolo unde incepe libertatea altuia".Ce zici ,nu e frumos spus?
Postat 11 August 2019, 15:46 de excalibur
Rege care nu-ntelege
Iar o dai cotita. Vrei sau nu lege? Sau astepti sa ne tiganizam de tot si sa alegem un rege? *** Daca te va lovi unul fara permis care conduce ca un descreierat o masina cu numere de Polonia, poate o sa-ti schimbi parerea. Pana atunic somn cat mai adanc iti doresc!
Postat 11 August 2019, 15:12 de Neutryno
Pentru cei ce nu-ntelege...m-am nascut ca sa fiu rege
Bibliografie: Romania,Bucuresti, anii dinainte 2008.O straduta linistita cu case traditionale.Se vinde o casa.In scurt timp se excaveaza o groapa in locul ei.Riveranii se impacienteaza,incep sa bata pe la portile autoritatilor statului,primarie sector,generala,ISC.Nu se stie nimic sau eventual vreun PAC,puz in stare embrionara.Intre timp fundatia e gata +citeva nivele.Autoritatle iau atitudine si dau de forma citeva amenzi de 2000lei.Se lucreaza la acte, e un S+P+4.Cind va fi gata va avea 6 sau 8 etaje.Ei, asta a fost demult, departe.In oradea e disciplina.Unde-i lege,nu-i tocmeala.Legea-i LEGE ,sub forma de HCL .Ce sa vezi,e si tocmeala.Prefectura,populata de alogeni,contesta LEGILE, si culmea,instantele,alti lobotomizati, suspenda sau anuleaza ditamai LEGEA,vointa pura a oradeanului.Oradea are cele mai multe procese deschise impotriva primariei,peste cluj si bucuresti.Evident,din motive de DEZVOLTARE si respectarea legii.Viitoarea angoasa a oradeanului simplu,abonat otl si cet...va fi sa nu-l loveasca vreun buldozer pe trotuar.Somn usor
Postat 11 August 2019, 14:53 de excalibur
Ia uite-i pe astia doi ce se fac de ras bagand gunoiul sub pres
Raspundeti bai pacalicilor clar, nu in stilul comunist cu alte intrebari si acuzatii aiurea pentru abaterea atentiei celorlalti. E normal sau nu sa construiesti nelegal? Daca esti roman, maghiar sau tigan (ca si in cazul de fata) poti sa faci ce doresti iar apoi sa-ti rezolvi acele ilegalitati? ca doar s-au mai facut si altele cat e tara si lumea de mare
Postat 11 August 2019, 14:23 de Neutryno
"Primaria municipiului Oradea ,.......atrage atentia cetatenilor(simpli,fara relatii...!!??),asupra respectarii Legii (in constructii?)"ra
Dar ce ne facem,daca printre primii care nu respecta Legea(...inclusiv legea 50 ),sunt chiar edilii,care ,mai voalat sau nu, inchid ochii la lucrari efectuate in regim ultra rapid,de "o echipa soc",fara avize,fara nici un acord, conduse de samsarii in constructii ....apropiati ai primarie...???? Este vreo institutie oradeana suficient de verticala sa verifice aceasta stare de fapt???
Postat 11 August 2019, 13:23 de platona
Bibliografie de ultima ora:
(www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-16/teapa-tineretului-un-oradean-nu-va-mai-putea-intra-in-garaj-fiindca-primaria-s-a-razgandit-urbanistic-150835.html)UPDATE:Multa lume are un contract numit "certificat de casatorie" semnat de insusi "master of the universe".Contractul nu specifica modul,frecventa,intensitatea cu care poti avea raporturi sexuale consimtite cu partenerul.Propunem reglementarea acestui aspect ,care tine indisolubil de dezvoltarea orasului, prin infiintarea unui registru in care se vor face programari prealabile iar primaria va da autorizatie,acolo unde considera justificat contactul...in termen de 30 zile de la depunerea solicitarii,evident.
Postat 10 August 2019, 11:35 de excalibur
Constructia nelegala
Iata ca din ura fata de primar, unii comentaci ne sugereaza ca este normal daca ai undeva un teren, sa faci ce doresti acolo. Dupa regulile tale. Pe urma intri in legalitate cumva. Daca si respectarea legii te face sa fii numit dictator de acesti vesnnici Gica Contra dusi cu pluta(dar cu mult timp liber la dispozitie) nu mai pot zice decat: -Bine ati venit in Punjab!
Postat 10 August 2019, 10:41 de Neutryno
la mai mare! (mai multe) case si permise auto!
s-o spunem pe aia dreapta - de fapt era o casa ridicata de tigani, care nu avea nici un fel de autorizatie. provocarea cea mai mare ar fi sa inceapa politia sa verifice permisele de conducere ale tiganilor care conduc in oras toate harburile de 5/7 locuri cu nr de polonia sau bh - sunt multi care nu stiu sa citeasca, deci minune când la reinnoire sau chiar obtinere permis astia trec testul. pllus ca mai sunt si alte "case" in oras sau osorhei chiar, cu turnuletele specifice, care ridica un semn de intrebare legat de autorizarea constructiei.
Postat 10 August 2019, 10:31 de roger
Tare bun ar fi excavatorul acela ...
... să adune pietrișul și toate resturile vegetale care, când plouă puternic în Oradea, sunt aduse de "mama natură" de pe dealurile orașului până la marginea centrului istoric !?! Și stau mizeriile acelea cu lunile, până se îndură careva să le măture spre tomberoane !?!
Postat 10 August 2019, 08:46 de CrisDumi
Oradeanbihor
Mai nou sau mai vechi, ești un fraier. Bine ai venit in viața.
Postat 10 August 2019, 01:33 de Sandu1206
112
Desigur in articol s-a omis nationalitatea proprietarului.Probabil semnatarii HIRTIILOR emise de PMO si executorul judecatoresc se bazeaza pe noul sistem 112 pe care Arafat il va reforma degraba...Sa nu se bazeze! E scandalos.De ce nu i-au impus un impozit de 500%? De ce nu l-au pus pe lista cladirilor executate silit pentru neplata tuturor obligatiilor? Sa demolezi cu excavatorul o cladire ca reprezentatie de forta e intolerabil.Doar daca era construita pe terenul primariei.Valiza si la gara.Oradea e DEMENT.Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate...
Postat 09 August 2019, 23:41 de excalibur
@ "fraierilo"
Mai nou, in Oradea, legea este cioplita/ciopartita dupa chipul si asemanarea lui bolovan
Postat 09 August 2019, 22:51 de oradeanbihor
Fraierilor
Legea spune clar unde ai voie să construiești . Exista mute astfel de case care trebuie demolate.
Postat 09 August 2019, 22:23 de Sandu1206
Tiranie, dictatura..
Bolovan e un fel de Putin (mai mic) care face totul in numele si litera legii. Acolo unde legea nu e "buna" e modificata cu forta prin HCL-uri marca PMO.. Poate niste detalii suplimentare vizavi de aceasta constructie "ilegala" ar fi fost bine venite in articol, ca sa nu se incinga spiritele pe aici.
Postat 09 August 2019, 22:16 de oradeanbihor
proprietarul nu a reuşit să obţină autorizaţia de construire
Ce articol,ce autoritate,ce primarie, ce FORTA...ce vremuri.Vremurile "necesităţii respectării legii".Lege si ordine.Intrebare1: omul a construit cladirea pe terenul lui,proprietate privata sau pe terenul primariei? Intrebare2: buldozerul era manevrat de insusi primarul orazii, dupa modelul Robu, ca procedura standard in sinul Aliantei vestului? Intrebare3: Se justifica din punct de vedere ecologic o asemenea barbarie,distrugerea prin anihilare a atitor materiale de constructie,la fabricatia carora s-a consumat energie poluanta? Intrebare 4 : cladirea prezenta probleme de rezistenta,punea in pericol eventualii locatari? Intrebare 5: Primaria nu a gasit alta solutie,expertiza tehnica,imputarea costurilor cu actele,penalitati,AMENZI?? AUTORIZATIA DE CONSTRUCTIE ar trebui sa fie INSTIINTAREA autoritatii locale de intentia proprietarului de a construi un imobil,evident pe baza unui proiect de specialitate, nicidecum Arbitrarul unei primarii de a permite SAU NU unui PROPRIETAR constructia unei cladiri.Eliberarea autorizatiei de catre UAT fiind sincrona cu declansarea procedurilor de furnizare a utilitatilor la respectiva locatie(in tarile civilizate)...ONLY GOD CAN SAVE OUR SOULS :"Aceeaşi soartă o vor avea şi alte clădiri construite nelegal în oraş"