URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 17 IANUARIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La cum arată bugetul Oradiei, e clar că cele peste o sută de investiţii se vor întinde pe mai mulţi ani. Asta pentru că în România este imposibil să-ţi planifici ceva şi să iasă la timp. Cauzele sunt multiple, de la suprasolicitarea personalului, la greşeli elementare, la lipsa proiectanţilor şi a constructorilor, toate pe fondul unei birocraţii ucigătoare, bine întreţinute de funcţionarii puşi politic în posturi. Totuşi, Primăria are două restanţe pe care nu mai are voie să le rostogolească pe anii viitori.
Zic şi eu
Adrian Cris
Dumnezeu îţi dă, dar nu-ţi bagă în traistă. Nici peisajele, nici simpla existenţă a pârtiei nu asigură, de la sine, dezvoltarea aşezării. A dovedit-o episodul de la finele anului trecut, întins pe încă două săptămâni anul acesta, când autorităţile locale s-au dovedit incapabile să menţină în funcţiune telescaunul. Ratând vârful sezonului de schi, oraşul a pierdut încasări serioase
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Când mergi în ţări exotice e bine să ştii limba băştinaşilor. Astfel scade considerabil riscul de a fi tratat drept duşman şi s-o sfârşeşti la proţap ori să admiri pe vecie frumuseţile locului dintr-o ţeapă arborată pe meterezele unei cetăţi. Dacă le mai duci localnicilor şi nişte mărgele de sticlă frumos colorate, ai şanse mari să ajungi om respectat şi chiar să urci în ierarhia locală până la statutul de semi-zeu.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam anterior, legislaţia României permite oricărui cetăţean să aibă acces la informaţiile de interes public, arătând expres ce categorii de informaţii nu sunt considerate de interes public. În ceea ce priveşte procedura prin care cetăţeanul poate avea acces la informaţiile de interes public, Legea nr. 544/2001 prevede că autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia de a organiza compartimente specializate de informare şi relaţii publice sau de a desemna persoane cu atribuţii în acest domeniu.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Trichineloza este o boală parazitară acută produsă de Trichinella spiralis (un vierme cilindric lung de 1-4 mm şi cu diametrul de 0,04 mm), care parazitează animalele carnivore, porci mistreţi, urşi, vulpi, câini, pisici, şobolani etc. Sursa de infecţie pentru om este carnea infestată şi insuficient preparată termic...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Inteligenţa este râvnită în ziua de azi ca un atribut fără de care persoana nu se poate descurca eficient în viaţă. Adevărul este însă că inteligenţa corelează extrem de bine cu probleme de ordin mental, afectiv şi social. Oamenii cu IQ ridicat întâmpină mai multe dificultăţi în a se integra în societate, mulţi suferă de depresie, anxietate sau alte tulburări, iar o mică parte au chiar şi boli mintale.
28 Octombrie 2012, 16:05

Copii de lux

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primăria scoate bani şi din piatră seacă. Profitând de afluxul mare de orădeni care vin să depună cereri sau alte documente în Sala Ghişeelor, mai cunoscută sub denumirea de Piramida, municipalitatea a scumpit serios costurile serviciilor prestate.

Spre exemplu, o amărâtă de fotocopie costă nu mai puţin de 1 leu, de două ori mai mult decât oriunde în oraş. E şi asta o modalitate de a veni în întâmpinarea orădenilor: municipalitatea îi ajută să scape de bani, ca să meargă mai uşor pe drumul spre casă.

Şi probabil tot din acest motiv nu le dă funcţionara de la aparat nici bon fiscal pentru sumele încasate. Ca să nu-i îngreuneze cu hârtii...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
10 Comentarii
N-ai cu cine, domn'e!
Nu, fratilor, nu e vorba ca "îi ajută să scape de bani". E chestie de atitudine! Pana acum trebuia sa fim deja obisnuiti sa "tragem in ham" ca boii de povara. Daca in tari precum Olanda, Norvegia, TOATE utilitatile publice sunt 100% NON PROFIT (inclusiv producerea de electricitate - gen Electrica), aici regula e exact pe dos: platiti, fraierilor, cat mai mult ca sa ne tragem noi mai-stiu-eu-ce X5-uri sau sedii sfidatoare. Daca regula europeana ar functiona si aici, ai plati 5 bani (0.05 ron) hartia si vreo 2 bani cerneala si curentul consumat pentru o copie - total: 7 bani, de 14 ori mai putin decat "se cere" in realitate. Si (aproape) nimeni nu zice nimic, nu se ia nici o atitudine, nici macar cainii nu latra, dar caravana trece - cum zice vorba... Chestie de mentalitate! Suntem prea mult balcanici si prea putin EUROPENI!
Postat 31 Octombrie 2012, 15:45 de mda...
La penti cost alime
UN BOLOVAN SCHIZOFRENIC SI EVAZIONIST! [29.10.2012, 15:59] Raspuns ,,Numa sa nu ne baje pe toti la penticostali! Are ambit' omul, de... are susţânere din occident, tot bolovani ca dânsual...
Postat 30 Octombrie 2012, 06:27 de Smtecherul
Evaziune in cladirea statului ?!
Vai ? cum e posibil? chiar statul nu respecta legea ? statul comite evaziune pe fata ? Nu e caz penal ? Nu e imoral ? Vai, dar chiar suntem in ue ? Ne mai plangem ca nu suntem primiti in schengen ? Vai, de cata ticalosie, cinism, chestii penale, nesimtire grosolana e capabil statul ? Raspuns : de oricate pt ca in romania, statul e primul in top care nu respecta legea, constitutia si in genere nimic ! Nici chiar omul !
Postat 30 Octombrie 2012, 00:13 de cetatean
UN BOLOVAN SCHIZOFRENIC SI EVAZIONIST!
FIRMA FAMILIEI MELE, PE CARE TOV. BOLOJAN A EVACUAT-O ILEGAL DIN HOLUL PRIMARIEI (AM CISTIGAT PROCESUL INCLUSIV LA ICCJ, DAR DIN PACATE NU AM INCA BANII NECESARI PT TAXA DE TIMBRU) EFECTUA COPII XETOX CU 20 BANI PAGINA. ASA SA-TI AJURTE DUMNEZEU, BOLOVANE, PRECUM FACI! SPER CA VOI APUCA SA TE SCUIP INTRE OCHI INAINTE DE A CRAPA UNUL DINTRE NOI, CHIAR DACA II FI PRIM MINISTRU!..CONTEAZA PE ASTA!
Postat 29 Octombrie 2012, 15:59 de Pasarea yuyu
PRIMARIA EVAZIONISTA
Pentru Evelina@ Daca nu stii franceza sau engleza normal ca esti taxat. Aici e vorba de tara natala, unde mergi sa rezolvi o problema cu scopul de a plati niste taxe si impozite, nu sa iti xeroxezi niste cursuri la facultate. Daca ai nevoie de copie dupa buletin, sau certificat de nastere sau etc, pe care le-o dai tot lor in primarie, crezi ca ar trebui sa te mai taxeze? BUN...SI DACA TE TAXEAZA DE CE NU SE DA NICIUN BON SAU O CHITANTA? Si stai linistita draga, ca am circulat prin multe tari ale Europei, inclusiv in Belgia, Bruxelles ( unde nu am platit niciun ban daca am facut copie dupa buletin ,pasaport si un contract. De ce...pentru ca nu te mai taxeaza pentru ceva care ei au nevoie). O institutie a statului trebuie sa fie un exemplu pentru firmele private. Eu ce ar trebui sa fac sa nu dau bon la nimeni si sa lucrez la negru? Sincer e foarte profitabil...dar nu e legal. PRIMARIA ORADEA FACE EVAZIUNE FISCALA- SI ANGAJATII ISI BAGA BANII IN BUZUNAR!!!E BINE ASA????RESTUL FRAIERILOR SA PLATEASCA. ORICUM HARTIA SI CONSUMABILELE SUNT TOT PE BANII NOSTRII DIN IMPOZITE SI TAXE...DE CE SA NU ISI FACA SI ANGAJATUL PARTIDIST NISTE BANI IN PLUS???FACETI SESIZARE LA FINANTE ....
Postat 29 Octombrie 2012, 09:23 de silviu
ASA
Ne-am obisnuit deja cu bolostanca de birtin sa puna taxe asta meritam daca l-am ales si mai si platim impozite pe deasupra.Asta inainte de nu stiu ce modernizari de piete si sensuri girat mai multe cand taxele vor fi mult mai mari ca doar priectele astea europene nu se finanteaza singure si atunci sa vezi taxe. Dar cui ii trebuie o piata Rogerius modernizata care abia acum cativa s-a modernizat ca sa pltim taxe mai mari sau vin alegerile si mai trebuie ceva bani lspalati prin firmele de constructii si care merg pt campania unora ?
Postat 29 Octombrie 2012, 08:43 de platitor taxe
pt silviu
Nu stiu prin ce zona a Europei ai umblat tu. dar iti spun din propria experienta ca la la primaria din centrul Bruxelului iti iau astia bani absolut pe orice (si multi bani), lus faptul ca daca ai cea mai mica chichita de rezolvat stai la coada de la 7 la 12 la amiaza.
Postat 28 Octombrie 2012, 22:53 de Evelina
sub ochii cui ?
Mai urmeaza sa puna domnul primar taxa de intrare in primarie. O intrare 2 lei, doua inrtari 4lei si daca vrei toata ziua 10 lei tati!!! ca nu se tot plimba lumea ca la ei acasa!!!
Postat 28 Octombrie 2012, 19:51 de un X
xerox
IN SEDIUL DE LA FINANTE ORADEA SE FAC COPII XEROX SAU FORMULARE FARA BONURI FISCALE DAR GARDA FINANCIARA INCHIDE OCHII LA INCALCAREA LEGII PT. NU SE FACE NIMICA FARA SESIZARE
Postat 28 Octombrie 2012, 19:21 de doru
asta este de la inceput ...
Nu s-a dat niciodata BON SI PRETUL A FOST DE 1 LEU/fotocopie. Inca de la inceput. Jecmaneala pe fata, deoarece afara in europa civilizata de trebuie sa depui ceva acte se face gratis ca oricum depui sa dai bani nu sa iei. Si oricum cine numara hartiile de xerox folosite. Deci si la faraon in casa se da cu mana, frumos ce sa zic. Bravo ca ati decis sa scrieti si despre asta, trebuia de mult.
Postat 28 Octombrie 2012, 16:59 de silviu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • An nou, aceleaşi bătălii... PNL-iştii au boicotat prima şedinţă din 2019 a Consiliului Judeţean, iar un proiect de 7 milioane euro a fost din nou amânat! (FOTO/VIDEO)
  • Un bebeluş de 7 luni, bolnav de rujeolă, este în stare gravă la Spitalul Municipal din Oradea. Părinţii acuză doctorii că ar fi ascuns riscul de îmbolnăvire (FOTO)
  • Accident pe Calea Borşului: Un BMW a ieşit în decor, două persoane au fost rănite (FOTO)
  • CSM CSU Oradea a învins cu 82-76 echipa din Piteşti şi a încheiat prima fază a Ligii Naţionale pe locul IV (FOTO)
  • Oradea ninsă: RER Vest a intervenit aproape 24 de ore continuu, pentru deszăpezire (FOTO)
  • Botezul Domnului. Sute de credincioşi orădeni au participat la sfinţirea apelor în bisericile din centrul oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Toţi la zăpadă! Cozi de kilometri și probleme cu locurile de parcare în staţiunile montane din Bihor (FOTO/VIDEO)
  • La mulţi ani, 2019! Mii de orădeni au sărbătorit Revelionul în centrul oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Accident în Tileagd: Un tânăr de 23 de ani a pierdut controlul unui BMW şi a lovit o autoutilitară, iar apoi un cap de pod (FOTO)
  • Omagiu generalului Berthelot: Pe faţada Gării din Oradea a fost dezvelită o placă comemorativă în cinstea consilierului militar al Regelui Ferdinand (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON