URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 21 SEPTEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Ştiu, investiţia a costat o grămadă de bani şi nu se poate merge la infinit pe bunăvoinţa constructorului, care schimbă pe banii lui dalele deteriorate. Dar Piaţa Unirii a fost făcută pentru ca orădenii şi turiştii să se poată bucura de ea! Dacă mergem pe ideea că Piaţa devine un loc sacru, intangibil, s-ar putea să fim nevoiţi ca la intrare să ne descălţăm şi să umblăm cu tălpici, ca pe vremuri în Palatul Baroc.
Zic şi eu
Adrian Cris
Abia aştept să-l văd pe domnu’ Nelu Mang, întâiul familist al Bihorului, având de-a dreapta sa vreun popă în sutană şi în stânga un frate cu şorţuleţ, echer şi compas (sau invers), propovăduind printre bihoreni modificarea Constituţiei aşa încât să definească expres căsătoria ca "uniunea dintre un bărbat şi o femeie", la referendumul din 7 octombrie! În treacăt fie zis, nu-i ironic că Dragnea a pus "consultarea populară" într-o duminică fără soţ?
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
După ce, zeci de ani, românii au plătit taxa de drum în prețul combustibilului, rovignete pentru drumuri și taxe de trecere pentru poduri, după ce au trecut ani mulți de la semnarea celui mai păgubos contract din istorie pentru România (contractul cu Bechtel, mulțumim Adrian Năstase!) fără ca cineva să facă pușcărie, după ce s-a furat din banii de drumuri ca-n filme, ei bine, după toate acestea, românilor li se cer din nou bani pentru a nu fi tratați drept animale și pentru a avea dreptul de a circula pe o șosea cu pretenții de autostradă. O adevărată taxă pe prostie!
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Legea nr. 203/2018 privind măsurile de eficientizare a achitării amenzilor contravenţionale, lege care a intrat în vigoare pe 24 august 2018, prevede că în materia contravenţiilor rutiere se va aplica, de la 1 ianuarie 2019, o nouă metodă referitoare la achitarea acestora.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Căpuşele sunt vectorii unor boli grave (paralizie, febra Q, tularemia, borelioza şi altele), dar de cele mai multe ori reacţia locală produsă de muşcătură se limitează la o simplă roşeaţă cu senzaţie de mâncărime (prurit) care dispare în decurs de câteva zile în lipsa suprainfecţiei bacteriene. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Se pare că minciuna îl poate face pe un politician să pară mai... autentic. Oamenii tind să vadă minciunile emise de un lider politic drept o tentativă a acestuia de a se lupta cu mâinile murdare împotriva unui sistem corupt; asta în pofida faptului că minciunile sunt sfruntate şi demistificate ulterior.
28 Octombrie 2012, 16:05

Copii de lux

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primăria scoate bani şi din piatră seacă. Profitând de afluxul mare de orădeni care vin să depună cereri sau alte documente în Sala Ghişeelor, mai cunoscută sub denumirea de Piramida, municipalitatea a scumpit serios costurile serviciilor prestate.

Spre exemplu, o amărâtă de fotocopie costă nu mai puţin de 1 leu, de două ori mai mult decât oriunde în oraş. E şi asta o modalitate de a veni în întâmpinarea orădenilor: municipalitatea îi ajută să scape de bani, ca să meargă mai uşor pe drumul spre casă.

Şi probabil tot din acest motiv nu le dă funcţionara de la aparat nici bon fiscal pentru sumele încasate. Ca să nu-i îngreuneze cu hârtii...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
10 Comentarii
N-ai cu cine, domn'e!
Nu, fratilor, nu e vorba ca "îi ajută să scape de bani". E chestie de atitudine! Pana acum trebuia sa fim deja obisnuiti sa "tragem in ham" ca boii de povara. Daca in tari precum Olanda, Norvegia, TOATE utilitatile publice sunt 100% NON PROFIT (inclusiv producerea de electricitate - gen Electrica), aici regula e exact pe dos: platiti, fraierilor, cat mai mult ca sa ne tragem noi mai-stiu-eu-ce X5-uri sau sedii sfidatoare. Daca regula europeana ar functiona si aici, ai plati 5 bani (0.05 ron) hartia si vreo 2 bani cerneala si curentul consumat pentru o copie - total: 7 bani, de 14 ori mai putin decat "se cere" in realitate. Si (aproape) nimeni nu zice nimic, nu se ia nici o atitudine, nici macar cainii nu latra, dar caravana trece - cum zice vorba... Chestie de mentalitate! Suntem prea mult balcanici si prea putin EUROPENI!
Postat 31 Octombrie 2012, 15:45 de mda...
La penti cost alime
UN BOLOVAN SCHIZOFRENIC SI EVAZIONIST! [29.10.2012, 15:59] Raspuns ,,Numa sa nu ne baje pe toti la penticostali! Are ambit' omul, de... are susţânere din occident, tot bolovani ca dânsual...
Postat 30 Octombrie 2012, 06:27 de Smtecherul
Evaziune in cladirea statului ?!
Vai ? cum e posibil? chiar statul nu respecta legea ? statul comite evaziune pe fata ? Nu e caz penal ? Nu e imoral ? Vai, dar chiar suntem in ue ? Ne mai plangem ca nu suntem primiti in schengen ? Vai, de cata ticalosie, cinism, chestii penale, nesimtire grosolana e capabil statul ? Raspuns : de oricate pt ca in romania, statul e primul in top care nu respecta legea, constitutia si in genere nimic ! Nici chiar omul !
Postat 30 Octombrie 2012, 00:13 de cetatean
UN BOLOVAN SCHIZOFRENIC SI EVAZIONIST!
FIRMA FAMILIEI MELE, PE CARE TOV. BOLOJAN A EVACUAT-O ILEGAL DIN HOLUL PRIMARIEI (AM CISTIGAT PROCESUL INCLUSIV LA ICCJ, DAR DIN PACATE NU AM INCA BANII NECESARI PT TAXA DE TIMBRU) EFECTUA COPII XETOX CU 20 BANI PAGINA. ASA SA-TI AJURTE DUMNEZEU, BOLOVANE, PRECUM FACI! SPER CA VOI APUCA SA TE SCUIP INTRE OCHI INAINTE DE A CRAPA UNUL DINTRE NOI, CHIAR DACA II FI PRIM MINISTRU!..CONTEAZA PE ASTA!
Postat 29 Octombrie 2012, 15:59 de Pasarea yuyu
PRIMARIA EVAZIONISTA
Pentru Evelina@ Daca nu stii franceza sau engleza normal ca esti taxat. Aici e vorba de tara natala, unde mergi sa rezolvi o problema cu scopul de a plati niste taxe si impozite, nu sa iti xeroxezi niste cursuri la facultate. Daca ai nevoie de copie dupa buletin, sau certificat de nastere sau etc, pe care le-o dai tot lor in primarie, crezi ca ar trebui sa te mai taxeze? BUN...SI DACA TE TAXEAZA DE CE NU SE DA NICIUN BON SAU O CHITANTA? Si stai linistita draga, ca am circulat prin multe tari ale Europei, inclusiv in Belgia, Bruxelles ( unde nu am platit niciun ban daca am facut copie dupa buletin ,pasaport si un contract. De ce...pentru ca nu te mai taxeaza pentru ceva care ei au nevoie). O institutie a statului trebuie sa fie un exemplu pentru firmele private. Eu ce ar trebui sa fac sa nu dau bon la nimeni si sa lucrez la negru? Sincer e foarte profitabil...dar nu e legal. PRIMARIA ORADEA FACE EVAZIUNE FISCALA- SI ANGAJATII ISI BAGA BANII IN BUZUNAR!!!E BINE ASA????RESTUL FRAIERILOR SA PLATEASCA. ORICUM HARTIA SI CONSUMABILELE SUNT TOT PE BANII NOSTRII DIN IMPOZITE SI TAXE...DE CE SA NU ISI FACA SI ANGAJATUL PARTIDIST NISTE BANI IN PLUS???FACETI SESIZARE LA FINANTE ....
Postat 29 Octombrie 2012, 09:23 de silviu
ASA
Ne-am obisnuit deja cu bolostanca de birtin sa puna taxe asta meritam daca l-am ales si mai si platim impozite pe deasupra.Asta inainte de nu stiu ce modernizari de piete si sensuri girat mai multe cand taxele vor fi mult mai mari ca doar priectele astea europene nu se finanteaza singure si atunci sa vezi taxe. Dar cui ii trebuie o piata Rogerius modernizata care abia acum cativa s-a modernizat ca sa pltim taxe mai mari sau vin alegerile si mai trebuie ceva bani lspalati prin firmele de constructii si care merg pt campania unora ?
Postat 29 Octombrie 2012, 08:43 de platitor taxe
pt silviu
Nu stiu prin ce zona a Europei ai umblat tu. dar iti spun din propria experienta ca la la primaria din centrul Bruxelului iti iau astia bani absolut pe orice (si multi bani), lus faptul ca daca ai cea mai mica chichita de rezolvat stai la coada de la 7 la 12 la amiaza.
Postat 28 Octombrie 2012, 22:53 de Evelina
sub ochii cui ?
Mai urmeaza sa puna domnul primar taxa de intrare in primarie. O intrare 2 lei, doua inrtari 4lei si daca vrei toata ziua 10 lei tati!!! ca nu se tot plimba lumea ca la ei acasa!!!
Postat 28 Octombrie 2012, 19:51 de un X
xerox
IN SEDIUL DE LA FINANTE ORADEA SE FAC COPII XEROX SAU FORMULARE FARA BONURI FISCALE DAR GARDA FINANCIARA INCHIDE OCHII LA INCALCAREA LEGII PT. NU SE FACE NIMICA FARA SESIZARE
Postat 28 Octombrie 2012, 19:21 de doru
asta este de la inceput ...
Nu s-a dat niciodata BON SI PRETUL A FOST DE 1 LEU/fotocopie. Inca de la inceput. Jecmaneala pe fata, deoarece afara in europa civilizata de trebuie sa depui ceva acte se face gratis ca oricum depui sa dai bani nu sa iei. Si oricum cine numara hartiile de xerox folosite. Deci si la faraon in casa se da cu mana, frumos ce sa zic. Bravo ca ati decis sa scrieti si despre asta, trebuia de mult.
Postat 28 Octombrie 2012, 16:59 de silviu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Lucrările s-au terminat, ambuteiajele continuă! Trecerea de nivel cu calea ferată din strada Uzinelor a fost modernizată degeaba (FOTO)
  • Figaro și Lucifer, doi motani singuratici au ajuns de la Paris la Zoo Oradea (FOTO)
  • Cruce luminoasă de 14 metri, înălţată la Vintere cu ocazia Centenarului (FOTO)
  • Let’s do it, Bihor: Peste 23.000 de voluntari au adunat 30.000 de saci de gunoaie (FOTO)
  • Gunoaie de oameni: Firma de salubritate a Primăriei Aleşd a aruncat 200 tone de deşeuri în mijlocul naturii (FOTO/VIDEO)
  • 'Huligani' la Cetate: Rockerii de la Hooligans au închis Zilele Culturii Maghiare (FOTO/VIDEO)
  • Oradea City Running Day: Alergători de toate vârstele au fugit pe străzile oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Cântăreţul de la pod: În fiecare seară, trubadurul Lucian Chelu cântă pentru orădeni lângă Podul Intelectualilor (FOTO/VIDEO)
  • Zilele Culturii Maghiare: Jocuri pentru copii, spectacole şi târg cu de toate, la Cetate (FOTO/VIDEO)
  • Ziua curăţeniei: Peste 18.000 de voluntari bihoreni au curăţat gunoaiele aruncate prin judeţ (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON