URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 14 NOIEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
De când avem și Piața Unirii, și Cetatea renovate, suntem în situația măgarului lui Buridan. Bietului animal i-a pus stăpânul două grămezi de fân și măgarul a murit de foame pentru că nu se putea hotărî din care să mănânce. La fel pățim și noi când e vorba de locurile unde să organizăm evenimentele importante. S-au încercat variante, ba în Piață, ba în Cetate, ba în ambele locații concomitent.
Zic şi eu
Adrian Cris
Pe scurt, doi parlamentari implicaţi şi cu bun simţ. Ambii, însă, au dat-o în bară, şi încă rău de tot, cu o lună în urmă, când alături de alţi 8 colegi din PNL, 3 de la PSD şi câte unul de la ALDE şi Minorităţi, au semnat "Întrebarea nr. 5759A/10-10-2018", către Autoritatea Naţională pentru Protecţia Drepturilor Copilului şi Adopţie...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Sâmbătă, la orele 17, ora României, în sute de oraşe de pe continent, printre care şi Oradea, a fost proclamată Republica Europa, ca viitoare formă de organizare a actualelor state europene. "Prin acest gest simbolic, europenii de pe întreg continentul îşi exprimă voinţa de a trăi într-o Europă unită, cu drepturi şi îndatoriri egale pentru toţi cetăţenii, care să fie principalii actori ai unei democraţii reale".
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
După cum se ştie, în 7 noiembrie Curtea Constituţională a admis sesizarea Guvernului şi a constatat existenţa unui conflict juridic de natură constituţională între Parlament şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Constatând acest conflict, CCR a obligat ÎCCJ de îndată la desemnarea prin tragere la sorţi a tuturor membrilor completurilor de 5 judecători, cu respectarea art. 32 din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, cum a fost modificat şi completat prin Legea nr. 207/2018.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Testul pentru HPV se efectuează pentru a depista infecţia cu HPV şi tipul de HPV prezent. La fel ca testul Papanicolau, testul pentru HPV se face prin analiza unei probe de secreţii prelevate de la nivelul colului uterin (cervix).
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Șansa de a deveni înzestrat sau talentat este aceeaşi indiferent de statutul financiar al părinţilor. Lucru deloc surprinzător, deoarece genetica nu ţine cont de fluctuaţia dolarului pe piaţa globală. Dar interesant de observat în acest context este inegalitatea care derivă din statutul financiar al părinţilor respectivilor copii.
28 Octombrie 2012, 16:05

Copii de lux

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primăria scoate bani şi din piatră seacă. Profitând de afluxul mare de orădeni care vin să depună cereri sau alte documente în Sala Ghişeelor, mai cunoscută sub denumirea de Piramida, municipalitatea a scumpit serios costurile serviciilor prestate.

Spre exemplu, o amărâtă de fotocopie costă nu mai puţin de 1 leu, de două ori mai mult decât oriunde în oraş. E şi asta o modalitate de a veni în întâmpinarea orădenilor: municipalitatea îi ajută să scape de bani, ca să meargă mai uşor pe drumul spre casă.

Şi probabil tot din acest motiv nu le dă funcţionara de la aparat nici bon fiscal pentru sumele încasate. Ca să nu-i îngreuneze cu hârtii...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
10 Comentarii
N-ai cu cine, domn'e!
Nu, fratilor, nu e vorba ca "îi ajută să scape de bani". E chestie de atitudine! Pana acum trebuia sa fim deja obisnuiti sa "tragem in ham" ca boii de povara. Daca in tari precum Olanda, Norvegia, TOATE utilitatile publice sunt 100% NON PROFIT (inclusiv producerea de electricitate - gen Electrica), aici regula e exact pe dos: platiti, fraierilor, cat mai mult ca sa ne tragem noi mai-stiu-eu-ce X5-uri sau sedii sfidatoare. Daca regula europeana ar functiona si aici, ai plati 5 bani (0.05 ron) hartia si vreo 2 bani cerneala si curentul consumat pentru o copie - total: 7 bani, de 14 ori mai putin decat "se cere" in realitate. Si (aproape) nimeni nu zice nimic, nu se ia nici o atitudine, nici macar cainii nu latra, dar caravana trece - cum zice vorba... Chestie de mentalitate! Suntem prea mult balcanici si prea putin EUROPENI!
Postat 31 Octombrie 2012, 15:45 de mda...
La penti cost alime
UN BOLOVAN SCHIZOFRENIC SI EVAZIONIST! [29.10.2012, 15:59] Raspuns ,,Numa sa nu ne baje pe toti la penticostali! Are ambit' omul, de... are susţânere din occident, tot bolovani ca dânsual...
Postat 30 Octombrie 2012, 06:27 de Smtecherul
Evaziune in cladirea statului ?!
Vai ? cum e posibil? chiar statul nu respecta legea ? statul comite evaziune pe fata ? Nu e caz penal ? Nu e imoral ? Vai, dar chiar suntem in ue ? Ne mai plangem ca nu suntem primiti in schengen ? Vai, de cata ticalosie, cinism, chestii penale, nesimtire grosolana e capabil statul ? Raspuns : de oricate pt ca in romania, statul e primul in top care nu respecta legea, constitutia si in genere nimic ! Nici chiar omul !
Postat 30 Octombrie 2012, 00:13 de cetatean
UN BOLOVAN SCHIZOFRENIC SI EVAZIONIST!
FIRMA FAMILIEI MELE, PE CARE TOV. BOLOJAN A EVACUAT-O ILEGAL DIN HOLUL PRIMARIEI (AM CISTIGAT PROCESUL INCLUSIV LA ICCJ, DAR DIN PACATE NU AM INCA BANII NECESARI PT TAXA DE TIMBRU) EFECTUA COPII XETOX CU 20 BANI PAGINA. ASA SA-TI AJURTE DUMNEZEU, BOLOVANE, PRECUM FACI! SPER CA VOI APUCA SA TE SCUIP INTRE OCHI INAINTE DE A CRAPA UNUL DINTRE NOI, CHIAR DACA II FI PRIM MINISTRU!..CONTEAZA PE ASTA!
Postat 29 Octombrie 2012, 15:59 de Pasarea yuyu
PRIMARIA EVAZIONISTA
Pentru Evelina@ Daca nu stii franceza sau engleza normal ca esti taxat. Aici e vorba de tara natala, unde mergi sa rezolvi o problema cu scopul de a plati niste taxe si impozite, nu sa iti xeroxezi niste cursuri la facultate. Daca ai nevoie de copie dupa buletin, sau certificat de nastere sau etc, pe care le-o dai tot lor in primarie, crezi ca ar trebui sa te mai taxeze? BUN...SI DACA TE TAXEAZA DE CE NU SE DA NICIUN BON SAU O CHITANTA? Si stai linistita draga, ca am circulat prin multe tari ale Europei, inclusiv in Belgia, Bruxelles ( unde nu am platit niciun ban daca am facut copie dupa buletin ,pasaport si un contract. De ce...pentru ca nu te mai taxeaza pentru ceva care ei au nevoie). O institutie a statului trebuie sa fie un exemplu pentru firmele private. Eu ce ar trebui sa fac sa nu dau bon la nimeni si sa lucrez la negru? Sincer e foarte profitabil...dar nu e legal. PRIMARIA ORADEA FACE EVAZIUNE FISCALA- SI ANGAJATII ISI BAGA BANII IN BUZUNAR!!!E BINE ASA????RESTUL FRAIERILOR SA PLATEASCA. ORICUM HARTIA SI CONSUMABILELE SUNT TOT PE BANII NOSTRII DIN IMPOZITE SI TAXE...DE CE SA NU ISI FACA SI ANGAJATUL PARTIDIST NISTE BANI IN PLUS???FACETI SESIZARE LA FINANTE ....
Postat 29 Octombrie 2012, 09:23 de silviu
ASA
Ne-am obisnuit deja cu bolostanca de birtin sa puna taxe asta meritam daca l-am ales si mai si platim impozite pe deasupra.Asta inainte de nu stiu ce modernizari de piete si sensuri girat mai multe cand taxele vor fi mult mai mari ca doar priectele astea europene nu se finanteaza singure si atunci sa vezi taxe. Dar cui ii trebuie o piata Rogerius modernizata care abia acum cativa s-a modernizat ca sa pltim taxe mai mari sau vin alegerile si mai trebuie ceva bani lspalati prin firmele de constructii si care merg pt campania unora ?
Postat 29 Octombrie 2012, 08:43 de platitor taxe
pt silviu
Nu stiu prin ce zona a Europei ai umblat tu. dar iti spun din propria experienta ca la la primaria din centrul Bruxelului iti iau astia bani absolut pe orice (si multi bani), lus faptul ca daca ai cea mai mica chichita de rezolvat stai la coada de la 7 la 12 la amiaza.
Postat 28 Octombrie 2012, 22:53 de Evelina
sub ochii cui ?
Mai urmeaza sa puna domnul primar taxa de intrare in primarie. O intrare 2 lei, doua inrtari 4lei si daca vrei toata ziua 10 lei tati!!! ca nu se tot plimba lumea ca la ei acasa!!!
Postat 28 Octombrie 2012, 19:51 de un X
xerox
IN SEDIUL DE LA FINANTE ORADEA SE FAC COPII XEROX SAU FORMULARE FARA BONURI FISCALE DAR GARDA FINANCIARA INCHIDE OCHII LA INCALCAREA LEGII PT. NU SE FACE NIMICA FARA SESIZARE
Postat 28 Octombrie 2012, 19:21 de doru
asta este de la inceput ...
Nu s-a dat niciodata BON SI PRETUL A FOST DE 1 LEU/fotocopie. Inca de la inceput. Jecmaneala pe fata, deoarece afara in europa civilizata de trebuie sa depui ceva acte se face gratis ca oricum depui sa dai bani nu sa iei. Si oricum cine numara hartiile de xerox folosite. Deci si la faraon in casa se da cu mana, frumos ce sa zic. Bravo ca ati decis sa scrieti si despre asta, trebuia de mult.
Postat 28 Octombrie 2012, 16:59 de silviu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Noul Ford EcoSport, produs în România, te așteaptă în showroom-ul Ford Carbenta Com! (FOTO)
  • Termen: 1 Decembrie. Constructorii au montat grinzile podului din strada Universităţii din Oradea (FOTO)
  • Parcarea de la intersecţia străzilor Transilvaniei cu Moldovei a fost reabilitată (FOTO)
  • Cel mai 'hot' show: Modele celebre au defilat în lenjerie Victoria's Secret. Adriana Lima s-a retras (FOTO/VIDEO)
  • Karoy de România: Povestea sculptorului orădean interzis de comunişti, care şi-a făcut renume în America (FOTO)
  • A început târgul produselor şi gusturilor din Valea Ierului, în Piaţa Unirii (FOTO)
  • Făuritorii Marii Uniri - Portrete și fapte nemuritoare: zeci de elevi bihoreni au fost premiați pentru picturile lor (FOTO)
  • S-a turnat placa de beton. Podul Centenarului ar putea fi dat în folosinţă la sfârşitul lunii noiembrie (FOTO)
  • Constructorii au început turnarea pereţilor parcării subterane din centrul Oradiei (FOTO)
  • S-a deschis un punct de trecere a frontierei, în Bihor, pentru camioanele ce duc pietriş pentru autostrada din Ungaria (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON