URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 20 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
07 Martie 2017, 11:56

Oradea cea premiată

Oradea cea premiată Foto: Ovi D. Pop
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Dacă nu ştiţi, locuim în cel mai sigur oraş din ţară şi suntem pe locul trei la categoria localităţilor cu costul cel mai avantajos al vieţii, punctajul fiind făcut în baza unor interviuri luate locuitorilor.

Nu ştiu câtă credibilitate au aceste clasamente, dar putem face un inventar al plusurilor şi minusurilor administraţiei locale. Duşmanii au destulă muniţie: Dealul Ciuperca a luat-o la vale, drumul expres nu a putut penetra Depoul, conductele vechi lasă orădenii fără apă caldă şi căldură, în Parcul Industrial salariile sunt modeste, Piaţa Unirii e hâdă, iar Bolojan însuşi e un tip despotic şi nesuferit.

Există şi contraargumente, că doar 200 milioane de euro investite în urbea de pe Criş nu puteau să nu lase urme. Oare cum ar fi arătat oraşul dacă aceste investiţii nu ar fi fost făcute? Aveam în continuare un CET distrus şi poluant. În locul celor 4.000 de noi locuri de muncă am fi avut tot atâţia şomeri. Ciuperca ar fi fost în continuare un loc plin de bălării, iar Ştrandul municipal aceeaşi veche scăldătoare ca acum 40 de ani.

Elevii de la Partenie Cosma ar fi învăţat tot în două schimburi, pe Centură am fi circulat la fel de prost ca în Bucureşti, Cetatea ar fi rămas o ruină, iar Piaţa Unirii un loc unde zeci de mii de orădeni s-ar fi adăpostit la umbra a nouă stejari.

Până la urmă, la Oradea nu se întâmplă minuni. Ceea ce face administraţia ţine de normalitate. Dar mergeţi în oraşele de pe ultimele locuri din clasament, să vedeţi de ce am ajuns pe podium!

Foto: Ovi D. Pop

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
10 Comentarii
Oradea cea premiata ...":.punctajul fiind făcut în baza unor interviuri luate locuitorilor."
"Nu conteaza cine voteaza, conteaza cine numara voturile"(Stalin).Parca pe la mitingurile atat de apreciate de unii,se striga,cu manie proletara, spontana, "Jos ciuma rosie".Nu ne plac conducatorii rosii,dar sustinem politica si moravurile acestora. Deci,nu conteaza cine a fost intervievat,conteaza cine a realizat montajul interviurilor.Asa da!Curat murdar coane ...Ilie. Trei, patru autovidanjere,obligatoriu trebuie sa intervina saptamanal, pentru golirea canalelor de apa menajera de pe strada Independentei si Piata Unirii,in urma "investitie grandioase",cu iz de kkt, infaptuite de ordonatorul principal de credite pe Oradea,Ilie Bolojan. "Oare cum ar fi arătat oraşul dacă aceste investiţii nu ar fi fost făcute?" Decat zece lucruri rele,mai bine unul,dar bun,pentru ca ce este facut rau, te va costa inzecit sa-l repari,dar ca unul nou nu va mai fi niciodata. Va ramane o.... carpeala.Oradea de azi,Oradea "lucrului bine facut".....o carpeala.
Postat 09 Martie 2017, 01:08 de platona
@shogun
Oradea de acum 10-15 ani nu era nici in UE si nici in NATO. Hai sa nu comparam mere cu prune. Si sa nu uitam ca Oradea mereu a fost marginalizata de Bucuresti si tratata doar ca o vaca de muls. Ceea ce se intampla acum ne apropie de normalitate (ce-i drept, cu costuri nejustificat de mari.. )
Postat 08 Martie 2017, 23:57 de bihoreanoradean
Betăr...
Decât în Oradea de acum 10-15 ani, mai bine în Oradea de acum.
Postat 08 Martie 2017, 23:27 de Shogun
Cat costa Agentul Termic?
Cel mult 30 de bani per postare. Atata costa.
Postat 08 Martie 2017, 14:15 de Neutryno
AgentulTermic, cat costa agentul termic ?!?!
Stim demult ca avem si cel mai jenant agent termic.
Postat 08 Martie 2017, 07:22 de FaBULA
daca nu stiti...
...locuim in cel mai jenant oras din tara: impozite astronomice, amenzi cat incape (de parcare, de nesimtire, de cretini ajunsi primari si consilieri etc.), cele mai mici salarii din tara, lipsa cvasitotala de evenimente culturale serioase, cea mai proasta administratie publica din Romania, dealuri care se surpa la cea mai mica adiere, sosele care nu duc nicaieri, bataie de joc constanta la adresa cetatenilor, si lista ar putea continua !
Postat 07 Martie 2017, 22:34 de AgentulTermic
@ decalog
Spui ce spui dar te blochezi la pomeni, propaganda, abuz in serviciu si asistati sociali. In caz ca nu stii, afla ca Oradea are printre cei mai putini someri din tara cu toate ca salariile sunt mizere si ne plaseaza la coada clasamentului. Iti mai amintesc ca administratia locala chiar daca nu da pomeni electorale, oradenii nu stau cu mana intinsa si nici nu asteapta ajutoare sociale, ba au mai si votat de 3 ori acelasi partid (primar) cu toate ca viata lor nu s-a prea schimbat in bine. Faptul ca exista si voci critice, nu inseamna ca se doreste o viata de mahala sau de favela asa cum spui tu. Ca inca exista localitati inapoiate, nedezvoltate sau cu buda in curte, nu ne face cu nimic mai presus. Tot ce inseamna dezvoltare pentru unii (se mai si bat cu caramida in piept pentru asta, de parca ar fi venit cu bani de acasa), in alte parti inseamna normalitate, normalitate care in Oradea costa al naibii de mult.
Postat 07 Martie 2017, 17:15 de bihoreanoradean
Caut
Tot caut articolul ala cu "Oradea - orasul cel mai bine platit din tara" si nu il gasesc. Daca il gasiti voi, sa imi dati un mesaj!
Postat 07 Martie 2017, 15:33 de linux4ever
grea alegere..
Normalitatea e la rang de performanta in Oradea dintr-un motiv simplu: avem o Tara in care jumatate din populatie locuieste in imobile fara apa curenta si canalizare! De aici in colo nu are rost sa intram in detalii! Cum sa convingi concetatenii acestia sa accepte standardul minim de civilatie si de igiena? Cum sa aiba acesti cetateni pauperizati si alienati o parere buna despre o administratie care investeste in infrastructura si nu in "pomeni+propaganda+abuz in serviciu"? Cum sa-i convingi pe acesti oameni ca un loc de munca e mai bun decat un ajutor social? Cum pot acesti oameni sa lucreze ceva cand ei au ca "model in viata" smecherii de TV pe care-i asculta seara de seara cu "senzational, exploziv, exclusiv, si alte partzuri de sorginte A3-RTV-B1-TVR? Pentru acest "lumpen-proletariat" din vremea lui Marx-Engels teleportat in "Teleormanul romanesc fara garduri" care are reprezentanti vocali si in Bihor nu mai vedem nici o speranta: ei sunt slugile care-si merita soarta mizera! Pentru cei care inteleg faptul ca Administratiile sunt in slujba Cetateanului si ca acestea trebuie luate la intrebari, dar si faptul ca munca si rezultatele merita respect si se pot obtine numai prin solidaritate si bun simt, vedem speranta: suntem liberi si de noi depinde in ce fel de Tara vrem sa traim. De noi depinde in ce fel va arata Oradea: ca un ghetou, ca o mahala, ca o favela plina de asistati social care se "vand" pe o fasole o data la patru ani unor politruci corupti, agramati si pusi pe capatuiala, sau ca un oras viu cu viata economica, cu viata culturala, cu viata sociala, cu viata sportiva, cu institutii care functioneaza fara cozi si fara spaga, cu politicieni cinstiti si cu locuitori multumiti ca ziua de maine le promite un viitor alaturi de copiii lor intr-un oras de calitate europeana.
Postat 07 Martie 2017, 14:46 de decalog
ha ha ha
Hai sa zicem ca e ok sa mai scoti in evidenta niste realizari in momente de rastriste (ca-i campanie electorala sau ca e o perioada mai putin fericita pentru partidul primarului.. nu conteaza) dar sa vii cu niste rezultate dubioase in urma unor sondaje obscure (apropo: cati oradeni pot sa jure cu mana pe inima ca au participat la acele sondaje) mi se pare aiurea. Faza cu locul 3 la costul vietii ma face sa rad.. sau sa plang.. Rusine.. Mai lipseste sa aduceti niste ode conducatorului iubit plus niste executii publice (in piata unirii bineinteles) a celor ce se opun sistemului.
Postat 07 Martie 2017, 14:06 de bihoreanoradean
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Ziua Diasporei: Loredana şi-a cântat hiturile şi a plusat cu o piesă bihorenească învăţată de la Cornel Borza, pe scena din Cetate (FOTO/VIDEO)
  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON