URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 17 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
13 Mai 2014, 14:55

O Românie regală

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

În hărmălaia dintre preşedinte şi premier, care a ecranat toată politica băştinaşă (cu toate că nici Traian Băsescu şi nici Victor Ponta nu candidează direct şi acum), sărbătoarea celei mai mari, europene, înfloritoare şi civilizate Românii - 10 Mai - a trecut aproape ignorată. Păgubos, fie şi numai fiindcă, deşi pe an ce trece ideea Monarhiei pare tot mai vetustă, în realitate ea merită tot mai multă atenţie. Tocmai fiindcă România cade neîncetat.

Sigur, mulţi pot zice că asta nu e vina Republicii, ca aşezământ statal, că nu Preşedinţia e responsabilă, ca instituţie, ci vinovaţi sunt Băsescu, Iliescu şi chiar Ceauşescu. Că Republica Franceză, Republica Italiană, Germania ş.a.m.d. nu suferă din cauza preşedinţilor şi a mecanismelor pe care aceştia le patronează. Că şef al statului e normal să poată ajunge oricare cetăţean, nu doar cel născut în aşternut regal. Trebuie amintit, însă, că păcatul Republicii noastre e unul originar. Că nu poporul l-a alungat pe Rege, ci - sub şantaj de moarte - sovieticii şi comuniştii autohtoni, majoritatea din "alte naţionalităţi", numai loiale patriei nu.

Spre sănătatea memoriei naţionale, trebuie amintit răspicat, măcar la asemenea aniversări, că abia devenită Regat şi-a dobândit România ieşirea din feudalism şi modernitatea statală, Independenţa, instituţiile de căpătâi (armata, şcolile, spitalele, Banca Naţională, Bursa, industriile), cultura proprie şi sincronismul faţă de cea europeană (ce se crea în epocă la Bucureşti ori Iaşi ajungea imediat la Paris şi la Berlin), edificiile publice şi particulare (cele mai majestuoase clădiri şi pieţe de la Carol I, Ferdinand şi Carol al II-lea datează), prosperitatea (în România interbelică a ieşi seara "la grădină" nu însemna a-ţi lua de la gură şi a nu mai plăti întreţinerea), întregirea (fără Regele Ferdinand şi fără Regina Maria, ca şi fără Brătianu, nu ar fi existat România Mare) şi, nu în ultimul rând, respectabilitatea (România devenise puterea nr. 1 în Balcani, demnitarii români ajunseseră să conducă foruri europene, Casa noastră Regală să domnească inclusiv prin capitalele vecine, iar ţara simpatizată).

Se poate replica, fireşte, că asta a fost, a trecut şi nu se va mai întoarce niciodată. E posibil şi e cel mai probabil, dar este de neînţeles şi este păcat. Nu înţeleg cum, într-o ţară autodeclarată ortodoxă, nu se vorbeşte de "unsul lui Dumnezeu" în fruntea Statului, după cum nu pricep de ce conaţionalii îşi doresc un "Tătuc" dintre politicieni şi nu un "părinte al naţiunii" educat de mic să îi reprezinte cu demnitate şi ştiinţă.

Doar o clipă imaginaţi-vă dacă un Rege ar îngădui circul politic de acum şi dacă nu cumva, cu un monarh care ar impune o formă sobră vieţii publice, nu am dobândi şi fondul decenţei de care aceasta are atâta nevoie. Măcar să reflectăm la aşa ceva înainte de a spune nu.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
14 Comentarii
@teraflu
nu te mai chinui ungure ! la varianta sa emigrezi in pusta materna nu te-ai gandit ? ne-ar fi mai bine la toti. si noua romanilor si voua ungurilor. acolo puteti sa va mancati unii altora "salamul" cu sau fara piele, sa va separati, federalizati sau ce alte aberatii va trec prin cap.
Postat 19 Mai 2014, 23:59 de mongolu'
Sa fim vigilenti !
S-a primit o informatie pe linie decodificata, ca dacii impreuna cu kgb-ul au facut o colonie pe luna. Din ce se aude, Pacepa Ion ar fi unul din artizanii mega proiectului. Se pare ca planul ar fi beneficiat si de sprijinul nedisimulat al comunitatii stiintifice din Sudan. Mare atentie zilele astea la barajul de la sacadat, intrucat fratele primarului de acolo, e casatorit cu o femeie protestanta, ce poarta tricou rosu cand trece pe langa biserica. Sa nu uitam ca femeia in cauza a fost vazuta la cumparaturi in Debrecen, de unde lua salam ( mai ieftin si mai bun decat cel romanesc) si a fost surprinsa de martori incomozi, in compania sefului directiei agricole din Bedeu, banuit ca e traficant de fluturi tropicali. Cazul este extrem de complex si biroul procurorului sef din Budapesta urmeaza sa confirme in scurt timp totul. Directia agricola din Bedeu e un avanpost al revizionismului maghiar si tatar si beneficiaza de fonduri oculte venite pe cai morbide. Se pare ca Sadam Hussein ar fi fost ungur-dupa bunica si ca ar fi dorit anexarea Cadrilaterului, locul cu cel mai mult petrol din lume.
Postat 15 Mai 2014, 22:18 de Teraflu
pt kaboou... gozborul separatist, iredentist revizionist
ai scris primul comentariu ai si inceput cu injuraturile si etichetarile. tu, faci asa cu toti cei care au pareri diferite (si bine argumentate) fata de ale tale. in fata realitatii evidente, tu incepi si ii faci pe toti ba angajati ai serviciilor secrete, ba militieni ori securisti in pensie ba colaboratori ai serviciilor sau ofiteri sub acoperire in cazul ziaristilor care spun adevarul despre escrocheriile facute de separatistii unguri, etc. cretinule, acum vii si cu aberatia ca cei din redactie scriu comentarii. nenorocitule, mai ai obrazul sa le ceri celor pe care de multe ori ii injuri cand nu scriu ce-ti convine tie, sa le ceri sa blocheze toate comentariile in afara de ale tale. pai, mah escrocule, tu esti nebun de legat !!! esti de o prostie lucie ! :) vrei sa-ti spun un secret ? nu-ti zic fraiere. te las sa fierbi incontinuare.
Postat 15 Mai 2014, 06:17 de pt kaboou gozborul..
@play-acelasi gozbor cretin... dementule, de ce injuri ? te supara adevarul !
hai mah, toata gloata "regala", ca acum apucati la bani si functii ! haaaahahaha...... ce proba de dictatura ar face cei de tipul "gozborului" daca ar pune ghiara pe functii si ciolan. dictatura si cenzura comunista ar fi nimic in comparatie cu dictatura pe care ar instaura-o gozborii.
Postat 14 Mai 2014, 22:04 de pt gozborul cretin
De ce nu blocati ip-ul psihoticilor de tip "gozbor" ?!
Ma intreb de ce bihoreanul nu blocheaza ip-ul micilor vadimi (micului vadim) de pe forum ? Sunt cunva niste trolleri care "semneaza" chiar din redactie? Ceva imi zice ca e doar un "nebun" cu acelasi ip. Asa va faceti "audienta" ? Nu de alta, dar folosesc aceleasi vocabular de 10 cuvinete repetand schizofrenic si deranjant pt oamenii de rand, niste tampenii carea prindeau acum 20 de ani ? Si sincer, e vremea curateniei !
Postat 14 Mai 2014, 14:13 de Play
alta transa de bani pt casa hohenzolern-sigmaringen
Da-te bai dreaq de monarhisto-parazit !
Postat 14 Mai 2014, 07:57 de com
alta ttansa de bani pt casa de hohenzolern-zigmaringen
Da-te bai dreaq de monarhisto-parazit !
Postat 14 Mai 2014, 07:53 de com
@"mariu o" aka kaboou gozborul
Crapa escrocul de ciuda ! Pierde posibilitatea de a face niste bani alaturi de parazitii regali ! Sute de milioane de euro au luat de gura copiilor si a parintilor lor in Romania. Acum escrocii ar vrea sa o ia de la capat cu escrocheriile si viata de huzur. PUTORILOR. MARSH LA MUNCA ! ATI VAZUT CUM II IJNURA GUNOIUL SI II FACE IN FEL SI CHIP PE TOTI CEI CARE NU SUNT DE ACORD CU EL ? ASTA E KABOOU, GOZBORUL CRETIN SEPARATIST, IREDENTIST, MAI NOU SI "MONARKIST" ! ASTA AR VREA GUNOIUL IN ARDEAL ! O ASTFEL DE DICTATURA AR VREA DEJECTIA ASTA IN TRANSILVANIA ! DICTATURA PORCILOR REVIZIONISTI, IREDENTISTI SI REALIZAREA MIZERIE DE ungaria mare bineinteles distrugand tot ceea ce e roman si romanesc aici !
Postat 14 Mai 2014, 00:13 de ati vazut ce escroc?
GOZBOR
Esti un PORC ! Un **** FRUSTRAT, IREDENTIST ! Un GUNOI ! Sa-ti cante popa de "loc cu verdeata" ! Marsh in pusta sa faceti monarhie si separatism !
Postat 14 Mai 2014, 00:01 de pt"marius o."
Iar tu sa infuzi puscaria, militanule !
Auzi, derbedeu cu cascheta, militian de canal si securist pensionat , nu ti-e rusine bre deseule sa vorbesti ?? Tocmai tu ?? Locul tau si a colegilor tai e la canal, comunist nenorocit ! Esti un wuist si tu si toti elevii tai ! Adunatura de infractori necondamnati, criminali si tradatori , voi ati fost slugile rusilor, ati omorat oameni. Tradatori de neam, l-ati slujit pe ceasca si pe moscova iar acum brusc va pasa de tara pe care ati tinut-o in frig si foame ?? Ia arunca matale privirea in ograda proprie, vezi ca poate ai probleme care ti-au luat mintile ! Hai sictir la cimitir ! Si data viitoare ia-ti medicamentele compensate, pe care nu le meriti, javra de om !
Postat 13 Mai 2014, 20:13 de Marius Oprea
ai vazut ce escroc ?
in anul de gratie 2014, cand le spui ca sunt niste paraziti, niste intretinuti care vor sa sara iar in carca celor multi, celor care cu greu isi pot asigura trebuintele zilnice, te fac in fel si chip (comunist, securist, etc). la cate sute de miloanne au cerut si primit dupa "Lovilutia din '89", ar mai vrea acum iar sa o ia de la capat. alti bani alta distractie in timp ce sute de mii de oameni bolnavi s-au stins din cauza ca nu au avut bani pt medicamente si pt doctori iar ceilati cotizanti, omul de rand care nu are inca probleme de sanatate o duce de pe o zi pe alta in vreme ce "casa rageluii" umbla sa-i le perceapa iar "taxa de smecheri" !!!!!!!
Postat 13 Mai 2014, 19:33 de nail
paraziti... regali
da-te bai pe pustii, cu "ragele" tau cu tot ! ti-a promis si tie niste firimituri sau mai mult de atat ? pai, astia sunt cei mai mari nesimtiti din istoria moderna a Romaniei ! astia stiu doar sa ia ! de dat, ce sa dea ca nu le ajunge lor !!!!! s-ar instala bine mersi iar pe spatele prostimi la huzur si trai de lux (vreo cateva sute de milioane de euro anual, "taxa pe prostie" ! asa e simplu. sa te instalezi bine merci si sa te tina gloata in lux toata viata, pt ca tu esti smecher, iar ei sa mearga la munca pt prosperitatea si bunastarea ta, PARAZITULE !
Postat 13 Mai 2014, 19:15 de hai, VALEA !
slugi nenorocite
Sa-i pupati POALA lui mihai sigmaringen, FOMISTILOR ! Asteptati sa va arunce si voua un os de ros. La cate sute de milioane de euro au scos de pe Statul Roman (cetatenii romani), in ultimii 24 de ani, mai au tupeul sa vina si sa ceara iar, in vreme ce populatia nu are bani de mancare si medicamente !!!!!!!!! Nehalitii au aparut iar. S-au terminat banii si mai vor o tura, de huzureala pe spatele prostimii, instigate de latraii neshaliti din presa !
Postat 13 Mai 2014, 17:59 de mda
Cozile de topor s-au reinventat
Din pacate, Romania regala nu s-a refacut pentru ca cozile de topor (cacofonie intentionata) s-au reinventat, s-au "democratizat" si au trecut la economia de piata. Urmasii PCR si ai Securitatii sunt bine mersi, ii putem admira in politica, in justitie, economie si cam peste tot. Cine a fost destul de naiv sa creada ca sobolanii vor disparea, il rog sa se uite cum arata tara asta acum. Nu arata prea bine. Iliescu, Ponta, Basescu, Boc, Blaga provin din aceleasi esaloane toxice mai sus amintite. Cine isi imagineaza ca astia sunt saraci sau ca averile lor provin din legalitate, sa doarma in continuare. Romania nu e saraca, e doar jefuita sistematic de 25 de ani. Iar institutiile statului sunt niste glume proaste. La revolutie, salariile romanilor erau mai mari ca azi. Eu nu pot sa inteleg cum lumea sta si doarme in continuare.
Postat 13 Mai 2014, 15:59 de Xerxes
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Nu vă jucaţi cu focul! Opt incendii de vegetaţie uscată, într-o singură zi (FOTO)
  • Să tragem linie! Lucrările pentru reamenajarea liniei de tramvai vor bloca cel puţin o lună circulaţia prin Calea Aradului (FOTO)
  • Statuia Evei Heyman din Parcul Bălcescu a fost donată Primăriei Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)
  • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
  • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)