URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 15 DECEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Constat cu bucurie că există o concurență serioasă între cele două centre de putere din Bihor: Primăria Oradea și Consiliul Județean, în ce priveşte muzeele. Iar concurența asta nu poate fi decât benefică pentru turismul din Oradea.
Zic şi eu
Adrian Cris
În urmă cu peste un deceniu, un clujean teribilist zicea că s-a săturat de România. Cum n-a explicat că, de fapt, se săturase de balcanism, de corupţie, de minciună, de demagogie, naţionalism primitiv, murdărie şi dezordine, a fost pus la index ca vândut ungurilor. De câteva luni, patru primari din Transilvania pregătesc o iniţiativă mult pragmatică, deci şi mai "periculoasă" decât manifestul lui Sabin Gherman...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
În primul rând, îmi doresc să nu fie doar o mişcare politică, iar declaraţiile de intenţie ale celor 4 primari (fonduri, dezvoltare, infrastructură etc) să fie doar de faţadă, aşa cum se face în orice campanie electorală. Mi-ar plăcea să nu devină un pol politic şi să nu fie exploatată în consecinţă, deşi, dacă va începe să facă performanţă şi să dea rezultate palpabile, e foarte posibil să se ajungă şi acolo. Primul semnal ar fi atunci când vor cere şi alte oraşe să intre în horă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Competenţa de soluţionare a recursurilor declarate împotriva hotărârilor pronunţate în apel de tribunal, în cauzele având ca obiect cereri evaluabile în bani în valoare de până la 200.000 lei inclusiv, ca urmare a pronunţării Deciziei nr. 369/30 mai 2017 a Curţii Constituţionale a României, revine curţilor de apel.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Sistemul colector urinar, format din bazinetele renale (formaţiunile care "captează" urina din cei doi rinichi), cele două uretere ("tuburile" prin care urina ajunge la vezică), vezica urinară şi uretra ("tubul" prin care urina se elimină) este "căptuşit" cu nişte celule epiteliale denumite în ansamblu "uroteliu". Toată această zonă este expusă influenţelor carcinogene, dar cea mai frecventă tumoră este cea a vezicii urinare, urmată de cea de la nivelul bazinetelor.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
13 August 2010, 16:31

Deputatul Roman îi răspunde lui Băsescu: "Sunt bronzat de la munca câmpului"

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

După ce preşedintele i-a persiflat pe "parlamentarii bronzaţi" din opoziţie, plecând de la liderul PNL Crin Antonescu care l-a criticat după revenirea din vacanţă, deputatul PSD Bihor Ioan Roman a ţinut să explice că "bronzul" său e cauzat de activităţile prelungite pe care le desfăşoară în agricultură, profitând tocmai că se află în vacanţă parlamentară. "Bronzul meu este de la munca câmpului", a spus Roman, într-o întâlnire pe care a avut-o vineri cu reprezentanţii presei orădene.

Fost primar al comunei Cefa şi pasionat de agricultură, Ioan Roman a afirmat că adevărata problemă a societăţii nu constă în faptul că Băsescu "vorbeşte mult", ci faptul că în timp ce preşedintele ţării vorbeşte, economia ei scade.

Roman nu a ezitat să dea propriul exemplu pentru a arăta felul în care cetăţenii sunt afectaţi de proasta guvernare. "Toată producţia de grâu am vândut-o vara asta în Ungaria, cu 65 de bani kilogramul, pentru că aici n-am primit decât 50 de bani pe kilogram. La fel, toată producţia de lapte de la ferma de oi o vând tot în Ungaria, pentru că deşi la Gepiu există o fabrică de lapte foarte modernă, nici producătorii şi nici procesatorii de lapte nu sunt încurajaţi de politica agricolă a Guvernului", a spus Roman.

Deputatul s-a destăinuit jurnaliştilor povestind că de când a intrat în vacanţă parlamentară lucrează în agricultură, trezindu-se cu noaptea în cap pentru a-şi putea face treaba. "În fiecare dimineaţă mă trezesc la 4 şi jumătate, la 5 deja duc oile la strungă, pentru muls", a spus Roman, care deţine 350 de ovine. În ce priveşte producţia de grâu, Roman a afirmat că a obţinut 3.500 de kilograme la hectar şi că deţine 30 de hectare, în proprietate. "Din 1992 în fiecare an m-am străduit să cumpăr câte 2-3 hectare de teren", a spus deputatul social-democrat.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
15 Comentarii
replica 2 la @Cefan
@Cefan ti-e frica ca o sa -ti primesti in goura niste pumni de aceea acuma ligusesti ,,oameni din aceste comune``.@Cefan ,,Fii sigur de faptul ca nimeni nu te i-a in seama``:))=))BAH ratautule @Cefan fac agricultura pe zeci de hectare si tu te miri ca PiDiLii tai ,,importa 80% din produsele alimentare`` @Cefan mirate ca nevasta ta te tzine de bou de jug PeDerast PiDiLiu ce esti .:))=))@Cefan sa-ti fie rusine porcul dreacului ca batjocoresti din nou ,,un roman atit de simplu`` @Romanul Simplu.@Cefan nici macar nu stii ce inseamna termenul de ,,medicament `` darmite sa l folosesti :))=)).@Cefan data viitoare cind scrii replici ,scrie cind articolul este on line nu cind este in arhiva saptamanalului Bihoreanul,viteazoul pouli ce esti @Cefan:))=)) Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 16 August 2010, 21:24 de Romanul Simplu
@Romanul Simplu
Daca faci agricultura dupa cum scrii, nu ma mir ca importam 80% din produsele agroalimentare. Comunele vecine cu Cefa(Sanicolau Roman si Gepiu) sunt desprinse din aceiasi radacina. Oamenii din aceste comune sunt de o calitate deosebita. Nu stiu cum s-a ratacit un roman atat de simplu pe asemenea minunate meleaguri.Nu-ti fa probleme, cum ti-am suportat prostiile pana acum, o vom face si pe viitor, pentru ca medicamentul schimbarii pentru un om atat de simplu, nu exista. Fii sigur de faptul ca nimeni nu te ia in seama!
Postat 16 August 2010, 14:35 de Cefan.
replica la Cefan
@Cefan sa-ti scriu replica la debitatiile nebune paranoice.@Cefan sa-ti fie rusine porcul dreacului ca batjocotesti romani simpli si pe @Romanul Simplu.@cefan am mai scris pe acest forum lucrul acesta fac agricultura de multa vreme din timpul comunismului doar tu,,iti pierzi vremea degeaba``da trateazate pe Louis Pasteur mai jos la Spitalul judetean Universitar la sectia urgente la cap:)).@Cefan dreptul la opinie al cetateanului roman al romanului simplu este scris in Constitutia Romaniei,ai mai scris ,,sper din tot sufletul`` sper ma ti-ai pe el ca ai spermat bine :))=))@Cefan eu unul @Romanul Simplu nu sunt din comuna Cefa ,sunt dintr-o comuna vecina dar cunosc multi oameni din Cefa cunosc de cind erau copii si pe primarul comunei Cefa si pe deputatul PSD Ioan Sorin Roman.@Cefan tu nu locuiesti in comuna Cefa ,tu esti un PeDerast PiDiLiu care debitezi nebunii paranoice la adresa celor din partidul PSD ,PiDiLiule @Cefan;))=))Aceasta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 16 August 2010, 06:31 de Romanul Simplu
@Romanul Simplu
Despre ce agricultura vorbeste Romanul Simplu?De cand esti iti pierzi vremea degeaba. La fotbal, agricultura si politica se pricep toti romanii simpli, iar rezultatele le simtim, din pacate, cu totii. Personal ma mira faptul ca Romanul Simplu este liber, deoarece asemenea apucaturi se trateaza pe Louis Pasteur. Nu pot fi de acord cu iesiri de genul celor scrise de Romanul Simplu. Sper,din tot sufletul, ca Romanul Simplu sa nu fie cefan!
Postat 14 August 2010, 17:55 de Cefan.
Problema nationala: "parlamentarii bronzaţi"!
Dle deputat Roman, 1. Decât ”cârmaci” de țară slab, mai bine parlamentar bronzat (și) la munca câmpului, oier și bun agricultor! 2. Ce planuri viabile, de redresare a industriei alimentare autohtone, are PSD Bihor? Inclusiv în sectorul morărit.
Postat 14 August 2010, 15:34 de stefan
replica la @Apolitic
@Apolitic adica ma inveti tu cum se face agricultura?Pe mine @Romanul Simplu care fac agricultura de cind ma stiu si dinainte de democratie din timpul comunismului,@Apolitic invata pe altul care sa te creada ,eu @Romanul Somplu nu te cred.:))Directorul adjunct Florian Vesa PiDiLiul mi-a zis in biroul lui din DADR Bihor,,prea multe vrei ca sa face Bade ,pesemne ai bani `` si i-ar fi trebuit si lui de shpaga,astepta shpaga,si eu acuma astept ca sa-l disponibilizeze Hodisan ca sa ramina singurul director si sa nu-i sufle in ceafa :))BAH @Apolitic daca te injur si insult ma cenzureaza pe forum redactia saptamanalului ,,Bihoreanul `` .@Apolitic esti un mare prost si tampititi intorc complimentele afla ca senatorul PSD Olguta Vasilescu va inainta in Parlamentul ROMANIEI o lege care sa interzica injuriile si insultele in spatiul virtual ,dar pina atunci te trimit in originea mati de unde ai venit ,mai pe inteles te trimit in vaginul lui mata,daca scriu mai din popor o sa fie cenzurat dar incercam ,,@Apolitic te bag in PIUIZDA matii de unde ai venit .:)).@Apolitic daca mai vrei injurii sio insulte sa-mi scrii ca ti le trimit democratic :))))))Aceasta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 14 August 2010, 14:54 de Romanul Simplu
"Romanul Simplu
Romanule, nu esti simplu, ci prost. Nu Florian Vesa intocmeste Proiectele de accesare a fondurilor comunitare, nici nu poate dispune cine sa le intocmeasca si pentru ce. Speram intr-o lege care sa-i mai linisteasca pe prostii care-si mascheaza prostia dandu-se romani simpli!
Postat 14 August 2010, 10:21 de Apolitic.
replica la articol
Are dreptate deputatul PSD Ioan Sorin Roman in afirmatia sa ,,sunt bronzat de la munca cimpului `` Si atitudiunea PiiDiiLiiista a facut ca primaria Cefa sa fie cistigata de PSD si de primarul Birnau si nu de Gui care i-a numit pe rromi ,,mexicanii,bronzati etc .Agriocultura romanesca este un dezastru pentru ca nici fonmdurile de preaderare SAPARD ISPAetc etc nu au fost folosite de catre tarani in limita de 5000-10 000 euro cel mai ,oc proiect eligibil pentrui taranii,au fost folosite de clientela politica a PDL si PNL care au facut proiecte megalomane de abatoare si sectii de transare a carni de pasara ex FLORELIA costriuta cu DAPRD proiect in valoare de 1 500 000 de euro si care a dat faliment pentru ca nu a avut asigurata productia primara ,adica pasarea care trebuia crescuta in ROMANIA si nu importata din Ungaria, aceasta este opera celor de la DADR Bihor cu Florian Vesa de la PDL ,care in loc sa faca si sa aprobe proiecte mici pentru tarani romani, afacut proiecte mati de industrie alimentara ca sa prelucreze ce vor importa si nu ce vor produce tarani romani.Are dreptate deputatul PSD Ioan Sorin Romannu sunt incurajatui de politica agricola aguvernului.Aceasta este opinia.
Postat 14 August 2010, 06:55 de Romanul Simplu
ce vrem să avem în Parlament
Îmi amintesc de o discuţie avută în urmă cu ceva ani cu un parlamentar de Bihor. Omul era din sud si reprezenta Bihorul ca parlamentar al unui partid mai vehement. În urma discuţiei mi-am dat seama de două lucruri: omul ăsta nu are nici o treabă cu judeţul pe care-l reprezintă (Bihor); omul ăsta ştie să facă legi (era jurist de profesie) dar nu ştie ce înseamnă viaţa reală, e rupt de realitate. Am mai întâlnit astfel de parlamentari şi mi-am dat seama că un parlamentar care nu are nici o legătură cu omul de rând, cu preocupările lui zilnice, nu mă reprezintă. Eu vreau ca parlamentarul meu (cum spun americanii) să înţeleagă viaţa pe care o trăiesc eu, să reprezinte această lume, nu lumea din care face parte stefan, titi, cititorul si romanul. Probabil sunt superficial în gândire, nu înţeleg faptul că elita politică nu se identifică cu astfel de activităţi, poate pentru voi aşa e, pentru mine nu. Eu vreau un parlamentar care să reprezinte, pe mine şi judeţul meu. Să aibă idei pentru legi bune pentru mine, nu trebuie să le scrie el, există jurişti care pot redacta textul.
Postat 14 August 2010, 06:47 de românul complex
titi, un roman cititor prieten
Lucru evident că romanul, cititorul şi titi sun una şi acceiaşi persoană, una supărată pe Roman şi vehementă împotriva acestei persoane. Mă întrebam în momentul în care citeam comentariile dacă o fi un băsist feroce, sau un prieten a lui Roman. Le-am parcurs încă odată şi mi-am dat seama că doar un prieten poate lăsa să se reverse atâta ură, invidie şi răutate. Cred că e jalnic să ajungi într-un asemenea hal, complexat de propriile neputinţe să arunci săgeţi asupra unei persaone căreia mâine (sau chiar azi) îi vei strânge mâna şi îl vei pupa zâmbind prieteneşte. Mă întreb de multe ori ce aş face dacă aş avea ambiţii mult prea mari, şi nu aş avea capacitatea să mă mobilizez să ajung acolo unde aş vrea? Cred că aş sta în banca mea petnru că aş fi penibil să-mi sap colegii şi să vreau mai mult decât pot. Eşti scuzabil, eu înţeleg că nu ai capacitatea de a-ţi determina limitele. Să nu uit, m-am uitat pe pagina Camerei Deputatilor, să ştii că are ceva activitate Roman mai multă decât a altor parlamentari bihoreni, are declaraţii politice interesante. Am văzut nişte absolvenţi de Babeş care nu ştiau să scrie un CV. Hai nu te oftica, hai că termin.
Postat 14 August 2010, 06:15 de românul complex
nu e presedintele tuturor!
iti dau jet, pupincuristule! si mai usor cu postarile. daca ai avea personalitate multipla nu ai posta 3 comentarii identice
Postat 14 August 2010, 01:12 de @titi
Faina ungureasca, din grau romanesc.
1. Ce ați intreprins pana în prezent, sau ce intenționați sa faceți, pentru a schimba aceasta stare de lucruri? 2. La ce preț se vinde, în România, faina made in Hungary? 3. In alte localități, județe, sau zone din țară, nu ați găsit prețuri mai bune?
Postat 13 August 2010, 22:14 de stefan
despre aflarea in treaba
da de unde ba , roman , tu esti „bronzat” din nastere. iar tu , cu studii la marghita , n-ai dreptul cultural sa dai replici unui presedinte de tara ! ai inteles?
Postat 13 August 2010, 20:24 de titi
oier
m-am saturat de parlamentari oieri si absolventi de marghita. ce neam de zgarie branza putem fi. in loc domnul deputat sa-si faca o microferma prospera la el in sat , merge in bucuresti unde face legi in sanatate, invatamant, justitie si fiscalitate. si are tupeul sa fie ironic. cand in realitate e un bun agricultor. atat si nimic mai mult.
Postat 13 August 2010, 18:13 de cititor
bronzat
su ce pacatele mele cauti tu in parlament ca te ajuta fata pt manat oile la strunga nu e vreo problema, problema e ce cauti in parlament..............asta nu intelegem ca nu ne dai impresia ca ao sti ce e de facut in parlament din pacate sunteti doi oieriin bihor tu si celalalt care ati vorbit de doi ani la inceput cand ati depus juramantul RUSINE SA VA FIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Postat 13 August 2010, 17:37 de roman
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Gala Premiilor lui Bihorel 2018. Petrecere cu poante video, caricaturi şi concert Compact la Majoratul BIHOREANULUI. Vezi câteva momente! (FOTO / VIDEO)
  • Campionul K1 Adrian Maxim, prins de procurorii DIICOT Oradea cu un kilogram de cannabis. Sportivul a fost arestat şi trimis în judecată (FOTO)
  • Patriotul Ervin: Cine este orădeanul care a inaugurat Podul Centenarului cu o Dacie tricoloră (FOTO)
  • Două zile de reduceri: S-a deschis KiK, la ERA Park Oradea! (FOTO)
  • Gala Comunității Orădene. Vezi care au fost proiectele premiate! (FOTO)
  • Victorie acasă: CSM CSU Oradea a câștigat derby-ul cu Steaua (FOTO)
  • Primul tren Cluj - Oradea – Viena a plecat 'full'. Biletul cel mai ieftin costă 133 lei (FOTO/VIDEO)
  • 'Asta-i datina străveche': 350 de copii, în straie tradiționale, au colindat pe străzile Oradiei (FOTO/VIDEO)
  • Nervi în Aeroportul din Oradea: Pasagerii cursei Tarom spre Bucureşti, revoltați că... nu au locuri în avion! (FOTO)
  • Inna a strălucit ca o stea: Peste 3.000 de orădeni şi o mână de turcoaice s-au bucurat de concertul talentatei artiste (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON