URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 19 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
30 Noiembrie 2010, 15:10

Un ungur dă foc tricolorului, înainte de Ziua Naţională (VIDEO)

Videoclipul postat pe site-ul You Tube sub numele de "december 1" prezintă trei persoane care dau foc unui steag românesc. Clipul a fost încărcat pe 28 noiembrie.

Filmarea a fost realizată în timpul nopţii de o a patra persoană, iar personajele care apar în videoclip au feţele acoperite cu eşarfe.

Înainte de incendierea steagului României în fundal se aude vocea unuia dintre ei, care spune în limba maghiară: "Asta este părarea mea despre Ziua Naţională a României". Clipul a fost încărcat de utilizatorul halalosztag.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
8 Comentarii
...
sa-i .... in gura
Postat 01 Decembrie 2010, 16:41 de caporal
ORI
Ori suntem glolani,ori nu mai suntem...mastile jos!
Postat 01 Decembrie 2010, 15:02 de Coste Vlad
sigur...
sigur,majoritatea maghiarilor "iredentisti" sunt persoane foarte frustrate,ii vedem in fel de fel de reportaje realizate de televiziuni,poti sa iti dai seama dupa aspectul lor ce fel de oameni sunt si de ce sunt asa de frustrati,sunt niste oameni de nimic la halul in care arata nu se uita nici dreaqu dupa ei dar o femeie?si asa ajung sa iasa in evidenta in fata femeilor ca mari si bravi luptatori,in multe zone unde am calatorit in romania nu pot sa nu observ ca "unguroaicele" arata foarte bine iar barbati maghiari niste jerpeliti,probabil pana la urma aicia o fi marea lor problema ca femeiile nu-i baga in seama numai cand devin cineva sau ceva?frustrarea poate provoca la om numeroase probleme de comportament extrem si pericol pt. cei din jur intrucat se poate ajunge la o violenta extrema dintr-un om pasnic dar frustrat poate deveni un real "ucigas" si totodata pericol pt. societate,cei din imagine nu sunt pe departe de ce am descris eu.
Postat 01 Decembrie 2010, 10:03 de eucineva
PT. PIP
daca citesti mai atent articolul vei afla ca o voce din fundal vorbeste in maghiara!!! vezi ce se intampla daca lipsesti de la orele de romana, te faci d eras.
Postat 01 Decembrie 2010, 07:43 de ady
Talibani!
PARCA SE ASEAMANA, IN CIUDA AERELOR SI SPOIELII DE CIVILIZATIE PE CARE LE PRETIND UNII.
Postat 01 Decembrie 2010, 07:41 de ady
masuri?
vreau sa vad ce masuri iau autoritatile romane.dac incendia un roman steagul ungariei,precizez in Romania sigur era deja in puscarie
Postat 01 Decembrie 2010, 01:27 de roman
Un ungur dă foc tricolorului, înainte de Ziua Naţională (VIDEO
cum puteti fii asa de siguri...daca vorbea pe tiganeste,sau pe ebraica!!!doamne dumnezeule marei gradina te si mic ii gardu de-l sar atitia prosti.iar e politica....la mijloc.ce sa zic...lam vazut pe vadim ca se pisa pe tricolor...nu ma credeti ca eu am scris dar daca scria un ziar..ERA CREDIBIL...POLITICIENII NOSTRII IAR IS IN CICAT...MARE
Postat 30 Noiembrie 2010, 17:21 de pip
pana la urma, e o lipsa de politete
..tui in gura! daca sunt asa smecheri, de ce p. mamii lor au fetele acoperite!!! ori esti tare...ori mai bine te arunci in cris...ca tot acasa ajung, in final
Postat 30 Noiembrie 2010, 15:18 de ROMAN
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON