Edi╚Ťia tip─ârit─â
 
   
 
P─ârerea noastr─â
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chiril─â

M-am ├«ntrebat mereu de ce ofertele la licita┼úii se trimit ├«n dosare voluminoase, cu tabele ┼či calcule stufoase. Mai bine s-ar trimite pe portative, ├«n cheia sol, nu cu cifre, ci cu note muzicale. Asta pentru c─â experien┼úa arat─â c─â mai toate licita┼úiile sunt cu c├óntec.
 
 
zic si eu.jpg

Zic ┼či eu

de Adrian Cri┼č

G├óndit─â de PDL, dar aplicat─â ┼či chiar accelerat─â de PSD, regionalizarea ├«ncepe s─â-┼či arate tot mai mult efectele asupra Oradiei ┼či or─âdenilor. Politruci f─âr─â glorie, pu┼či ├«n fruntea unor institu┼úii pe care sunt obseda┼úi s─â le "reorganizeze" a┼ča cum ├«┼či marcheaz─â c├óinii teritoriile, f─âc├ónd pipi pe ele, mut─â de colo-colo oameni ┼či structuri, f─âr─â dezbateri ┼či f─âr─â explica┼úii, ba p├ón─â ┼či f─âr─â acte ├«n bun─â regul─â.
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

├Än Parcul Nicolae B─âlcescu a r─âs─ârit o scen─â metalic─â gigantic─â. E argintie, sclipitoare ┼či cu acoperi┼č alb. La 10 metri de ea, un tobogan gonflabil ro┼ču, mare ┼či el. ├Än ambele locuri se joac─â, dar nu ├«n acela┼či fel. ├Än vreme ce pe tobogan se ca┼ú─âr─â copii ferici┼úi de iluzia unui derdelu┼č ├«n miez de var─â, pe scen─â 15 actori de la Teatrul Regina Maria preg─âtesc joaca din toamn─â. Pe podeaua de sub monstrul metalic e un podium ┼či o mini-piramid─â din scaune de lemn. ├Än acest decor se na┼čte, ├«n v─âzul lumii, o pies─â de teatru.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
Nepoata pre┼čedintelui Traian B─âsescu, Sofia Anais, a ├«mplinit un an. Micu┼úa a fost s─ârb─âtorit─â ├«n familie ┼či, c├ónd i s-a prezentat o tav─â cu mai multe obiecte, Sofia Anais a ales o b─ârcu┼ú─â. La eveniment au participat bunicii micu┼úei precum ┼či primarul Chi┼čin─âului, Dorin Chirtoac─â, na┼čul acesteia.
 
Angelina Jolie ┼či Brad Pitt s-au c─âs─âtorit recent dup─â o rela┼úie de opt ani. Ceremonia a avut loc pe proprietatea cuplului din Fran┼úa, iar mireasa a purtat o rochie care a avut imprimante desene realizate de cei ┼čase copii ai ei.
 
Mai multe manechine minore ale agen┼úiei Gaby's Models din Satu Mare au ap─ârut ├«n ipostaze ┼čocante ├«ntr-o prezentare de mod─â a designerului Zsolt Popa, care le-a echipat pe acestea cu c─âlu┼č ┼či c─âtu┼če.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Consideraţi întemeiată decizia primăriei orădene de a nu mai finanţa clubul FC Bihor?




sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
Vreme de cinci ani nu a cutezat nimeni s─â politizeze manifest─ârile din cadrul T├órgului Agro Bihor. Asta p├ón─â vinerea trecut─â, c├ónd - invitat s─â ┼úin─â un speech - pre┼čedintele Consiliului Jude┼úean Bihor, Cornel Popa, i-a felicitat pe organizatori ┼či a spus c─â regret─â c─â niciunul dintre guvernele care s-au perindat la conducerea ┼ú─ârii nu ┼či-a f─âcut datoria fa┼ú─â de agricultur─â ┼či agricultori a┼ča cum ar fi trebuit.
 
Milionarul Ioan Micula a scos to┼úi a┼čii din m├ónec─â pentru nunta fiicei celei mari, Olivia, care a avut loc s├ómb─âta trecut─â. Evenimentul s-a ┼úinut ├«n fostul restaurant Transilvania, transformat - cu pre┼úul unei amenzi, al unei pl├óngeri penale ┼či al unui proces, asta pe l├óng─â banii investi┼úi - ├«n sal─â de nun┼úi.
 
Cam a┼ča ar trebui s─â sune un anun┼ú de angajare de politicieni, ┼úin├ónd cont de ordonan┼úa de urgen┼ú─â dat─â de premierul Victor Ponta, prin care se legifereaz─â traseismul politic. M─âsura luat─â, ├«n ciuda criticilor, mi se pare foarte fireasc─â. P─âi, dac─â politica este o curv─â, cei care o practic─â cum a┼úi vrea s─â fie?
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

Spectrul radia┼úiei solare se compune din radia┼úii infraro┼čii (57%), luminoase (41-42%) ┼či ultraviolete (1-2%). Intensitatea radia┼úiei solare variaz─â ├«n raport cu zona geografic─â, relieful ei, anotimpul, gradul de poluare atmosferic─â etc.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

Săptămâna trecută am prezentat măsurile de protecţie ce pot fi luate conform Noului cod de procedură penală cu privire la protecţia martorilor ameninţaţi sau vulnerabili în faza de urmărire penală, urmând ca, în continuare să prezint măsurile de protecţie ce pot fi luate de instanţă după trimiterea în judecată a inculpaţilor.
 
 
 
     
Bihor, Bihoreanul TV
eBihoreanul.roBihor, Bihoreanul TV > 25.10.2012, 14:28
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: ciprian iova, ovidiu iova, retinuti, DIICOT oradea, etnobotanice, euphoria
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 2,8 / 5 (92 voturi)

Toate articolele scrise de Laura Gal
Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (19):

durere   [17.07.2013, 07:10]
io de unde dracu mai gasesc powder in bucuresti?astia ne-au facut dependenti si acum ne lasa fara marfa cine mai are pure by magic extra plic negru ofer 500 ron / 0.25g
postat de: alex

hai liberare   [06.11.2012, 10:05]
liberare usoara fratilor capu sus !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
postat de: constantin bentan

botanistilor   [04.11.2012, 22:16]
botanistilor drigati, va asteapta un sevraj indelungat, sper sa crapati impreuna cu tirfeeele care v au facut...........
postat de: etno

draculua   [31.10.2012, 16:11]
nu`nteleg daca`as droguri legale cum mama saraciei pot fi dileri si de ce sun inchisi asta este o prosti destul de mare dar priministri au dreptu sa prizeze cocaia ?
postat de: dracu

manate-ar canceru gratian   [31.10.2012, 12:55]
mancate-ar canceru si pe tine si pe familia ta ...la cum le doresti tu sa-i bage pe baietii astia la parnaie...ce ar fi daca ai face tu numai 3 ani inante sa vb de iei si ai sa mai vezi pe urma ...ai sa ma dai comentarii ...multe stii tu ca sunt iei recidivisti...dati-ar tie ce le doresti tu lor...si sa dau eu fata-n fata cu tine
postat de: diicot

executare   [31.10.2012, 00:41]
Sa dea Dumnezeu ca macar o data in viatza sa se aplice dreptatea si in tara noastra! avand in vedere ca sunt recidivisti, cred ca 15 anisori de facultate nu le-ar strica, sa vada si ei ce inseamna raul! daca nu au stiut sa puna frana atunci cand se impunea, nu au decat. Chiar daca Doseanu ii reprezinta ca si avocat, sper intr-un esec usturator al acestuia si nu zic asta pt ca nu ar fi un ft bun avocat, diin contra, e unul dintre cei mai buni, dar de data asta ar fi mai bine sa nu gaseasca rezolvare!
postat de: gratian

COMPARATIE   [28.10.2012, 11:33]
Ce au facut sportivii astia....ia sa va ganditi, voi, mai, la NADIA sau LIPA sau NASTASE....niciodata, nici prin gand nu v-a trecut....Prin ceea ce ati facut sunteti cei mai prosti gangsteri - ai tuturor timpurilor - inclusiv - viitoare !!!!!!!!!!!!!!!! nu va mai spala nici macar CRISUL NEGRU!!!!!!!!!!!!!
postat de: CARLA

sifonarilor   [28.10.2012, 09:38]
SIFONARILOR vi s-a infundat drumul. sunt curios sa vad cum o sa va descurcati la BULAU ca asa cum se stie faci orice si pt o conserva iar la cum aratati voi si ca sunteti sifonari sigur ajungeti FETITE F....I IN CUR`1
postat de: el

profesori?   [28.10.2012, 00:26]
de sport? o sa aiba vreme ????????sa revina la formele initiale - cele sportive - daca adopta un comportament ... corespunzator???????? S-AU TERMINAT GARDURILE...LA RAND E PRAJINA, CIOCANUL...GREUTATILE...
postat de: carla

Cunosti marfa Regina   [27.10.2012, 20:32]
Vad ca stii exact produsele si preturile Regino,consumi si tu? Tie ce iti place si cat e plicul ?
postat de: Nebunul

etno etno   [26.10.2012, 22:41]
or sa crape botanistii pe capete, mama ce sevraj va asteapta ................. crapati drogati nennnnorociti si voi si neamurile voastre.
postat de: botanistilor

PT. RETARDATI   [26.10.2012, 16:39]
ma retardatilor v au mancat drogurile neuroni si habar n aveti ce vb toti sunteti niste narcomani ratati si scrie ti aberatii din visele voastre de drogangiiii
postat de: moartea

AJUNGEA   [26.10.2012, 15:37]
SA TE AUTODENUMESTI R E G I N A
postat de: A

satula de gura oamenilor care vorbesc fara ei   [26.10.2012, 13:07]
cu ce sunt ei de vina???tot orasu mergea la cumparaturi..pana si politistii cumparau si nu marfa ieftina ci numai pure by magic care costa 40 d lei..deci nu-i invinovatiti numai pe ei..cand treceam pe langa sintetic era plin de disperati,aia nu sunt de vina???sau aia care se duceau pana in rapa la muscanu nu sunt de vina???mai lasati-ma cu justitia asta ca majoritatea gaborilor sunt mana in mana cu ei..s voi daca ati fi avut ocazia sa faceti atatea lovele prin slujba asta ati fi facut-o..sunt prietena cu baietii si chiar din contra nu sunt asa cum zic ziarele sau lumea rea..!!!
postat de: Regina Dreptatii

PROTEJATII DNA-ULUI si a procurorului MAN CIPRIAN   [26.10.2012, 09:09]
Acesti frati IOVA erau protejatii PROCURORULUI MAN CIPRIAN de la DNA Oradea. Ei sunt cei care au fost pusi sa faca denuntul lui Secosan. Frate MAN ajuta pe doi neputinciosi care te-au ajutat si pe tine sa faci niste bani si sa dobandesti o functie imputita ca si tine. Du-te la prietenul tau de la DIICOT si mai foloseste-i sa mai faca ceva doara ,doara scapa. Ai protejat niste periculosi ai societatii. Sa ajunga copilul tau sa treaca pe la acesti frati sa se indulceasca cu bunatatile lor. Atunci vei realiza ce ai facut dar sigur va fi prea tarziu.
postat de: protejatii DNA-ului

boss   [26.10.2012, 08:56]
Sa (...) pa aia doi ca omoara lumea din oras cu produsele lor,tinandule spatele D-nul Aurel Gavris patron al firmei de paza "Soarec Security"frati astia l au bagat si pe Secosan la puscarie tot cu ajutorul maimutei aia paroase Aurel Gavris.Scapa intoxicati aia doi de puscarie cu etnobotanicile lor ca ii ajuta Gavrisoaie ca doar sunt parteneri la magazinul de vise.Jumate Frati Yova Jumate D-nul Gavris Aiurel Parteneri doar unul sub acoperire cum e si in viata de zi cu zi.DOL de la Dovleac.
postat de: Dana (amanta)

hai ma lasati   [26.10.2012, 06:59]
Printre clienti erau culesii locali, in frunte cu gibonul ! Cred ca se vindea bine si pe la judet. De unde stiu ? Citesc ce HCL se dau !
postat de: @hai ma lasati

la cati drogati are Oradea astia sunt o picatura in Ocean :)))   [25.10.2012, 15:33]
ha, ha, ha, ha, dar pe drogatii din notariat si politica cand ii prindeti :)))? NICIODATA ca va baga aia la racoare , ha, ha, ha, ha, clientii sunt de toate soiurile nu doar tineri ? Oricum consumul de droguri se pedepseste indiferent de statut si profesie, nuuu !!! Pe drogati ii arestati ori ba ? Incepeti cu NOTARI, AVOCATI< etc .Incepti de la radacina vicilor nu de la fleacuri :)))
postat de: hai ma lasati

Mare-i Gradina Ta Etnobotanica   [25.10.2012, 15:17]
Pacat ca i-au inhatat politistii pe fratii aia sportivi. Ca niste oamenid e bine se pregateau sa-i sune si sa-i fragezeasca un pic ca din partea adolesecentilor intoxicati
postat de: Iehova Ciprian

 
Foto Bihoreanul
 
Nunta Oliviei Micula, din interior: Invitaţii au petrecut până dimineaţa într-o sală cu decoruri somptuoase (FOTO/VIDEO)
 
Actual
 
Dup─â ce ┼či-a anun┼úat candidatura ca independent─â la Pre┼čedin┼úie, Monica Macovei a anun┼úat, mar┼úi, c─â pleac─â din PDL, atac├óndu-l pe candidatul desemnat de PDL ┼či PNL, Klaus Iohannis, despre care a spus c─â nu are nicio viziune.
 
Bugetarii care au ob┼úinut venituri nelegale de natur─â salarial─â nu mai trebuie s─â dea banii ├«napoi la stat. Senatul a extins, luni sear─â, amnistierea fiscal─â de la personalul din ├«nv─â┼ú├óm├ónt la to┼úi bugetarii care au ob┼úinut venituri constatate a fi nelegale prin rapoartele Cur┼úii de Conturi sau alte institu┼úii de control, ace┼čtia fiind exonera┼úi de la restituirea sumelor.
 
Compania orădenă de telecomunicaţii RCS&RDS va lansa un serviciu video la cerere, denumit Digi Play, care va funcţiona ca o platformă online pe care vor fi difuzate în special filme. Seviciul urmează să fie lansat în luna septembrie.
 
 
 
 
Anun╚Ťuri gratuite
 
 
Sport
 
├Än scopul dezvolt─ârii baschetului ├«n Oradea, dar ┼či pentru sus┼úinerea echipei a doua de b─âie┼úi a ora┼čului, conducerea Clubului Sportiv Municipal a ├«ncheiat un protocol de colaborare pentru un an cu Clubul Sportiv Universitar. Drept urmare, echipa de baschet masculin se va numi din acest sezon CSM U Oradea. "Dorim s─â cre─âm ┼či o emula┼úie ├«n r├óndul tinerilor ┼či studen┼úilor", a declarat managerul forma┼úiei or─âdene, ┼×erban Sere.
 
Judoka bihoreni au avut o bun─â evolu╚Ťie la turneul interna╚Ťional de judo de la Drobeta Turnu Severin, dotat cu ÔÇ×Cupa Drobeta" ╚Öi de╚Öi au participat sportivi din 10 ╚Ť─âri, au reu╚Öit mai multe clas─âri pe podium. De altfel, ├«n ierarhia pe cluburi, de la finalul ├«ntrecerilor, cu 120 de puncte, JC Liberty LPS-CSS Oradea s-a situat pe locul al II-lea.
 
Doi juc─âtori de la FC Bihor ╚Öi unul de la LPS Bihorul fac parte din lotul na╚Ťionalei de fotbal U19 a Rom├óniei care va ├«nt├ólni vineri echipa U20 a Angliei, ├«ntr-un joc test programat ├«n deplasare. Fra╚Ťii Petric─âu, Adrian ╚Öi Valentin, de la FC Bihor, ╚Öi Andy Asandului, de la LPS Bihorul, reprezint─â jude╚Ťul Bihor ├«n reprezentativa preg─âtit─â de Doru Isac pentru acest joc.
 
 
Bihoreanul TV
 
Se încarcă...
Se încarcă...