URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 21 FEBRUARIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Doi orădeni au câştigat în instanţă dreptul de a beneficia de terenul lor după bunul plac. S-a demonstrat că atunci când mergi la Primărie pentru o autorizaţie de construcţie nu trebuie să donezi o porţiune din terenul de la drum. Metoda e cel puţin neelegantă, ca să nu spun incorectă.
Zic şi eu
Adrian Cris
Noul ministru al Sănătăţii, Sorina Pintea, deşi nu are nici "calitatea" de orădean şi nici titlurile universitare ale predecesorului, merită privită cu încredere: e un om care a adoptat un copil şi un profesionist care a transformat un spital judeţean într-un aşezământ onorabil fără să aştepte bani din cer. Mai ales, însă, şi-a început mandatul cu un diagnostic onest, fără de care nu poate fi iniţiată nicio terapie: sistemul sanitar trebuie orientat rapid spre pacient.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Săptămâna trecută, în centrul Oradiei, chiar vizavi de monstruozitatea arhitectonică denumită Catedrala Ortodoxă „Învierea Domnului”, am surprins o scenă în trafic. În timp ce câteva zeci de mașini așteptau pe trei benzi să se facă verde la semaforul de la trecerea de pietoni, un șofer a aruncat pe geam ceva, cel mai probabil un pachet de țigări gol.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Sunteți de acord cu proiectul de amenajare a Pieței Ferdinand?






De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În Monitorul Oficial nr. 1000 din 18 decembrie 2017 a fost publicată Decizia nr. 651/2017 a Curţii Constituţionale prin care s-a stabilit că pot face obiectul recursului în casaţie şi hotărârile pronunţate ca urmare a recunoaşterii învinuirii.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Steatoza hepatică reprezintă o acumulare excesivă de grăsimi la nivelul ficatului (în special trigliceride) cu mărirea sa uşoară până la moderat şi cu caracter benign şi reversibil de obicei, dar uneori putând deveni gravă, cu evoluţie spre ciroză (în condiţiile acumulării excesive şi îndelungate şi a asocierii unor factori nocivi).
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Despre bullying am auzit cu toţii. Când spui "bullying" te gândeşti de obicei la instituţia şcolii şi ce se întâmplă cu adolescenţii de pe holurile liceelor. Adevărul este că bullying-ul este prezent nu doar în şcoală, ci şi în alte medii, chiar şi în cele predominate de adulţi. Bullying-ul are loc şi la serviciu, în facultate, la sala de sport ori între vecini sau membrii familiei. Atâta vreme cât o persoană se foloseşte de superioritatea sa faţă de o altă persoană pentru a o domina, vorbim de bullying.
25 Octombrie 2012, 14:28

Fraţii Ciprian şi Ovidiu Iova, comercianţi de etnobotanice, au fost duşi în cătuşe la DIICOT Oradea (VIDEO)

Cinci persoane au fost reţinute, joi dimineaţă, în timpul unei acţiuni în forţă a poliţiştilor Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate şi Antidrog, efectuată sub coordonarea unui procuror al DIICOT Oradea.

Poliţiştii au făcut percheziţii la locuinţele a cinci persoane suspectate că se ocupă de traficul ilicit de etnobotanice, în urma cărora au ridicat 230 de grame de pulbere şi 2.200 de plicuri de substanţe cu efect psihoactiv. "Totodată, au fost găsite şi ridicate diverse înscrisuri, telefoane mobile, ceasuri de lux, suma de 60.000 lei. De asemenea, au fost identificate trei autoturisme de lux folosite de suspecţi (marca BMW X5 - n.r.), pe care procurorul DIICOT a pus sechestru până la finalizarea cercetărilor", se arată într-un comunicat al Poliţiei Bihor.

Gruparea era coordonată de fraţii Ciprian Iova, 29 de ani, şi Ovidiu Iova, 27 de ani, ambii profesori de sport, care, în perioada martie - octombrie, au procurat etnobotanice de la diverse persoane fizice din ţară, prin intermediul firmelor de curierat rapid, pe care, mai apoi, le-au distribuit în Oradea prin intermediul altor trei orădeni, Toma Martin, 21 de ani, Lucian Heveşi, 25 de ani, şi Iosif Daniel Lingurar, 26 de ani.

Distribuitorii vindeau cu schimbul, asigurând consumatorilor distribuţia non-stop, livrând marfa inclusiv la domiciliul clientului. Cei trei distribuitori erau plătiţi pentru serviciile prestate în funcţie de cantitatea de produse vândute, spun poliţiştii.

"Învinuiţii au vândut aceste substanţe în magazinul Euphoria Shop, iniţial deschis pe strada Moscovei şi mai apoi pe strada Emilian Chitul din Oradea. Aceştia au folosit societăţi în scop de "paravan" pentru a nu fi descoperită activitatea comercială ilicită pe care o desfăşurau cu substanţe cu efect psihoactiv", se arată într-un comunicat al DIICOT Oradea.

La finalul percheziţiilor, cele cinci persoane au fost reţinute pentru 24 de ore, apoi audiate la sediul DIICOT Oradea, urmând ca ulterior, în cazul în care se impune, să fie prezentate instanţei de judecată cu propunerea de arestare preventivă.

Conform poliţiştilor, cei cinci sunt suspectaţi de comiterea unor infracţiuni prevăzute de Legea nr. 194/2011 privind combaterea operaţiunilor cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive şi de Legea nr. 39/2003 privind prevenirea şi combaterea criminalităţii organizate, fără însă ca aceste infracţiuni să fie nominalizate. "Dacă vor fi găsiţi vinovaţi, aceştia riscă pedepse privative de libertate cuprinse între 3 şi 15 de ani", mai arată comunicatul Poliţiei Bihor.

Reţinerea celor cinci vine după ce în ultima perioadă au avut loc mai multe controale în cadrul unei ample acţiuni derulate de nouă instituţii ale statului, menită să închidă ultimele două magazine de "etnobotanice" din Oradea, Euphoria, deţinut de fraţii Iova, şi Happy Place.

Cu toate că autorităţile susţineau că această campanie a fost un succes, BIHOREANUL a demonstrat că, adaptaţi rapid la situaţie, dealerii de "droguri legale" îşi vedeau mai departe de afaceri, furnizând plicurile cu prafuri şi ierburi "la domiciliul" clientului.

Deşi patronul Euphoria şi-a pus în vitrină afişe cum că magazinul e non-stop închis, a avut totuşi grijă să-şi lase numerele de telefon la vedere. Ca urmare a unei comenzi telefonice, unul dintre "colaboratorii" săi livrau etnobotanicele oricărui muşteriu, la locul indicat. Inclusiv reporterului BIHOREANULUI, client "sub acoperire".

Citiţi totul pe această temă în articolul: Hoţii şi vardiştii: Comercianţii de etnobotanice îşi vând produsele "la domiciliul" clientului

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
19 Comentarii
durere
io de unde dracu mai gasesc powder in bucuresti?astia ne-au facut dependenti si acum ne lasa fara marfa cine mai are pure by magic extra plic negru ofer 500 ron / 0.25g
Postat 17 Iulie 2013, 07:10 de alex
hai liberare
liberare usoara fratilor capu sus !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Postat 06 Noiembrie 2012, 10:05 de constantin bentan
botanistilor
botanistilor drigati, va asteapta un sevraj indelungat, sper sa crapati impreuna cu tirfeeele care v au facut...........
Postat 04 Noiembrie 2012, 22:16 de etno
draculua
nu`nteleg daca`as droguri legale cum mama saraciei pot fi dileri si de ce sun inchisi asta este o prosti destul de mare dar priministri au dreptu sa prizeze cocaia ?
Postat 31 Octombrie 2012, 16:11 de dracu
manate-ar canceru gratian
mancate-ar canceru si pe tine si pe familia ta ...la cum le doresti tu sa-i bage pe baietii astia la parnaie...ce ar fi daca ai face tu numai 3 ani inante sa vb de iei si ai sa mai vezi pe urma ...ai sa ma dai comentarii ...multe stii tu ca sunt iei recidivisti...dati-ar tie ce le doresti tu lor...si sa dau eu fata-n fata cu tine
Postat 31 Octombrie 2012, 12:55 de diicot
executare
Sa dea Dumnezeu ca macar o data in viatza sa se aplice dreptatea si in tara noastra! avand in vedere ca sunt recidivisti, cred ca 15 anisori de facultate nu le-ar strica, sa vada si ei ce inseamna raul! daca nu au stiut sa puna frana atunci cand se impunea, nu au decat. Chiar daca Doseanu ii reprezinta ca si avocat, sper intr-un esec usturator al acestuia si nu zic asta pt ca nu ar fi un ft bun avocat, diin contra, e unul dintre cei mai buni, dar de data asta ar fi mai bine sa nu gaseasca rezolvare!
Postat 31 Octombrie 2012, 00:41 de gratian
COMPARATIE
Ce au facut sportivii astia....ia sa va ganditi, voi, mai, la NADIA sau LIPA sau NASTASE....niciodata, nici prin gand nu v-a trecut....Prin ceea ce ati facut sunteti cei mai prosti gangsteri - ai tuturor timpurilor - inclusiv - viitoare !!!!!!!!!!!!!!!! nu va mai spala nici macar CRISUL NEGRU!!!!!!!!!!!!!
Postat 28 Octombrie 2012, 11:33 de CARLA
sifonarilor
SIFONARILOR vi s-a infundat drumul. sunt curios sa vad cum o sa va descurcati la BULAU ca asa cum se stie faci orice si pt o conserva iar la cum aratati voi si ca sunteti sifonari sigur ajungeti FETITE F....I IN CUR`1
Postat 28 Octombrie 2012, 09:38 de el
profesori?
de sport? o sa aiba vreme ????????sa revina la formele initiale - cele sportive - daca adopta un comportament ... corespunzator???????? S-AU TERMINAT GARDURILE...LA RAND E PRAJINA, CIOCANUL...GREUTATILE...
Postat 28 Octombrie 2012, 00:26 de carla
Cunosti marfa Regina
Vad ca stii exact produsele si preturile Regino,consumi si tu? Tie ce iti place si cat e plicul ?
Postat 27 Octombrie 2012, 20:32 de Nebunul
etno etno
or sa crape botanistii pe capete, mama ce sevraj va asteapta ................. crapati drogati nennnnorociti si voi si neamurile voastre.
Postat 26 Octombrie 2012, 22:41 de botanistilor
PT. RETARDATI
ma retardatilor v au mancat drogurile neuroni si habar n aveti ce vb toti sunteti niste narcomani ratati si scrie ti aberatii din visele voastre de drogangiiii
Postat 26 Octombrie 2012, 16:39 de moartea
AJUNGEA
SA TE AUTODENUMESTI R E G I N A
Postat 26 Octombrie 2012, 15:37 de A
satula de gura oamenilor care vorbesc fara ei
cu ce sunt ei de vina???tot orasu mergea la cumparaturi..pana si politistii cumparau si nu marfa ieftina ci numai pure by magic care costa 40 d lei..deci nu-i invinovatiti numai pe ei..cand treceam pe langa sintetic era plin de disperati,aia nu sunt de vina???sau aia care se duceau pana in rapa la muscanu nu sunt de vina???mai lasati-ma cu justitia asta ca majoritatea gaborilor sunt mana in mana cu ei..s voi daca ati fi avut ocazia sa faceti atatea lovele prin slujba asta ati fi facut-o..sunt prietena cu baietii si chiar din contra nu sunt asa cum zic ziarele sau lumea rea..!!!
Postat 26 Octombrie 2012, 13:07 de Regina Dreptatii
PROTEJATII DNA-ULUI si a procurorului MAN CIPRIAN
Acesti frati IOVA erau protejatii PROCURORULUI MAN CIPRIAN de la DNA Oradea. Ei sunt cei care au fost pusi sa faca denuntul lui Secosan. Frate MAN ajuta pe doi neputinciosi care te-au ajutat si pe tine sa faci niste bani si sa dobandesti o functie imputita ca si tine. Du-te la prietenul tau de la DIICOT si mai foloseste-i sa mai faca ceva doara ,doara scapa. Ai protejat niste periculosi ai societatii. Sa ajunga copilul tau sa treaca pe la acesti frati sa se indulceasca cu bunatatile lor. Atunci vei realiza ce ai facut dar sigur va fi prea tarziu.
Postat 26 Octombrie 2012, 09:09 de protejatii DNA-ului
boss
Sa (...) pa aia doi ca omoara lumea din oras cu produsele lor,tinandule spatele D-nul Aurel Gavris patron al firmei de paza "Soarec Security"frati astia l au bagat si pe Secosan la puscarie tot cu ajutorul maimutei aia paroase Aurel Gavris.Scapa intoxicati aia doi de puscarie cu etnobotanicile lor ca ii ajuta Gavrisoaie ca doar sunt parteneri la magazinul de vise.Jumate Frati Yova Jumate D-nul Gavris Aiurel Parteneri doar unul sub acoperire cum e si in viata de zi cu zi.DOL de la Dovleac.
Postat 26 Octombrie 2012, 08:56 de Dana (amanta)
hai ma lasati
Printre clienti erau culesii locali, in frunte cu gibonul ! Cred ca se vindea bine si pe la judet. De unde stiu ? Citesc ce HCL se dau !
Postat 26 Octombrie 2012, 06:59 de @hai ma lasati
la cati drogati are Oradea astia sunt o picatura in Ocean :)))
ha, ha, ha, ha, dar pe drogatii din notariat si politica cand ii prindeti :)))? NICIODATA ca va baga aia la racoare , ha, ha, ha, ha, clientii sunt de toate soiurile nu doar tineri ? Oricum consumul de droguri se pedepseste indiferent de statut si profesie, nuuu !!! Pe drogati ii arestati ori ba ? Incepeti cu NOTARI, AVOCATI< etc .Incepti de la radacina vicilor nu de la fleacuri :)))
Postat 25 Octombrie 2012, 15:33 de hai ma lasati
Mare-i Gradina Ta Etnobotanica
Pacat ca i-au inhatat politistii pe fratii aia sportivi. Ca niste oamenid e bine se pregateau sa-i sune si sa-i fragezeasca un pic ca din partea adolesecentilor intoxicati
Postat 25 Octombrie 2012, 15:17 de Iehova Ciprian
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Incendiu pe strada Republicii: Un orădean a murit intoxicat cu fum (FOTO)
  • Boicotul continuă: Şi şedinţa extraordinară a Consiliului Judeţean de luni a eşuat fiindcă PNL-iştii nu s-au prezentat (FOTO)
  • Ne enervează: Lucrările făcute de mântuială pe strada Feleacului (FOTO)
  • D’ale porcului: 25 de echipe din Bihor şi de dincolo de graniţă se întrec la preparat cârnaţi, caltaboşi, toroş şi jumări (FOTO/VIDEO)
  • Campionatul câinilor isteţi: Cupa Braveheart Oradinum, cel mai mare concurs de mondioring din ţară, în şanţul Cetăţii (FOTO/VIDEO)
  • Percheziţii ale poliţiştilor antifraudă: Peste 400 de haine şi încălţăminte contrafăcute, ridicate din casa unui tânăr orădean (FOTO)
  • Premieră: Adunarea Generală a AJF Bihor l-a avut invitat special pe președintele Federației Române de Fotbal (FOTO)
  • Cel mai longeviv poloist român, Fejer Ivan, în mijlocul elevilor Școlii Gimnaziale „Dimitrie Cantemir” (FOTO)
  • Oazele termale: Cum au ajuns Băile Felix și Băile 1 Mai locul de tratament și relaxare preferat al românilor (FOTO)
  • Se anunţă şantier! Strada Universităţii se închide din martie, pentru construirea unui alt pod peste Peţa (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON