Edi╚Ťia tip─ârit─â
 
   
 
P─ârerea noastr─â
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chiril─â

De┼či are destule probleme din cauza referendumului, Liviu Dragnea recidiveaz─â ┼či ├«ncalc─â toate legile, inclusiv pe cele ale bunului sim┼ú, ├«n aceast─â campanie preziden┼úial─â. Eu, sincer, m-am bucurat afl├ónd c─â vine la Oradea s─â dea cheile a 10 microbuze ┼čcolare. M-am ├«ntristat ├«ns─â la loc c├ónd am aflat c─â de fapt acestea nu sunt donate din modestele lui economii de teleorm─ânean iste┼ú, ci au fost cump─ârate din banii publici.
 
 
zic si eu.jpg

Zic ┼či eu

de Adrian Cri┼č

├Än Rusia finalului de secol XVIII, sub ├Ämp─âr─âteasa Ecaterina cea Mare, care se preg─âtea s─â primeasc─â vizita ├Ämp─âratului Iosif al II-lea ┼či a Regelui Poloniei, prin┼úul Grigore Potiomkin, favorit al ┼óarinei, s-a g├óndit cum s─â-i impresioneze pe ├«nal┼úii oaspe┼úi ce urmau s─â treac─â prin teritoriile abia cucerite de la Ucraina. A┼ča c─â a dispus s─â fie construite uria┼če decoruri de teatru care s─â imite siluete de case, sate ┼či ora┼če ├«nfloritoare. A┼ča a fost ┼či vinerea trecut─â...
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

Pentru c─â nu i se mai poate spune Oktoberfest, denumirea fiind ├«nregistrat─â de o firm─â din Bra┼čov, ├«nt├ómpl─ârii anuale cu bere ┼či friptane din parcarea hotelului Ramada i s-a schimbat numele ├«n Das Fest (S─ârb─âtoarea). De ce nu i-or fi spus Septemberfest, din moment ce, oricum, se ┼úine ├«n septembrie? P├ón─â s-au montat cortul, mesele, liniile de g─âtit ┼či scena, a fost soare ┼či cald. Dar vineri, la ora 16, c├ónd festivalul ├«┼či deschidea oficial por┼úile, a ├«nceput s─â plou─â ┼či toamna a mai venit o dat─â.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
├Än lipsa noilor manuale, micu┼úii care au intrat ├«n clasa I ├«nva┼ú─â ┼či dup─â manuale auxiliare, ├«ns─â unele dintre acestea au lec┼úii aberante. Spre exemplu, un exerci┼úiu care anun┼ú─â c─â "Maria ia o lam─â nou─â" ┼či sf├ór┼če┼čte cu o "ran─â mare".
 
Stabilit─â de c├ó┼úiva ani ├«n ora┼čul de pe Cri┼č, prezentatoarea Digi 24 Oradea Ana Maria Georgescu s-a ├«ntors la prima ei dragoste ┼či a trecut, mar┼úi sear─â, de etapa audi┼úiilor pe nev─âzute la concursul "Vocea Rom├óniei", de la Pro TV. Cunoscut─â publicului ├«nc─â din copil─ârie, pentru piesa "Ochii t─âi", Ana Maria a impresionat juriul cu melodia "Je T'aime", a Larei Fabian.
 
├Än ora┼čul chinez Chongquing, locuitorii dependen┼úi de smartphone au propria lor band─â de circula┼úie. Culoarul dependen┼úilor de smartphone de pe trotuar este separat cu o linie alb─â de restul trotuarului, iar cuv├óntul "telefon mobil" este scris pe pavaj.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Consideraţi întemeiată decizia primăriei orădene de a nu mai finanţa clubul FC Bihor?




sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
De c├óteva luni, instan┼úele din Oradea se remarc─â printr-o toleran┼ú─â larg─â ├«n procesele privind infrac┼úiunile rutiere. Doi ┼čoferi pe care poli┼úi┼čtii i-au prins cu alcoolemii aproape de com─â - 2,85 la mie ├«n s├ónge! - au ajuns ├«n fa┼úa magistra┼úilor Judec─âtoriei Oradea, ┼či ambii au fost condamna┼úi la ├«nchisoare de c├óte 1 an cu am├ónarea aplic─ârii pedepsei pe un termen de 2 ani.
 
Ordonan┼úa care legalizeaz─â prostitu┼úia politic─â, permi┼ú├ónd primarilor ┼či consilierilor s─â-┼či schimbe partidele f─âr─â s─â-┼či piard─â mandatele c├ó┼čtigate datorit─â acestora, l-a pus ├«n ├«ncurc─âtur─â pe singurul primar PPDD-ist din jude┼ú, Dorin Curtean, din Pope┼čti.
 
R─âmas─â ├«n coad─â de pe┼čte dup─â plecarea ├«n concediu a viceprimarului Mircea M─âlan, rezilierea contractului dintre municipalitate ┼či firma Marconst pentru reabilitarea Pasajului Vulturul Negru a ajuns mar┼úea trecut─â pe masa edilului Ilie Bolojan.
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

Anxietatea este o stare patologic─â de nelini┼čte, de team─â, care apare la mul┼úi pacien┼úi cu diverse afec┼úiuni. ├Äntre 5 ┼či 20% din pacien┼úii interna┼úi ├«n spital ┼či ├«ntre 4 ┼či 14% din cei care se adreseaz─â medicilor de familie sau celor din policlinic─â sufer─â de tulbur─âri anxioase.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

Conform articolului 73 din Noul cod de procedur─â penal─â, solu┼úionarea cererii de str─âmutare se face ├«n ┼čedin┼ú─â public─â, cu participarea procurorului, ├«n cel mult 30 de zile de la data ├«nregistr─ârii cererii. Pre┼čedintele instan┼úei ierarhic superioare celei la care se afl─â cauza ia m─âsuri pentru ├«ncuno┼čtin┼úarea p─âr┼úilor.
 
 
 
     
Bihor, Bihoreanul TV
eBihoreanul.roBihor, Bihoreanul TV > 25.10.2012, 14:28
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: ciprian iova, ovidiu iova, retinuti, DIICOT oradea, etnobotanice, euphoria
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 2,8 / 5 (95 voturi)

Toate articolele scrise de Laura Gal
Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (19):

durere   [17.07.2013, 07:10]
io de unde dracu mai gasesc powder in bucuresti?astia ne-au facut dependenti si acum ne lasa fara marfa cine mai are pure by magic extra plic negru ofer 500 ron / 0.25g
postat de: alex

hai liberare   [06.11.2012, 10:05]
liberare usoara fratilor capu sus !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
postat de: constantin bentan

botanistilor   [04.11.2012, 22:16]
botanistilor drigati, va asteapta un sevraj indelungat, sper sa crapati impreuna cu tirfeeele care v au facut...........
postat de: etno

draculua   [31.10.2012, 16:11]
nu`nteleg daca`as droguri legale cum mama saraciei pot fi dileri si de ce sun inchisi asta este o prosti destul de mare dar priministri au dreptu sa prizeze cocaia ?
postat de: dracu

manate-ar canceru gratian   [31.10.2012, 12:55]
mancate-ar canceru si pe tine si pe familia ta ...la cum le doresti tu sa-i bage pe baietii astia la parnaie...ce ar fi daca ai face tu numai 3 ani inante sa vb de iei si ai sa mai vezi pe urma ...ai sa ma dai comentarii ...multe stii tu ca sunt iei recidivisti...dati-ar tie ce le doresti tu lor...si sa dau eu fata-n fata cu tine
postat de: diicot

executare   [31.10.2012, 00:41]
Sa dea Dumnezeu ca macar o data in viatza sa se aplice dreptatea si in tara noastra! avand in vedere ca sunt recidivisti, cred ca 15 anisori de facultate nu le-ar strica, sa vada si ei ce inseamna raul! daca nu au stiut sa puna frana atunci cand se impunea, nu au decat. Chiar daca Doseanu ii reprezinta ca si avocat, sper intr-un esec usturator al acestuia si nu zic asta pt ca nu ar fi un ft bun avocat, diin contra, e unul dintre cei mai buni, dar de data asta ar fi mai bine sa nu gaseasca rezolvare!
postat de: gratian

COMPARATIE   [28.10.2012, 11:33]
Ce au facut sportivii astia....ia sa va ganditi, voi, mai, la NADIA sau LIPA sau NASTASE....niciodata, nici prin gand nu v-a trecut....Prin ceea ce ati facut sunteti cei mai prosti gangsteri - ai tuturor timpurilor - inclusiv - viitoare !!!!!!!!!!!!!!!! nu va mai spala nici macar CRISUL NEGRU!!!!!!!!!!!!!
postat de: CARLA

sifonarilor   [28.10.2012, 09:38]
SIFONARILOR vi s-a infundat drumul. sunt curios sa vad cum o sa va descurcati la BULAU ca asa cum se stie faci orice si pt o conserva iar la cum aratati voi si ca sunteti sifonari sigur ajungeti FETITE F....I IN CUR`1
postat de: el

profesori?   [28.10.2012, 00:26]
de sport? o sa aiba vreme ????????sa revina la formele initiale - cele sportive - daca adopta un comportament ... corespunzator???????? S-AU TERMINAT GARDURILE...LA RAND E PRAJINA, CIOCANUL...GREUTATILE...
postat de: carla

Cunosti marfa Regina   [27.10.2012, 20:32]
Vad ca stii exact produsele si preturile Regino,consumi si tu? Tie ce iti place si cat e plicul ?
postat de: Nebunul

etno etno   [26.10.2012, 22:41]
or sa crape botanistii pe capete, mama ce sevraj va asteapta ................. crapati drogati nennnnorociti si voi si neamurile voastre.
postat de: botanistilor

PT. RETARDATI   [26.10.2012, 16:39]
ma retardatilor v au mancat drogurile neuroni si habar n aveti ce vb toti sunteti niste narcomani ratati si scrie ti aberatii din visele voastre de drogangiiii
postat de: moartea

AJUNGEA   [26.10.2012, 15:37]
SA TE AUTODENUMESTI R E G I N A
postat de: A

satula de gura oamenilor care vorbesc fara ei   [26.10.2012, 13:07]
cu ce sunt ei de vina???tot orasu mergea la cumparaturi..pana si politistii cumparau si nu marfa ieftina ci numai pure by magic care costa 40 d lei..deci nu-i invinovatiti numai pe ei..cand treceam pe langa sintetic era plin de disperati,aia nu sunt de vina???sau aia care se duceau pana in rapa la muscanu nu sunt de vina???mai lasati-ma cu justitia asta ca majoritatea gaborilor sunt mana in mana cu ei..s voi daca ati fi avut ocazia sa faceti atatea lovele prin slujba asta ati fi facut-o..sunt prietena cu baietii si chiar din contra nu sunt asa cum zic ziarele sau lumea rea..!!!
postat de: Regina Dreptatii

PROTEJATII DNA-ULUI si a procurorului MAN CIPRIAN   [26.10.2012, 09:09]
Acesti frati IOVA erau protejatii PROCURORULUI MAN CIPRIAN de la DNA Oradea. Ei sunt cei care au fost pusi sa faca denuntul lui Secosan. Frate MAN ajuta pe doi neputinciosi care te-au ajutat si pe tine sa faci niste bani si sa dobandesti o functie imputita ca si tine. Du-te la prietenul tau de la DIICOT si mai foloseste-i sa mai faca ceva doara ,doara scapa. Ai protejat niste periculosi ai societatii. Sa ajunga copilul tau sa treaca pe la acesti frati sa se indulceasca cu bunatatile lor. Atunci vei realiza ce ai facut dar sigur va fi prea tarziu.
postat de: protejatii DNA-ului

boss   [26.10.2012, 08:56]
Sa (...) pa aia doi ca omoara lumea din oras cu produsele lor,tinandule spatele D-nul Aurel Gavris patron al firmei de paza "Soarec Security"frati astia l au bagat si pe Secosan la puscarie tot cu ajutorul maimutei aia paroase Aurel Gavris.Scapa intoxicati aia doi de puscarie cu etnobotanicile lor ca ii ajuta Gavrisoaie ca doar sunt parteneri la magazinul de vise.Jumate Frati Yova Jumate D-nul Gavris Aiurel Parteneri doar unul sub acoperire cum e si in viata de zi cu zi.DOL de la Dovleac.
postat de: Dana (amanta)

hai ma lasati   [26.10.2012, 06:59]
Printre clienti erau culesii locali, in frunte cu gibonul ! Cred ca se vindea bine si pe la judet. De unde stiu ? Citesc ce HCL se dau !
postat de: @hai ma lasati

la cati drogati are Oradea astia sunt o picatura in Ocean :)))   [25.10.2012, 15:33]
ha, ha, ha, ha, dar pe drogatii din notariat si politica cand ii prindeti :)))? NICIODATA ca va baga aia la racoare , ha, ha, ha, ha, clientii sunt de toate soiurile nu doar tineri ? Oricum consumul de droguri se pedepseste indiferent de statut si profesie, nuuu !!! Pe drogati ii arestati ori ba ? Incepeti cu NOTARI, AVOCATI< etc .Incepti de la radacina vicilor nu de la fleacuri :)))
postat de: hai ma lasati

Mare-i Gradina Ta Etnobotanica   [25.10.2012, 15:17]
Pacat ca i-au inhatat politistii pe fratii aia sportivi. Ca niste oamenid e bine se pregateau sa-i sune si sa-i fragezeasca un pic ca din partea adolesecentilor intoxicati
postat de: Iehova Ciprian

 
Foto Bihoreanul
 
Streetball ├«n Pia┼úa Unirii: Baschetbali┼čtii de la CSM au jucat ├«mpotriva copiilor (FOTO/VIDEO)
 
Actual
 
Eurodeputatul ungar Laszlo Tokes a desfiin┼úat pur ┼či simplu proiectul UDMR privind autonomia ┼óinutului Secuiesc, spun├ónd c─â are ├«ndoieli c─â ar fi serios ┼či c─â ar fi parte a unui "pact" ├«ntre Kelemen Hunor ┼či Victor Ponta. De altfel, Tokes afirm─â c─â "clica Verestoy-Marko-Kelemen a sabotat cauza autonomiei" ┼či din acest motiv maghiarii din Transilvania sunt "r─âma┼či ├«n urm─â" cu dob├óndirea autonomiei.
 
Bucure┼čtiul a fost desemnat, vineri, la Geneva, de membrii Comitetului Executiv al UEFA, s─â g─âzduiasc─â, pe Arena Na┼úional─â, patru meciuri, trei din faza grupelor ┼či unul din optimile de final─â, ├«n cadrul turneului final al Campionatului European de fotbal din 2020, al─âturi de alte 12 ora┼če.
 
Sco┼úia va r─âm├óne ├«n Regatul cu care s-a unit ├«n urm─â cu 300 de ani, sugereaz─â primele rezultate ale referendumului pentru independen┼ú─â, precum ┼či proiec┼úiile BBC ┼či The Guardian.
 
 
 
 
Anun╚Ťuri gratuite
 
 
Sport
 
Reprezentan┼úii justi┼úiei bihorene au renun┼úat pentru c├óteva zile la robe ┼či au ├«mbr─âcat echipamentul de tenis pentru a-┼či stabili ├«nt├óietatea pe terenul de sport, ├«n cadrul celei de-a VII-a edi┼úii a Trofeului Justi┼úiei. Competi┼úia, desf─â┼čurat─â ├«n prima parte a acestei s─âpt─âm├óni, pe trei baze sportive or─âdene, a reunit 12 participan┼úi ┼či l-a avut c├ó┼čtig─âtor pe judec─âtorul Antik Levente, care domin─â de c├ó┼úiva ani aceast─â competi┼úie.
 
Bucure┼čtiul a fost desemnat, vineri, la Geneva, de membrii Comitetului Executiv al UEFA, s─â g─âzduiasc─â, pe Arena Na┼úional─â, patru meciuri, trei din faza grupelor ┼či unul din optimile de final─â, ├«n cadrul turneului final al Campionatului European de fotbal din 2020, al─âturi de alte 12 ora┼če.
 
Asocia┼úia Jude┼úean─â de fotbal a amendat echipa de juniori Universitatea Oradea, dup─â ce antrenorul echipei adverse, CF Bihorul Beiu┼č, a fost b─âtut de un p─ârinte p├ón─â a r─âmas incon┼čtient. Victima este beiu┼čanul Alin Popa, iar agresorul - unul dintre p─ârin┼úii juc─âtorilor de la Universitatea.
 
 
Bihoreanul TV
 
Se încarcă...
Se încarcă...
 
Oradea noastr─â
 
Calendaristic, vara s-a ├«ncheiat, iar p├ón─â s─â ├«nceap─â sezonul rece, or─âdenii sunt ├«ndemna┼úi la h─ârnicie. Pe 22 septembrie, Prim─âria ┼či operatorul licen┼úiat de salubritate al municipiului, RER Ecologic Service, dau startul campaniei de cur─â┼úenie de toamn─â.