Edi╚Ťia tip─ârit─â
 
   
 
P─ârerea noastr─â
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chiril─â

Bolojan a pierdut b─ât─âlia pentru mutarea Muzeului ├«n Cetate nu pentru c─â ideea lui ar fi fost proast─â, ci pentru c─â a fost incapabil s─â explice cu cifre avantajele proiectului s─âu. ├Än vreme ce drojdieri converti┼úi ├«n mari speciali┼čti turnau comunicate pline de cifre lipsite de noim─â, Bolojan se ├«nc─âp─â┼ú├óna s─â cread─â c─â va c├ó┼čtiga l─âmurindu-i pe consilierii locali.
 
 
zic si eu.jpg

Zic ┼či eu

de Adrian Cri┼č

Dac─â am ┼úine cont de vechile zicale despre b─âtaie ("B─âtaia e rupt─â din rai", "Unde tata love┼čte carnea cre┼čte", "C├ónd drumul e b─âtut pot trece ┼či c─âru┼úele" ori "Palma tat─âlui, mai dulce ca m├óng├óierea vecinului"), am putea crede c─â procuroarea care a clasat dosarul ├«n care angaja┼úii Centrului de Plasament pentru Copii cu Probleme Psihosociale trebuiau cerceta┼úi pentru b─ât─âile aplicate minorilor institu┼úionaliza┼úi e un adev─ârat tezaur paremiologic.
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

├Än Oradea exist─â o feti┼ú─â de vreo 7-8 ani care ┼čtie deja ce ├«nseamn─â fela┼úie, cum se masturbeaz─â b─ârba┼úii, cum se iubesc prin spate homosexualii ┼či cum ┼či-o trag mami ┼či tati ├«n patul conjugal. A v─âzut de la 2 metri cum urineaz─â b─ârba┼úii ┼či a ├«nv─â┼úat c├óteva expresii noi (m─â pupi ├«n cur, s─â ┼úi-o bagi ├«n cur, musc─â verde de c─âcat, porc ├«mpu┼úit) cu care va face ravagii printre prietene ┼či colegi de ┼čcoal─â.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
O femeie din Cluj a fost filmat─â ├«n timp cea zg├ória multe ma┼čini pe l├óng─â care trecea. C├ónd a fost ├«ntrebat─â de ce face asta, femeia a refuzat s─â r─âspund─â. Pe internet, femeia ┼či-a atras ┼či sus┼úin─âtori, dar ┼či du┼čmani.
 
Echipa Sudului a ├«nvins forma┼úia Nordului la All Star Game 2014 care s-a disputat mar┼úi seara la Cluj. Oradea a fost reprezentant─â ├«n echipa Nordului de patru juc─âtori ┼či antrenorul Cristian Achim. C─âpitanul CSM Oradea, William Franklin, a fost aproape de a c├ó┼čtiga concursul de arunc─âri de la trei puncte.
 
O femeie ├«n v├órst─â de 79 de ani din Marea Britanie a ┼čocat juriul emisiunii Britain's Got Talent. B─âtr├ónica a ap─ârut echipat─â ├«n costum de dans ┼či la bra┼ú cu un partener mult mai t├ón─âr, iar apoi a demonstrat c─â ├«nc─â mai poate dansa salsa cu acroba┼úii.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Care crede┼úi c─â e coali┼úia cea mai potrivit─â s─â conduc─â administra┼úia local─â ├«n Bihor ┼či ├«n Oradea?






sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
Primarul de S├«nmartin, Lucian Popu┼č, s-a preg─âtit suflete┼čte de S─ârb─âtorile Pascale, printr-un pelerinaj la Muntele Athos. Edilul ┼či-a petrecut s─âpt─âm├óna trecut─â la Sf├óntul Munte, conform unui obicei devenit deja tradi┼úie. Asemenea voievozilor din vechime, Popu┼č a c─âl─âtorit ├«nso┼úit de un sobor de preo┼úi ortodoc┼či, ├«ntre care Virgil Boc┼čan din Ront─âu, Tudor Bonce din Cord─âu ┼či asistentul universitar Florin Tomoioag─â, bun vorbitor de limb─â greac─â.
 
Condamnat la ├«nchisoare cu suspendare pentru ├«n┼čel─âciune, anchetat pentru delapidare ┼či sp─âlare de bani, Daniel Sab─âu Merce, ginerele consilierului preziden┼úial Terente Merce, a r─âmas tot nelini┼čtit: zilele trecute a fost "depistat" pe Dealul Viilor cu ma┼čina proptit─â ├«ntr-un st├ólp.
 
La ├«nceputul lunii aprilie, fostul ┼čef al Agen┼úiei pentru Protec┼úia Mediului Bihor, Ovidiu D─âescu, a p─âr─âsit definitiv institu┼úia. Dup─â ce anul trecut a fost debarcat de la ┼čefia G─ârzii Na┼úionale de Mediu ┼či a fost repus ┼čef la APM Bihor, D─âescu n-a mai lucrat nici m─âcar o singur─â zi, intr├ónd ├«ntr-un brusc ┼či prelung concediu medical. Acum, ├«ns─â, lui D─âescu i s-a desf─âcut contractul de munc─â, odat─â cu cele ale tuturor ┼čefilor de APM-uri jude┼úene.
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

Constipa┼úia cronic─â este foarte r─âsp├óndit─â ├«n ┼ú─ârile cu standarde ridicate de civiliza┼úie, 10% din popula┼úie lu├ónd laxative ├«n mod constant. Cauzele cele mai frecvente sunt neglijarea impulsului de defeca┼úie ┼či lipsa de ini┼úiere a acesteia, cu acumularea ulterioar─â de materii fecale uscate ├«n cantitate mare la nivelul rectului.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

A┼ča cum ar─âtam s─âpt─âm├óna trecut─â, am├ónarea aplic─ârii pedepsei este o institu┼úie nou─â ├«n dreptul penal rom├ón, nefiind considerat─â condamnare potrivit noului cod penal. Spre deosebire de renun┼úarea la pedeaps─â care se dispune f─âr─â a se institui obliga┼úii ├«n sarcina autorului infrac┼úiunii, am├ónarea aplic─ârii pedepsei implic─â stabilirea unor obliga┼úii ┼či m─âsuri de supraveghere pe perioada termenului de supraveghere.
 
 
 
     
Bihor, Bihoreanul TV
eBihoreanul.roBihor, Bihoreanul TV > 25.10.2012, 14:28
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: ciprian iova, ovidiu iova, retinuti, DIICOT oradea, etnobotanice, euphoria
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 2,8 / 5 (78 voturi)

Toate articolele scrise de Laura Gal
Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (19):

durere   [17.07.2013, 07:10]
io de unde dracu mai gasesc powder in bucuresti?astia ne-au facut dependenti si acum ne lasa fara marfa cine mai are pure by magic extra plic negru ofer 500 ron / 0.25g
postat de: alex

hai liberare   [06.11.2012, 10:05]
liberare usoara fratilor capu sus !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
postat de: constantin bentan

botanistilor   [04.11.2012, 22:16]
botanistilor drigati, va asteapta un sevraj indelungat, sper sa crapati impreuna cu tirfeeele care v au facut...........
postat de: etno

draculua   [31.10.2012, 16:11]
nu`nteleg daca`as droguri legale cum mama saraciei pot fi dileri si de ce sun inchisi asta este o prosti destul de mare dar priministri au dreptu sa prizeze cocaia ?
postat de: dracu

manate-ar canceru gratian   [31.10.2012, 12:55]
mancate-ar canceru si pe tine si pe familia ta ...la cum le doresti tu sa-i bage pe baietii astia la parnaie...ce ar fi daca ai face tu numai 3 ani inante sa vb de iei si ai sa mai vezi pe urma ...ai sa ma dai comentarii ...multe stii tu ca sunt iei recidivisti...dati-ar tie ce le doresti tu lor...si sa dau eu fata-n fata cu tine
postat de: diicot

executare   [31.10.2012, 00:41]
Sa dea Dumnezeu ca macar o data in viatza sa se aplice dreptatea si in tara noastra! avand in vedere ca sunt recidivisti, cred ca 15 anisori de facultate nu le-ar strica, sa vada si ei ce inseamna raul! daca nu au stiut sa puna frana atunci cand se impunea, nu au decat. Chiar daca Doseanu ii reprezinta ca si avocat, sper intr-un esec usturator al acestuia si nu zic asta pt ca nu ar fi un ft bun avocat, diin contra, e unul dintre cei mai buni, dar de data asta ar fi mai bine sa nu gaseasca rezolvare!
postat de: gratian

COMPARATIE   [28.10.2012, 11:33]
Ce au facut sportivii astia....ia sa va ganditi, voi, mai, la NADIA sau LIPA sau NASTASE....niciodata, nici prin gand nu v-a trecut....Prin ceea ce ati facut sunteti cei mai prosti gangsteri - ai tuturor timpurilor - inclusiv - viitoare !!!!!!!!!!!!!!!! nu va mai spala nici macar CRISUL NEGRU!!!!!!!!!!!!!
postat de: CARLA

sifonarilor   [28.10.2012, 09:38]
SIFONARILOR vi s-a infundat drumul. sunt curios sa vad cum o sa va descurcati la BULAU ca asa cum se stie faci orice si pt o conserva iar la cum aratati voi si ca sunteti sifonari sigur ajungeti FETITE F....I IN CUR`1
postat de: el

profesori?   [28.10.2012, 00:26]
de sport? o sa aiba vreme ????????sa revina la formele initiale - cele sportive - daca adopta un comportament ... corespunzator???????? S-AU TERMINAT GARDURILE...LA RAND E PRAJINA, CIOCANUL...GREUTATILE...
postat de: carla

Cunosti marfa Regina   [27.10.2012, 20:32]
Vad ca stii exact produsele si preturile Regino,consumi si tu? Tie ce iti place si cat e plicul ?
postat de: Nebunul

etno etno   [26.10.2012, 22:41]
or sa crape botanistii pe capete, mama ce sevraj va asteapta ................. crapati drogati nennnnorociti si voi si neamurile voastre.
postat de: botanistilor

PT. RETARDATI   [26.10.2012, 16:39]
ma retardatilor v au mancat drogurile neuroni si habar n aveti ce vb toti sunteti niste narcomani ratati si scrie ti aberatii din visele voastre de drogangiiii
postat de: moartea

AJUNGEA   [26.10.2012, 15:37]
SA TE AUTODENUMESTI R E G I N A
postat de: A

satula de gura oamenilor care vorbesc fara ei   [26.10.2012, 13:07]
cu ce sunt ei de vina???tot orasu mergea la cumparaturi..pana si politistii cumparau si nu marfa ieftina ci numai pure by magic care costa 40 d lei..deci nu-i invinovatiti numai pe ei..cand treceam pe langa sintetic era plin de disperati,aia nu sunt de vina???sau aia care se duceau pana in rapa la muscanu nu sunt de vina???mai lasati-ma cu justitia asta ca majoritatea gaborilor sunt mana in mana cu ei..s voi daca ati fi avut ocazia sa faceti atatea lovele prin slujba asta ati fi facut-o..sunt prietena cu baietii si chiar din contra nu sunt asa cum zic ziarele sau lumea rea..!!!
postat de: Regina Dreptatii

PROTEJATII DNA-ULUI si a procurorului MAN CIPRIAN   [26.10.2012, 09:09]
Acesti frati IOVA erau protejatii PROCURORULUI MAN CIPRIAN de la DNA Oradea. Ei sunt cei care au fost pusi sa faca denuntul lui Secosan. Frate MAN ajuta pe doi neputinciosi care te-au ajutat si pe tine sa faci niste bani si sa dobandesti o functie imputita ca si tine. Du-te la prietenul tau de la DIICOT si mai foloseste-i sa mai faca ceva doara ,doara scapa. Ai protejat niste periculosi ai societatii. Sa ajunga copilul tau sa treaca pe la acesti frati sa se indulceasca cu bunatatile lor. Atunci vei realiza ce ai facut dar sigur va fi prea tarziu.
postat de: protejatii DNA-ului

boss   [26.10.2012, 08:56]
Sa (...) pa aia doi ca omoara lumea din oras cu produsele lor,tinandule spatele D-nul Aurel Gavris patron al firmei de paza "Soarec Security"frati astia l au bagat si pe Secosan la puscarie tot cu ajutorul maimutei aia paroase Aurel Gavris.Scapa intoxicati aia doi de puscarie cu etnobotanicile lor ca ii ajuta Gavrisoaie ca doar sunt parteneri la magazinul de vise.Jumate Frati Yova Jumate D-nul Gavris Aiurel Parteneri doar unul sub acoperire cum e si in viata de zi cu zi.DOL de la Dovleac.
postat de: Dana (amanta)

hai ma lasati   [26.10.2012, 06:59]
Printre clienti erau culesii locali, in frunte cu gibonul ! Cred ca se vindea bine si pe la judet. De unde stiu ? Citesc ce HCL se dau !
postat de: @hai ma lasati

la cati drogati are Oradea astia sunt o picatura in Ocean :)))   [25.10.2012, 15:33]
ha, ha, ha, ha, dar pe drogatii din notariat si politica cand ii prindeti :)))? NICIODATA ca va baga aia la racoare , ha, ha, ha, ha, clientii sunt de toate soiurile nu doar tineri ? Oricum consumul de droguri se pedepseste indiferent de statut si profesie, nuuu !!! Pe drogati ii arestati ori ba ? Incepeti cu NOTARI, AVOCATI< etc .Incepti de la radacina vicilor nu de la fleacuri :)))
postat de: hai ma lasati

Mare-i Gradina Ta Etnobotanica   [25.10.2012, 15:17]
Pacat ca i-au inhatat politistii pe fratii aia sportivi. Ca niste oamenid e bine se pregateau sa-i sune si sa-i fragezeasca un pic ca din partea adolesecentilor intoxicati
postat de: Iehova Ciprian

 
Foto Bihoreanul
 
Sabotaj sau prostie? "Doreii" de la Hidroserv au l─âsat comuna Luga┼ču de Jos f─âr─â ap─â potabil─â (FOTO)
 
Actual
 
Febra preg─âtirilor pentru Pa┼čte i-a afectat peste m─âsur─â pe unii primari din Rom├ónia. Iepuri supradimensiona┼úi, ou─â care at├órn─â din copaci sau lum├ón─âri uria┼če au r─âs─ârit ├«n mijlocul mai multor ora┼če. La Tecuci, de pild─â, localnicii fac mi┼čto de lum├ónarea cu patru ou─â ┼či becule┼úe ce seam─ân─â cu s├órma ghimpat─â, decora┼úiune pus─â de prim─ârie ├«n mijlocul ora┼čului.
 
Un proiect de lege ini┼úiat de PSD ┼či semnat inclusiv de premierul Victor Ponta ┼či de ministrul Liviu Dragnea propune ca institu┼úiile publice s─â poat─â s─â arboreze steaguri proprii ale unit─â┼úilor administrativ-teritoriale. Promovarea acestui proiect face parte din acordul prin care UDMR a fost cooptat─â la guvernare.
 
E oficial: Transnistria a cerut alipirea la Rusia, dup─â ce Sovietul Suprem a votat ├«n unanimitate pentru formularea unei cereri c─âtre Rusia, prin care s─â solicite pre┼čedintelui Vladimir Putin ┼či Dumei de Stat s─â recunoasc─â independen┼úa Transnistriei ┼či s─â permit─â acestui teritoriu s─â intre ├«n Federa┼úia Rus─â.
 
 
 
 
Anun╚Ťuri gratuite
 
 
Sport
 
Fotbali┼čtii de la FC Bihor vor disputa vineri, de la ora 17, primul joc din faza play-out a campionatului Seriei a II-a a Ligii a II-a. Elevii antrenorului Alexandru Pelici vor primi, la Stadionul "Iuliu Bodola", replica forma┼úiei ar─âdene UTA, ├«ntr-unul din cele mai importante jocuri ale acestei faze. Jocul dintre cele dou─â forma┼úii se anun┼ú─â foarte important, ambele combatante lupt├ónd pentru evitarea retrograd─ârii.
 
Lupt─âtorii or─âdeni ai clubului CSS LPS Bihorul s-au descurcat admirabil la ├«ntrecerile turneului international de greco-romane de la Bucure┼čti. Astfel, elevii antrenorului Nelu Pop au ob┼úinut un loc II, o clasare pe pozi┼úia a III-a ┼či un loc V. Cel mai bun rezultat l-a ├«nregistrat George T─âr─âu, la categoria 100 kg.
 
Campionii Rom├óniei la polo, or─âdenii de la CSM Digi, au mai f─âcut un pas important ├«n adjudecarea celui de-al optulea titlu na┼úional consecutiv, dup─â ce miercuri sear─â s-au impus, ├«n Bazinul Olimpic "Ioan Alexandrescu", cu scorul de 11-7, ├«n fa┼úa bucure┼čtenilor de la Steaua, ├«n cel de-al doilea meci al finalei Campionatului Na┼úional. ├Äntr-un meci pentru locul V, Cri┼čul Lancetti a pierdut miercuri ├«ns─â, tot acas─â, cu 11-12, ├«n fa┼úa echipei AMEFA Arad.