URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 26 IUNIE 2019

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Primăria Oradea se plânge că nu mai vin firmele la lucrări și uite cum stau 5 milioane de euro nepuşi în operă. Măi să fie! Să-i fi izbit brusc lenea pe constructori? Aceiaşi care, acum 10 ani, se băteau ca chiorii pe lucrări...
Zic şi eu
Adrian Cris
În aprilie 2016, înainte să accepte de la Pásztor Sándor şi Ioan Mang o decorativă funcţie de vice la Consiliul Judeţean, Traian Bodea, spunea, într-un interviu acordat BIHOREANULUI, că, într-o dregătorie publică, "atunci când nu faci nimic înseamnă că ai furat patru ani din viaţa celorlalţi". Săptămâna trecută, brusc, la trei sferturi din mandatul în care actuala administraţie a judeţului nu a reuşit să finalizeze niciun proiect preluat de la predecesori (ba a şi compromis Aeroportul Internaţional Oradea) şi n-a urnit niciun proiect nou, acelaşi Bodea a avut o epifanie: laolaltă cu cei doi tovarăşi, a furat deja bihorenilor trei ani. Din singura noastră viaţă, a fiecăruia dintre noi.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Când am citit ştirea că Poliţia Română vrea să dea în judecată trupa de hip-hop Paraziţii, am crezut că am nimerit pe un site de umor. Dar cum realitatea în Româna este mereu surprinzătoare, se făcea că nu eram pe timesnewroman.ro sau pe catavencii.ro, ci pe un organ de presă serios şi responsabil. Aşadar, oricât de ciudat ar fi, Poliţia dă în judecată Paraziţii pentru melodia "Antimiliţie".
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre condamnarea la închisoare a preşedintelui PSD, LIviu Dragnea?


De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Recent a fost publicată pe site-ul Curții Constituţionale a României decizia nr. 250/2019, prin care s-a stabilit că este obligatoriu ca orice schimbare de încadrare juridică într-un proces penal să nu se realizeze direct prin sentința finală, ci înaintea acesteia, pentru a garanta dreptul inculpatului la apărare în raport cu acuzația concretă ce i s-a adus.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Tratamentul diabetului zaharat vizează normalizarea glicemiei. Bolnavul trebuie să ştie şi să fie convins de importanţa respectării dietei şi a tratamentului, fiind de asemenea instruit să îşi controleze singur glicemia şi glicozuria (cantitatea de glucoză din urină).
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
13 Iunie 2019, 16:04

Tőkés cere UDMR să-şi înlocuiască europarlamentarii: Winkler ar fi soroşist, iar Vincze apropiat de „pro-comunişti“

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Europarlamentarul Tőkés László, a declarat, miercuri, într-o conferinţă de presă susţinută la Oradea, că UDMR ar trebui să schimbe cei doi parlamentari pe care îi va trimite în Parlamentul European deoarece "nu sunt aleşi credibili şi reprezentanţi credibili ai comunităţii maghiare". Winkler Iuliu ar figura pe lista colaboratorilor miliardarului american de origine ungară George Soros, în timp ce Vincze Loránt ar fi din aripa pro-comunistă reprezentată de Verestóy Attila.

"Winkler Iuliu figurează pe lista Soros şi trebuie cercetat, dacă aceasta este o informaţie reală. Ştiţi bine că maghiarii sunt împotriva fenomenului Soros, în frunte cu domnul prim-ministru Orbán. Probabil, UDMR-ul l-a indus în eroare pe Viktor Orbán. Al doilea ales, Vincze Loránt, are antecedente negative în cariera lui care se leagă mai ales de aripa pro-comunistă reprezentată de Verestóy Attila, Borbely Lászlo. Noi propunem schimbarea celor doi aleşi de pe primele locuri ale listei UDMR, deoarece nu sunt aleşi credibili şi reprezentanţi credibili ai comunităţii maghiare", a declarat Tőkés. 

Tőkés nu a nominalizat alte persoane care ar putea lua locul celor doi europarlamentari, însă a reproşat liderilor UDMR refuzul colaborării cu partidele maghiare surori, pentru că astfel ar fi putut obţine chiar trei mandate în PE, pe locul trei fiind propus reprezentantul CNMT, Szilágyi Zsolt. 

"UDMR se înţelege mai bine cu post-comuniştii naţionalişti români decât cu fraţii lor maghiari, ne-au refuzat lista comună la alegeri, care ar fi dat şansa comunităţii maghiare să aibă chiar trei mandate în Parlamentul European, cum a fost şi înainte în repetate rânduri. De data aceasta, interesul de partid meschin a dominat interesele comunităţii maghiare. Atingerea pragului de 5% se datorează premierului ungar Orbán Viktor care i-a dus în spinare până în PE, le-a dat o mână de salvare, dar cu aceasta nu se poate mândri comunitatea maghiară şi nici UDMR", a mai arătat Tőkés.

Fostul episcop este de părere că la alegerile europarlamentare UDMR a avut rezultate mai slabe față de trecut, în mare măsură din cauza protocolului cu PSD-ALDE. "În loc să-și ridice glasul pentru statul de drept și pentru cauzele importante ale comunității noastre maghiare, ca de exemplu problema autonomiei, cazul universității de medicină în limba maghiară din Târgu Mureș sau a prizonierilor politici din Târgu Secuiesc, a ghidat comunitatea noastră spre sprijinirea guvernului PSD-ALDE, în timp ce România era tărâmul acțiunilor îndreptate împotriva maghiarilor", a  mai spus Tőkés.

UPDATE:

După apariția acestei știri, Loránt Vincze, europarlamentar a transmis redacției un drept la replică, în care susține că Tokes răspândește „fake news” și că inițiază „acțiuni fără sens”, urându-i totodată, pensie liniștită. Redăm mai jos textul integral:

„Pensie liniștită domnului Tőkés, 

Dl. Tőkés a avut un lung parcurs de la erou al revoluției până să ajungă un om care se pare că dorește să-și încheie cariera cu publicarea de fake news. Minipartidul din jurul d-lui Tőkés a publicat și în campanie fake news, a avut sute de trepăduși pe rețelele de socializare care încercau să învenineze votanți maghiari. Nu a reușit, dar este păcat pentru simbolul pe care îl întruchipase pentru mulți. Ca urmare a acțiunilor sale fără sens, în ultimii ani a devenit o persoană marginalizată atât în viața politică din Romania cât și în cea din Ungaria. Odată cu rezultatul alegerilor pentru PE și-a văzut ruinat proiectul de o viață de a vedea UDMR înfrântă la alegeri. Din contră, comunitatea maghiară ne-a acordat cu 120.000 de voturi mai mult decât în precedentele alegeri pentru PE și un rezultat cum nu am mai avut de 15 ani, dând dovadă de o solidaritate și maturitate extraordinară, într-un 
climat nu tocmai propice. Am beneficiat de un suport substanțial din partea partenerilor noștri din Ungaria, inclusiv dl. Orbán, bisericile maghiare și foarte multe organizații, a fost un efort comun cu un rezultat răsunător. Dl. Tőkés mai are trei săptămâni până la pensionare, noul Parlament European își va intra in drepturi pe 2 iulie. Îi urez d-lui Tőkés ani lungi si liniștiți de pensionar!

Loránt Vincze, Membru ales al Parlamentului European”

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.1484 RON
  • 1 EUR = 4.7205 RON
  • 1 HUF = 0.0146 RON