URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 24 APRILIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Când am văzut floarea taximetriei orădene comasată pe Centură m-am gândit că au făcut-o ca să se desolidarizeze de colegii lor giboni din Brăila, care au călcat în picioare un client pe principiul „mulți, dar proști”. Dar nu...
Zic şi eu
Adrian Cris
Săptămâna trecută am scris despre revolta unui orădean somat pe 1 aprilie să-şi stingă o datorie de 312 lei la CASS despre care nici nu ştia, din 2014, scadentă în iunie, cu precizarea că până la 31 martie putea beneficia de o bonificaţie de 10%. De atunci, am primit mesaje din partea altor păţiţi, cărora ANAF le-a notificat restanţe în pragul prescrierii.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am o mică plăcere perversă, nemărturisită până acum: îmi place să urmăresc mitingurile electorale. Acele întâlniri dintre "ne prefacem că ne pasă" şi "ne prefacem că vă credem că vă pasă" sunt o combinaţie irezistibilă ce te face să întorci capul, în timp ce, paradoxal, te atrage să priveşti mai departe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 19 martie 2019 a fost publicată în Monitorul Oficial Decizia nr. 76/2018 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, prin care s-a stabilit că legea aplicabilă dreptului la repararea pagubei de către stat ca urmare a unei hotărâri de achitare ulterioare unei hotărâri definitive de condamnare este cea în vigoare la momentul rămânerii definitive a hotărârii de achitare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Gastrita este o inflamaţie a mucoasei gastrice (învelişul interior al stomacului). Nu se poate vorbi despre gastrită ca despre o boală singulară, ci despre un grup de boli care au în comun modificări la nivelul mucoasei gastrice şi care se deosebesc clinic între ele.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
11 Octombrie 2012, 18:01

Isteria maidanezilor: Haitele de câini comunitari strică nopţile localnicilor din Rogerius (VIDEO)

Un orădean care locuieşte într-un bloc de la intersecţia bulevardelor Ştefan cel Mare cu Transilvaniei s-a plâns BIHOREANULUI că, de ceva vreme, nu mai poate dormi din cauza haitelor de câini vagabonzi care fac noaptea o larmă de nedescris. Sătul de gălăgie şi de toleranţa unora dintre vecini, omul a filmat potăile în acţiune şi a transmis câteva secvenţe, în speranţa că, "dacă va apare în presă, se va sesiza cineva şi va pune punct acestui coşmar".

Fără să specifice dacă a făcut sau nu demersuri legale pentru oprirea acestui fenomen, orădeanul, care nu vrea să-şi decline identitatea ca să nu fie luat în şuturi de vecinii iubitori de animale, afirmă că nu mai poate suporta situaţia ce se repetă de ceva vreme noapte de noapte.

"În filmuleţ se observă 6 "surse" de zgomot, dar în realitate aseară (marţi seară n.r.) au fost cel puţin 8", afirmă bărbatul.

Situaţia nu este una singulară. Un alt orădean care locuieşte lângă Parcului Magnoliei a sesizat BIHOREANULUI aceeaşi problemă. Bărbatul spune că, după lăsarea serii, parcul intră sub stăpânirea haitelor de maidanezi care, pe lângă faptul că se reped la trecătorii nocturni, mai şi latră până spre zori.

Cele două situaţii se regăsesc în contextul conflictului izbucnit între municipalitate şi iubitorii de animale din Oradea, pe marginea regulamentulului privind organizarea şi funcţionarea serviciului specializat în gestionarea câinilor fără stăpân, adoptat la finele lunii august de Consiliul Local. Între altele, normativul prevede posibilitatea eutanasierii câinilor comunitari culeşi de hingheri de pe străzi, care nu au fost adoptaţi sau revendicaţi în termen de 7 zile de la depunerea lor în adăpost.

Pe de altă parte, atât primarul Ilie Bolojan, cât şi viceprimarul Mircea Mălan, au dat asigurări că nu vor exista situaţii de eutanasiere în masă. "Câinii vor fi duşi în adăpost. Cei bătrâni şi bolnavi vor fi eutanasiaţi, iar ceilalţi vor fi ţinuţi acolo", a afirmat Bolojan.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
24 Comentarii
EUTANASIATI MAIDANEZI SI CASTRAZI ZOOFILII RETARZI
Haitele de maidanezi sa fie exterminati si zoofili retarzi acesti nebuni lasa-ti in libertate de statu romin sa fie dusi la spitale de psihiatrie cu camasi de forta si perfuzi cu cianura in cap MOARTE MAIDANEZILOR http://maidanezii.blogspot.com/
Postat 19 Noiembrie 2012, 15:31 de Hingher PE VIATA
javrele dracului
pe dacia langa U4 era un caine isteric si agresiv....l-am batut de l-a luat dracu, n-a plecat din zona, am sunat la sos dogs, au venit dupa cateva sesizari, l-au castrat si l-au adus inapoi...la un moment dat v-a sfarsi batut, am vrut sa-l otravim...nici o sansa, nu manaca nimic de la nimeni....iar iubitorilor de potai care altceva nu stiu sa faca decat sa bata din gura aiurea fara sa faca nimic...sa ma pupe undeva, luati-va dracului javrele acasa, ridicati-le coada si dati-le niste limbi ca nu ne intereseaza...unde dracu vedeti voi in occident potai pe strada? n-avem bani sa-i tinem in adaposturi? foarte bine, la ingerasi cu ei
Postat 18 Noiembrie 2012, 14:12 de xyz
isteria maidanezilor
Este intradevar o mare problema galagia cauzata de caini..Locuiesc la casa,vecinii mei toti au caini.Nu ar fi nici o problema daca nu ar latra de cate ori trece cineva pe strada! Una dintre vecine are 3 caini,care de multe ori latra toata noaptea,si normal ii agita pe toti.De cativa ani ;eu impreuna cu familia ne trezim in fiecare dimineta din cauza cainilor ( 4,5 dim) Sant nopti cand nu dormim deloc.Am fost si la poiltie si raspunsul a fost;nu avem ce sa facem,rabdati in continuare!!!Cu tot respectul pentru toata lumea ,in casa mea as vrea sa dorm in liniste si sa ne trezim cand vrem noi(sambata si duminica macar)nu cand vor cainii!!!!
Postat 13 Octombrie 2012, 18:18 de LILI PUSCAS
TERMOPANEEE!!!
Daca cumva nu stie, domnul care nu poate dormi noaptea, s-au inventat ferestrele din termopan, iar daca le tii inchise nu se mai aud zgomote sau ''potaile'' de pa strada (sa nu mai zic de masini, betivi, etc)
Postat 13 Octombrie 2012, 11:03 de TERMOPAN
nu sunt
Nu vreau sa ma cert cu nimeni... dar cerd ca acest fenomen a aparatu de cand au plecat finantatorii englezi.... Alta problema. Sunt femeie, umblu dis de dimineata la lucru...si mie mi frica dar nu de caini... m-au atacat deja odata cu cutitul... si nimeni n-a gasit vinovatul. Nu vrem sa eutanasiem toti cei care fac galagie sau sunt agresivi? Noaptea e plin peste tot de tigani imputiti si nimeni nu face nimica!!!! Pe tramvaie nu poti urca la Gara fiindca e plin de vagabonzi. Asta e civilizatia<?
Postat 13 Octombrie 2012, 08:28 de ely
Pai!?
Eu lucrez noaptea si ziua nu pot sa dorm din cauza a 5-6 copii care urla toata ziua sub geam la mine.Cand luati cainii pt eutanasiere sa treceti si pe aici sa ii luati si pe astia sa fie dracului odata liniste!
Postat 13 Octombrie 2012, 00:26 de tudor
betzivanule
sugativo, da te n ... mea, n ai somn ca bei toata noaptea si nu lucrezi nicaieri, alcoolistule, bine ca zgomotul produs de masini nu te deranjeaza, gunoi ordinar............ apropo, unde ati vazut voi ciini in spatele magazinului urnicarm? Bai betzivanilor, voi delirati de la prea multa votca...
Postat 12 Octombrie 2012, 22:56 de ba alcoolistule
Câinii comunitari
Chiar şi în spatele magazinului Unicarm din Rogerius sunt nişte câini vagabonzi. Tatăl meu a întrebat deseori angajaţii Unicarm, ale cui sunt câinii respectivi? Bineînţeles, dacă aceşti câini latră, creează disconfort şi pun în pericol integritatea corporală a oamenilor, nimeni nu îşi asumă nici o responsabilitate. Răspunsul la întrebarea tatălui meu este mereu acelaşi: câinele nu e al nostru (asta în pofida faptului că pe lângă o uşă din spate a Unicarm-ului se află o căsuţă din lemn, aparent pentru câinii respectivi). Dacă eu de exemplu sunt muşcat de câinele respectiv, cine va fi tras la răspundere pentru asta? Dacă nimeni, câinele trebuie eutanasiat cât de curând, şi trebuie respectată legea câinilor care a fost recent votată. Dacă eu mă reped la cineva în plină stradă, mă pot găsi în spatele gratiilor. Şi câinii? Mi-e teamă că aceşti câini au deja mai multe drepturi, ca omul.
Postat 12 Octombrie 2012, 22:17 de Krisztian
Ma asteptam
Ma asteptam sa apara cainii pe strada. A plecat finantatorul englez si regulile impuse de el, bazate pe zecile de ani de experienta si a venit organizarea romaneasca cu o experienta de cacat. Poate imi raspunde cineva la intrebarea: De ce in loc sa participe Primaria Oradea cu o parte de finantare a preferat sa nu dea curs propunerii venita de la d-l Robert Smith si a preferat sa finanteze integral adapostul? Rezultatele se vad deja...
Postat 12 Octombrie 2012, 17:20 de Adi
...
Pentru toti cei care acuma o luna si ceva se bateau cu caramida in piept in fata la SOS DOGS ca vor adopte un caine si se opuneau vehement eutanasierii. Unde sunteti oameni buni? Sunteti buni cu gura. Acuma ar trebui sa umblati prin oras sa va culegeti javrele pe care le pupati in fund de zor, sau acuma ca vine frigul va e frica sa nu raciti si de aia nu va mai miscati fundurile sa va plangeti in stanga si in dreapta? Ar trebui prinsi toti cainii si eutanasiati. Am vazut pana acuma toti sunt buni doar cu gura cand trebuie sa apere caini dar atat...
Postat 12 Octombrie 2012, 11:28 de T
are dreptate
sa veniti prin iosia ,e dezastru inclusiv ziua umbla in haite ,dar noaptea ce sa mai zic.unde e ecarisajul?
Postat 12 Octombrie 2012, 10:54 de iulia
aa
e plin orasul de haite.....primarule ce astepti ,sa se intample vreo nenorocire cu un copil??????????
Postat 12 Octombrie 2012, 10:52 de aa
sau Bihoreanul strikes again
foarte elocvent filmuleț! :))
Postat 12 Octombrie 2012, 10:21 de jurnalism exemplar
reply la xfiles si s.
VOI DOI (xfiles si s.)CARE COMENTATI MERGE-TI SI LUATI CAINII DIN TOT ORASU SI DUCETII ACASA EU VA AJUT DACA VRETI FARA VRAJALA CU TRANSPORTU CA AM O DUBA,ASTEPT RASPUNS.
Postat 12 Octombrie 2012, 07:59 de vlad
Adevarat
Adevara, am observat si eu in ultima vreme ca e plin de caini pe strada. Ce dracu au facut astia de la adapost? Le-au dat drumul afara? Ar trebui prinsi toti cainii vagabonzi si eutanasiati - sunt complet inutili pentru societate, sunt periculosi, la fel de periculosi ca nebunii si istericii care mor de grija javrelor dar tot ei sunt cei care ii lasa pe strazi. Iar ca si completare, am si eu caine, a fost luat de pe strada. Acum e ingrijit, are zgarda, sta in curte si nu face probleme. Cei care va bateti cu caramida in piept ca iubiti cainii, in loc sa tot dat din gura, luati unul acasa si ingrijiti-l si nu ii dati drumul in strada.
Postat 12 Octombrie 2012, 07:34 de Flash
decoltatele sa ia masuri
sa mearga sa-i adopte, decoltatele bune de papagal.
Postat 12 Octombrie 2012, 06:42 de zoom
unde e latratul ???
eu nu aud decat zgomotul rotilor pe carosabil si fix 3 schelalaituri infundate. unde e deranjul ? toate astea sunt noaptea, nu ziua cand locul e plin de copii si batrani. ba oradeanule care ai filmat, ia zi nene cine esti, daca vrei sa auzi latrat klumea, iti aduc eu un catel. si e si de rasa: ciobanesc! daca ii spun ca esti ursu, o sa-i auzi latratul de la cativa centimetri, nu de la 30 de metri cat ai tu acolo, plus zidurile!
Postat 12 Octombrie 2012, 06:08 de xfiles
Chiar mai mult
Deci doar in Rogerius... 1. In spatele la Pigale, este un mic parc cu cateva bancute. Nu poti trece noaptea prin acel parc fara sa fii pafugarit de vreo 20 de "bodyguarazi". Cred ca poti suna dinainte la 112 dupa salvare daca te plimbi cu ceva catel mai mic la tine. 2. In spate la magazinul tineretului, unde se face acuma ceva parcare..acolo doarme alta haita de 5-10 "bagabonti". Daca o deranjezi ... te avertizeaza.
Postat 11 Octombrie 2012, 23:08 de B
astia sunt caini periculosi
pentru iubitorii de animale: mergeti si adoptati-i daca ii iubiti. mie era sa imi muste copiii, ca se trezise o "iubitoare" sa ii hraneasca exact in mijlocul aleii, dar asta nu vede nimeni, ca aceste potai snt periculoase, ci doar ca sunt si ele fiinte. bre... si sobolanii sunt fiinte dar ii omoram. si porcii si vacile sunt fiinte dar le taiem... sper sa dispra acea gramada de caini periculosi si galagiosi. daca nu... de ce u se ocupa omu' de ei? sunt solutii nedureroase :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Postat 11 Octombrie 2012, 22:28 de andrusko
LINISTE
Nu am auzit nimic din cauza masinilor care rulau !! Ceea ce se aude este zgomotul rularii masinilor si nu a cainilor !!! \"Oradeanul\" cred ca este vre-un betiv fara somn care confunda zgomotele !!! Sa incepem \"marea curatenie\" cu el ca sa poata dormi odata somnul ...... somnul de veci !! Viata inseamna miscare, zgomot, respiratie, vorbire ..... doar moartea aduce liniste,... linistea totala si finala dar moartea presupune anularea vietii !!!
Postat 11 Octombrie 2012, 22:06 de s.
LINISTE
SSSt ! Liniste !! Sa omoram tot ce misca !! Sa nu se auda nimic, nici chiar plansul copiilor !!! Liniste !!!! Liniste ca vine si asa "linistea" ce amare : http://ro.stiri.yahoo.com/anunt-alarmant-al-onu-suntem-prea-multi-si-132600466.html
Postat 11 Octombrie 2012, 22:00 de s.
Gibonul nu se vrea motan !?!
Se vede că primarul nu are soluţii imediate şi se împiedică, azi de un câine, mâine de doi, ş.a.m.d. Dacă n-ar fi gibon şi ar fi un pisoi spre exemplu, ar putea să alerge repede, din centru până în Episcopia, ca să adune haita după el şi să o scoată din urbe. Azi un cartier, mâine un altul ... până la final de mandat nu rămâne urmă ...
Postat 11 Octombrie 2012, 21:08 de Carp III
CAC*T DE ONG uri!
Mars acasa! Sa ne lase in pace toate ONG urile de cacat care numai sa isi bata gura stiu. Dar sa faca ceva concret pt oras....nu! Lasati-ne in pace...
Postat 11 Octombrie 2012, 20:40 de ONG
Pai s-o luam in ordine !
Ok, da' sa incepem cu tiganii care polueaza prin simpla lor prezenta, apoi sa luam cur*vele, betivii, trantorii, etc.... sa nu-i uitam pe batranii care nu mai ,,produc'' si de care te lovesti peste tot ! La urma si cainii....
Postat 11 Octombrie 2012, 20:19 de .
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Accident grav pe DN 76, în Beiuș. O persoană a decedat, iar alta a fost preluată de elicopterul SMURD. Trafic blocat pe ambele sensuri de mers! (FOTO)
  • Bihorenii participă la atelierul de încondeiat ouă al Muzeului Ţării Crişurilor (FOTO)
  • Elevii de la Liceul Nicolae Bolcaş Beiuş, experienţă IT la malul Oceanului Atlantic (FOTO)
  • Accident în Oradea: Un taxi a ajuns cu roţile-n sus pe Republicii. Şoferul şi pasagera au fost transportaţi la spital (FOTO / VIDEO)
  • Cei mai buni elevi din ţară la biologie, reuniţi la Oradea (FOTO)
  • Sărbătoarea artelor: European Music Open aduce la Oradea o pleiadă de personalităţi (FOTO)
  • Haita Raksi: Un cuplu din Salonta îngrijeşte peste 180 de câini abandonaţi, într-un adăpost privat amenajat la marginea oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Final spectaculos pentru centenarul Oradiei: Andra a cântat „tradițional”, soldaţii s-au retras cu torţe, iar artificiile au fost tricolore (FOTO / VIDEO)
  • Centenar din dronă: Cum s-a văzut din aer parada militară organizată în centrul Oradiei (FOTO)
  • Ilie Bolojan la 100 de ani de la eliberarea Oradiei: 'Noi, românii, nu prea am reuşit să construim instituţii' (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2268 RON
  • 1 EUR = 4.7581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON