URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 17 NOIEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
De când avem și Piața Unirii, și Cetatea renovate, suntem în situația măgarului lui Buridan. Bietului animal i-a pus stăpânul două grămezi de fân și măgarul a murit de foame pentru că nu se putea hotărî din care să mănânce. La fel pățim și noi când e vorba de locurile unde să organizăm evenimentele importante. S-au încercat variante, ba în Piață, ba în Cetate, ba în ambele locații concomitent.
Zic şi eu
Adrian Cris
Pe scurt, doi parlamentari implicaţi şi cu bun simţ. Ambii, însă, au dat-o în bară, şi încă rău de tot, cu o lună în urmă, când alături de alţi 8 colegi din PNL, 3 de la PSD şi câte unul de la ALDE şi Minorităţi, au semnat "Întrebarea nr. 5759A/10-10-2018", către Autoritatea Naţională pentru Protecţia Drepturilor Copilului şi Adopţie...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Sâmbătă, la orele 17, ora României, în sute de oraşe de pe continent, printre care şi Oradea, a fost proclamată Republica Europa, ca viitoare formă de organizare a actualelor state europene. "Prin acest gest simbolic, europenii de pe întreg continentul îşi exprimă voinţa de a trăi într-o Europă unită, cu drepturi şi îndatoriri egale pentru toţi cetăţenii, care să fie principalii actori ai unei democraţii reale".
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
După cum se ştie, în 7 noiembrie Curtea Constituţională a admis sesizarea Guvernului şi a constatat existenţa unui conflict juridic de natură constituţională între Parlament şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Constatând acest conflict, CCR a obligat ÎCCJ de îndată la desemnarea prin tragere la sorţi a tuturor membrilor completurilor de 5 judecători, cu respectarea art. 32 din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, cum a fost modificat şi completat prin Legea nr. 207/2018.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Incidenţa cancerului de col uterin este semnificativ crescută la femeile din clasele socio-economice inferioare, cu debut al vieţii sexuale la vârstă tânără, parteneri sexuali multipli, istoric de promiscuitate sexuală, număr mare de sarcini şi, nu în ultimul rând, fumătoare.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
15 Iunie 2011, 10:02

UDMR salvează România!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Ceea ce ne-am obişnuit să numim "ţara" se preschimbă pe zi ce trece într-un azil în care cei mai agresivi pacienţi au gonit medicii, îmbrăcând peste pijamale halatele albe, confiscând stetoscoapele şi arogându-şi tratarea celorlalţi bolnavi după propriile schimonoseli.

Prin îndemnul "Să trăiţi bine!" considerăm deja natural că nu putem supravieţui decât cu 75% din lefuri sau chiar fără salarii. Prin "solidaritate" pricepem că atunci când semenii protestează la Guvern, se aruncă din balconul Parlamentului, se împuşcă sau îşi dau foc în faţa Palatului Prezidenţial noi trebuie să ne deconectăm pe Euforia TV. Prin vot uninominal ni se pare beton să ne reprezinte tonomate care nu ştiu decât să-l îngâne papagaliceşte pe Şeful.

Prin "interzicerea migraţiei politice" sufragiul ne-a fost deturnat nu pe bucăţi, ca în trecut, prin racolarea câte unui neisprăvit de deputat ori senator, ci en-gros, prin inventarea unui întreg "partid" care să completeze barca Puterii. După "întoarcerea la popor" mai zărim doar dosurile celor care până mai ieri se îmbăiau în mulţime. Prin imperativul "nu intrăm în genunchi în Europa!" rămânem în afara Schengen şi mustrăm ţăţeşte ambasadorii ţărilor care ne spun că nu suntem stat de drept. Prin "descentralizare" ne-a devenit clar că vieţile tuturor trebuie decise prin Ordonanţe de Guvern.

Nebunia a atins, însă, cote paroxistice săptămâna trecută, când şeful statului a decis să-l mai modernizeze un pic, de pe o zi pe alta, prin ceea ce va intra în istorie ca o uriaşă manipulare numită "reorganizare administrativ-teritorială" şi justificată, total mincinos, că altfel nu ne mai dă UE fonduri. Operaţiunea a ridicat schizofrenia la cote incredibile, şi nimeni nu mai raţionează că în loc să "creştem absorbţia fondurilor europene" va trebui să returnăm banii deja primiţi pentru actualele judeţe, iar în loc să obţinem "apropierea administraţiei de cetăţean" îndepărtăm de el instituţiile care ar trebui să-l deservească.

Uitaţi-vă numai pe harta României lui Băsescu şi veţi pricepe cum handicapatul din Vrancea va bate drumul până la Constanţa dacă vrea certificat, cum oşanul din Sighet va face cinci ore până la Cluj pentru un extras CF, iar un orădean se va judeca cu altul la Tribunalul Cluj! Da, ştiu, preşedintele ne-a potolit că totul se va transforma treptat, în câţiva ani, dar atunci de ce singurul "musai" e ca doar alegerile locale să se ţină la anul după noul comandament? Dacă toate pot fi amânate, de ce doar asta nu?

Ce paradox, în tot acest haos forţele "schimbării" cu orice preţ mai pot fi oprite numai de UDMR. Tocmai cei acuzaţi că vor să dezmembreze România au puterea să rupă fitilul care arde spre butoiul cu dinamită. De aceea eu, unul, mă rog ca ungurii să aibă mai multă minte decât tovarăşii lor de guvernare. Altfel mă tem că, "reformaţi definitiv", curând o să ne întrebăm bezmetici şi unde trăim şi cum ne cheamă...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
@@pentrujustitie
lasa idiotule, ca nu mor caii cand vor cainii ! stefan.tembelu@yahuu.com
Postat 21 Iunie 2011, 22:13 de stefan.tembelu@yahu
UDMR salveaza Romania
Afara cu Romania din UE! Nu se dau inapoi hotii de politicieni de la nimic! Se si reorganizeaza pentru a pune mana pe banii altora! Cersitori mai rai decat tiganii! Care e contributia Romaniei la UE? Numai probleme!!! Fel si fel. S-ar putea insira multe. Banii donati pana acum de catre UE NU AU AJUNS UNDE AU FOST DESTINATI. Cu sau fara bani cersitii de la UE, Romania nu o sa aiba infrastructura, nu o sa respecte si nu o sa aplice legile in vigoare! Si nu o sa fie o tara respectata!
Postat 21 Iunie 2011, 18:59 de @pentrujustitie
@mda
oi fi tu cea mai chinuita doica din tara asta mai frate ... ce sa spun. deocamdata bihoru e judetu cu cele mai multe pensii de boala date pe spagi la doctori de *. altceva udemeristii tai sunt printre cei mai corupti politicieni din Romania gindeste-te la kiss la secretara lui rouji sau la szabo odeon muzeografu ala care ia salarii din 4 parti da' traieste din comisioane. samd. hai sa vedem si birna din ochiul nostru si sa lasam atitudinea asta specifica bozgorilor . Singura lor problema e ca apartin de Statul National Unitar ROMAN. Si io vreau autonomie economica. sa vedem cit suntem de buni atunci. Oricum judetele majoritar populate de bozgori sunt beneficiare clare ale subventiilor de la romani. Ginditi-va la Covasna unde e saracie lucie si daca turistii romani n-ar veni la tratament ar fi jale.......etc In rest e vorba despre aceiasi nesimtire si tupeu fara margini al mincatorilor de sub sha, situatie care trebuie s-o rezolvam intr-o buna zi , odata cu situatia tiganilor care parca ne sufoca pe zi ce trece din ce in ce mai mult...............
Postat 20 Iunie 2011, 12:52 de OVIDIU
Traiasca Romania !
"Sa dezmembreze Romania".... Stau si ma intreb... oare ar fi chiar asa de tragic?... Ia sa vedem: Transilvania - care cat de cat are ceva economie si plateste face 80% din bugetul statuli - nu ar mai trebui sa trimita banii la "smecherii" din Bucuresti (care ii impart dupa total alte criterii decat necesitatea si randamentul) ci si i-ar gospodari singura. Sigur, intr-o astfel de lume nu s-ar mai patrula DN1 pe segmentele de langa Bucuresti cu elicopterul, in timp ce primul drum de care dai cand intri in tara (Arad - Oradea) pare unul "importat" din Afganistan. Ar fi tragic, nu? Sa inchidem robinetul pentru cei care traiesc pe spatele nostru... Se iau banii de aici si se fac drumuri acolo unde nici nu au ce face cu ele: vezi DN2 in Moldova, DN6 in Oltenia etc etc. Asta ca sa nu mai zic de comisioanele grase si vilele halucinante facute tot din aceleasi surse, dar "pe sub mana". Asa ca eu, care chiar ma consider patriot, as putea vota pro dezmembrare! Fiecare pe "pita" lui! Prea mult am fost noi pe post de doica pentru toata tara asta! Si chiar si cei care au murit pentru ea, nu au facut-o ca sa ne mearga noua mai prost, ci mai bine! Doamne ajuta!
Postat 20 Iunie 2011, 11:53 de mda...
reorganizare
ca vrei tu sau nu vrei tara asta se va schimba. ramaneti voi in lumea voastra. noi mergem mai departe. cris, oameni ca tine ne-au distrus tineretea.
Postat 18 Iunie 2011, 23:51 de oradean
talk
:) Sa visezi frumos, intotdeauna !
Postat 17 Iunie 2011, 22:35 de Life is good
talk
Te pooooop :********
Postat 17 Iunie 2011, 22:14 de Life is good
talk
:) Nu te-ai schimbat deloc. Esti la fel de frumoasa ! :-*
Postat 17 Iunie 2011, 22:12 de Life is good
talk
;) Mandra, te-as tzuca toata (bineinteles, daca ai fi mai apropape) :-* p.s. cum te bagi tu in toate cele... ai avut dreptate cand ai spus ca inca una ca si tine numai gasesc eu, pana-i hau. ce folos, insa, daca pana la urma te-ai pierdut cu firea.. :-*
Postat 17 Iunie 2011, 22:08 de Life is good
mda
nici o sansa pt varianta udmr.
Postat 17 Iunie 2011, 21:44 de neapisti prabusitu
hmm
vremuri tot mai grele pt udmr.
Postat 17 Iunie 2011, 21:43 de neapisti prabusitu
kaposzta
esti un boulean depersonalizat bei abrudan, du-te la rouji sa te reformeze definitiv.
Postat 17 Iunie 2011, 08:26 de OVIDIU
Pentru pentru Oradea
Bravo Sheri, esti mult mai bun ca Borza! Fara Ziarul Primariei, fara functie platita gras, taci si faci. Campania ta de imagine e mult mai performanta ca materialul pe care il ambalezi. Buna si chestia cu blogul "Pentru Oradea". Ma intreb ce iei de iti vin atatea idei.
Postat 16 Iunie 2011, 22:46 de Daniel
descentralizare
Adriane ai invatat se pare ceva de la politicienii nostri , dar fii sigur ca nu-ti tine ! udmr-istii rad in barba de ,,momeala" pe care le-o arunci ! oricum , felicitari pt. articol si pentru ...incercare !
Postat 16 Iunie 2011, 09:07 de suparatu
@TELSPECTATORUL
asta da
Postat 15 Iunie 2011, 20:16 de pisti tembelu'
Da
daca udmr a salvat Romania, a facut-o intr-un alt mod. totul s-a intors impotriva lor.
Postat 15 Iunie 2011, 19:13 de geo
tragis, dar adevarat
Tragic, dar adevarat. Din pacate ai dreptate. Si cate sperante au reusit sa spulbere oamenii astia intr-un timp atat de scurt cu atatea decizii pripite sau gresite...
Postat 15 Iunie 2011, 10:38 de daniela
Pentru Oradea!
Buna ziua si felicitari pentru articol. Tema este una deosebit de importanta si tot ce ati scris este corect. Eu m-as fi referit si la aspectele economice ale "solutiei" UDMR, care nu fac altceva decat sa adanceasca discrepantele intre judete. Chiar daca viziunea lor ar avantaja (la prima vedere) mai mult Bihorul decat o fac celelalte doua, nu este cea mai buna la nivel national. Pentru alte perspective asupra acestui subiect va invit sa cititi ultimul meu articol pe aceasta tema aici: http://pentruoradea.wordpress.com/2011/06/14/va-fi-oare-bihorul-o-amintire/
Postat 15 Iunie 2011, 10:29 de Pentru Oradea
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Mai mult decât i s-a cerut: RER Vest a pregătit de iarnă 40 de utilaje, peste necesarul impus de Primăria Oradea (FOTO/VIDEO)
  • 'Mondialele'. Profesorul Constantin Butişcă şi-a lansat cartea despre istoria campionatelor mondiale de fotbal (FOTO)
  • Investiţie de 800.000 euro: Parcul Palatului Baroc îşi va recăpăta splendoarea şi va găzdui o grădină biblică! (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Clujului: O fetiţă de 6 ani a fost rănită şi dusă la spital (FOTO)
  • Artă cu renume la Muzeul Ţării Crişurilor: a fost deschisă expoziţia de lucrări van Gogh şi Renoir (FOTO)
  • Noul Ford EcoSport, produs în România, te așteaptă în showroom-ul Ford Carbenta Com! (FOTO)
  • Termen: 1 Decembrie. Constructorii au montat grinzile podului din strada Universităţii din Oradea (FOTO)
  • Parcarea de la intersecţia străzilor Transilvaniei cu Moldovei a fost reabilitată (FOTO)
  • Cel mai 'hot' show: Modele celebre au defilat în lenjerie Victoria's Secret. Adriana Lima s-a retras (FOTO/VIDEO)
  • Karoy de România: Povestea sculptorului orădean interzis de comunişti, care şi-a făcut renume în America (FOTO)
Ultimele Comentarii
  • Oradean Ce legătură are "Alejd" aici? Ai băut... Postat 17 Noi 2018, 14:44 de poiu