URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 18 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
17 Aprilie 2018, 10:25

România anului douăzeci optişpe

România anului douăzeci optişpe sursa foto: gandul.info (Mediafax Foto, Alexandru Dobre)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Vorbeam cu şeful resurselor umane dintr-o multinaţională importantă. Mi-a explicat că e o criză de forţă de muncă uriaşă, de-au ajuns să aducă oameni de dincolo de Beiuş. Altă firmă aduce muncitori din judeţul Arad, iar şantierele Oradiei sunt pline de meseriaşi aduşi din Secuime.

Criza forţei de muncă, mai ales a celei calificate, va duce clar la scăderea dezvoltării industriale a oraşului. Că tinerii pleacă încotro văd cu ochii este deja un fapt normal. Dar mai nou se constată că mulţi dintre cei până în 50 de ani îşi pun şi ei traista în băţ. Spre deosebire de tineri, aceştia au reuşit să mai agonisească ceva, poate ar reuşi să supravieţuiască cumva în Republica Asistată România. Dar cei mai mulţi nu de foame pleacă, ci de scârbă!

Până acum, când călătoream în străinătate, ne plângeam că ţiganii cerşetori ne fac neamul de râs. Acum ne fac de ruşine cei care ne conduc, analfabeţii din Guvern şi nesimţiţii din Parlament. Pe mine cel mai tare mă enervează când aud că se vorbeşte de Guvernul Dragnea sau Guvernul Dăncilă. Guvernul nu este nici al infractorului de Teleorman, nici al sărmanei petroliste. Guvernul este al Românei, nu al PSD, PNL sau USR, iar dacă în fruntea acestuia punem neghiobi analfabeţi, tâmpeniile lor se răsfrâng asupra tuturor românilor.

Vă daţi seama cum se uită la noi străinii când văd că în fruntea ţării avem asemenea penali şi incompetenţi? Mulţi spun că nu ar trebui să facem mişto de Viorica Dăncilă, că e o biată femeie. Dar de ce ne-ar fi milă de ea, dacă n-a avut bunul simţ să refuze un post în care nu are ce căuta?

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
30 %
Cu atât au crescut taxele locale în Oradea pe motiv de zvon de inflație. Orădenii au început să emigreze nu din cauza guvernului ci din cauza sărăciei și a lipsei locurilor de muncă. Faptul că firmele care plătesc minimul pe economie se plâng că nu își găsesc angajați ar trebui sa le de-a de gândit. Pe oradeanul care pleacă oricum nu-l mai interesează că aceea firma își închide porțile din moment ce veniturile lui se duc pe taxe, utilități și ceva mâncare fara sa rămână cu mare lucru.. Asta e Oradea ultimilor 10 ani, din care într-adevăr, mai mult că altădată, orădenii se duc fara sa se uite în urma.
Postat 17 Aprilie 2018, 19:01 de bihoreanoradean
@psd
tds-ule eu zic sa nu te chinuiesti cu schimbarea nick-ului. Prostia nu are nume sau nick. Cat despre intentia de a induce ideea ca daca in orice partid sunt prosti, atunci astia care conduc acum au un fel de scuza sau scutire de la prostie, las-o balta. Nu faci decat sa confirmi ca astia sunt cel putin la fel de prosti ca exemplele pe care le-ai dat (doar unele fiind valide). Si deoarece sunt prosti, astia trebuie schimbati. Iar daca ai fi onest, ai recunoaste si tu asta, insa nu este cazul.
Postat 17 Aprilie 2018, 18:20 de oradea_mea_si_a_ta
mă rog
@suporter_oradean: Nu știu exact cui te-ai adresat, probabil și mie ! Da, nick-ul meu aduce cu numele judecătorului ( că nu e procuror, mami lui, M.M. a fost prcouroare ceaușistă ! ) dar am explicat în alt comentariu că nu are vreo legătură cu Domnia sa ! ). Am vrut să fac un joc de cuvinte cu elet ( maghiară )= viață. Asta a fost intenția ! Dar pot să-l modific. Nu știu dacă e posibil tehnic. Să vedem.
Postat 17 Aprilie 2018, 15:06 de dani-e-let
Cristi Danilet nu se supara
Tds da e frumos asa un nick name, oare Cristi Danilet in calitate de procuror se distreaza cand stie ca iti bati joc de el ? E corect acuma nu,domnul Sarca ? Eu personal te consider de departe cel mai penibil postac si evident mega egoist...Ai fost blocat si esti atat de bolnav cu nervi ca ai alt cont.Crezi ca Bolojan iti citeste comnetariile,saracu tot tremura,le citeste prin avioane,la masa In cantina primariei....Marepet din nou : ai imbatranit degeaba,pacat ca prostia nu doare deloc......
Postat 17 Aprilie 2018, 14:37 de suporter_oradean
Ctrl_Rum
No, ce nut' pla-ke?! Multi? Gradu'? Etc.?
Postat 17 Aprilie 2018, 13:56 de Maricel
Mari cselu analistul (t)laba0giu si gradele de comparatie
Pe un alt site local, la un articol despre coruptie, un cetatean a scris ceva de genul: "Se poate si mai rau", moment in care doi insi s-au ratzoit la el: "Cum adica se poate si mai rau" ? Cetateanul a dat exemplu Ungaria, tara aflata pe locul trei in UE la coruptie (Bulgaria e prima, Grecia a doua). A mai spus si despre depopularea accentuata a Ungariei (ungurii emigreaza in numar mare), moment in care cei doi care s-au ratzoit la el prima data, au facut o criza de isterie (probabil erau lipitori loco de afise unguresti ale partidului de guvernamant din pusta). Au inceput, (cum altfel ?)cu sudalmile.
Postat 17 Aprilie 2018, 13:38 de Control_Room
felicitari
@Maricel: Nu știu cum ai scos-o dar e demențială ! ARAGAZUL TIMPULUI ! Este de domeniul SF !
Postat 17 Aprilie 2018, 11:41 de dani-e-let
toti...
...o apa si un pamant. Multi si (prosti?!) rabdatori, mai sunt romanasii ca popor. Libertatea ne-a dat noua ocazia de-a...barfii capra vecinului, si cu asta suntem tinuti la foc mic, pe aragazul timpului. Umor prostesc, minte-n colturi si (t)laba0gii cat incape pe noi. In rest, hai p-afara la munca, sau dupa caz la cersit, ca doar si rromulanii ''e'' decat romani. Pfff...IQ-ul nu s-a mostenit ca nu avem de unde.
Postat 17 Aprilie 2018, 11:35 de Maricel
dreapta ne-dreapta
Dancila e " proasta proastelor ", Macovei e buna ! Udrea a fost buna ! Anca chilotei a fost simbolul culturii mondiale ! Profesori asociati la UO care nu cunosc gradele de comparatie ! Astea nu se pun !
Postat 17 Aprilie 2018, 11:12 de dani-e-let
zece gafe de dreapta !
Anal fabeți din alte guverne+ Președinte: 1. “ Președintele Norvegiei ” 2. „ Aviara gripa” ( Boc ) 3. „ Românii primesc servicii medicale mai bune decât ar merita şi că dacă doresc servicii ca afară, să muncească mai mult.” ( Achimaș Cadariu ) 4. „ După ce a declarat că salariul minim nu se va majora, Dragu a amintit de oamenii din Brazilia sau India care muncesc și pe doi lei „ ( Anca Dragu ). 5. “…..i-a ironizat pe cei fără loc de muncă și i-a numit ”fantome” care trebuie ”scoase la lumină”. ( Biriș ) 6. "Nu sunt pregătită, dar o să mă pregătesc", a promis atunci ministrul desemnat al Justiției, după ce a mărturisit că a trăit o experienţă "umilitoare". ( Guseth ) 7. Nici manechinul de 29 de ani în lenjerie intimă și care este rezident nu s-a putut așeza pe scaunul de la Sănătate. Cioloș a motivat că nu vrea să ”păteze” imaginea Guvernului și a spus că nici nu știa că este rezident înainte de a-l nominaliza. ( Baciu ) 8. Procurorul general DNA ( Iohannis ). 9. Iohannis i-a propus lui Merkel înființarea unei agenții care există deja!". 10. La Palat, președintele a susținut și un discurs în care a atacat clasa politică, mai ales pe cei din PSD și ALDE. Înainte de a lansa atacurile, președintele ales a comis o gafă revoltătoare în opinia multor jurnaliști, politicieni și români care au comentat pe rețelele de socializare. Astfel, președintele Iohannis a spus că românii ”comemorează” Mica Unire, în loc să spună că celebrează.
Postat 17 Aprilie 2018, 11:09 de dani-e-let
De scarba clar, nu de foame
Si tot de aia nu au plecat multi in timpul lui Basescu si guvernului Boc. Abia acum, mai exact de la ultimele alegeri ce au inceput romanii sa rupa usa de la tara, cand ne-am ales si cu o femeie premier. Iar dupa 20-20, vreo 3,6 milioane au iesit intr-o zi din tara. Chirila tu chiar faci analize pe bune. Apropo l-ai intrebat pe seful ala de multi pe ce salar angajeaza firma aia?
Postat 17 Aprilie 2018, 10:46 de OradeanADN
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON