URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 22 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Angela Lupşea, preşedinta Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Bihor, conduce muzeele şi Cetatea oraşului cu rezultate modeste. În numeroase ocazii am veştejit-o considerând că e inadmisibil ca, la doi ani după finalizarea reabilitării, în fortăreaţă să nu se întâmple mare lucru. Acum, însă, trebuie să recunosc că Zilele Art Nouveau au fost o reuşită care, cred eu, i-a uluit până şi pe organizatori.
Zic şi eu
Adrian Cris
După 9 luni în care minoritatea celor 17 consilieri judeţeni ai PNL a fost egala majorităţii UDMR-PSD-ALDE, rămasă din septembrie 2017 tot în 17 reprezentanţi prin excomunicarea fostei preferate a şefului PSD Bihor, Ioan Mang, „parlamentul” bihorean a revenit săptămâna trecută, aşa cum a decis Curtea de Apel, la formula rezultată din alegerile locale de acum două veri. Miercuri, cu doar un vot împotrivă şi o abţinere, a fost validat cel de-al 18-lea echipier al alianţei, PSD-istul salontan Adrian Szatmari.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 5 iunie 2018 a fost publicată în Monitorul Oficial o importantă decizie pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în recurs în interesul legii, prin care s-a stabilit, cu caracter obligatoriu, pentru viitor, că sechestrele dispuse în procesele penale nu pot influenţa drepturile celor care aveau anterior o ipotecă cu privire la bunurile sechestrate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În ultimii ani tot mai mulți tineri au început să-și lase barba să crească, generând o modă de impact global care a atins și România. Vedem pe stradă bărbați cu barbă stufoasă, spre deosebire de acum cinci ani, când moda încă nu prinsese amploare. În acest articol vom încerca să vedem ce stă la baza psihologiei acestui fenomen și de ce bărbații decid să-și lase barbă în încercarea de a atrage mai multe partenere.
17 Aprilie 2018, 10:25

România anului douăzeci optişpe

România anului douăzeci optişpe sursa foto: gandul.info (Mediafax Foto, Alexandru Dobre)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Vorbeam cu şeful resurselor umane dintr-o multinaţională importantă. Mi-a explicat că e o criză de forţă de muncă uriaşă, de-au ajuns să aducă oameni de dincolo de Beiuş. Altă firmă aduce muncitori din judeţul Arad, iar şantierele Oradiei sunt pline de meseriaşi aduşi din Secuime.

Criza forţei de muncă, mai ales a celei calificate, va duce clar la scăderea dezvoltării industriale a oraşului. Că tinerii pleacă încotro văd cu ochii este deja un fapt normal. Dar mai nou se constată că mulţi dintre cei până în 50 de ani îşi pun şi ei traista în băţ. Spre deosebire de tineri, aceştia au reuşit să mai agonisească ceva, poate ar reuşi să supravieţuiască cumva în Republica Asistată România. Dar cei mai mulţi nu de foame pleacă, ci de scârbă!

Până acum, când călătoream în străinătate, ne plângeam că ţiganii cerşetori ne fac neamul de râs. Acum ne fac de ruşine cei care ne conduc, analfabeţii din Guvern şi nesimţiţii din Parlament. Pe mine cel mai tare mă enervează când aud că se vorbeşte de Guvernul Dragnea sau Guvernul Dăncilă. Guvernul nu este nici al infractorului de Teleorman, nici al sărmanei petroliste. Guvernul este al Românei, nu al PSD, PNL sau USR, iar dacă în fruntea acestuia punem neghiobi analfabeţi, tâmpeniile lor se răsfrâng asupra tuturor românilor.

Vă daţi seama cum se uită la noi străinii când văd că în fruntea ţării avem asemenea penali şi incompetenţi? Mulţi spun că nu ar trebui să facem mişto de Viorica Dăncilă, că e o biată femeie. Dar de ce ne-ar fi milă de ea, dacă n-a avut bunul simţ să refuze un post în care nu are ce căuta?

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
30 %
Cu atât au crescut taxele locale în Oradea pe motiv de zvon de inflație. Orădenii au început să emigreze nu din cauza guvernului ci din cauza sărăciei și a lipsei locurilor de muncă. Faptul că firmele care plătesc minimul pe economie se plâng că nu își găsesc angajați ar trebui sa le de-a de gândit. Pe oradeanul care pleacă oricum nu-l mai interesează că aceea firma își închide porțile din moment ce veniturile lui se duc pe taxe, utilități și ceva mâncare fara sa rămână cu mare lucru.. Asta e Oradea ultimilor 10 ani, din care într-adevăr, mai mult că altădată, orădenii se duc fara sa se uite în urma.
Postat 17 Aprilie 2018, 19:01 de bihoreanoradean
@psd
tds-ule eu zic sa nu te chinuiesti cu schimbarea nick-ului. Prostia nu are nume sau nick. Cat despre intentia de a induce ideea ca daca in orice partid sunt prosti, atunci astia care conduc acum au un fel de scuza sau scutire de la prostie, las-o balta. Nu faci decat sa confirmi ca astia sunt cel putin la fel de prosti ca exemplele pe care le-ai dat (doar unele fiind valide). Si deoarece sunt prosti, astia trebuie schimbati. Iar daca ai fi onest, ai recunoaste si tu asta, insa nu este cazul.
Postat 17 Aprilie 2018, 18:20 de oradea_mea_si_a_ta
mă rog
@suporter_oradean: Nu știu exact cui te-ai adresat, probabil și mie ! Da, nick-ul meu aduce cu numele judecătorului ( că nu e procuror, mami lui, M.M. a fost prcouroare ceaușistă ! ) dar am explicat în alt comentariu că nu are vreo legătură cu Domnia sa ! ). Am vrut să fac un joc de cuvinte cu elet ( maghiară )= viață. Asta a fost intenția ! Dar pot să-l modific. Nu știu dacă e posibil tehnic. Să vedem.
Postat 17 Aprilie 2018, 15:06 de dani-e-let
Cristi Danilet nu se supara
Tds da e frumos asa un nick name, oare Cristi Danilet in calitate de procuror se distreaza cand stie ca iti bati joc de el ? E corect acuma nu,domnul Sarca ? Eu personal te consider de departe cel mai penibil postac si evident mega egoist...Ai fost blocat si esti atat de bolnav cu nervi ca ai alt cont.Crezi ca Bolojan iti citeste comnetariile,saracu tot tremura,le citeste prin avioane,la masa In cantina primariei....Marepet din nou : ai imbatranit degeaba,pacat ca prostia nu doare deloc......
Postat 17 Aprilie 2018, 14:37 de suporter_oradean
Ctrl_Rum
No, ce nut' pla-ke?! Multi? Gradu'? Etc.?
Postat 17 Aprilie 2018, 13:56 de Maricel
Mari cselu analistul (t)laba0giu si gradele de comparatie
Pe un alt site local, la un articol despre coruptie, un cetatean a scris ceva de genul: "Se poate si mai rau", moment in care doi insi s-au ratzoit la el: "Cum adica se poate si mai rau" ? Cetateanul a dat exemplu Ungaria, tara aflata pe locul trei in UE la coruptie (Bulgaria e prima, Grecia a doua). A mai spus si despre depopularea accentuata a Ungariei (ungurii emigreaza in numar mare), moment in care cei doi care s-au ratzoit la el prima data, au facut o criza de isterie (probabil erau lipitori loco de afise unguresti ale partidului de guvernamant din pusta). Au inceput, (cum altfel ?)cu sudalmile.
Postat 17 Aprilie 2018, 13:38 de Control_Room
felicitari
@Maricel: Nu știu cum ai scos-o dar e demențială ! ARAGAZUL TIMPULUI ! Este de domeniul SF !
Postat 17 Aprilie 2018, 11:41 de dani-e-let
toti...
...o apa si un pamant. Multi si (prosti?!) rabdatori, mai sunt romanasii ca popor. Libertatea ne-a dat noua ocazia de-a...barfii capra vecinului, si cu asta suntem tinuti la foc mic, pe aragazul timpului. Umor prostesc, minte-n colturi si (t)laba0gii cat incape pe noi. In rest, hai p-afara la munca, sau dupa caz la cersit, ca doar si rromulanii ''e'' decat romani. Pfff...IQ-ul nu s-a mostenit ca nu avem de unde.
Postat 17 Aprilie 2018, 11:35 de Maricel
dreapta ne-dreapta
Dancila e " proasta proastelor ", Macovei e buna ! Udrea a fost buna ! Anca chilotei a fost simbolul culturii mondiale ! Profesori asociati la UO care nu cunosc gradele de comparatie ! Astea nu se pun !
Postat 17 Aprilie 2018, 11:12 de dani-e-let
zece gafe de dreapta !
Anal fabeți din alte guverne+ Președinte: 1. “ Președintele Norvegiei ” 2. „ Aviara gripa” ( Boc ) 3. „ Românii primesc servicii medicale mai bune decât ar merita şi că dacă doresc servicii ca afară, să muncească mai mult.” ( Achimaș Cadariu ) 4. „ După ce a declarat că salariul minim nu se va majora, Dragu a amintit de oamenii din Brazilia sau India care muncesc și pe doi lei „ ( Anca Dragu ). 5. “…..i-a ironizat pe cei fără loc de muncă și i-a numit ”fantome” care trebuie ”scoase la lumină”. ( Biriș ) 6. "Nu sunt pregătită, dar o să mă pregătesc", a promis atunci ministrul desemnat al Justiției, după ce a mărturisit că a trăit o experienţă "umilitoare". ( Guseth ) 7. Nici manechinul de 29 de ani în lenjerie intimă și care este rezident nu s-a putut așeza pe scaunul de la Sănătate. Cioloș a motivat că nu vrea să ”păteze” imaginea Guvernului și a spus că nici nu știa că este rezident înainte de a-l nominaliza. ( Baciu ) 8. Procurorul general DNA ( Iohannis ). 9. Iohannis i-a propus lui Merkel înființarea unei agenții care există deja!". 10. La Palat, președintele a susținut și un discurs în care a atacat clasa politică, mai ales pe cei din PSD și ALDE. Înainte de a lansa atacurile, președintele ales a comis o gafă revoltătoare în opinia multor jurnaliști, politicieni și români care au comentat pe rețelele de socializare. Astfel, președintele Iohannis a spus că românii ”comemorează” Mica Unire, în loc să spună că celebrează.
Postat 17 Aprilie 2018, 11:09 de dani-e-let
De scarba clar, nu de foame
Si tot de aia nu au plecat multi in timpul lui Basescu si guvernului Boc. Abia acum, mai exact de la ultimele alegeri ce au inceput romanii sa rupa usa de la tara, cand ne-am ales si cu o femeie premier. Iar dupa 20-20, vreo 3,6 milioane au iesit intr-o zi din tara. Chirila tu chiar faci analize pe bune. Apropo l-ai intrebat pe seful ala de multi pe ce salar angajeaza firma aia?
Postat 17 Aprilie 2018, 10:46 de OradeanADN
count display

FOTO BIHOREANUL

  • 'Apel către mafioţi: Căraţi-vă!'. Orădenii au ieşit din nou să protesteze, în faţa Prefecturii (FOTO / VIDEO)
  • Jurcuţ rade tot! Defrişat de speculanţii imobiliari, un deal din Paleu s-a prăvălit pe o stradă din Oradea (FOTO)
  • Statul paralel: Judecătorul orădean Ovidiu Galea, fost ofiţer de Securitate, suspendat din magistratură şi inculpat, a fost promovat la... Guvern (FOTO)
  • Dublu sau nimic! Bloc de 19 etaje în Oradea, construit printr-un proiect ambițios al magnatului Viorel Micula. Vezi cum va arăta! (FOTO)
  • Accident grav în Sîntandrei: Două persoane rănite, după ce un Audi s-a lovit cu un Peugeot (FOTO/VIDEO)
  • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
  • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)
  • Morţii cu morţii: Drumul între DN 79 şi cimitirul din Nojorid, presărat cu buruieni înalte de 2 metri! (FOTO)
  • Accident grav pe DN 1: Un bărbat a murit şi o femeie este în stare gravă, după ce o maşină s-a ciocnit cu un autocar (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON