URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 15 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Dacă tot găsesc distinşii politicieni timp să umble după "avioane" gen "homosexualii care-ţi fură copiii", ce-ar fi însă să umble după avioane la propriu? Dacă tot s-au călcat pe mândrie şi au decis să se înhame la căruţa referendumului, să repete figura şi în problema Aeroportului Oradea!
Zic şi eu
Adrian Cris
Periculoasa punere în scenă de la finele săptămânii trecute n-a fost deloc un referendum despre familie, ci un plebiscit pentru politicienii din partide şi zarafii din biserici. Familia din România, nici nu are rost să insistăm, are cu totul alte nevoi decât urgenţa „apărării” de homosexuali.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la ultima dintre cele trei "legi ale justiţiei", respectiv cu privire la legea de modificare a statutului judecătorilor şi al procurorilor. Ca urmare a acestui fapt, preşedintele este obligat să promulge modificările, care vor intra, cât de curând, în vigoare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Se pare că minciuna îl poate face pe un politician să pară mai... autentic. Oamenii tind să vadă minciunile emise de un lider politic drept o tentativă a acestuia de a se lupta cu mâinile murdare împotriva unui sistem corupt; asta în pofida faptului că minciunile sunt sfruntate şi demistificate ulterior.
14 Noiembrie 2012, 16:22

PDL-istul Traian Abrudan, înlocuit la şefia APIA Bihor cu PSD-istul Florian Pavel

0 clipuri
0 audio
0 fisiere
Noul director interimar al Agenţiei Plăţi şi Intervenţii în Agricultură Bihor va fi începând de joi social democratul Florian Pavel, care-l înlocuieşte în funcţie pe democrat liberalul Traian Abrudan, fost subprefect al judeţului.

Florian Pavel a confirmat numirea sa în funcţia de director general al Agenţiei Plăţi şi Intervenţii în Agricultură Bihor. "Miercuri, în jurul orei 15.30, am primit oficial hârtia de numire semnată de directorul general al APIA. Voi prelua prerogativele funcţiei de director general interimar începând de joi, 15 noiembrie, urmând să susţin examenul pentru confirmarea pe post", a declarat Florian Pavel pentru BIHOREANUL.

Noul şef interimar al APIA Bihor, Florian Pavel, este de meserie inginer agronom şi e considerat unul dintre specialiştii Bihorului în agricultură. Înregimentat politic în tabăra PSD Bihor, Pavel a mai ocupat funcţia de director general al Direcţiei Agricole.

Fostul şef al APIA, Traian Abrudan, unul dintre membrii marcanţi ai PDL, despre a cărui posibilă trecere la PNL s-a tot vorbit în ultimele luni, a fost primar al oraşului Aleşd şi subprefect de Bihor.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
14 Comentarii
ana unde
pana unde ajunge nesimtirea ?la a p.i,a salonta lucreaza doua persoane sot si sotie se poate asa ceva domnule director PAVEL FLORIAN si alti nu au un loc de munca . va rog sa luati masuri urgent .
Postat 21 Martie 2013, 13:34 de ANY
replica la articolul cu instalarea lui Pavel Florian la APIA
Cea mai proasta alegere a conduceri corupte PSD Bihor si a senatorului PSD Ioan Mang PLAGIATORUL ,erau in PSD Bihor oameni in floarea virstei puternici cu verticalitate si coloana vertebrala fosti directori ioan iuhas,Rugea Nicolae ,si alti si mai tineri si l-au ales pe batrianul asta incompetent,incoerent ,.corupt, spagar .,nu facea diferenta intre asociatie de agricultori si sindicat de agricultori, asteapta sa iasa la pensie cu o pensie mare din functia aceasta in 2009 a fost primul director al PSD care si-a dat demisia de frica celor din PDL,ceilalti 2 au stat pe pozitii si au respectat politica partidului PSD nu au capitulat din functii ca si asta Pavel Flo Fiul sau Emilian Pavel alias * a facut de rusine PSD Bihor un mic negricios betivan in Columbus in club isi petrece timpul liber latoate actiunile tineretului social democrat au fost compromise din cauza sa ,a incompetentei lui ,avenit beat la toate actiunile ,nici nu stia ce vorbea ,nu avea gindire coerenta in discurs .S-au adunat toti cei din PSD Bihor conducerea corupta ,candidati la alegerile parlamentare ca sa-l felicite HAI SANCHI !HAI SICTIR!:))=)) Acesta este opinia lui Romanul Simplu
Postat 16 Noiembrie 2012, 22:13 de Romanul Simplu
replica II la clona @romanul simplu pupincuristul senatorului PSD Ioan Mang PLAGIATORUL
BAH clona @romanul simplu pupincuristul senatorului PSD Ioan Mang PLAGIATORUL ,explica-i la senatorul plagiator asta `clona umana este interzisa ` nu de alceva dar, sanu se cloneze in PSD Bihor vezi ca regizorul american George Lucas care realizat Star wars sa nu-i ceara daune lui Mang pentru plagiatul cu asemanare cu`` Razboiul clonelor ``de la ultima conferinta de presa a PSD Bihor ,pentru povestea cu masina in sant Prostalul Victor Ponta premier nu are ce sa acuze de plagiat pentru ca chiar a fost, rasturnat cu masina cu rorile in sus in sant!:))=)) Si la vorbit de `bine` pe PRostalul Ponta victor presedintele ROMANIEI Traian Basescu!:))=))Clona @romanul simplu ai gresit afirmatia ce partid al romanilor simpli?ce partid PP-CD ?Trec la UDMR!Astia din PSD Bihor au ridicat coruptia la rang de virtute, ca nu a contat sa fii sarac si cinstit ci a contat sa fii corupt si sa poti cotiza la partidul corupt PSD Bihor !:))=))clona @romanul simplu esti mic ca si postrac de partid PeSZeDe Bihor mai tre sa cresti ca sa fii mare si sa scrii cam atitea comentarii pe forumurile on line al cotidienelor locale cam atitea cite am scris eu @Ro .Aceasta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 16 Noiembrie 2012, 07:11 de Romanul Simplu
UNUL DATOR
CENZURAT
Postat 15 Noiembrie 2012, 22:29 de Capatana
PRS+PPDD
Clona umana este interzisa, dar romani simpli gasesti pe toate drumurile din Tarian si imprejurimi. Cred ca la viitoarele alegeri Partidul Romanilor Simpli va intra in Parlament unde va face majoritate cu PP-DD si va duce Romania pe noi culmi de civilizatie. Vom scapa tara de plagiatori, de hoti si escroci, iar prostia va fi ridicata la rang de virtute.
Postat 15 Noiembrie 2012, 21:12 de Romanul simplu
rep[lica la clona @romanul simplu pupincuristul senatorului PSD Ioan Mang PLAGIATORUL
BAH clona @Romanul Simplu NU cred ca sunt prost !sunbt uin roman simplu luptator fanatic pentru social democratie!:))=)),sunt uin luptator taliban din PSD Bihor alaturi de alti luptatori talibanii care lupta pentrui o social democratie adevarata in PSD Bihor ,NU pentru dictatura corupta aPLAGIATORULUI senator PSD Ioan Mang pentru ca el sa prospere din banii publici de pe contractele cu statul ,iar noi simplii membri PSD care ne spetim in campaniile electoralesa incasam rusinea incompetentei si plagiatului senatorului PSD Ioan Mang!:))=))Clona @romanul simplu scriu pe forumul Ebihoreanul si pe alte forumuri on line ale cotidienelor locale de multa vreme ,nu asa ca si tine postac de servici din sediul PeSZeDe Bihor,nu am atacvat pe nimeni la persoana ,am scris doar ADEVAR si DREPTATE ,i-a scrie-mi ca am scris minciuni si iti aduc dovezicare sa-mi dovedeasca DREPTATEA!:))=))Clona @romanul simplu du-te la Andreea Marin Banica sa te trezeasca din surprize -surprize ,dreptul la opinie este scris in Constitutia ROMANIEI si n u o sa-mi interzici tu acel drept scris in constitutie ADEVARUL si DREPTATEA va triumfa in lupta contra coruptiei din P Aceasta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 15 Noiembrie 2012, 20:05 de Romanul Simplu
@RomanulSimplu
Nu crezi ca esti prost ? Serios! Sau cel putin dezaxat, idiot, obsesivo-compulsiv, paranoic, tampit etc ? Nu vrei tu sa iti faci un blog si cine vrea sa citeasca ineptiile tale sa le gaseasca acolo nu pe forumul unui ziar citit si de oameni normali ? Ebihoreanul nu cenzureaza totusi atacurile la persoana ? Sau legislatia conform careia si ei raspund pentru continutul postarilor nu e si pentru ei ? Sa nu va treziti si voi cu ceva surprize
Postat 15 Noiembrie 2012, 14:08 de @RomanulSimplu
PSD e ca Matrix reincarcat
Abrudan sa se duca dupa Matei, la Partidul Puradeilor lui Dan Diaconescu, ca a ajuns director la APIA pe motivul ca a locuit toata viata la bloc, la Alesd, avand legatura cu agricultura cam cat am si eu. Adica ioc.
Postat 15 Noiembrie 2012, 13:30 de Copil de asfalt
p.f.
Mai mare lingau parsiv corupt si parvenit decit acest p.f. n-am pomenit...lua-l-ar toti dracii...
Postat 15 Noiembrie 2012, 10:29 de ssdf
replica la @Romanul normal pupincuristul senatorului PSD Ioan Mang PLAGIATORUL
@Romanul normal pupincuristul senatorului PSD Ioan Mang PLAGIATORUL,am scris doar ADEVARUL si DREPTATEA faptelor nu am scris minciunii doar adevar si dreptate.@roman normal pupincurist imi place sa scriu aceste lucruri ca sa le afle bihorenii romani simpli asa ca si mine si sa stie ce om nonvaloare ,incompetent ,incoeerent au pus cei din PSD Bihor la APIA@Romanb normal pupincurist esti un biet postac de servici care scrii comentarii defaimatoare,insulte ,jigniri,intimidari la adresa celor care -si scriu comentariile adevarate si drepte pe forumurile ziarelor locale din Bihor, un biet postac de servici PSD fortat ca sa scrie ca sa mance o bucata de piine mai buna decit restul membrilor simplii din PSD Bihor saraci si cinstiti care cred cu adevarat in social democratie ,NU noi burghezi.@Roman normal pupincuristul PLAGIATORULUI pe mine @!Romanul Simplu un roman simplu bihorean nu ma intimidezi si infricosezi cu insulte amenintari si celelate pentru ca scriu doar adevarul iar ADEVARUL si DREPTATEA faptelor dovedite supara pe om si pe multa lume din PSD Bihor @Roman normal pupincurist ``Dumnezeu este sus priveste si la rind la toti plateste.Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 14 Noiembrie 2012, 20:51 de Romanul Simplu
@Romanul Simplu
Tizule, canti aceiasi placa de ani de zile, ceea ce dovedeste ca esti nebun in adevaratul sens al cuvantului, lipsindu-ti doar actele pe care le poti obtine de la oricare medic neuropsihiatru din Oradea. Dumnezeu sa-si faca mila de tine!
Postat 14 Noiembrie 2012, 20:18 de Romanul normal
IAR VINE ASTA?????????
NU SE MAI TERMINA DRA777ULUI CU...ROTIREA CADRELOR!!!!!!!!!!!!!!!!FU888VA MUMA-N C8R DE PELTICI CE SUNTETI !!!!!!!!!!!!!! BAT8888-VA DUMNEZEU, CA M-AM SATURAT DRA8888LUI DE VOI, CHIAR SI EU, CARE SIMPATIZEZ CU VOI!!!!!!!!!!!! SUNTETI CARAGHIOSI !!!!!!!!!!!!!!
Postat 14 Noiembrie 2012, 19:38 de CARLA
replica la articol
Vin ai nostrii (din PSD)pleaca ai nostri (din PDL )noi romanii simplii bihoreni taraniiramanem toti ca si prostii,ca ne-a prostit bine Prostalul Victor Ponta premier cu ratatul ,incompetentul ,incoerentul Florian Pavel director APIA .USL Bihor si PSD Bihor ati facut o alegere si o numire de mare mare KAKAT,!:))=))``Pe asta`` vorba* Pepea alias Emilian Pavel fiul sau nici fii lui nu-l respecta si-l batjocoresc dar cei din PSD ?dar subalterni de la APIA?Erau in PSD Bihor oameni cu verticalitate cu idei si ambitii fosti directori Ioan Iuhas ex director ABACrisuri,Nicolae Rugea director adj APIA,si alti oamenii in floarea virstei ,l-au numit pe acesta batran ca sa aiba o pensiei mare cind va iesi din acest post,`Asta `` nu o facut diferenta intre asociatie agricola si sindicat agricol a facut urmatorul director DADR Hodisan Nicolae PDL cind a inceput sa formeze asociatiile de producatori agricoli.Pt incompetenta lui de agronom(dar zoote am pierdut un proces `Pe asta` l-atia ales sa reprezinte PSD Bihor sa mai foure sa-si mai faca niste case de vancanta la fii lui inregimentati politic in PSD .HAI SICTIR da-te dreacului!:))=)).Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 14 Noiembrie 2012, 19:27 de Romanul Simplu
ABRUDAN, ADIO!
Traienica Abrudan, pupincurist portocaliu care ar vinde-o si pe ma-sa pt o functie, a ramas fara coledzi!..Cu toate ca nefasta-sa, Veronica Bubursasiu, fiica de grefiera, prietena (...), inclusiv a fratilor Micula, i-a rugat pe acestia din urma (se stie ca ei controleaza PNL Bihor si chiar o parte din PSD) sa il lase in functie pe Traienica. O vreme, a fost lasat in pace, pina cind liberalii s-au revoltat si au adus chestia in discutie la centru!..Degeaba a incercat Traienica sa intre in PNL - i s-a dat cu flit!..Sa speram ca nu vom mai auzi in veci de acest linge-blide, parvenit si papagal portocaliu! Poate, cind va ajunge PDL iar la butoane!..Adica, peste vreo 200 de ani!..
Postat 14 Noiembrie 2012, 17:22 de niko telekus
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
  • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)