URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 14 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Am mai povestit despre faptele de arme ale doamnei primar Nagy Gizella, din Biharia. Până acum s-a remarcat prin geniala idee de a renunţa să conecteze comuna la reţeaua de apă introdusă prin Apa Regio. Acum băştinaşii beau apă cu mormoloci, în aşteptarea unui ipotetic proiect pritocit de UDMR exclusiv pentru comunele pe care le controlează.
Zic şi eu
Adrian Cris
Zarurile au fost aruncate, Cezar a trecut Rubiconul, cale de întoarcere nu mai este. La doi ani după alegerile care au dat în Consiliul Judeţean o majoritate formată din 18 reprezentanţi PSD-UDMR-ALDE, agresivă, dar totuşi fragilă, şi o minoritate de 17 PNL-işti, mare, dar frustrată că puterea nu ţine cont de ea, vinerea trecută liberalii lui Ilie Bolojan au declarat război exponentului puterii, preşedintele Pásztor Sándor.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Începând din 24 august 2018 o persoană amendată pentru orice contravenţie - indiferent că este o contravenţie de mediu, silvică, la regimul construcţiilor, etc. - va beneficia de un interval de 15 zile în care va trebui să decidă dacă plăteşte amenda (în acest caz achitând jumătate din mimimul prevăzut de lege) sau formulează plângere în instanţă (caz în care, dacă pierde procesul, va plăti amenda prevăzută în procesul-verbal de contravenţie).
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
11 Decembrie 2012, 19:00

Dezbatere fără participanţi: Primăria vrea să majoreze cu 4,2% impozitul pe locuinţă

Orădenii ar putea plăti de anul viitor un impozit pe locuinţă majorat cu 4,2%. Primăria va propune Consiliului Local actualizarea cu rata inflaţiei a impozitelor pe clădiri datorate de persoanele fizice.

"Noi am propus un procent de 4,2%, dar s-ar putea ca procentul final să fie mai pare. Aşa cum se vehiculează, există posibilitatea ca Guvernul României să emită o hotărâre prin care să impună actualizarea impozitelor cu indicele inflaţiei pe ultimii trei ani, care este de 16%", a declarat Eduard Florea.

În acest context, sumele datorate de orădeni ar putea creşte cu 11% pentru că în urmă cu doi ani Primăria a actualizat cu 5% impozitul pe locuinţă.

Dezbatere fără audienţă

La dezbaterea publică au luat mai luat parte viceprimarul Ovidiu Mureşan şi directorul adjunct al Direcţiei Economice, Tănase Miculescu, şi consilieri locali din cadrul Comisiei Buget precum Octavian Dan, Mihai Manea şi Lucian Popa. Fie datorită orei 15, la care a fost organizată întâlnirea, fie datorită temerii că jocurile au fost deja făcute, la dezbaterea din sala mare a Primăriei nu a luat parte niciun contribuabil orădean.

În şedinţa de lucru, viceprimarul Ovidiu Mureşan a menţionat că pe lângă actualizarea cu rata inflaţiei printre modificările aduse impozitelor pe 2013 se mai numără majorarea de la 0,4% la 0,5% a impozitului pe clădirile fundaţiilor şi cultelor religioase în care se desfăşoară activităţi economice şi actualizarea zonării fiscale a unui număr de 50 de străzi din oraş pe care municipalitatea a introdus utilităţi.

Hop, cu taxa!

Primăria şi-a mai propus introdurea unor taxe locale pentru a încasa bani de pe urma serviciilor şi activităţilor prestate către diferiţi solicitaţi. Spre exemplu, municipalitatea vrea să taxeze cu 20 lei furnizarea de informaţii despre contribuabili către bănci şi executorii judecătoreşti, cu 50 lei furnizarea unei copii conforme cu originalul după un document eliberat de Primărie şi cu 60 lei pe an avizarea activităţii agenţilor economici.

Propunerile formulate de finanţiştii municipalităţii vor fi supuse aprobării Consiliului Local în şedinţa din 18 decembrie, ultima din acest an, pentru a putea intra în vigoare încă de la începutul lui ianuarie.

Citeşte pe aceaşi temă şi articolul Impozite cu "taxe": Primăria vrea să facă bani din taxe speciale

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
Primiti ce ati votat !
De fapt propunerea este cresterea cu 11% a impozitelor, plus tot felul de alte aberatii ! Cititi pe bihon,ro. In cateva luni dobitocii care i-au vrut pe uslamisti vor canta ,, Basescu sa ne ierti / Ca iara votaram beti !"
Postat 13 Decembrie 2012, 12:47 de altul
ce aveti
ciocu mic oilor si platiti , aveti ce a ti votat !! nu va mai mirati asa mult .
Postat 13 Decembrie 2012, 09:46 de io
Ura, am castigat !
Noi, usl-istii, am castigat mai mult decat am sperat ! Constatam cu bucurie ca suntem mai multi decat suficienti pt. a da m*ie la toti ! Ca la cat de prosti sunt romanii ii mai mu*im o mie de ani ! Fraierilor !
Postat 12 Decembrie 2012, 16:25 de Oradean
comentariu
RUSINEEEEEEEEEEEEE BOLOJAN.IMI PARE ATAT DE RAU CA TE-AM VOTAT.INCA ODATA RUSINEEEEEEEEEEEEE.BINEINTELES DACA SE VA PRINDE DE TINE.
Postat 12 Decembrie 2012, 11:53 de oradean
Pentru nazisti
Faceti bani pentru statuile nazistilor!
Postat 12 Decembrie 2012, 11:41 de radu
???
deja cenzurati si voi comentariile?
Postat 12 Decembrie 2012, 09:10 de luky
fb
a inceput sa curga lapte si miere pe cris...
Postat 12 Decembrie 2012, 09:06 de luky
Ura !
Bine ca au trecut alegerile si ne-ati votat ! Noi castigatorii USL cu "locomotiva"Bolojan" in frunte , va dam ceea ce meritati . Desi in campania electorala v-am spus altceva . Numai ca a trecut mult de atunci si noi suntem cu sacii in caruta inca 4 ani . Bravo voua ! Ce fraieri suntem noi .
Postat 12 Decembrie 2012, 07:18 de marian
uraaaaaa
am invins !!!!!!!! sa creasca impozitele !!!!!!!!! hehehehehe....... mang impostorul
Postat 12 Decembrie 2012, 06:18 de ciordel popa
RUSINE !!!!!!!!!!!
Cati dintre voi, cei de la Directia economica sunteti oradeni ?cati v-ati nascut in Oradea ?
Postat 11 Decembrie 2012, 23:44 de bombonel
oleeee!!!!
2012. ANUL VICTORIEI!
Postat 11 Decembrie 2012, 23:09 de cornel
RUSINE !!!!!!!!!!!
D-le Eduard Florea,ca te-am sarit,.....slab sef esti.Asteptam un pic de respect .Eram acum doua saptamani pe culuarele primariei din Szolnoc,cu cineva care avea de rezolvat o treaba pe acolo,timp in care am ramas singur. Nu mica mia fost mirarea cand ,la fiecare trecere a unui angajat al acelei institutii pe langa mine,AM FOST SALUTAT CU RESPECT, desi eram un necunoscut,. Atunci am realizat , ca acestia si-au manifestat asfel respectul pentru CONCETATEANUL LOR CONTRIBUABIL, contribuabil care poate are o problema de rezolvat ,si ei NU SUNT INSENSIBILI LA ACEASTA. Ei ,cand se va intampla si la noi acest lucru.
Postat 11 Decembrie 2012, 23:05 de adrian
RUSINE !!!!!!!!!!!
RUSINEEEEEEEE !!!!!!!!!
Postat 11 Decembrie 2012, 21:46 de bombonel
RUSINE !!!!!!!!!!!
Rusineeeeeeeeeeeee !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Postat 11 Decembrie 2012, 21:02 de bombonel
RUSINE !!!!!!!!!!!
RUSINE SA VA FIE !!!! Dar salariile si pensiile sunt reactualizate la fel de promt cu RATA INFLATIEI atat de invocata ? Dar somerii ce vor face ? Daca la atata va duce capul,vai si amar de inteligenta voastra. Chiar nu aveti nici un expert finantist,- Tanase Miculescu ,ce pregatire ai ?cine te-a pus pe scaunul ala,dar ceilalti ? -Octavian D,M Manea,Lucian P- va comportati ca niste fosti agenti de la Garda Financiara,care nu stiti decat sa APORTATI la primul strigat al SEFULUI, ca sa muscati de primul intalnit in cale Pai acum o sa aveti majoritate si in Parlament,si la Guvern, deci veti putea cere redirijarea unor fonduri si pentru Oradea-mai ales ca tot de aici pleaca.Daca tot nu va duce capu, accesati macar la alte surse,- nu mai departe decat tara vecina Ungaria,-care sa ne fie si NOUA de folos,adica pentru NOI cei ce V-AM ALES. In Ungaria impozitul pe locuinta se plateste o singura data,la vanzare sau cumparare, cu toate datoriile pe care le are - nu se incalca dreptul si onoarea cetateanului; vom fi pusi in situatia de a vinde pentru a putea respira aerul de Oradea,asta doriti?Pai jumatate din centru istoric al orasului este a PDL-istului/PSD-istului Filip,alta a p
Postat 11 Decembrie 2012, 21:01 de bombonel
NU
Omeani normali lucreaza la acea ora , ce ar fi sa organizati asemena lucruri dupa ora 6 cand oameni ar putea ajunge ...sau defapt mai bine nu, ca ati deconta si orele suplimentare lucrate....
Postat 11 Decembrie 2012, 20:44 de wels
COMENTARIU
DOMNILOR CONSILIERI CE TAXE MAJORATE VA MAI TREBUIE CHIAR NU OBSERVATI CA OAMENII NU ISI POT PLATI INTRETINEREA LA IARNA SI D-VOASTRA VA ARDE DE MAJORARI DE TAXE .RUSINEEEEEEEEE.DOMNUL BOLOJAN NU ARE NIMIC DE SPUS??????? O SUGESTIE, MAI BINE A-TI MAJORA TAXELE SI IMPOZITELE ALE D- VOASTRA SI A CELOR CARE SUNT BARONI.
Postat 11 Decembrie 2012, 20:33 de ORADEAN
efectul increderi in usl
a si inceput taxarea populatiei,nici nu au trecut bine alegeriile si usl fac mariri de taxe indiferent de care,votanti ai usl au fost mintiti cu nerusinare, cand te gandesti ca e doar inceputul..anul 2013 cu usl va fi un dezastru,pensiile marite nu vor avea nici un efect doar de placebo pentru ca toate cumpiriile nu vor acoperii necesitatiile pensionarilor si asistatilor social,deci a inceput marea amagire.
Postat 11 Decembrie 2012, 20:15 de eldoradea
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)
  • Oradea Summer Film: Caliu și taraful lui au cântat în Parcul Cetății (FOTO / VIDEO)
  • Miting cu repetiţie: Sute de orădeni au ieşit din nou să protesteze (FOTO / VIDEO)
  • Concurs de atelaje la Oşorhei - GALERIE FOTO şi VIDEO
  • Se reaprinde flacăra protestelor: Un orădean, rănit de jandarmi la mitingul diasporei. Sute de orădeni au ieșit în stradă (FOTO / VIDEO)
  • Lucrări la Podul Centenarului: Strada Principatelor Unite se închide până la finalul lunii august (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON