URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 18 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
20 Aprilie 2011, 12:00

Biserica tuturor arginţilor

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Guvernul închide într-o veselie şcoli şi spitale, dar rupe baierele pungii pentru Biserica Mântuirii Neamului, de parcă nu doar am fi ieşit din criză, ci am fi metamorfozat ţara toată într-o Grădină a Maicii Domnului unde nu mai este nici foamete, nici sărăcie cu duhul, nici boli ori alte suferinţi.

După făţarnic botezata Lege a Parteneriatului Stat-Biserică, prin care a făgăduit popimii fondurile de asistenţă socială ale statului (oare cât o fi "reveneala" la faza asta şi la ce nivel se împarte?), premierul hotăra săptămâna trecută o nouă suplimentare a alocărilor deja fără număr pentru Mega-Catedrală.

Dacă Titanul din Răchiţele e deja evident că stă ca asistatul social să-i pice din Cer o soluţie gen "Dumnezeu cu mila" la problemele celor pe care îi guvernează cu coasa şi că sparge banii ţării întru spălarea păcatelor personale şi de partid, la fel de făţişă a devenit complicitatea Bisericii Ortodoxe la marea deturnare de fonduri săvârşită în beneficiul ei de noul Irod.

Într-o perioadă în care Cezarii decimează turma luând laptele praf de la gura sugarului şi ultimul codru de pâine din sacoşa pensionarului, nu l-am auzit niciodată pe din ce în ce mai Prea-Fericitul Patriarh să emită măcar o singură dojană pastorală la adresa ucigaşilor cu mânecuţe de contabil şi cravate mov.

Aţi auzit preoţi ortodocşi să se fi solidarizat cu românii lăsaţi fără şcoli şi spitale? Aţi auzit vreodată de la ei că Biserica trebuie să împărtăşească durerile lumii? Aţi auzit vreun ierarh mustrând asupritorii poporului pentru faptul că, neîntemeindu-şi puterea pe responsabilitate, distrug cel mai preţios element al Creaţiei - omul? Aţi auzit vreunul dintre mitropoliţii cei obezi dojenind autorităţile laice că acutizarea sărăciei duce la dezbinarea familiei şi la pierderea respectului pentru darul cel mai de preţ făcut de Creator omului - viaţa? Nu, şi nici n-o să auziţi, pentru că popimea noastră s-a transformat într-un sobor de lăutari fericiţi să poată prohodi atâta vreme cât cineva le lipeşte arginţii de potcapuri.

După decenii întregi în care a tăcut complice la prigonirea propriilor credincioşi, în care propriii slujitori au preschimbat spovedaniile în note informative şi în care a aplaudat demolarea propriilor lăcaşuri de cult, Biserica a întărit cu Statul o relaţie în care nici nu ştii cine se prostituează mai tare. Popii, că vând indulgenţe ca-n vremea Inchiziţiei papistaşe, sau capii Statului, că le cumpără din avutul furat supuşilor?

Lăcomia ierarhilor noştri după "ochiul dracului" într-o vreme când din banii daţi Mega-Catedralei se puteau salva vieţi e încă o pată pe obrazul Bisericii Ortodoxe. O instituţie ce funcţionează tot mai mult pentru sine însăşi, în dispreţul amărâţilor pentru care îngână rugăciuni doar contra-cost. Dar, de unde nu este, nici Dumnezeu nu poate cere...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
23 Comentarii
:/
Asa un editorial, nu am citit de mult! Foarte bine!
Postat 27 Aprilie 2011, 12:52 de birdonawire
leonardo da vinci
urmaresc din cer evolutia domnului cris adrian care e fulminanta,e priceput in toate cele ca o gospodina de la tara intoarsa de la biserica care in loc sa faca cozonac barfeste cu babele despre cine cu cine si-a pus,e acid bine documentat ,istet un adevarat rege al articolelor ce trbuie premiate pe doctori ia pus la punct cu articolelelui ca nu se mai interneaza nimeni in oradea,acum a venit randul bisericii pe care o desfiinteaza,urmeaza partidele si politicienii pe care ii face praf,apoi babele din sat iubitoare de telenovele ,e tare bun omul asta fara nici o hiba e perfect e ca omul universal al meu eu zic sa-l pune-ti primar ca e bun omu
Postat 25 Aprilie 2011, 22:16 de leonardo da vinci
omniscient
brava domnu adrian vad ca le stiti pe toate foarte bine in sfarsit un viitor candidat la primarie,stie sanatate ,in religie e as vai de bolojan daca ii ve-ti fi contracandidat la primarie super
Postat 25 Aprilie 2011, 22:06 de omniscient
BOR
Din pacate pentru BOR,Adrian Cris are dreptate.Este dureros,inadmisibil chiar ce se intampla in cadrul acestei institutii care ar trebui sa fie cea mai apropiata de sufletul credinciosilor,sa-i ajute intotdeauna cand sant in dificultate nu sa le ia sub diferite forme din putinul pe care-l au.Este cat se poate de nedrept ca Statul face parteneriat cu BOR pentru a-si controla si supune populatia.Acelasi lucru s-a intamplat si in vremurile de trista amintire de pana in 1990,dar armata activistilor de partid care controlau si i-si subordonau societatea potrivit intereselor PCR a fost inlocuita de armata activistilor religiosi din care multi servesc interesele celor care-i platesc.Oportunisti si farisei.Pacat,mare pacat ca astfel se indeparteaza tot mai mult de invatamintele celui pe care ar trebui sa-l urmam cu totii,indiferent de credinta,Isus Cristos.
Postat 25 Aprilie 2011, 10:36 de Crist
parerile mele
1) poti "ataca" orice idee, institutie, activitate oricand, indiferent daca e zi de sarbatoare sau nu, nu exista "perioade de gratie" pentru ca ... de ce ar fi ? cu ce sau de ce e considerata mai jignitoare o acuza (fie ea reala sau nu) daca e spusa ieri sau azi sau maine ? 2) nu trebuie generalizat dar regret si eu sa observ ca reprezentantii BOR au omis sa promoveze in societate valori dincolo de dogmatismul incremenit. sunt multi preoti de bun simt dar sunt mult mai vizibile (din pacate) constructiile de biserici megalomanice, inghesuite intre blocuri, peste terenurile de joaca ale copiilor, cu boxele scoase afara ca la bazar. 3) faptul ca 80% dintre cetatenii Romaniei se declara de religie ortodoxa nu inseamna ca 80% dintre cetatenii Romaniei sunt practicanti ai acestei religii si ca ar fi intru totul de acord cu actiunile institutiei BOR. trebuie facuta o distinctie clara intre religia asumata personal si gradul de satisfactie fata de activitatea institutionala. altfel s-ar putea crede ca BOR are putere dictatoriala asupra enoriasilor.
Postat 24 Aprilie 2011, 10:44 de Cristi
...
ba sa i scuipe fara jena! in saptamana asta suntem cumva datori sa devenim mai ipocriti decat in restul anului? tara se duce dracului iar preotii isi freaca palmele...jegosi cu patrafir, umbland sfidatori in masini scumpe, cu burtile alea uriase... aparati de spalate pe creier... rusine...biserica, si nu doar cea ortodoxa, si-a uitat menirea...
Postat 22 Aprilie 2011, 17:43 de ina
Minima decenta.
Un asemenea subiect nu trebuie abordat in Saptamana Patimilor. Minima decenta ar impune scoaterea lui din atentia cititorilor in aceste zile de sfintenie.
Postat 22 Aprilie 2011, 17:13 de safe
ce titlu vreti
Domnul Cris s-a molipsit probabil, umbland prea mult in fundul lui Radu Tarle pe la CJ. Domnule Cris, pe Cornel Popa, campionul spaguirii popilor din Bihor, il cunosti?
Postat 22 Aprilie 2011, 00:55 de seba
@SORIN G
UTASEM ! SUNT MULT PREA MIC SI NEINSEMNAT SA FAC EU DIVERSIUNE !!! E CA SI CUM AI SPUNE CA TANTARUL IMPINGE TRENU !
Postat 21 Aprilie 2011, 20:10 de SCORTOSUL
@SORIN G
PENTRU PRIMA PARTE AI DREPTATE ! CAT DESPRE PARTEA A 2-a , ADICA FINAL AICI NU ITI DAU DREPTATE SI MAI CITESTE PE ICI SI PE COLO SI AI SA AFLI CUM A FOST SCOASA LIMBA ROMANA DIN SLUJBA BISERICEASCA SI DUPA ACEAA DIN CANCELARIA DOMNEASCA PENTRU CA LIMBA ROMANA NU E SFANTA ! "SFINTI" SUNT CURVARII SI BETIVII SI CRIMINALII PE CARE II "SFINTESC"" POPI ! SA AI PARTE DE SARBATORI LUMINATE !
Postat 21 Aprilie 2011, 20:09 de SCORTOSUL
Diversiune
In aceasta Tara sunt o multime de intelectuali credinciosi, oameni care cred in Dumnezeu si care inteleg rostul Credintei si al Bisericii. Nu inteleg de ce domnul Cris nu a fost revoltat atunci cand PRIMARIA ORADEA a dat 100 de miliarde de lei pentru FC BIHOR si banii au ajuns in buzunarul interlopilor din Bihor. La Bucuresti se face din bani publici un MEGA STADION, dar asta nu deranjeaza pe nimeni. Cand vine vorba de Biserica ne aducem aminte ca avem nevoie de scoli, spitale, etc. acest domn Cris manipuleaza lumea. Stie ca atunci cand arunca cu mizerii in Biserica Ortodoxa este si el citit de indivizi sfertodocti si manelisti, gen SCORTOSUL!
Postat 21 Aprilie 2011, 13:37 de Sorin G.
Iarta-l Doamne, ca nu stie ce zice...
Cu totii sunteti mari crestini daca in SAPTAMN PATIMILOR imprastiati atata ura , asemeni super-crestinului cris-nu-stiu-cum ... Adevarul e ca citesc de ceva vreme fituica asta, asa ca observ ca super-scriitorul se ia de biserica (evident ortodoxa!) la toate marile sarbatori... Dumnezeu sa-l ierte !
Postat 21 Aprilie 2011, 12:58 de maria
@DANA
HAUUUUUUUUUUUUUU !!!!!!! NU STIU CE E IN CAPUL TAU SI DACA STII CE-I AIA O SECTA SAU CULT !!!! DAR SI BISSERICA ORTODOXA ( DUPA CAT INTELEGI TU ) ESTE O SECTA IN CADRUL CRESTINISMULUI !!!! PRIMUL LUCRU TRE SA INTELEGI CE ESTE A FI CRESTIN SI DUPA ACEEA SA ALEGI IN CARUI CULT SAU SECTA (DUPA MINTEA TA ) TE ALATURI !! NU POT5I FI "FACUT" ORTODOX IN SPERANTA CA VEI FI CRESTI !!! DAR ASTEA S-AR PUTEA SA DEPASEASCA INTELEGEREA TA !
Postat 21 Aprilie 2011, 08:53 de SCORTOSUL
peseme esti vreun sectar
peseme esti vreun sectar ori catolic de ataci asa bisericaromaneasca cu preotii care fac oricum mai multe ca tine .tu doar urlii la luna
Postat 20 Aprilie 2011, 22:04 de dana
BISERICA ORTODOXA = UN MIT PE CALE DE SUCOMBARE
1- 80 % din tara asta sunt ortodocsi = o mare minciuna . Intreaba-i ce sarbatoresc la pasti sau la craciun si ai sa auzi minuni ( doar mese imbelsugate si timp de chefuri stropite cu multa bautura ) 2 - cate a facut biserica ortodoxa pentru romani = ? - nimic , le-a furat limba inlocuindo cu slavona ne-au vandut cui au putut la securisti, comunisti ......
Postat 20 Aprilie 2011, 19:49 de SCORTOSUL
da
Foarte bun articolul, Dl.Cris ar trebui doar sa adauge ca toate bisericile sint la fel . Nu este mai buna nici biserica catolica nici religiile reformate sau neoprotestante. Poate se refera la ortodocsi pentru ca sint 80 % . Dar dorina si alex nu incearca decit sa devieze subiectul articolului pe alte probleme . In concluzie , biserica , indiferent ca este ortodoxa sau catolica sau alta , face prea mult pentru buzunarele lor si prea putin pentru oameni in general si enoriasii lor in particular . Mare adevar.
Postat 20 Aprilie 2011, 19:47 de un catolic
excelent
Excelent articol!!!!!!Pacat ca mai suntin tara asta (din pacate multi precum doamna doina
Postat 20 Aprilie 2011, 16:23 de ana
sarmanul domn cris
Domnul Cris moare de grija altuia. Biserica Ortodoxa a facut ceva in istorie pentru poporul roman. Cine stie istorie nu are nevoie de alte comentarii. Curios ca domnul Cris Abrudan nu e revoltat ca din banii publici trebuie sa tinem un teatru maghiar, ca se toaca banii publici pentru interese personale. Avem destui ziaristi care traiesc pentru arginti: Antenele lui Felix, Realitatea lui Vantu. BIHOREANUL pupa in fund pe Bolojan din interese bine stiute. La fel se dau bani pentru revista Familia din Oradea etc. etc. Domnul Cris stie doar sa arunce cu vorbe grele in Biserica Ortodoxa. HRISTOS Domnul spune ca pentru orice cuvant rostit vom da seama in ziua judecatii. Oare ce justificari va avea atunci domnul Adrian, ca acolo nu mai tine cu minciuna, insulta si diversiunea?
Postat 20 Aprilie 2011, 16:15 de alex
@ benedikt!
Oamenii care muncesc in tara asta si platesc sunt in proportie de 80% ortodocsi. Observ ca i-ai uitat de la pomelnic pe uniti. Or fi de-ai tai. Toata pasarea pe limba ei piere. Sau esti cu MISA sau cu New Age. Ca aia nu ling icoane si moaste. Eventual altceva. Hare Krisna (sau cum s-o fi zicand)
Postat 20 Aprilie 2011, 15:51 de dorina
felicitari
foarte bun comentariul! adevarat si argumentat! o adaugire mi-as permite: la tara, aportul popilor este esential in alegeri, ei fiind cei care culeg buletinele satenilor, voteaza cu cine trebuie si le returneaza frumos la finalul zilei cu pricina. asta-i poporul, din nefericire...
Postat 20 Aprilie 2011, 13:44 de mircea
...
ortodocşi, doamna dorina, nu ortodoxi...
Postat 20 Aprilie 2011, 13:40 de c
la bani nu postiți?
@dorina: greșit! nu plătiți voi, plătesc oamenii care muncesc în țara asta! și nimeni nu-i întreabă dacă vor lângă Casa poporului o biserică de 400 de milioane de euro! și dacă ziaristul ar fi greco-catolic sau neoprotestant, ce treabă ai tu? da toți sunteți la fel. ortodocșii cu mâinile în buzunarele oamenilor, catolicii vor să pună mâna pe toate clădirile din Oradea, pocăiții sunt mașinărie de vot și de interese. gândiți înainte să lingeți icoane și moaște, dragi români. Paște fericită!
Postat 20 Aprilie 2011, 13:18 de benedikt!
dumneata
Dumneata ce esti, domnule ziarist? Greco-catolic sau neoprotestant? Ca te deranjaza numai alocarile... ortodoxe. Retrocedarile dubioase catre ordine calugaresti care poate nici nu mai exista sau n-au avut in proprietate cladirile respective in veacul vecilor nu te deranjaza. Drept e ca nu sunt ortodoxe. Pe noi, pe ortodoxi, nu ne plateste nici papa, nici americanii. N-avem cu ce sa cumparam suflete. Trebuie sa platim noi insine pentru lacasurile pe care le ridicam. Nu papa si nici americanii. Nu e vina dumitale ca scrii. E vina noastra ca citim maculatura.
Postat 20 Aprilie 2011, 12:22 de dorina
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Cum arată Podul Centenarului. Va fi inaugurat înainte de termen, pe 1 Decembrie (FOTO/VIDEO)
  • Copţi, dar buni! Oradea a dat trei campioni la Openul Austriei de Judo Masters! (FOTO)
  • Nu vă jucaţi cu focul! Opt incendii de vegetaţie uscată, într-o singură zi (FOTO)
  • Să tragem linie! Lucrările pentru reamenajarea liniei de tramvai vor bloca cel puţin o lună circulaţia prin Calea Aradului (FOTO)
  • Statuia Evei Heyman din Parcul Bălcescu a fost donată Primăriei Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)
  • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
  • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)