URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 21 MAI 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Fiecare are impresia că meseria lui e cea mai importantă, că fără el nu se poate, că oricum eforturile nu-i sunt răsplătite și că salariul nu e niciodată de ajuns. Așa că nu trebuie să ni se pară nemaiîntâlnit comportamentul angajaților de la UPU.
Zic şi eu
Adrian Cris
Ştiam că Sicilia e cea mai săracă zonă, dar una dintre cele mai frumoase, cu nenumărate vestigii ale unor civilizaţii străvechi, cu straturi greceşti, romane, arabe, normande, hispanice. Ca de obicei, am întâlnit şi acolo români, mai mulţi decât m-aş fi aşteptat. Unul, Ionuţ, din Dâmboviţa, mi-a spus că în ruptul capului nu s-ar întoarce în România. "Banii pe care voi îi primiţi acum în ţară sunt bani mincinoşi, n-o să vă ţină mult"...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Există destul de multe femei care sunt atrase de o anumită tipologie de bărbaţi: aroganţi, duri, insensibili, flegmatici, care încearcă mereu să-şi controleze partenera ori sunt pur şi simplu narcisişti incurabili. Bărbaţii aflaţi la polul opus nu le atrag: calmi, atenţi, politicoşi, răbdători, care respectă graniţele intimităţii impuse de femeie. Cum se face atunci că unele femei aleg parteneri din prima tipologie, ajungând în relaţii abuzive în care se complac, când sunt curtate în acelaşi timp de "băieţii buni"?
26 Ianuarie 2011, 11:14

Adio, şefi de post!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Domnule şef al Poliţiei Române, chestor Liviu Popa! Sunteţi fiu al acestor meleaguri şi mă doare să văd că vă legaţi numele de iniţiativa desfiinţării posturilor comunale şi, implicit, de alungarea de la ţară a şefilor de post.

Domnule chestor, dumneavoastră ar trebui să ştiţi că a fi şef de post e mai mult decât o meserie, e o stare de spirit. Că prin trimiterea lor la oraş distrugeţi unul dintre cei mai importanţi piloni ai "satului de drepţi". Prin restructurarea şefilor de post rămân să coordoneze viaţa satului românesc doar primarul şi popa, eventual directorul de şcoală şi pădurarul, ceea ce va duce la scăderea forţei de iluminare a maselor de către intelighenţia rurală.

Nu ştiu alţii cum sunt dar eu, când mă gândesc la prototipul şefului de post, mă încearcă nostalgia. De pe acum mi-e dor de suplul poliţist, care are doi metri de elastic la budigăi, o cămaşă veşnic năduşită şi o caschetă îmbibată de intemperii, de sub care se iţeşte semeţ umflătura de la circumvoluţiune. O să-mi lipsească ceafa Adidas cu trei rânduri de cute, porthartul din care se vede coceanul ce astupă glaja de pălincă, tocul gol al pistolului, că arma e mai în siguranţă la rastel.

Cine, de acum înainte, va mai da, pe bună dreptate, palme grele ţiganilor care fură găinile gospodarilor? Cine va dijmui cu tact şi simţ al echilibrului lemnele furate în cârdăşie cu pădurarul? Cine va mai colinda satul în perioada tăierii porcilor? Cine va merge alături de preotul satului la muieri, după câte o beţie zdravănă? Care om cu greutate va mai face să geamă sub el bietul Logan atât de frumos inscripţionat Poliţia Rurală?

Ştiu că nu toţi şefii de post sunt cum îi descriu eu. Dar în mintalul românesc aceasta este imaginea bravului organ, iar lipsa lui deja ne provoacă grozave nostalgii.

Adio şefi de post, vă vom păstra o neştearsă amintire. Ne revedem la Pază şi Ordine sau, de ce nu, la mascaţi!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
14 Comentarii
VAI DE TARA ASTA
DE CE II BAGATI PE TOTI IN ACEEASI OALA ,SANT INTRADEVAR SI DIN AIA POTRIVIT CITATULUI DE MAI JOS DAR AIA DE AIA NU MAI POATE CHIAR SE FALESC CA AU FOST SI SINT BAIETI DESTEPTI ROATA-I ROATA NU-I PATRATA DOAMNE AJUTA CAND A FOST A FOST TOATE LA VREMEA LOR
Postat 01 Februarie 2011, 14:19 de NICUSOR
La munca baieti !?!
Tari pe vatrai la politistii de la tara. Activitate de o juma de ora pe zi, in rest mai o gaina, mai un porc, mai niste lemne de foc, ba chiar si vreun camion de scindura aleasa ... plus un salariu la fel ca un director de deconcentrate ... cu sporuri de vreme, de sat sau de nemiscare ...
Postat 31 Ianuarie 2011, 11:05 de Politist de tara
...schimbare de dragul schimbarii...
Sunt convins ca se va gasi o solutie pentru a exista paza in localitatile unde se vor desfiinta posturile de politie.Si sefii de post isi vor pierde privilegiile de "sefi ".Si nu vor mai acoperii cunostintele care furau lemne din padure,braconierii cu care vanau noaptea ,primarii cu care imparteau gresia si faianta de pe santiere ,ciubucarii cu care vindeau balastru cu rabele la negru,buticarii care primeau totul la "negru ".Credeti sau nu,lucrurile acestea se petrec in comunele noastre si toti acei enumerati mai sus au facut averi in cardasie cu sefi de post ajunsi sefi cu 10 clase si 6 luni la Campina.Desteptati-va si lasati oamenii cu drag de carte sa conduca si cei cu "drag" de smecherii sa munceasca pentru un ban. Cand s-au redus sporurile si salariile un ajutor de sef de post se plangea ca a pierdut 9 mii lei adica 25% din salar.Un inginer care lucreaza in proiectare de 20 de ani are 1700 lei net,si duce in spate 4 persoane,pensionari,profesori ,medici sau pe oricine altcineva.La munca fratilor ca ne ia dracu de foame pe toti daca stam la pomana...Si nu le plangeti de mila politidtilor ca au case si masini la care unii dintre voi nu vor ajunge"neam"...Sanatate !
Postat 30 Ianuarie 2011, 20:01 de Burebista
jeguri frustrate
safe, ma-ta-i kurva si tac-tu, escroc! huu........ gunoi frustrat!
Postat 29 Ianuarie 2011, 19:02 de ioiiii
jeguri frustrate
ma-ta-i kurva si tac-tu, escroc! huu........ gunoi frustrat!
Postat 29 Ianuarie 2011, 19:01 de ioiiii
Trist adevar!
Romanii platesc de sute de ani taxa pe prostie. Prost sa fii,dar sa-ti revii!
Postat 29 Ianuarie 2011, 10:16 de safe
prafu se va alege de noi
praful se va alege de tara asta, tigani abia asteapta in cele din urma asta cred ca se si urmareste romani pot pleca din tara iar tigani sa se inmulteasca ca doar trebuie voturi si copii de botezat de catre escu
Postat 28 Ianuarie 2011, 20:23 de dulau
mare prost
bai Chirila , mare prost esti
Postat 28 Ianuarie 2011, 14:22 de gabi
scopul ascuns
Scopul ascuns pt care se desfiinteaza posturile rurale de politie este unul singur: politisitii din comune stiau ce au in "ograda" lor, stiau chiar prea multe si pe unii ii deranjeaza. Evident, orice se intampla, ei ajungeau primii si multe cazuri s-au rezolvat datorita lor. Nu se face nici o economie la buget, daca ii desfiinteaza, dimpotriva, cheltuielile vor si mai mari, pt ca patrulele vor trebuie platite cu spor de noapte, combustibil, etc. In plus, daca in sate nu mai sunt politisti, evident va incepe dezordinea...tiganii abia asteapta. Peste tot unde lucrurile aveau o anumite asezare, s-a instalat haosul..acum e randul politiei rurale.
Postat 27 Ianuarie 2011, 11:03 de Serif
parerea mea
Schimbare de dragul schimbarii, ce sa faca altceva si portocalii muribunzi! Daca ceva merge bine, schimba! Acum se iau de posturile de politie, in ritmul asta gashca lu Base ve desfiinta in curand Romania! Alo, Bichon-reanule, de ce il tot promovati pe acest Liviu Popa, ca pana sa fie uns sef prin rectu lui Blaga nu am auzit de el!
Postat 27 Ianuarie 2011, 00:10 de un alt oradean
parere
Alta foto cu fandositu asta nu aveti? Daca tot il pupati atata in c.ur ...intreb si eu, ce naiba a facut asta pentru politie, ca doar nu vreun mort inviat, nu?
Postat 26 Ianuarie 2011, 23:18 de un oradean
Neam prost
d-le Mircea Chirila, bre ! citesc randurile matale "nostalgice" si imi dau seama ca esti un "neam prost". politia, ca si intreaga societate romaneasca, este in schimbare. Sunt politist si pot sa-ti spun ca in politie se vede aceasta schimbare. Poate sa o observe si "contribuabilul" la cald, cum se spune: la baietii de la circulatie, la cei de la furturi din locuinte, la cei de la inmatriculari, la cei de la evidenta populatiei si pot sa continui la nesfarsit... modelul prezentat de mata; a disparut cam de multisor insa asa v-ati invatat : sa aruncati cu noroi si in specifica "jmechereala" romaneasca , sub scuza pamfletului, sa murdariti o profesie in slujba comunitatii si niste oameni care in ciuda greutatilor incearca cu greu sa-si faca datoria. Nostalgicule ! am mai spus-o si cu alta ocazie ; de dragul aventurii jurnalistice incearca sa petreci cateva ore cu ei in misiune si apoi o sa vezi daca umbra de bun simt pe care o mai ai (banuiesc) te va opri sa mai dai cu noroi . NU TE SALUT !
Postat 26 Ianuarie 2011, 17:22 de politist
vom trai si vom vedea
nu dispare, se eficientizeaza si vor fi obligati sa patruleze non - stop. eu zic ca e , macar in teorie, o chestie buna !
Postat 26 Ianuarie 2011, 13:38 de ego
dar...
dar ce facem cu localitatile care au mari comunitati de tigani care de bine de rau stiau doar de frica "lu' don sef",au sa ajunga la evenimente la doua,trei ore dupa ce au fost comise,multi au case in comunele unde lucreaza,ce vor face,le da politia apartamente la oras?sa nu uitam ca totusi unii nu stiu decit de frica politistului si a jandarmului
Postat 26 Ianuarie 2011, 12:31 de luky
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Noaptea muzeelor a atras un număr record de vizitatori în Oradea. Cozi de zeci de metri la noul sediu al MȚC (FOTO)
  • Ziua Eroilor a fost marcată cu felicitări şi diplome în Cetatea Oradea (FOTO)
  • Dezbaterile Consiliului Local Oradea se vor muta în beciurile Primăriei (FOTO)
  • Festin în Piaţa Unirii: A început Street Food Festival Oradea, cu mâncăruri apetisante şi preţuri piperate (FOTO)
  • Cea de-a XXII-a ediție a Zilelor Muzeului Țării Crișurilor a debutat cu o dublă lansare de carte (FOTO)
  • Festivalul „Flori de mai”: Elevii cu cerinţe speciale şi-au demonstrat abilităţile artistice, pe scena Teatrului Arcadia (FOTO/VIDEO)
  • Meloterapie: Celebrul violonist Alexandru Tomescu le-a cântat copiilor din Spitalul Municipal Oradea cu vioara Stradivarius Elder - Voicu (FOTO/VIDEO)
  • Universitatea altfel: Târg de joburi 'asezonat' cu muzică şi dulciuri (FOTO/VIDEO)
  • Lecţia de ecologie: Preşedinţii de asociaţii au fost informaţi despre programul pilot de colectare a deşeurilor în trei fracţii (FOTO)
  • Evitaţi! Lucrările la reţeaua electrică au blocat strada Louis Pasteur din Oradea (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON