URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 17 SEPTEMBRIE 2019

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Acum vreo 10 ani, marii consumatori de cultură din Oradea vituperau împotriva "ţăranului din Birtin" pe motiv că acesta nu face destule manifestări, care să satisfacă pretenţile celor care se trezesc pe Mezzo şi adorm pe Arte. Ei bine, acum lucrurile artă cu totul altfel...
Zic şi eu
Adrian Cris
Şeful Consiliului Judeţean ne ia de proşti. Vinerea trecută, Pásztor Sándor s-a înfoiat în faţa presei locale că a „purtat discuţii” cu nişte nemţi din districtul Steinfurt, pe care l-a prezentat drept „motorul Germaniei”, deşi în realitate doar landul din care face parte, Renania de Nord - Westfalia, este o „locomotivă”, nicidecum districtul respectiv, eminamente rural.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am intrat în magazin uşor ezitant. Era prima dată când trebuia să cumpăr un candelabru şi mă simţeam nesigur. Nu e genul de obiect pe care să îl cumperi prea des. De obicei stau 2 ore să mă hotărăsc asupra unei perechi de pantaloni şi nici atunci nu sunt sigur că am făcut alegerea corectă. În cazul unui candelabru, cu care poţi înfrumuseţa sau distruge o cameră, alegerea părea mult mai dificilă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre necesitatea construirii şi modul în care se va realiza viitorul pasaj subteran Magheru, care va lega pe sub bulevard Aleea Ştrandului de Pacul Traian?

De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Motivul principal pentru care Avocatul Poporului cere declararea Codului administrativ neconstituțional, în ansamblul său, este tocmai ce am arătat săptămânile trecute, respectiv adoptarea acestuia în procedura de urgență a ordonanței guvernamentale, cu ignorarea rolului de legiuitor al Parlamentului.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Consumul de apă poate avea o influenţă nefavorabilă asupra organismului atunci când apa conţine agenţii patogeni ai bolilor infecţioase, când are o compoziţie deosebită de cea a apei potabile şi când are gust sau miros ce o fac improprie consumului. Aceste modificări ale normelor de potabilitate pot fi determinate cel mai des de caracteristicile solului stăbătut de către ape şi impurificării cu ape uzate fecaloid-menajere sau industriale.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
02 Iunie 2018, 00:47

Orădeanul Emil Rengle a câștigat finala concursului Românii au talent 2018. Premiul: 120.000 de euro! (VIDEO)

Orădeanul Emil Rengle a câștigat finala concursului Românii au talent 2018. Premiul: 120.000 de euro! (VIDEO) foto: Facebook / Andra
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Orădeanul Emil Rengle a câştigat, vineri seară, finala concursului Românii au talent 2018, de la Pro TV.  Publicul a decis, iar în urma voturilor Emil Rengle este cel care pleacă acasă cu suma de 120.000 de euro. 

Dansatorul s-a făcut remarcat încă de la prima sa apariţie în cadrul emisiunii, dansând pe tocuri şi aducând un show incendiar în faţa publicului şi a juriului.

Vineri seară, el a dansat din nou pe tocuri şi pe deasupra legat la ochi, ceea ce i-a atras atât aprecierile juriului, cât mai ales ale telespectatorilor. 

Vezi mai jos momentul Rengle!

"Nu am văzut în viaţa mea pe cineva care să danseze atât de bine", a spus Andra.

"Dincolo de manifestul excepţional pus în scenă de tine, cred că am asistat la cel mai spectaculos moment dintre toate finalele din cele 8 sezoane de până acum. Iar asta nu poate avea decât o singură explicaţie: eşti un dansator peste măsură de talentat", a spus Andi Moisescu.

De altfel, Rengle a câştigat şi Premiul pentru Originalitate al emisiunii, în valoare de 10.000 de euro.

Vezi mai jos momentul desemnării câștigătorilor!

Orădeanul Emil Rengle este cunoscut drept "coregraful vedetelor", lucrând de-a lungul timpului cu artişti precum Alex Velea, Antonia, Inna, Loredana Groza, Dj Andi, Fly Project, Marius Moga, Alexandra Stan, Anda Adam şi Corina. De asemenea, el a avut mai multe proiecte şi în alte ţări, lucrând inclusiv cu coregrafa lui Beyonce, Sheryl Murakami.

Totodată, Emil Rengle a fost și coregraful principal al unei alte emisiuni de la ProTV, Vocea României. El este şi cântăreţ.

La începutul acestui an, Rengle a făcut o mărturisire fără perdea şi fără precedent pentru lumea artistică din România, spunând că este bisexual. De altfel, inclusiv prin dansul de vineri seară, acesta a făcut aluzie la dezvăluire, ca un manifest, îndemnând la toleranţă.

Este pentru prima oară când "Românii au talent" a fost câştigat de un moment de dans.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
5 Comentarii
Mizerabil
Urmarind-o pe pustioaca de 11 ani, finalista si ea, intelegi mai profund josnicia acestui show: au ales un profesionist LGBT pentru ca după plecarea lui Edi Stancu la echipa Antenei 1, Rengle a fost desemnat, în septembrie 2014, coregraful baletului ProDance, care evoluează în show-ul „Vocea României“, in dauna un copil nevinovat plin de talent!
Postat 05 Iunie 2018, 12:57 de autentic
dovada clara
iata dovada clara ca totul se aranjeaza, inclusiv la romanii au talent. au fost cel putin zece concurenti cu mult mai talentati decat asta. mare nedreptate s-a facut.
Postat 02 Iunie 2018, 09:21 de neica
ce oameni
asta da om asta da promovare a moralitatii nu contest valoarea artistica a acestui personaj da sa dai premuil unu om care a inventat dansul sublim pe tocuri mi se pare cam mult. Probabil ca asta e un talent dar nicidecum un talent de promovat sau dat exeplu copiilor . Asa Nu.
Postat 02 Iunie 2018, 09:05 de oradea
Apel la toleranță sau promovare?!
Curioşii pot citi despre tolerarea din Sodoma şi Gomora, despre cum tolerarea a devenit normalitate iar mai apoi obligativitate!!!
Postat 02 Iunie 2018, 08:04 de bde
Vai de noi
Fereascá dumnezeu......
Postat 02 Iunie 2018, 01:27 de Citizen
count display

CURS VALUTAR

• 1 USD = 4.2803 RON
  • 1 EUR = 4.734 RON
  • 1 HUF = 0.0143 RON