URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 24 APRILIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Când am văzut floarea taximetriei orădene comasată pe Centură m-am gândit că au făcut-o ca să se desolidarizeze de colegii lor giboni din Brăila, care au călcat în picioare un client pe principiul „mulți, dar proști”. Dar nu...
Zic şi eu
Adrian Cris
Săptămâna trecută am scris despre revolta unui orădean somat pe 1 aprilie să-şi stingă o datorie de 312 lei la CASS despre care nici nu ştia, din 2014, scadentă în iunie, cu precizarea că până la 31 martie putea beneficia de o bonificaţie de 10%. De atunci, am primit mesaje din partea altor păţiţi, cărora ANAF le-a notificat restanţe în pragul prescrierii.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am o mică plăcere perversă, nemărturisită până acum: îmi place să urmăresc mitingurile electorale. Acele întâlniri dintre "ne prefacem că ne pasă" şi "ne prefacem că vă credem că vă pasă" sunt o combinaţie irezistibilă ce te face să întorci capul, în timp ce, paradoxal, te atrage să priveşti mai departe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 19 martie 2019 a fost publicată în Monitorul Oficial Decizia nr. 76/2018 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, prin care s-a stabilit că legea aplicabilă dreptului la repararea pagubei de către stat ca urmare a unei hotărâri de achitare ulterioare unei hotărâri definitive de condamnare este cea în vigoare la momentul rămânerii definitive a hotărârii de achitare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Gastrita este o inflamaţie a mucoasei gastrice (învelişul interior al stomacului). Nu se poate vorbi despre gastrită ca despre o boală singulară, ci despre un grup de boli care au în comun modificări la nivelul mucoasei gastrice şi care se deosebesc clinic între ele.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
15 Octombrie 2012, 11:51

Cocalar Jr.

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Hăinuţe de firmă, trabuce, maşinuţe, elicopteraşe şi alte vehicule cu mulţi cai putere. Toate îi sunt dragi lui Victoraş Micula, căci despre el e vorba, un exemplar bine protejat de tatăl său, milionarul Viorel Micula, magnat peste întreaga Ţară a Binşului. Adică în ţara unde poliţiştii au orbul găinilor de nu-l mai dibuiesc pe minor cum mână jipanele pe sub nasul lor.

BIHOREANUL a dezvăluit săptămâna trecută că beizadeaua a scos muşchii unui regiment de matahale de la firma de pază a lui tăticu', pentru a-l pune la punct pe preşedintele clubului de fotbal Poiana Budureasa, iar asta fix sub ochii umezi şi muşchii blegi ai poliţiştilor aflaţi la faţa locului. Botos că a ajuns şi-n presa centrală, Victoraş a sunat la un tabloid să se plângă că, de fapt, el a vrut doar să se apere de şeful clubului care l-a gonit de pe teren, şi d-aia s-a întors cu armata de gorile.

Ba, numitul Niţu Fâşie mai e şi nesimţit, din moment ce îndrăzneşte să-l înfrunte când îi e dator, "cu vreo 2 miliarde şi ceva". Bihorel a aprofundat problema şi a constatat că, de fapt, e ca în bancul cu bicicleta lui Ivan Ivanovici. Datoria nu e a preşedintelui, ci a clubului, şi nu faţă de Victoraş, ci către firma lui taică-său, şi nici nu-i de 2 miliarde de lei vechi, ci de o zecime din sumă. Măi, da' grea-i matematica asta...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
miculestii cacaceni
niste cocalari imbuibati, tuleneamuncur de paraziti, etnobotanistul, drogatul ala de victoras se da in stamba de cite ori are ocazia dar e un prost de bubuie. E atit de prost incit isi face neamul cacacenilor de ris. Desi asta e greu de tot...
Postat 18 Octombrie 2012, 15:14 de cacaceni
A sunat goarna pentru adunare
Cocalarul a intrat in vizorul lui taica-su, care a luat-o de la maica-sa, in sensul in care trebuia sa plateasca ca sa nu apara nimic la ziar. Zilele trecute a fost cearta mare la apartament, la Iadolina, de se auzea pina pe pirtie. Micutul Victoras a si luat o scatoalca, ca o tinea pe a lui si vroia sa crie pe forum ca sa raspunda la toti anticocalarii, iar taica-su o tinea pe a lui ca daca scrie nu dispare articolul de pe site. Parca asta era important nu tema.
Postat 18 Octombrie 2012, 11:04 de Receptia
Bai
Cel cu basca, din dreapta e alt cocalar pe nume Albut Alexandru, se lauda si el pe facebook cu un S-Klasse care evident e (alu' tata). Niste impresii pe el...
Postat 18 Octombrie 2012, 01:30 de Unu
habar....
I UBESC HOMALAIIII//// VICTORAS ,....HAII
Postat 17 Octombrie 2012, 21:41 de xxx......
copii de bani gata
bai carp al treilea, te amagesti singur daca crezi ca putoiul de cocalar, victoras micula s a obosit sa citeasca articolul asta, e prea ocupat sa testeze alcoolul, currrrvele si etnobotanicele... Abia astept sa l vad la conducerea firmelor, sa l vad cum va face praf si pulbere tot ce au furat parintii lui.
Postat 17 Octombrie 2012, 16:22 de miculas
Cocălarului "adrian"
Hopa ! Puiul de Cocălar îşi zise "adrian" şi răspunse la ce îl doare mai tare, adică la observaţiile cum că nu e nici milionar, nici multimilionar, ci doar un amărât a cărui neam e dator vândut pe mai multe vieţi. Tu neterminatule cocălar mai dă-ţi jos Ray Ban de pe nas şi, dacă tot zici că mergi la şcoală, uită-te la pozele de pe pereţii coridoarelor, ca să descoperi a cărui nepot de Carp sunt eu. Neamul meu poate să-ţi ofere sfaturi economice, juridice, medicale, educaţionale, ş.a.m.d. ... în timp ce tu o să poţi să te lauzi şi să afirmi cu mândrie că eşti nepotul lui Smântână de la Căcăeni. Iar întrebarea mea, din prima intervenţie şi penultima de fapt în cazul acestui subiect, era cu privire la ce aş putea deveni, nu la ce sunt !?! Nuanţele contează şi cînd se discută despre forma fără fond pe care o reprezinţi, la cel mai mic nivel cu putinţă, musiu Victor "adrian" Micula.
Postat 17 Octombrie 2012, 13:11 de Carp III
Putoias
L-am vazut pe respectivul conducand un vw passat model 2007 numar de inmatriculare BH-77-MXV acompaniat in dreapta de un om mai in varsta prin statiunea Baile Felix. Pot sa spun ca se pricepe bine la condus doar ca la fiecare curba punea frana chiar daca mergea cu max 60. :(
Postat 17 Octombrie 2012, 04:28 de Unu
Putoias
Asta n-are viata, mi-am dat seama cand l-am intalnit prima oara. Un putoi de banii gata, care nu stie ce sa mai faca de bine ce ii merge. La varsta lui ma jucam cu puta in praf d-aramite sa fumez trabuc sau sa merg cu elicoptere, chiar daca statutul meu social nu mi-ar permite 1% din ce isi permite el. La varsta ta, altul nu stie ce e ala armani & company, iar tu in vremuri de criza cand foarte multa lume ramane fara paine pe masa te dai mare si tare, si te intrebi de ce "dusmanii ma invideste". Victoras imi pare rau sa iti spun da n-ai ce-i 7 ani de acasa.
Postat 17 Octombrie 2012, 04:21 de xyz
bezaidea
pacaliciul asta de bani gata o sa faca praf intr un an tot ce a adunat tac\'su in 20 de ani...
Postat 16 Octombrie 2012, 15:48 de victorasu tatii
aaa
VICTORAS TE LASA TATATO SA BEI COCA COLA?
Postat 15 Octombrie 2012, 23:50 de Anonimus
pt Carp nepotu
ce esti tu?un prostanac oarecare
Postat 15 Octombrie 2012, 22:00 de adrian
Am de toate şi nu am datorii !?!
Ce e acela milionar după înţelesul plebei neatente la detalii ? Dacă am 10 milioane lei în seif sunt milionar ? Sunt chiar multimilionar ! Dar dacă în paralel am vreo 100 milioane lei datorii pe la fisc si pe la bancile care m-au creditat neperformant, atunci ce sunt ? Milionar, multimilionar, datornic vândut, excroc sadea ... sau ce mama naibii !?! Iar dacă sunt aşa, mai am şi o beizadea, dar mai am şi o familie de tembeli arhicunoscuţi de toţi ... atunci ce sunt ? Găsiţi termenul că îmi scapă acum ... ce aş putea deveni !?!
Postat 15 Octombrie 2012, 20:21 de Carp III
recompensa
recompensa 500 euro politistului care i-si indeplineste indatoririle de serviciu si il retine 24 de ore in celula.
Postat 15 Octombrie 2012, 19:39 de petru
@exim
Da ce vrei ba sa se otraveasca? Stai linistit ca stie el de ce!
Postat 15 Octombrie 2012, 17:38 de s.
@rola
Nici nu stii ce vesti bune ne dai....Bravo putoias ...da-i inainte noi te sustinem...pai d-asta n-are tactu bani sa -si plateasca datoriile la stat....Da "" figura cu trabucu"" e tare......bai ce caraghiosi....
Postat 15 Octombrie 2012, 15:42 de soso
cola?
uite ba cu cola, de ce nu bea Izvorul minunilor? :)))))
Postat 15 Octombrie 2012, 15:39 de exim
m
...un cuvant....DE CARTON!
Postat 15 Octombrie 2012, 14:55 de m
asta micu
PE LANGA TOATE ASTEA ASTA MICU LE MAI ARE SI CU RULETA SI JOCURILE DE NOROC
Postat 15 Octombrie 2012, 12:00 de rola
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Accident grav pe DN 76, în Beiuș. O persoană a decedat, iar alta a fost preluată de elicopterul SMURD. Trafic blocat pe ambele sensuri de mers! (FOTO)
  • Bihorenii participă la atelierul de încondeiat ouă al Muzeului Ţării Crişurilor (FOTO)
  • Elevii de la Liceul Nicolae Bolcaş Beiuş, experienţă IT la malul Oceanului Atlantic (FOTO)
  • Accident în Oradea: Un taxi a ajuns cu roţile-n sus pe Republicii. Şoferul şi pasagera au fost transportaţi la spital (FOTO / VIDEO)
  • Cei mai buni elevi din ţară la biologie, reuniţi la Oradea (FOTO)
  • Sărbătoarea artelor: European Music Open aduce la Oradea o pleiadă de personalităţi (FOTO)
  • Haita Raksi: Un cuplu din Salonta îngrijeşte peste 180 de câini abandonaţi, într-un adăpost privat amenajat la marginea oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Final spectaculos pentru centenarul Oradiei: Andra a cântat „tradițional”, soldaţii s-au retras cu torţe, iar artificiile au fost tricolore (FOTO / VIDEO)
  • Centenar din dronă: Cum s-a văzut din aer parada militară organizată în centrul Oradiei (FOTO)
  • Ilie Bolojan la 100 de ani de la eliberarea Oradiei: 'Noi, românii, nu prea am reuşit să construim instituţii' (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2268 RON
  • 1 EUR = 4.7581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON