URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 16 IANUARIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La cum arată bugetul Oradiei, e clar că cele peste o sută de investiţii se vor întinde pe mai mulţi ani. Asta pentru că în România este imposibil să-ţi planifici ceva şi să iasă la timp. Cauzele sunt multiple, de la suprasolicitarea personalului, la greşeli elementare, la lipsa proiectanţilor şi a constructorilor, toate pe fondul unei birocraţii ucigătoare, bine întreţinute de funcţionarii puşi politic în posturi. Totuşi, Primăria are două restanţe pe care nu mai are voie să le rostogolească pe anii viitori.
Zic şi eu
Adrian Cris
Dumnezeu îţi dă, dar nu-ţi bagă în traistă. Nici peisajele, nici simpla existenţă a pârtiei nu asigură, de la sine, dezvoltarea aşezării. A dovedit-o episodul de la finele anului trecut, întins pe încă două săptămâni anul acesta, când autorităţile locale s-au dovedit incapabile să menţină în funcţiune telescaunul. Ratând vârful sezonului de schi, oraşul a pierdut încasări serioase
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Când mergi în ţări exotice e bine să ştii limba băştinaşilor. Astfel scade considerabil riscul de a fi tratat drept duşman şi s-o sfârşeşti la proţap ori să admiri pe vecie frumuseţile locului dintr-o ţeapă arborată pe meterezele unei cetăţi. Dacă le mai duci localnicilor şi nişte mărgele de sticlă frumos colorate, ai şanse mari să ajungi om respectat şi chiar să urci în ierarhia locală până la statutul de semi-zeu.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam anterior, legislaţia României permite oricărui cetăţean să aibă acces la informaţiile de interes public, arătând expres ce categorii de informaţii nu sunt considerate de interes public. În ceea ce priveşte procedura prin care cetăţeanul poate avea acces la informaţiile de interes public, Legea nr. 544/2001 prevede că autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia de a organiza compartimente specializate de informare şi relaţii publice sau de a desemna persoane cu atribuţii în acest domeniu.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Trichineloza este o boală parazitară acută produsă de Trichinella spiralis (un vierme cilindric lung de 1-4 mm şi cu diametrul de 0,04 mm), care parazitează animalele carnivore, porci mistreţi, urşi, vulpi, câini, pisici, şobolani etc. Sursa de infecţie pentru om este carnea infestată şi insuficient preparată termic...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Inteligenţa este râvnită în ziua de azi ca un atribut fără de care persoana nu se poate descurca eficient în viaţă. Adevărul este însă că inteligenţa corelează extrem de bine cu probleme de ordin mental, afectiv şi social. Oamenii cu IQ ridicat întâmpină mai multe dificultăţi în a se integra în societate, mulţi suferă de depresie, anxietate sau alte tulburări, iar o mică parte au chiar şi boli mintale.
30 Martie 2011, 08:48

Arhitect de Primărie

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Ne-a vizitat la redacţie un arhitect nemulţumit că-i dădusem premiul "Arhitectul copy-paste". Din vorbă în vorbă, am aflat că la Primărie există două forme de salarizare: pe contract şi pe omenie.

Din când în când, omul mai e chemat să semneze nişte proiecte gata întocmite şi o face numai din prietenie. Şi, cu toate că în timp a ajuns la invidiatul statut de consilier de edil, la prima restructurare tot el a fost cel pus pe liber, şi nu geniile care dorm cu capul pe tastatură în timpul orelor de program.

Ne permitem, deci, să ţinem 700 de slujbaşi, mulţi cu Pielăria de Sorbonica la bază, cu masterat în Cibernetică la Marghita şi doctorat în Spectrofotometrie la Vadu Crişului, dar Oradea nu are bani pentru un salariu de arhitect cu normă întreagă. Nici măcar arhitectul şef al oraşului nu e de meserie (stima mea, doamnă Iacob!).

Am ajuns să dăm grămezi de bani pe băncuţe, plante ornamentale, fântâni şi pomi decorativi, dar un arhitect peisagist ni se pare o investiţie costisitoare. Eu nu mi-aş dori să ajungem din nou la vremurile când deciziile se luau exclusiv în teren, dând din mâini, şi nu după discutarea unor proiecte serioase.

La nivelul primăriilor din România circulă o butadă: "Edili care au bani dar n-au idei fac o telegondolă. Edilii care n-au idei şi nici prea mulţi bani fac fântâni arteziene". Noi n-avem bani nici măcar să angajăm un arhitect, de unde rezultă că, implicit, şi cu ideile stăm cam prost.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
boloian, copilu' de curte al udemeristilor
jeniul din Alesd, a stat el ce a stat si i-a puiat mintea sa faca taman o piramida, ca restul le avem pe toate !
Postat 03 Aprilie 2011, 22:54 de arhitekt
@apolodor
de cind a ajuns rouji sa imparta banii, ilie fiind ocupat sa descarce sucurile la abeceu, lucrarile mai bune le iau arhitectii agreati a caror calitate principala este ca se declara "francezi". ia urmariti ce se va intimpla cu fintina aia cintareatza de se anunta la turbogiratia medicului primar-vice. io va zic ca fintina cintatoare si ceasurile, le va adjudeca o firma unsa cu multe alifii, care are experienta prin citeva sectoare din bucuresti si nu numai. firma se cheama "Ora Exacta" si apartine unui secui de teapa lui Xibi Barna, dar cu rouji pe felie, care e si ea e emigranta din sacuime la noi in Oradea. vom trai si veti vedea....
Postat 01 Aprilie 2011, 20:11 de ovidiu
dupa ureche
ca sunteti rauvoitor stiam, dar credeam ca din cand in cand va mai si informati inainte de a scrie. asa ati fi aflat cam cat e salariul de arhitect sef la primarie. o suma ridicola pentru care nu se angajeaza oricine mai ales ca s-a terminat cu spagile in institutia asta.
Postat 01 Aprilie 2011, 13:01 de mircea
rapas
unde nu sunt idei apar tot felul de ,, giratii " !
Postat 01 Aprilie 2011, 00:59 de suparatu
Prost sa fii, dar sa-ti revii!
Corect, domnule Chirila! Dar, dupa cum arata Oradea, lipsa arhitectului este o boala veche. Este o vorba: prost sa fii, dar sa-ti revii! Desteptarea, domnule primar!
Postat 31 Martie 2011, 16:37 de safe
piramide
sa ne intoarcem la piramida....dupa piramida urmeaza corturile din curtea din spatele primariei. E tot ce ne mai lipseste....nu de alta, dar deja e plin de gainat pe acoperisul primariei!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ARATA CA PORCUL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Postat 30 Martie 2011, 20:55 de adela
jorjel
despre care Budurean vorbesti mai jos mai despre ce care impreuna cu Ţapinaru din aeroport adica cu Bâgiu(fost ţapinar la padure) au inregistrat pe cei din sindicat si duceau la conducere inregistrarile ca sa se stie ce se vorbeste, HALAL Ilie de la Primarie cu ce te+ai pricopsit pe cap............vai de tine tu angajezi din astia si tara geme de CRIZAAAAAAAAAAAAA
Postat 30 Martie 2011, 20:45 de avem
sugiuc
Ia zi ma Chirila, arhitectul care te-a vizitat la redactie ti-a promis ca iti face un proiect moca ? Hai, ca tu nu faci nimic gratis... Tzepe cu "dictionarul personalitatilor" mai dai ma ? Vedea-m-ai din puscarie de frajer !
Postat 30 Martie 2011, 19:10 de Marieta Cocoaie
de acord cu apolodor din ...damasc
Oradea pe care o avem astazi a fost criticata la vremea cand s-a construit pentru ca arata "impistrita" ca un ou de Paste. Am invatat insa sa o apreciem, pentru ca nu se mai fac in ziua de azi lucrari de un asemenea nivel artistic. Unde sunt eu de acord cu Apolodor.. ? Cum e posibil ca un proiect de amenajare a pietei centrale a orasului sa nu fie subiectul unui concurs, cel putin de nivel national ?
Postat 30 Martie 2011, 14:58 de mariana
ai pariu cati tarani fura si nu platesc taxe
asa este ei nu fac suscesiuni, ei primesc indeminzatii si muncesc in strainatate, ei sunt saraci , oropsiti de soarta dar au facultate gratuita-baietii , vai de noi ce am ajuns, mai vin si fac si afacerii ca parventii si dezvolta camataria ilegala, dar cati sunt in politie in sistemul bugetara sa ne feresca potopul , practic suntem invadati de snobism .
Postat 30 Martie 2011, 14:03 de RADUIMPUSCATU
pai daca v ati lasat pe mana unui TARAN ce mai vreti
ce mai vreti din tot orasul asata numai pe BOLOJAN l ati vazut in fata normal ca a umplut Primaria cu tarani, de ce ne miram? ca ce chestie vine taranul sa pun la punct un Oras, niciodata ele e nascut pentru mediul lui nu pentru oras , e un chin sa le schimbi mediul, metabolismul ii ruinezi ca sanatate.Acum in prezent taranai nu mai platesc aproape nimic , noi cei de la oras trebuie sa i intretine pe totii din taxele noastre ca ei sunt saraci fara venituri.Aasta am ajuns , la mila primarului care are origini specifice si care e atat de disperat incat ne vinde orasul ungurilor , de ce ne mira ? TARANUL uraste oraseanul dar oraseanul supoarta cheltuieli ca taranului sa i merga bine.
Postat 30 Martie 2011, 13:46 de ady
proiectant la voi m-as duce!
Partea din Oradea care arata inca bine (pentru ca nu s-a prabusit pe Ghilea si pe proprietarii actuali care nu dau bani pe renovare) este opera unor arhitecti locali si straini. A fost proiectata si construita acum un secol, iar atribuirea proiectelor s-a facut, din bani publici si privati, dupa criterii de valoare artistica. Astazi atribuirea proiectelor pe bani publici se face ingradind la maximum accesul proiectantilor de valoare. Astfel prima conditie pentru ca sa poti concura la un proiect platit de Primarie este sa fii membru al ordinului arhitectilor Bihor! Norocul orasului nostru este ca acum un secol au avut voie sa lucreze aici arhitecti din toate zarile! Norocul arhitectilor romani este ca azi mai pot concura si ei in alte orase, pentru ca asa a castigat un roman proiectul acela renumit din Hong-Kong. Oradea are azi o Primarie care are grija ca proiectele sa fie atent alese numai din propria curte!
Postat 30 Martie 2011, 13:01 de Apolodor din Damasc
Suspecta abordare
Idei putine si bani pe masura. Interesanta caracterizare a lui Bolojan din partea Bihoreanului. Se simte ceva vint de schimbare sau este contra-picatura care aduce un tsunami de gen Crauit ... ?
Postat 30 Martie 2011, 11:41 de On
prieteni
din prietenie se dau sfaturi, cand semnezi esti bun de tras la raspundere.
Postat 30 Martie 2011, 10:41 de bubu
arhitect de primărie
ce prostii vorbiti domnilor cum sa nu aibe PMO arhitect? DE LA 1 APRILE l-a luat ILIE Bolovanu pe unu Budureanu, a venit de la aeroport cica pt că si acolo a fost mare meserias pt că de aia a fost nevoit sa plece dar deunazi Ilie facea REDUCERI- din cei vechi- dar acu face angajari din cei noi, APROPOS CiCA BUDUREANU e si membru PNl şi chiar membru in Biroul politic de la PNL păi oameni de asa ispravă cum sa nu angajezi mai ales can au carnet de partid galbejit
Postat 30 Martie 2011, 10:31 de auleoooooooo
DA ! ASA-I !
AICI CAM ARE DREPTATE !!!! SORBONICA DE ORADEA A UMPLUT JUDETUL SI PE ALOCURI SI TARA CU "DIPLOMATI" CARE HABARNAU DE MESERIE ASA CUM SUNT SI CEI CE SUNT PE POST DE "INVATATORI" LA UNIVERSITATE . TOTI AU DIPLOME SI ASTEAPTA SALARII MARI DE BUGETARI IN CARE SAFRECE MENTA ASA CUM FAC SI "INVATATORII" LOR ANGAJATI LA STAT SI DUPAMASA "PROFESORI UNIVERSITARI"
Postat 30 Martie 2011, 09:19 de SCORTOSUL
count display

FOTO BIHOREANUL

  • An nou, aceleaşi bătălii... PNL-iştii au boicotat prima şedinţă din 2019 a Consiliului Judeţean, iar un proiect de 7 milioane euro a fost din nou amânat! (FOTO/VIDEO)
  • Un bebeluş de 7 luni, bolnav de rujeolă, este în stare gravă la Spitalul Municipal din Oradea. Părinţii acuză doctorii că ar fi ascuns riscul de îmbolnăvire (FOTO)
  • Accident pe Calea Borşului: Un BMW a ieşit în decor, două persoane au fost rănite (FOTO)
  • CSM CSU Oradea a învins cu 82-76 echipa din Piteşti şi a încheiat prima fază a Ligii Naţionale pe locul IV (FOTO)
  • Oradea ninsă: RER Vest a intervenit aproape 24 de ore continuu, pentru deszăpezire (FOTO)
  • Botezul Domnului. Sute de credincioşi orădeni au participat la sfinţirea apelor în bisericile din centrul oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Toţi la zăpadă! Cozi de kilometri și probleme cu locurile de parcare în staţiunile montane din Bihor (FOTO/VIDEO)
  • La mulţi ani, 2019! Mii de orădeni au sărbătorit Revelionul în centrul oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Accident în Tileagd: Un tânăr de 23 de ani a pierdut controlul unui BMW şi a lovit o autoutilitară, iar apoi un cap de pod (FOTO)
  • Omagiu generalului Berthelot: Pe faţada Gării din Oradea a fost dezvelită o placă comemorativă în cinstea consilierului militar al Regelui Ferdinand (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON