URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 19 DECEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Constat cu bucurie că există o concurență serioasă între cele două centre de putere din Bihor: Primăria Oradea și Consiliul Județean, în ce priveşte muzeele. Iar concurența asta nu poate fi decât benefică pentru turismul din Oradea.
Zic şi eu
Adrian Cris
În urmă cu peste un deceniu, un clujean teribilist zicea că s-a săturat de România. Cum n-a explicat că, de fapt, se săturase de balcanism, de corupţie, de minciună, de demagogie, naţionalism primitiv, murdărie şi dezordine, a fost pus la index ca vândut ungurilor. De câteva luni, patru primari din Transilvania pregătesc o iniţiativă mult pragmatică, deci şi mai "periculoasă" decât manifestul lui Sabin Gherman...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Faţă de ediţiile de mai demult, la Gala Premiilor lui Bihorel de anul acesta au lipsit aproape toţi destinatarii înţepăturilor publice cu parfum de premiu. Nu a fost o surpriză pentru nimeni. Din păcate, acesta este un semn că, deşi râde tot mai mult, clasa politică se află într-o pierdere constantă a simţului umorului. Premiile lui Bihorel nu au vrut să umilească niciodată, ci doar au luat în balon lucruri cunoscute de toată lumea: derapaje pe lângă lege, tare de comportament, învârteli şi mânăreli făcute pe sub masă, eşecuri profesionale sau chiar condamnări.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Competenţa de soluţionare a recursurilor declarate împotriva hotărârilor pronunţate în apel de tribunal, în cauzele având ca obiect cereri evaluabile în bani în valoare de până la 200.000 lei inclusiv, ca urmare a pronunţării Deciziei nr. 369/30 mai 2017 a Curţii Constituţionale a României, revine curţilor de apel.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Sistemul colector urinar, format din bazinetele renale (formaţiunile care "captează" urina din cei doi rinichi), cele două uretere ("tuburile" prin care urina ajunge la vezică), vezica urinară şi uretra ("tubul" prin care urina se elimină) este "căptuşit" cu nişte celule epiteliale denumite în ansamblu "uroteliu". Toată această zonă este expusă influenţelor carcinogene, dar cea mai frecventă tumoră este cea a vezicii urinare, urmată de cea de la nivelul bazinetelor.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
05 Iunie 2011, 12:45

Bazinul în care a murit fetiţa de 7 ani în Ştrandul Ioşia a fost dat din nou în folosinţă

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Bazinul în care o fetiţă de 7 ani a murit sâmbătă după amiază după ce a fost absorbită de o conductă de evacuare a apei, a fost dat din nou în folosinţă. Ca şi cum nimic nu s-ar fi întâmplat, duminică zeci de orădeni se scaldă în bazinul în care s-a petrecut nenorocirea. "S-a montat un grilaj la conducta respectivă. Poliţia ne-a dat voie să umplem bazinul", a declarat BIHOREANULUI Florin Alexandru, purtătorul de cuvânt al RAPAS.

gura de scurgere.jpgConducta care a absorbit-o pe fetiţă (foto) se află pe fundul bazinului, intersectat cu peretele, iar forţa de absorbţie a acesteia este foarte mare. Angajaţii ştrandului susţin că joi, când bazinul a fost umplut, sorbul de evacuare avea grilajul menit să îi ferească pe cei care se scăldau de puterea acestuia. Ca o coincidenţă, ar fi "dispărut" subit ulterior, fără ca cineva să poată spune exact când şi în ce împrejurări. "Îl căutăm pe cel care a smuls grilajul de acolo", a mai spus Florin Alexandru.

Tragicul eveniment a stârnit revolta opiniei publice şi a martorilor care susţin că accidentul s-a petrecut din cauza neglijenţei angajaţilor din ştrand. Orădenii care erau la scaldă susţin că aceştia nici măcar nu au anunţat golirea bazinului! "S-au trezit ei să golească bazinul cât încă nu era gol! Trei oameni s-au chinuit să o scoată de acolo pe fetiţă!", a povestit unul dintre martori.

De cealaltă parte, reprezentanţii RAPAS consideră că e normal ca bazinul să fie golit după ora 16, pentru ca mai apoi să poată fi umplut din nou în timp util. "Oamenii care vin aici ştiu foarte bine că se goleşte bazinul, cu 3-4 ore înainte de închidere, ca să aibă timp să se golească şi să se cureţe, pentru ca apoi să fie din nou umplut. Golirea bazinului se anunţă de către un angajat, prin staţie sau verbal. De data aceasta, omul nostru declară că i-a anunţat pe oameni verbal, de la capătul bazinului", a mai punctat Florin Alexandru.

Întrebat de BIHOREANUL dacă obligaţiile angajaţilor se opresc aici şi dacă nu cumva trebuiau să se asigure că în bazin nu mai erau oameni, acesta a declarat doar că salvamarul supraveghează să nu se întâmple vreun accident. El susţine că la ora producerii evenimentului fetiţa nici măcar nu avea ce să caute în bazin şi era nesupravegheată. "Fata n-a fost supravegheată, din declaraţiile oamenilor am înţeles că era cu bunica şi aceasta stătea pe pătură, şi a prins-o vârtejul. Regulamentul spune că atunci când se dă drumul la apă, oamenii trebuie să înceapă să părăsească bazinul. Salvamarul are obligaţia să supravegheze tot ce se întâmplă în bazin. Aşa s-a întâmplat şi ieri (n.r. sâmbătă), când fata a fost prinsă de vârtej. Numai că până când salvamarul şi ceilalţi oameni au sărit să o salveze, din păcate fetiţa a decedat", a mai declarat purtătorul de cuvânt al RAPAS.

În paralel cu ancheta regiei, şi Poliţia Bihor a deschis o anchetă. "Totodată, poliţiştii au sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea", a declarat inspectorul principal Alina Dinu, purtătorul de cuvânt al Poliţiei.

Cadavrul micuţei a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală, pentru efectuarea autopsiei. Ea nu era singură la părinţi, ci mai avea 3 fraţi.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
spirit civic?
@martor asta se intampla pt ca nimeni nu ia atitudine pe toti va doare in paispe de ceilalti de ce sa isi faca aia treaba bine daca pe mine care beneficiez de serviciile lor nu ma intereseaza.si ma duc si dupa ce s-a intamplat ce s-a intamplat daca aia au deschis strandul a doua zi eu trebuie sa ma duc acolo? vreti sa vorbiti despre orice numai despre responsabilitatea fiecaruia pt ce s-a intamplat acolo nu!!! daca se lua atitudine de-a lungul timpului daca se boicota 2 saptamani starndul ar fi luat si nesimtiti aia masuri!!! ceea ce lipseste este spiritul civic si solidaritatea
Postat 07 Iunie 2011, 08:26 de marius
purtatorul de vorbe
mai florinel tu te gandesti ce dracu -i zice daca ancheta politiei si procuraturii o stabili cu totul altceva decat ce indrugi tu ?! ma tu vrei musai sa fii complice ?!
Postat 07 Iunie 2011, 00:54 de cartita
pt. marius?
dragul meu oamenii merg in acel strad pt ca pensionarii au gratuit iar ceilalti merg pt ca acolo isi permit sa mearga nu toata lumea are 25-30 de lei sa mearga la o piscina privata, nu cred ca despre asta trebuie sa vorbim acum de ce au mers oamenii a doua zi la strand ci de ce a fost dechis strandul a doua zi dupa eveniment asta trebuie sa ne dea de gandit, de ce politia le-a dat voie sa unctioneze in acelasi conditii in continuare.
Postat 06 Iunie 2011, 17:47 de martor
tacere suspecta
Bolojaneeeeee , de ce pe situl primariei nu dati nici o stire legata de acest tragic eveniment ?????? Ca doar nu nu te simti tu responsabil ca l ai numit pe incompetentul ala care ti cara poseta in fruntea rapasului.
Postat 06 Iunie 2011, 12:11 de mircea badea
rusine
daca sunt probleme de ani de zile si nu sunt conditii de ce nu refuzati sa mergeti la strandul ala? de ce a doua zi dupa tragedie a mers lumea la strand? unde va e spiritul civic, solidaritatea cu cel de langa voi? cei de acolo sunt niste gunoaie!!! problema e cu ce sunteti voi mai buni? ar trebui sa le crape obrazul derusine celor care au mers la strand dupa cele intamplate!!!
Postat 06 Iunie 2011, 12:07 de marius
ratatii
Sper ca acest inconstient de purtator de cuvant este platit dintr o sponsorizare a rapasului si nu din banii publici. Ar trebui bagat in zeghe fiindca dezinformeaza grosolan opinia publica cu elucubratiile lui machiavelice. Doamne cata nerusinare, dar asta a invatat o de la sefii lui din rapas, Alo, andrica , esti prea ingamfat sa ti depui demisia s au ii bagi la inaintare pe trepadusii din jurul tau ????????
Postat 06 Iunie 2011, 11:41 de scarbitul
farisei
boicotati stranul iosia asa o sa piarda bani!!! singurul lucru care ii intereseaza ce cautati in strand si mai ales in bazinul ala la o zi de la tragedie daca sunteti asa indignati fariseilor?
Postat 06 Iunie 2011, 08:22 de marius
corectura
nu mai avea 3 frati ci 2 frati! la voi apare ca politia a sesizat parchetul, in celelalte ziare ca parchetul s-a autosesizat. acu' care e varianta buna?
Postat 06 Iunie 2011, 06:30 de nimeni
purtatorul de cuvant rapas
auzi bai marele purtator de cuvant tu chiar ne crezi pe toti prosti, care grilaj unde era cand nu la vazut nimeni de ani de zile, cum poti sa anunti pe cineva verbal sa paraseasca bazinul in galagia de acolo sa auda sute de oamenii.....suntem luati de prosti bai fratilor
Postat 05 Iunie 2011, 21:59 de martor
MINCIUNI
DA CU CE ERA PRINSA RAMA ACEEA ? CU SCUIPICI ? DACA ERA BINE FIXATA, SUDATA NU PUTEA FI RUPTA ! DACA A FOST RUPTA DE CURAND SE VEDE DUPA RUPTURA (DACA EXISTA RUPTURA). DA ASTA E FIRMA STATULUI ( A NIMANUI) PLINA DE GRATUITATI IN CARE NIMENI NU INVESTRESTE NIMIC > CINE SA INVESTEASCA DACA E PE GRATIS? DE CE SEGOLESC BAZINELE IN TIMPUL DE FUNCTIONERE PLATIT? CE MODA E ASTA?
Postat 05 Iunie 2011, 19:53 de SCARBITU
jegosii
numai DUMNEZEU poate face dreptate cu jegosii astia .o sa le vina rindu ,pluteste in aer o nenorocire care o sa vina si peste ei,furia oamenilor este aproape !!!!! o institutie in slujba lui BOLO sa vedem ce atitudine ia!!!!
Postat 05 Iunie 2011, 19:49 de victor
INTERLOPI nu sunt un pericol social
ci sistemul condus de CRIMINALI, de ce credeti ca prostitutia nu se legalizeaza dar ea exista incepand de la functii inalte si Politice si se abuzeaza femeile in continuare si sunt obligate sa intretina garatis relatii sexuale , mai rau se foloseste religia ca motiv de INDOBITOCIRE, de ce homosexuali , lesbiene sunt judecati dar in PUSCARI se intampla ce se intampla, noi nu avem voie sa i judecam deoarece noi vom ajunge judecati de altii , sistemul impus este condus de CRIMINALI si nu sunt pedepsiti si nici nu vor fi doar mortii ii vor judeca, noi cei in viata trebuie sa nu ne lasam manipulati de sistem.
Postat 05 Iunie 2011, 19:43 de dan oradeanul
criminalii !!!
Este fantastic de cit tupeu dau dovada acesti indivizi platiti din banii nostri. De ieri pe azi au scos chestia ca joi exista un grilaj dar a "disparut" subit pina simbata. Chiar asa de prosti de credeti ? Aceasta gasca de hoti si criminali fac zid in jurul lui Andrica si a lui Bolojan si ne rid in fata. Sunt curios ce ar zice daca ar pati copii lor asa ceva.
Postat 05 Iunie 2011, 18:08 de el
TAMPIT RAPAS
BAI TAMPITULE,TU MARE PURTATOR DE CUVANT AL RAPASULUI-DACA COP[ILA ERA CU MAMA SAU BUNICA IN BAZIN ,CE PUTEA SA II FACA??? DACA 4 BARBATI NU AU PUTUT-O SCOATE DIN CONDUCTA?.ORDINARULE CE ESTI !!!NU TIE RUSINE!,APA NU AVEA MAI MULT DE 1,5 METRI CAND A PRINS-O PE FETITA.NENOROCITILOR
Postat 05 Iunie 2011, 17:34 de pentru RAPAS
Deci
Ah, deci singura vinovata e fetita. Vai ce m-am linistit. Deci strandul Iosia e in regula, totul e perfect, angajatii constiinciosi isi fac treaba, dar din pacate unii clienti se mai scalda in apa la ora 4 cand se dau drumul la apa din bazine. Nici urma de competenta, nici urma de responsabilitate. Pentru ca de aceste doua lucruri ducem grav lipsa (si nu doar la stranduri). Oameni care nu isi cunosc atributele si nu isi dau interesul, iar daca ceva se intampla, vina nu e a lor, circumstantele exterioare sunt de vina. Revoltator ceea ce se intampla. Sper ca Bihoreanul sa tina ochii pe caz si sincer sper ca cei vinovati de strans sa faca inchisoare deoarece in opinia mea merita pe deplin. Ai responsabilitati = suporti consecinte pentru ceea ce nu a functionat din cauza responsabilitatilor tale.
Postat 05 Iunie 2011, 15:56 de Alex
nenorocire
florin alexandru : ,, salvamarul are obligatia sa observe ce se intampla in bazin .... asa s-a intamplat si ieri ... dar pana au sarit sa o salveze ..... Nu ti-e rusine ma ? ,,Angajatul a anuntat verbal..." PURTATOR DE CUVANT platit din banii pietarilor .. PENIBIL , PENIBILA functie ,PENIBIL angajat ! Apropo grilajul de ce=l tinea adm. strandului in buzunarul lui andrica ( cu a mic ) Bine ca nu e tot strandul vopsit in rosu ,galben si albastru ca mai an... Niste taranoi si grobieni in functii de conducere la rapas..... Dumnezeu s-o odihneasca .
Postat 05 Iunie 2011, 14:48 de suparatu
ABURELI
daca strandul ar fi privat atunci : 1 - nu s-ar goli bazinele in timpul programului cand eu am platit bilet > 2- toata lumea : politie, procuratura ... ar fi arestat demult managerul strandului pentru incompetenta si prostie si ... crima
Postat 05 Iunie 2011, 13:21 de SORTOSUL
ati vazut gata curati ca lacrima
noi cetatenii trebuie sa dam in judecata tot sistemul care este platit sa ne reprezinte in ceea ce priveste functionarea legala a unei activitati, controlele trebuie stabilite obligatoriu luna de luna in zile aleatorice, asa cum tragem la raspundere privatiul tragem la raspundere si sistemul bugetar, legea e valabila pentru totii.Parinti sa si ingroape odrasla si gata fara mult tam-tam ca noi intretinem institutii care sa ne reprezinte fictiv, salarul sa se deconteze si gata, la cimitir cu totii.DRUM BUN sa avem!
Postat 05 Iunie 2011, 13:00 de anca
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Urmaşii Marii Uniri îşi cinstesc înaintaşii: În Chioag a fost dezvelită o placă în memoria săteanului care s-a dus, în 1918, la Alba Iulia (FOTO)
  • Cartea 'România, te iubesc' a fost lansată la Oradea. Jurnalistul Alex Dima: „Aici este dovada că se poate!” (FOTO/VIDEO)
  • Drumul nou dintre Oradea şi Sântandrei, deschis circulaţiei. Cei doi primari au anunţat noi investiţii în traficul dintre cele două localităţi (FOTO/VIDEO)
  • Zăpada face ravagii în Bihor: 79 de localităţi fără curent, peste 28.000 de cetăţeni afectaţi! (FOTO)
  • A venit zăpada! Utilajele RER Vest au ieşit pe străzile Oradiei (FOTO)
  • „Lumea contemporană. Puncte de vedere”: La Muzeul Țării Crișurilor a fost vernisată expoziția de sculptură a artistului Ovidiu Pascu (FOTO)
  • Gala Premiilor lui Bihorel 2018. Petrecere cu poante video, caricaturi şi concert Compact la Majoratul BIHOREANULUI. Vezi câteva momente! (FOTO / VIDEO)
  • Campionul K1 Adrian Maxim, prins de procurorii DIICOT Oradea cu un kilogram de cannabis. Sportivul a fost arestat şi trimis în judecată (FOTO)
  • Patriotul Ervin: Cine este orădeanul care a inaugurat Podul Centenarului cu o Dacie tricoloră (FOTO)
  • Două zile de reduceri: S-a deschis KiK, la ERA Park Oradea! (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON