URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 20 MARTIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Aquapark-ul din Oradea este pe profit, în ciuda faptului că 90% dintre aceste stabilimente merg pe pierdere. Adică sunt un fel de Teatru ori Filarmonică, numai cu ceva mai multă apă. Pe lângă meritele incontestabile de gospodari ale celor de la ADP, trebuie să recunoaștem că succesul se datorează și conjuncturii.
Zic şi eu
Adrian Cris
Se zice că doar cine nu munceşte nu greşeşte (deşi eu, personal, cred că greşeşte şi cel ce nu munceşte). În orice caz, bărbaţi sunt cei care îşi asumă greşelile, iar eu îmi declar apartenenţa la această categorie. Ca atare, recunosc că după ce am primit reacţia lui Pásztor, i-am verificat argumentele, cum că deplasarea în interes de serviciu în Austria a făcut-o separat de cea în interes privat în Elveţia. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Protestul de vineri a avut eficiența unei petale de trandafir în fața șenilei unui tanc de 50 de tone. Conducătorii s-au spart de râs în timpul protestului de un sfert de ceas al celor buni, după care s-au întors în întuneric și fum, la masa de poker pe care joacă soarta acestei nații nefericite. Pe ei nu îi interesează dacă străzile se blochează pentru 15 minute, câtă vreme lucrul acesta oricum se întâmplă zilnic, ore în șir...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Instanţa Supremă s-a pronunţat recent, printr-o decizie de speţă, în sensul în care Ghidul pentru acordarea daunelor morale emis de Fondul de Protecţie a Victimelor Străzii nu este obligatoriu pentru instanţe.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Scleroza multiplă este o boală caracterizată prin inflamaţia şi distrucţia selectivă a mielinei sistemului nervos central, cu apariţia unor zone de cicatrizare. Mielina este o substanţă care înveleşte fibrele nervoase, având un rol important în conducerera influxului nervos şi care apare în luna a 5-a vieţii intrauterine cu definitivare după naştere. Boala mai este denumită şi scleroza "în plăci" datorită aspectului zonelor cicatrizate ale creierului, leziunile fiind denumite "plăci".
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
06 Noiembrie 2012, 10:42

O şoferiţă începătoare la volanul unui BMW a distrus un VW Golf în centrul Oradiei (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Lipsa de experienţă a unei şoferiţe a distrus parţial, marţi dimineaţă, două maşini. În jurul orei 10, o şoferiţă care conducea un BMW şi avea semnul de începător pe parbriz venea din direcţia străzii Independenţei spre strada Tudor Vladimirescu.

Întrucât semafoarele funcţionau pe culoarea galben intermitent, tânăra ar fi trebuit să acorde prioritate unui şofer de Volkswagen ce vira la dreapta de pe Podul Ferdinand, însă n-a făcut acest lucru, aşa că l-a lovit din plin.

În urma impactului, ambele maşini au fost serios avariate, însă de departe Volkswagen-ul este cel mai rău lovit. Din fericire, însă, niciunul dintre şoferi n-a păţit nimic.

Se pare că tânăra avea permis de doar o săptămână, iar maşina a primit-o cadou duminică, de la iubitul ei.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
21 Comentarii
:)))))
Daca era un el intr-un logan, mai exista articolul? Dar comentariile? Cata frustrare se poate asxunde in spatele comentariilor voastre? Sunteti patetici!!!!
Postat 14 Noiembrie 2012, 21:47 de .....
voie
asta da David cu comentariul ca feme$ile sa nu aibe voie sa conduca......
Postat 14 Noiembrie 2012, 13:23 de Margareta
bucuresti
Imi pare bine ca mai e unul de acord cu mine. Adica in Bucuresti e altfel (multi nesimtiti) dar macar semnalizeaza. Davide sa stii ca am circulat de multe ori prin Bucuresti (doua saptamani zilnic in delegatie) deci nu vorbesc fara sa cunosc situatia. Cred ca tu te-ai speriat de trafic, daca dormi la volan normal ca se baga in fata ta.
Postat 08 Noiembrie 2012, 15:01 de d
Soferi
1. Circul enervant de des prin Bucuresti pentru gustul meu. 2. În Bucuresti soferii semnalizează. Da, se baga in fata ta, dar semnalizează. 3. In Oradea, parca a dat strechea in toti, bai, nu semnalizează nimeni. E de rau, pentru un oras cu pretentii vestice. Si sunt oradean...
Postat 07 Noiembrie 2012, 23:23 de Shogun
@d
ba mai las-o dracu, nu mai vorbi atatea prostii. In Bucuresti circulatia e un cacat mare. Tu zici ca in Oradea nu se prea semnalizeaza? in bucuresti nici nu au masinile maneta de semnalizare... se circula pe contrasens, se baga in fata ta fara jena, nu exista reguli de circulatie si chiar daca exista, nu se respecta... Am condus in bucuresti si stiu ce vorbesc asa ca nu mai vorbi ceea ce nu sti. In Oradea stam inca destul de bine
Postat 07 Noiembrie 2012, 15:35 de david
TRACTARI AUTO NON STOP CIDAN SERVICE 0746022231
MAI MULTE ACCIDENTE MAI BINE PENTRU FIRMELE DE TRACTARI AUTO CIDAN SERVICE TRACTARI AUTO NON STOP 0746022231 GOLFUL A FOST DUS DE CIDAN SERVICE
Postat 07 Noiembrie 2012, 15:32 de CIDAN SERVICE
pt pt nufarul
Dă-mi voie să î-ţi spun ca in Bucureşti se circulă mai bine ca în oradea. Poate ai fost tu prin Bucureşti şi nu ai reuşit să ţii ritmul. Am fost de multe ori prin Bucureşti dar să ştii că in Oradea nu prea sunt obişnuiţi şoferii să semnalizeze, se schimbă benzile dupa cum au chef că doar cel ce vine din spate e vinovat.
Postat 07 Noiembrie 2012, 14:05 de d
pai..
Se intampla sa mai gresim...ce conteaza cum o avut maisna..problema ei... la toti ni se putea intampla..toti am fost incepatori odata...numai conducand capeti experienta...trebuie sa fim mai atenti..sa nu ne preocupe alte lucruri...atentie...drumuri bune!!!
Postat 07 Noiembrie 2012, 13:50 de pai
PT NUFARUL
Pt cel/cea care s-a semnat NUFARUL, esti un tampit/a....cu siguranta nu ai condus altundeva in afara de Oradea.Daca vrei sa vezi soferi praf mergi in Bucuresti si condu acolo.Faptul ca * proasta o provocat un accident....nu inseamna ca toti oradenii conduc prost.
Postat 06 Noiembrie 2012, 23:40 de PT NUFARUL
De ce se sterg comentarii?
De ce draq sterg adminii comentariile...? Spuneam , ca inca o VACA PROASTA la volan......
Postat 06 Noiembrie 2012, 20:58 de m52
vsm
cat timp trebuie sa mai treaca pentru ca legislatia sa se schimbe si femeile sa nu mai aibe voie sa conduca? Eu personal in fiecare zi ajung sa ma enervez pe cate una... Si iauzi, a luat carnetul de o saptamana... hahaha, dar nu a precizat cati bani a impins iubitul ei in buzunarul politistului pentru asta. Si ii mai ia si masina... of vai de capul ei si a lui binenteles. Cred ca impreuna nu fac IQ de 80
Postat 06 Noiembrie 2012, 20:57 de David
soferia nu e pt toata lumea
Fara doar si poate, oradenii sunt printre cei mai praf soferi din lume. Se sofeaza cretin, se circula fara bun simt , banda de depasire nu exista in Oradea, se merge cu 20 la ora , prioritatea e ceva relativ, oprirea pt o discutie in mijlocul drumului intre soferi e ceva normal, pietonii trec pe unde vor, somnul e cel care guverneaza. Despre femeile sofer din oradea ce s-ar putea spune daca barbatii sunt cum sunt ?! Despre incepatori ce sa mai spui ? Atmosfera generala de condus e ca la un sat indian aflat tot timpul in vacanta. Nu stiu sincer pe ce criterii se dau permisele desi scolile de soferi sunt mai multe decat gradinitele.
Postat 06 Noiembrie 2012, 19:38 de nufarul
slab
nu suge bine daca a primit amaritul ala de bmw.costa vreo 3000 de euro doar
Postat 06 Noiembrie 2012, 16:35 de alin
bow ling
N-ati inteles nimic !!! Mai cititi o data ultima fraza, si anume "maşina a primit-o cadou duminică, de la iubitul ei" ! Asta este esenta stirii: la volan se afla nu o gospodina grabita sa se-ntoarca la cratitza, nu o tuta care n-a deschis cartea de circulatie, nu ca vorbea la telefon, ci una care are vila si masina "facuta cadou de iubitul ei" pentru ca suge lupa tuturor "iubitilor" care "o ajuta" si ei cu cate ceva, recte o cireasa, o maslina, o aripa de masina... :)))))))))))
Postat 06 Noiembrie 2012, 15:58 de bowl si vitzelul
lol
o fi mai lovit golful insa roata aia rupta de la beemveu o sa o coste muuult mai mult..poate joe ii va da acum si un ceai...
Postat 06 Noiembrie 2012, 15:35 de cadi
SA AUZIM DE BINE
A gresi este omeneste,a primi cadou un permis este grav ,dar a nu primi un permis daca il meriti este si mai grav. Statisticile spun ca femeile produc mult mai putine accidente decit barbati la acelas nr. de kilometri parcursi. DRUM BUN FARA EVENIMENTE RUTIERE!
Postat 06 Noiembrie 2012, 14:29 de un conducator auto
idioata
Ar trebui investigat si politistul care ia acordat permisul de conducere domnisoarei, pericol public pentru participantii la trafic, pacat de golful baiatului, sper sa ceara despagubiri serioase
Postat 06 Noiembrie 2012, 13:46 de gelo
accident
CUM SA ACORDE PRIORITATE DACA VORBEA LA TELEFON ERA MAI INPORTANT DECIT ATENTIA LA CIRCULATIE
Postat 06 Noiembrie 2012, 13:01 de doru
bucatarie
Alta care se grabea inapoi in bucatarie >:-)
Postat 06 Noiembrie 2012, 11:52 de nesimtit
Curu face capu trage!
Nici o problema ! Mai da ce cateva ori cu curu si se rezolva si daunele si amenda si ........ o masina noua!
Postat 06 Noiembrie 2012, 11:15 de Yo!
urat pentru nevinovat ...
Mai multa atentie la cum se da permisul la persoanele de sex feminin din pacate, ele si teoria o toceste si la condus sunt in mare parte praf, pana deprind condusul mai bine. Inconstienta este mai mare a acelui iubit care ia dat tocmai un BMW pe mana. Bine ca sunt toti ok.
Postat 06 Noiembrie 2012, 11:07 de marin
count display

FOTO BIHOREANUL

  • La mulți ani, ERA Park! Carla’s Dreams i-a cucerit, sâmbătă seară, pe orădeni (FOTO / VIDEO)
  • Înaripatele Oradiei: Malurile verzi ale Crişului Repede şi stufărişul au atras în oraş numeroase specii noi de păsări (FOTO)
  • Puzderie de lume în centrul Oradiei, de Ziua Maghiarilor. Îmbrăcat în huszár, Szabó Ödön a acuzat că maghiarii sunt discriminaţi (FOTO/VIDEO)
  • #șîeu... NU: Angajaţii lui Ştefan Mandachi de la Oradea, împiedicaţi să protesteze în faţa propriului restaurant printr-un ordin al... „doamnei de la Lotus” (FOTO/VIDEO)
  • #Șîeu: Bihorenii au protestat pentru autostrăzi. Vezi cine și cum a manifestat! (FOTO / VIDEO)
  • Colţ al imaginaţiei: Viitorii designeri orădeni și-au expus munca în holul Bibliotecii Universității (FOTO)
  • Protestul #şieu în Oradea: O firmă şi-a oprit complet activitatea, pentru întreaga zi! (FOTO / VIDEO)
  • #şîeu: BIHOREANUL a făcut un inventar al proiectelor de infrastructură promise în judeţul Bihor şi neonorate (FOTO)
  • Incendiu la blocul Cicero din Oradea (FOTO / VIDEO)
  • Cupa Satelor: O primă ediţie reușită în fotbalul bihorean (FOTO)