URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 13 NOIEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
De când avem și Piața Unirii, și Cetatea renovate, suntem în situația măgarului lui Buridan. Bietului animal i-a pus stăpânul două grămezi de fân și măgarul a murit de foame pentru că nu se putea hotărî din care să mănânce. La fel pățim și noi când e vorba de locurile unde să organizăm evenimentele importante. S-au încercat variante, ba în Piață, ba în Cetate, ba în ambele locații concomitent.
Zic şi eu
Adrian Cris
Marţea trecută, şeful Consiliului Judeţean şi-a cheltuit câteva ore pe Facebook pretinzând într-o postare că înlocuirea Ryanair cu Tarom ar fi o afacere strălucită pentru Aeroportul Oradea. Nu-i cazul să intrăm în detalii pentru a demonstra cât pierde Bihorul odată cu zborurile low cost, nici ridicolul tezei că preţul noului zbor spre Barcelona, de la 150 euro în sus, ar fi de fapt un chilipir.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Sâmbătă, la orele 17, ora României, în sute de oraşe de pe continent, printre care şi Oradea, a fost proclamată Republica Europa, ca viitoare formă de organizare a actualelor state europene. "Prin acest gest simbolic, europenii de pe întreg continentul îşi exprimă voinţa de a trăi într-o Europă unită, cu drepturi şi îndatoriri egale pentru toţi cetăţenii, care să fie principalii actori ai unei democraţii reale".
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
După cum se ştie, în 7 noiembrie Curtea Constituţională a admis sesizarea Guvernului şi a constatat existenţa unui conflict juridic de natură constituţională între Parlament şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Constatând acest conflict, CCR a obligat ÎCCJ de îndată la desemnarea prin tragere la sorţi a tuturor membrilor completurilor de 5 judecători, cu respectarea art. 32 din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, cum a fost modificat şi completat prin Legea nr. 207/2018.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Testul pentru HPV se efectuează pentru a depista infecţia cu HPV şi tipul de HPV prezent. La fel ca testul Papanicolau, testul pentru HPV se face prin analiza unei probe de secreţii prelevate de la nivelul colului uterin (cervix).
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Șansa de a deveni înzestrat sau talentat este aceeaşi indiferent de statutul financiar al părinţilor. Lucru deloc surprinzător, deoarece genetica nu ţine cont de fluctuaţia dolarului pe piaţa globală. Dar interesant de observat în acest context este inegalitatea care derivă din statutul financiar al părinţilor respectivilor copii.
25 Februarie 2016, 18:40

VIDEO ŞOCANT: O orădeancă şi fiica ei de 11 ani, acroşate de o maşină în timp ce traversau. Şoferul s-a ales cu dosar penal

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

O orădeancă şi fiica ei de 11 ani au fost rănite, joi dimineaţa, în jurul orei 7, într-un accident rutier petrecut pe strada Nufărului, în apropierea intersecţiei cu Constantin Noica.

Cele două se angajaseră în traversarea străzii în fugă, pe lângă trecerea de pietoni, şi fără să se asigure, fiind lovite de un autoturism condus de un tânăr de 30 ani.

Evenimentul a fost înregistrat de sistemul video de supraveghere şi monitorizare al municipiului Oradea, iar imaginile arată că vina pentru accident nu aparţine doar orădencei care a trecut strada în fugă, de mână cu fiica sa, ci şi şoferului maşinii care le-a acroşat.

În filmarea reprodusă de BIHOREANUL se vede cum autoturismul nu încetineşte în apropierea marcajului pietonal, fiind cât pe ce să lovească un alt pieton aflat în traversare, iar apoi cum le izbeşte pe cele două victime care fug la câţiva metri distanţă, în diagonală.

"Pe numele şoferului a fost întocmit un dosar penal. La finalizarea cercetărilor, poliţiştii vor înainta cauza la Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea", a declarat subcomisarul Alina Dinu, purtător de cuvânt al Poliţiei Bihor.

Din fericire, cele două victime au suferit leziuni care nu le pun viaţa în pericol. "Cele două paciente au fost transportate la Unitatea de Primire a Ugenţelor din Spitalul Clinic Judeţean Oradea.  Fetiţa a rămas internată la secţia de chirurgie maxilo-facial, cu fractură de piramidă nazală. Mama ei nu a necesitat internarea deoarece a suferit doar o entorsă fără complicaţii", a declarat BIHOREANULUI şeful SMURD Bihor, Hadrian Borcea.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
7 Comentarii
raspunsuri!!!!!!
Alexanndra- fetita a tras pe mama ei observand masina!!!!!!!!Tu tampito ce faceai???????? iti doresc sa poti avea sansa de a da raspuns din experienta!!!!!!! nascut_oradean raza este 0 dar nu avea ce cauta acolo masina in momentul respectiv Oradeanuldebine;daca era verde masina n-avea ce cauta acolo,dar vad un IQ de 15 nu mai te lamuresc ca este prea greu sa intelegi (...)
Postat 29 Februarie 2016, 21:48 de bozgoru
RE: raspunsuri!!!!!!
Mai uşor cu epitetele!
Postat 29 Februarie 2016, 22:02 de Moderator
fraierilor
Este interzis oricarei persoane sa schimbe pozitia vehiculului implicat într-un accident de circulatie în urma caruia a rezultat moartea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane, sa modifice starea locului sau sa stearga urmele accidentului fara încuviintarea politiei care cerceteaza accidentul. trecerilor pentru pietoni, la o distanta de 100 de metri fata de acestea, administratorul drumului este obligat sa realizeze amenajari rutiere pentru reducerea vitezei de deplasare a vehiculelor. Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si in urmatoarele situatii: pietonului care traverseaza drumul public, prin loc special amenajat, marcat si semnalizat corespunzator ori la culoarea verde a semaforului destinat lui, atunci cand acesta se afla pe sensul de mers al vehiculului. Animalelor care ati cumparat carnetul -ca 50% din cei care au carnet de conducere la o examinare adevarata ar ramane fara carnet-de la ......daca acel dobitoc cum sunteti si voi care dati vina pe fetita si mama,si animalice sunteti - respecta regulile de circulatie ele nu pateau nimica nici daca treceau in pas de lambada ca nu avea ce cauta masina acolo. Daca treceau regulamentar erau in sicriu!!! Comentariile care scot soferul cu basma curata sunt tipic de baieti care se cred buricul pamantului cu masinile aduse din germania etc,si de fap sunt niste jegosi nespalati ,care dupa mine nici citi nu pot dar carnet au !!!!!!!!
Postat 29 Februarie 2016, 21:29 de bozgoru
Trece de pietoni + -
Raza trecerii de pietoni, dupa pietoni sau dupa soferi, ca si soferi ce insemna dupa DVS ? Plus minus 1 km de la trecere de pietoni prioritate pentru pietoni ? Sau de la Biserucata pana la Peta ? In cazul de mai sus, ca si sofer, am vazut cazul chiar dupa accident in dimineata respectiva (nu au ajuns inca salvarile pe locul faptei) nu este caz penal pentru sofer. NU ERAU PE TRECERE DE PIETONI !!!!! Si daca era verde ? Nu erau pe zebra !!!!! Deoarece asa se circula pietonii nedisciplinati ca si la parcul 1 Decebrie cand e rosu pe trecere de pietoni si peste multe alte treceri de pietoni. Cand eu sant in doua labe, nu fac abuzuri de soferi, deoarece stiu cand se poate sau cand nu. Recomand SA VEDETI o trecere de pietoni in sudul Italiei, sau in sudul frantei cu ciocul mic... Era un Fiat Punto cu un sofer dispus..... cred ca va fi basma curata pt el. Nu era de vina.
Postat 27 Februarie 2016, 00:34 de nascut_oradean_1970
Trecerea ESTE semaforizata!
Trecerea respectiva este semaforizata si se vede clar ca in momentul in care femeia si fetita au tasnit in drum, erau pietoni in traversare, semn ca aveau deja VERDE. Singurii care nu au semafor in aceea intersectie sunt cei care fac dreapta de pe C. Noica. Zona respectiva oricum e periculosa pentru ca verdele la pietoni tine foarte putin asa ca de multe ori acestia ajung aproape de a doua banda cand inca mai sunt cateva secunde de rosu. Asa ca atentie soferi, atentie pietoni!
Postat 26 Februarie 2016, 09:09 de User anonimizat
perspectiva diferita
vina soferului este ca nu a oprit la trecerea de pietoni pe care era un pieton, care la randul lui s-a oprit sa nu fie acrosat, dar daca nu er fi fost pieton pe trecere nu consider ca soferul este vinovat de acrosarea celor doua. Statisticile spun ca, multi pietoni sunt acrosati pe trecerile de pietoni in tara la noi, dar ce nu spun statisticile este ca, acrosarile sunt doar pe treceri nesemaforizate, pe cele semaforizate nu sunt incidente. O intrebare simpla si logica se pune, de ce nu se semaforizeaza trecerile de pietoni? Mai este ceva, un om se poate opri intr-un pas, o masina nu o opresti intr-un metru, atunci cine ar trebui sa se asigure? in consecinta,pe trecerile nesemaforizate ar trebui pietonul sa se asigure, ar trebui schimbata legislatia in sensul acesta si ar fi cu mult mai putine incidente.
Postat 26 Februarie 2016, 08:56 de Oradeanuldebine
Inconstienta
O fi vina soferului dar si doamna trece ca un animal strada .. fara suparare ... :(
Postat 26 Februarie 2016, 00:46 de DVSplay
...
O tampita traversa strada IN FUGA PE LANGA TRECEREA DE PIETONI, probabil tragand-o dupa ea pe fiica sa de 11 ani, acrosate de o masina care trecea printre alti pietoni angajati deja in traversarea strazii. Cred ca in toata Romania e atata prostime, nu doar in Oradea...
Postat 25 Februarie 2016, 23:45 de Alexanndra
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Termen: 1 Decembrie. Constructorii au montat grinzile podului din strada Universităţii din Oradea (FOTO)
  • Parcarea de la intersecţia străzilor Transilvaniei cu Moldovei a fost reabilitată (FOTO)
  • Cel mai 'hot' show: Modele celebre au defilat în lenjerie Victoria's Secret. Adriana Lima s-a retras (FOTO/VIDEO)
  • Karoy de România: Povestea sculptorului orădean interzis de comunişti, care şi-a făcut renume în America (FOTO)
  • A început târgul produselor şi gusturilor din Valea Ierului, în Piaţa Unirii (FOTO)
  • Făuritorii Marii Uniri - Portrete și fapte nemuritoare: zeci de elevi bihoreni au fost premiați pentru picturile lor (FOTO)
  • S-a turnat placa de beton. Podul Centenarului ar putea fi dat în folosinţă la sfârşitul lunii noiembrie (FOTO)
  • Constructorii au început turnarea pereţilor parcării subterane din centrul Oradiei (FOTO)
  • S-a deschis un punct de trecere a frontierei, în Bihor, pentru camioanele ce duc pietriş pentru autostrada din Ungaria (FOTO)
  • Paradoxul Oradea: Spre deosebite de trendul naţional, în Oradea se construiesc peste 2.000 de apartamente (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON