URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 20 IANUARIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La cum arată bugetul Oradiei, e clar că cele peste o sută de investiţii se vor întinde pe mai mulţi ani. Asta pentru că în România este imposibil să-ţi planifici ceva şi să iasă la timp. Cauzele sunt multiple, de la suprasolicitarea personalului, la greşeli elementare, la lipsa proiectanţilor şi a constructorilor, toate pe fondul unei birocraţii ucigătoare, bine întreţinute de funcţionarii puşi politic în posturi. Totuşi, Primăria are două restanţe pe care nu mai are voie să le rostogolească pe anii viitori.
Zic şi eu
Adrian Cris
Dumnezeu îţi dă, dar nu-ţi bagă în traistă. Nici peisajele, nici simpla existenţă a pârtiei nu asigură, de la sine, dezvoltarea aşezării. A dovedit-o episodul de la finele anului trecut, întins pe încă două săptămâni anul acesta, când autorităţile locale s-au dovedit incapabile să menţină în funcţiune telescaunul. Ratând vârful sezonului de schi, oraşul a pierdut încasări serioase
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Când mergi în ţări exotice e bine să ştii limba băştinaşilor. Astfel scade considerabil riscul de a fi tratat drept duşman şi s-o sfârşeşti la proţap ori să admiri pe vecie frumuseţile locului dintr-o ţeapă arborată pe meterezele unei cetăţi. Dacă le mai duci localnicilor şi nişte mărgele de sticlă frumos colorate, ai şanse mari să ajungi om respectat şi chiar să urci în ierarhia locală până la statutul de semi-zeu.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam anterior, legislaţia României permite oricărui cetăţean să aibă acces la informaţiile de interes public, arătând expres ce categorii de informaţii nu sunt considerate de interes public. În ceea ce priveşte procedura prin care cetăţeanul poate avea acces la informaţiile de interes public, Legea nr. 544/2001 prevede că autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia de a organiza compartimente specializate de informare şi relaţii publice sau de a desemna persoane cu atribuţii în acest domeniu.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Trichineloza este o boală parazitară acută produsă de Trichinella spiralis (un vierme cilindric lung de 1-4 mm şi cu diametrul de 0,04 mm), care parazitează animalele carnivore, porci mistreţi, urşi, vulpi, câini, pisici, şobolani etc. Sursa de infecţie pentru om este carnea infestată şi insuficient preparată termic...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Inteligenţa este râvnită în ziua de azi ca un atribut fără de care persoana nu se poate descurca eficient în viaţă. Adevărul este însă că inteligenţa corelează extrem de bine cu probleme de ordin mental, afectiv şi social. Oamenii cu IQ ridicat întâmpină mai multe dificultăţi în a se integra în societate, mulţi suferă de depresie, anxietate sau alte tulburări, iar o mică parte au chiar şi boli mintale.
25 Februarie 2016, 18:40

VIDEO ŞOCANT: O orădeancă şi fiica ei de 11 ani, acroşate de o maşină în timp ce traversau. Şoferul s-a ales cu dosar penal

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

O orădeancă şi fiica ei de 11 ani au fost rănite, joi dimineaţa, în jurul orei 7, într-un accident rutier petrecut pe strada Nufărului, în apropierea intersecţiei cu Constantin Noica.

Cele două se angajaseră în traversarea străzii în fugă, pe lângă trecerea de pietoni, şi fără să se asigure, fiind lovite de un autoturism condus de un tânăr de 30 ani.

Evenimentul a fost înregistrat de sistemul video de supraveghere şi monitorizare al municipiului Oradea, iar imaginile arată că vina pentru accident nu aparţine doar orădencei care a trecut strada în fugă, de mână cu fiica sa, ci şi şoferului maşinii care le-a acroşat.

În filmarea reprodusă de BIHOREANUL se vede cum autoturismul nu încetineşte în apropierea marcajului pietonal, fiind cât pe ce să lovească un alt pieton aflat în traversare, iar apoi cum le izbeşte pe cele două victime care fug la câţiva metri distanţă, în diagonală.

"Pe numele şoferului a fost întocmit un dosar penal. La finalizarea cercetărilor, poliţiştii vor înainta cauza la Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea", a declarat subcomisarul Alina Dinu, purtător de cuvânt al Poliţiei Bihor.

Din fericire, cele două victime au suferit leziuni care nu le pun viaţa în pericol. "Cele două paciente au fost transportate la Unitatea de Primire a Ugenţelor din Spitalul Clinic Judeţean Oradea.  Fetiţa a rămas internată la secţia de chirurgie maxilo-facial, cu fractură de piramidă nazală. Mama ei nu a necesitat internarea deoarece a suferit doar o entorsă fără complicaţii", a declarat BIHOREANULUI şeful SMURD Bihor, Hadrian Borcea.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
7 Comentarii
raspunsuri!!!!!!
Alexanndra- fetita a tras pe mama ei observand masina!!!!!!!!Tu tampito ce faceai???????? iti doresc sa poti avea sansa de a da raspuns din experienta!!!!!!! nascut_oradean raza este 0 dar nu avea ce cauta acolo masina in momentul respectiv Oradeanuldebine;daca era verde masina n-avea ce cauta acolo,dar vad un IQ de 15 nu mai te lamuresc ca este prea greu sa intelegi (...)
Postat 29 Februarie 2016, 21:48 de bozgoru
RE: raspunsuri!!!!!!
Mai uşor cu epitetele!
Postat 29 Februarie 2016, 22:02 de Moderator
fraierilor
Este interzis oricarei persoane sa schimbe pozitia vehiculului implicat într-un accident de circulatie în urma caruia a rezultat moartea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane, sa modifice starea locului sau sa stearga urmele accidentului fara încuviintarea politiei care cerceteaza accidentul. trecerilor pentru pietoni, la o distanta de 100 de metri fata de acestea, administratorul drumului este obligat sa realizeze amenajari rutiere pentru reducerea vitezei de deplasare a vehiculelor. Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si in urmatoarele situatii: pietonului care traverseaza drumul public, prin loc special amenajat, marcat si semnalizat corespunzator ori la culoarea verde a semaforului destinat lui, atunci cand acesta se afla pe sensul de mers al vehiculului. Animalelor care ati cumparat carnetul -ca 50% din cei care au carnet de conducere la o examinare adevarata ar ramane fara carnet-de la ......daca acel dobitoc cum sunteti si voi care dati vina pe fetita si mama,si animalice sunteti - respecta regulile de circulatie ele nu pateau nimica nici daca treceau in pas de lambada ca nu avea ce cauta masina acolo. Daca treceau regulamentar erau in sicriu!!! Comentariile care scot soferul cu basma curata sunt tipic de baieti care se cred buricul pamantului cu masinile aduse din germania etc,si de fap sunt niste jegosi nespalati ,care dupa mine nici citi nu pot dar carnet au !!!!!!!!
Postat 29 Februarie 2016, 21:29 de bozgoru
Trece de pietoni + -
Raza trecerii de pietoni, dupa pietoni sau dupa soferi, ca si soferi ce insemna dupa DVS ? Plus minus 1 km de la trecere de pietoni prioritate pentru pietoni ? Sau de la Biserucata pana la Peta ? In cazul de mai sus, ca si sofer, am vazut cazul chiar dupa accident in dimineata respectiva (nu au ajuns inca salvarile pe locul faptei) nu este caz penal pentru sofer. NU ERAU PE TRECERE DE PIETONI !!!!! Si daca era verde ? Nu erau pe zebra !!!!! Deoarece asa se circula pietonii nedisciplinati ca si la parcul 1 Decebrie cand e rosu pe trecere de pietoni si peste multe alte treceri de pietoni. Cand eu sant in doua labe, nu fac abuzuri de soferi, deoarece stiu cand se poate sau cand nu. Recomand SA VEDETI o trecere de pietoni in sudul Italiei, sau in sudul frantei cu ciocul mic... Era un Fiat Punto cu un sofer dispus..... cred ca va fi basma curata pt el. Nu era de vina.
Postat 27 Februarie 2016, 00:34 de nascut_oradean_1970
Trecerea ESTE semaforizata!
Trecerea respectiva este semaforizata si se vede clar ca in momentul in care femeia si fetita au tasnit in drum, erau pietoni in traversare, semn ca aveau deja VERDE. Singurii care nu au semafor in aceea intersectie sunt cei care fac dreapta de pe C. Noica. Zona respectiva oricum e periculosa pentru ca verdele la pietoni tine foarte putin asa ca de multe ori acestia ajung aproape de a doua banda cand inca mai sunt cateva secunde de rosu. Asa ca atentie soferi, atentie pietoni!
Postat 26 Februarie 2016, 09:09 de User anonimizat
perspectiva diferita
vina soferului este ca nu a oprit la trecerea de pietoni pe care era un pieton, care la randul lui s-a oprit sa nu fie acrosat, dar daca nu er fi fost pieton pe trecere nu consider ca soferul este vinovat de acrosarea celor doua. Statisticile spun ca, multi pietoni sunt acrosati pe trecerile de pietoni in tara la noi, dar ce nu spun statisticile este ca, acrosarile sunt doar pe treceri nesemaforizate, pe cele semaforizate nu sunt incidente. O intrebare simpla si logica se pune, de ce nu se semaforizeaza trecerile de pietoni? Mai este ceva, un om se poate opri intr-un pas, o masina nu o opresti intr-un metru, atunci cine ar trebui sa se asigure? in consecinta,pe trecerile nesemaforizate ar trebui pietonul sa se asigure, ar trebui schimbata legislatia in sensul acesta si ar fi cu mult mai putine incidente.
Postat 26 Februarie 2016, 08:56 de Oradeanuldebine
Inconstienta
O fi vina soferului dar si doamna trece ca un animal strada .. fara suparare ... :(
Postat 26 Februarie 2016, 00:46 de DVSplay
...
O tampita traversa strada IN FUGA PE LANGA TRECEREA DE PIETONI, probabil tragand-o dupa ea pe fiica sa de 11 ani, acrosate de o masina care trecea printre alti pietoni angajati deja in traversarea strazii. Cred ca in toata Romania e atata prostime, nu doar in Oradea...
Postat 25 Februarie 2016, 23:45 de Alexanndra
count display

FOTO BIHOREANUL

  • 'Sunt sechestrată!' O tânără a ameninţat că se aruncă de la etajul trei al unui bloc din Oradea (FOTO / VIDEO)
  • 'Cum să vinzi o pereche de bocanci în toiul verii'. O tânără orădeancă a lansat o carte cu ponturi de vânzări (FOTO)
  • Vernisajul fotojurnaliştilor: Fotograful BIHOREANULUI, Szilágyi Loránd, a primit Cupa Fotoreporterilor Bihoreni (FOTO)
  • Incendiu de proporții la Centrul de plasament pentru copii cu dizabilități din Oradea (FOTO/VIDEO)
  • La polul frigului: În debutul geros al anului, BIHOREANUL a făcut o incursiune în cea mai rece așezare locuită din județ (FOTO / VIDEO)
  • An nou, aceleaşi bătălii... PNL-iştii au boicotat prima şedinţă din 2019 a Consiliului Judeţean, iar un proiect de 7 milioane euro a fost din nou amânat! (FOTO/VIDEO)
  • Un bebeluş de 7 luni, bolnav de rujeolă, este în stare gravă la Spitalul Municipal din Oradea. Părinţii acuză doctorii că ar fi ascuns riscul de îmbolnăvire (FOTO)
  • Accident pe Calea Borşului: Un BMW a ieşit în decor, două persoane au fost rănite (FOTO)
  • CSM CSU Oradea a învins cu 82-76 echipa din Piteşti şi a încheiat prima fază a Ligii Naţionale pe locul IV (FOTO)
  • Oradea ninsă: RER Vest a intervenit aproape 24 de ore continuu, pentru deszăpezire (FOTO)