URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 23 SEPTEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Ştiu, investiţia a costat o grămadă de bani şi nu se poate merge la infinit pe bunăvoinţa constructorului, care schimbă pe banii lui dalele deteriorate. Dar Piaţa Unirii a fost făcută pentru ca orădenii şi turiştii să se poată bucura de ea! Dacă mergem pe ideea că Piaţa devine un loc sacru, intangibil, s-ar putea să fim nevoiţi ca la intrare să ne descălţăm şi să umblăm cu tălpici, ca pe vremuri în Palatul Baroc.
Zic şi eu
Adrian Cris
Abia aştept să-l văd pe domnu’ Nelu Mang, întâiul familist al Bihorului, având de-a dreapta sa vreun popă în sutană şi în stânga un frate cu şorţuleţ, echer şi compas (sau invers), propovăduind printre bihoreni modificarea Constituţiei aşa încât să definească expres căsătoria ca "uniunea dintre un bărbat şi o femeie", la referendumul din 7 octombrie! În treacăt fie zis, nu-i ironic că Dragnea a pus "consultarea populară" într-o duminică fără soţ?
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
După ce, zeci de ani, românii au plătit taxa de drum în prețul combustibilului, rovignete pentru drumuri și taxe de trecere pentru poduri, după ce au trecut ani mulți de la semnarea celui mai păgubos contract din istorie pentru România (contractul cu Bechtel, mulțumim Adrian Năstase!) fără ca cineva să facă pușcărie, după ce s-a furat din banii de drumuri ca-n filme, ei bine, după toate acestea, românilor li se cer din nou bani pentru a nu fi tratați drept animale și pentru a avea dreptul de a circula pe o șosea cu pretenții de autostradă. O adevărată taxă pe prostie!
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Legea nr. 203/2018 privind măsurile de eficientizare a achitării amenzilor contravenţionale, lege care a intrat în vigoare pe 24 august 2018, prevede că în materia contravenţiilor rutiere se va aplica, de la 1 ianuarie 2019, o nouă metodă referitoare la achitarea acestora.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Muşcătura multor specii de păianjeni produc iritaţie locală, iar unele specii pot produce intoxicaţii mortale. În SUA există 2 specii de păianjeni importante din punct de vedere medical: văduva neagră şi păianjenul singuratic.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Se pare că minciuna îl poate face pe un politician să pară mai... autentic. Oamenii tind să vadă minciunile emise de un lider politic drept o tentativă a acestuia de a se lupta cu mâinile murdare împotriva unui sistem corupt; asta în pofida faptului că minciunile sunt sfruntate şi demistificate ulterior.
01 Decembrie 2010, 11:59

De-mi-si-a!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Lucrez în presă de 17 ani, o perioadă destul de mare, zic eu, cu succese şi eşecuri în limitele normalităţii, dar în tot acest răstimp nu mi s-a întâmplat niciodată să cer public demisia vreunei persoane, numite ori alese, în funcţii sau demnităţi publice.

O cer acum, după ce m-am lămurit definitiv atât de caracterele, cât şi de conduita unei funcţionare şi a unui demnitar: Simona Iancu, inspectoarea-şefă a ITM Bihor, şi respectiv Mircea Matei, secretar de stat în Ministerul Administraţiei şi Internelor, şef peste una din nenumăratele agenţii pe care premierul Boc promitea că o să le desfiinţeze pentru a economisi banii poporului.

Povestea celor doi, dacă nu o ştiţi de astă-vară, o puteţi citi în acest număr al BIHOREANULUI. Pe scurt, el, PDL-ist, a căpătat pentru prima oară în viaţă o leafă tocmai la Inspectoratul Teritorial de Muncă Bihor, fiind angajat însă nu pe un post de referent debutant, ci ca ditamai directorul coordonator, doar pentru că partidul său ajunsese la putere. Ea, PSD-istă după carnet, dar portocalie la inimioară, i-a devenit adjunctă chit că înainte, când exercitase o funcţie mai modestă, de execuţie, s-a compromis ajungând obiect de cercetare penală pentru aranjamente dincolo de lege.

Ziarul nostru le-a dat în vileag povestea de amor, dar relevanţa publică nu e că aceştia au o relaţie, să zicem, adulterină, ci că şi-o întreţin pe banii noştri, ai tuturor. Repet, dacă era vorba de două persoane private, fără nicio treabă cu statul şi cu banii publici, povestea lor n-ar fi contat. Dar persoane publice fiind, n-au ezitat să-şi folosească puterea pentru a-şi asigura (încerc să fiu elegant) logistica şi fondurile de care aveau nevoie pentru a-şi face mendrele şi escapadele.

Mircea Matei nu e primul bărbat, iar Simona Iancu nu e prima femeie care se aprind unul după celălalt având fiecare propria familie. E omeneşte. Nu sunt nici primii politicieni care mint cu seninătate. Dar pe mine niciun altul nu m-a mai minţit cu atât tupeu încât să ajung să mă îndoiesc eu însumi chiar de faptul că ceea ce vedeam cu ochii mei era adevărat. Pentru că îi vedeam, iar ei spuneau că nu văd bine!

Acum, nici nu vreau să mă întreb câte altele, care nu pot fi văzute cu ochiul liber, n-ar mai putea să fi făcut. Vreau doar atât: amândoi să plece din funcţiile şi demnităţile publice în care i-a cocoţat politica. Să-şi dea demisiile şi să-şi vadă de viaţa lor fără a ne mai pune la plată pe noi. De ce să strângem noi cureaua pentru că ei, şi alţii ca ei, nu pot avea orgasme decât cu funcţii, diurne, maşini şi locuinţe de serviciu decontate din banii noştri?

Să plece, aşadar, nu din onoare, ci de ruşine!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
26 Comentarii
Suie....paparude
Si suie, si ...paparuda, parasuta asta de la PSD(subdirectoarea lu` nea Mateiul), dar ce ne mai miram , nu? asa partid o "gazduieste" , deci, comportamentul de C _ _ _ A, este adecvat partidului din care face parte !
Postat 09 Decembrie 2010, 19:50 de Floare cu Colt 45
MESAJ II DE LA U.N.P.R. O Fu P SiSi
Hoasca TURBEAZA Azi a aflat ca la concursul care se va organiza la Bucuresti la ANFP pe 16 decembrie, a indraznit sa se inscrie si o fosta colega, capabila pe care Futaciasa a dat-o afara! Dupa ce ,a dezinformat ANFP-ul declarand postul care este in litigiu, ca fiind vacant ca sa-si asigure un scaun pentru DOSUL obosit de-atata munca de partid, iata ca U.N.P.R-ul ii da in bot! Cam scurta domnie ai avut ,duduie! Da de viitor sa nici nu mai vorbim! SUSCESURI!
Postat 09 Decembrie 2010, 18:54 de Clau
MESAJ DE LA U.N.P.R.
Iesi afara! Curva ordinara!
Postat 09 Decembrie 2010, 18:39 de ClaudiaP.
Facebook
As vrea sa pot vota pe facebook articolele, insa de aici de pe site, fara a creea neaparat o legatura. Va rog sa faceti modificarile necesare pentru a fi posibil acest lucru. Multumesc! Bun articol! A starnit ceva animozitati, n-am ce zice...
Postat 09 Decembrie 2010, 13:10 de Silviu
:))
Bravo Cris!!!
Postat 05 Decembrie 2010, 23:30 de Blue
Pt.S IANCUR
Femeia frumoasã si fãrã minte este ca un inel de aur pus în rîtul unui porc.
Postat 05 Decembrie 2010, 18:16 de Sotul incornorat
pt ionescu popescu
VAD CA ADEVARUL DOARE SI SUPARA.! DE UNE STII TU ATATEA DESPRE CRIS?TE-A F...T SI PE TINE CUMVA ?S-AU ESTI UN RAHAT CA MM&SI
Postat 04 Decembrie 2010, 21:50 de simi
Celor 2 dobitoace intitulati Popescu si Ionescu
TAPA! Scarbosilor! Cris nu s-ar obosi sa va dea vreo replica! Cat despre mine, n-am sa va mai bag in seama ! Este evident ca va doare faptul ca v-a dat de gol! A.C. este si el om, orice om poate gresi......dar in nici un caz nu face rabat de la profesia de reporter asa cum faceti voi rabat de la conduita pe care ar trebui s-o aveti ca persoane publice!Va prostituati pe bani publici, in autoturismele institutiilor cu benzina decontata din banii nostrii, ati facut din institutii fabrici de falsuri si surse de venit din care va permiteti limuzine scumpe, ati transformat institutiile statului in instrumente de santaj , represive; va afisati intinute vulgare cu tatele aruncate pe-afara si cu fuste care abia va vin peste buci si mai aveti upeul sa latrati impotriva unui om care nu si-a facut decat datoria! Faceti ceva bun si veti fi laudati! Dar stim cu totii ca nu sunteti capabili! ETICHETA SI FAIMA PE CARE ATI DOBANDIT-O VA VA URMARI PESTE TOT! SUNTETI STIGMATIZATI DE MIZERIILE PE CARE LE-ATI FACUT!!!!!!!!!!!!!!
Postat 04 Decembrie 2010, 20:15 de Olivia P
SCARBODAMUS
adrian cris degeaba iti schimbi numele aici, la comentarii, pentru ca tot REBUTUL familiei tale si al societatii noastre ramai! Cat despre limbaj, acesta e cel care te caracterizeaza de fapt si de drept atunci cand ti se spune in fata cine esti! Asta e, adevarul supara... PS Si daca vrei mai aducem si alte argumente...REBUTULE
Postat 04 Decembrie 2010, 13:42 de POPESCU SI IONESCU
Domnilor...Ion si Pop ESCU
Revenim! Sunteti un F L O K, cazut si decazut, fara cale de intoarcere intr-un closet care se dovedeste a fi gazduitorul K A K A T I L O R portocalii........ Va mananca pizma ca Adrian Cris v-a dat in bot, definitiv!!!!! Prosti fuduli, RESEMNATI-VA, ati pierdut!
Postat 04 Decembrie 2010, 10:27 de Nostradamus
varzodramus
Vizionarului pupindosisd al pseudoziaristului sfertodoct ii transmitem la unison ca zicerile noastre nu se bazeaza pe premonitii ci pe FAPTE, REALITATE, ISTORIC DE DATA RECENTA!!! Nu blamam pe nedrept pe nimeni, mai ales PE UNUL CU LARGA ACCEPTARE POPULARA(ha ha) asa cum este onorabilul adrian cris, ci doar ne miram(a se citi NE CRUCIM) cum o vietuitoare nevertebrata poate sa ne ofere in scris lectii de moralitate. Surprinderea este cu atat mai mare cu cat elucubratiile vietuitoarei sunt tiparite intr-o gazteta care se trambiteaza a fi obiectiva. Sau nu?!?
Postat 04 Decembrie 2010, 09:31 de IONESCU SI POPESCU
of of
Bai Matei, o luasi peste coada .Pana acum il plateai tu la ordinele lui Filip, pe gunoierul de Cris acum s a cam schimbat problema.Oare cine te executa, nu ca n ai merita,,vai ce intrebare grea....MULTA LUME savureaza.Personal cred c a meriti din plin si sper sa mai urmeze, oricum pd se cam scutura de tine..Stii cumva de ce.....Consoleaza te cu Iancu pina mai vrea, garantat perioada scurta
Postat 03 Decembrie 2010, 14:44 de dodo
INTREBARE PENTRU SEFA
SEFA, ce faci daca revine fosta? Am auzit ca te trimite la ARHIVA si cheama Curtea de Conturi sa verifice "delegatiile" de Bucuresti. Stii, s-au cam strans acte semnate de "altii"in locul tau cand tu erai pe la Bucuresti in delegatii prelungite....da culmea FIGURAI PREZENTA, da de semnat BA! Da prin birou te-ai uitat bine? Cica ar fi fost niste microfoane si o microcamera....si sant oarece inregistrari! Ce spui? Mititico! Esti pregatita "BINE"? Si cica niste Procese de control( 24 la numar, cu multe avertismente) fara nici o amenda, chiar si cu munca fara forme......, Si cica ar fi niste declaratii, avem rezolutii, avem inregistrari cu "dispozitii LIVE" Urmareste cu interes presa CENTRALA, PAPUSICO......CE DELICIU URMEAZA! MAMA, MAMA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ne gandim sa trimitem si la TECUCI niste materiale ! CE ZICI FUFULICI? Te-ai bucura????????????????
Postat 02 Decembrie 2010, 14:29 de Colegii de la ITM
Replica mascatilor"Oradean,Popescu,Matache...etc...
Cei din titlu sunt PORUMBEII , care disperati de faptul ca au fost din nou dati de gol, fac spume la gura!Blonda penala si betivul decazut nu au nici rusine nici caracter nici scrupule!Nu au fost capabili vreodata in cariera lor de c a c a t sa dea vreun examen pe bune, asa ca au ales calea pentru care au "pricepere": cum ar fi : curvusagul, furtisagul,minciuna ...... Cica sotul incornorat nu crede decat ce-i spune"Mona" In cercul restrans de amice penale ale duduii, nesatula povesteste cum lucreaza noaptea cu sarg....la ciocanele bicilor.... Copilasul l-a trimis la Oxford sa studieza si ea intre timp face parale..... E jenanta stafida... Bai Ionescu-Popescu, daca reporterul pe care-l blamati pe nedrept ar fi asa cum spuneti, nu v-ar fi dat de gol si ar fi acceptat un targ! Faptul ca n-a facut-o il onoreaza si probeaza ca este corect spre deosebire de voi RAMELOR INFECTE! Daca santeti tari initiati o confruntare in mass media! Sobolani fricosi, firul de ata PD-Lde care va tineti se subtiaza!Nu va apreciaza nimeni nici din PSD nici din PDL, Matache!TACI CA-TI PUTE GURA A C A C H A T, Ii fi tu omu invizibil sau poate vreun FLOK din zona inghinala a reporterului de stii asa de multe!
Postat 02 Decembrie 2010, 14:14 de Nostradamus
sictir crisane !
Deci bai adriane crisane, daca tu insuti n-ai fi decat un santajist ordinar care pentru bani ar face orice, mai ca te-as crede. Dar cum unii stiu exact cine esti, ba pe deasupra mai stiu si cate neveste, amante si copii din flori ai, cum naiba sa te credem ? Hai, marsh in celula, alaturi de Beny Rus !
Postat 02 Decembrie 2010, 08:20 de Matache
stai sa vezi
O SA FIE DISRTACTIE MARE CIND SE VOR SCUIPA. ASTEPTATI SI VETI VEDEA. APROPO MARE ZIARIST AI DESCOPERIT BECU...
Postat 01 Decembrie 2010, 23:31 de didi
Matei si Simona
Iubirile transpartimnice sunt ca cele de odinioara dintre membri unor mari familii dusmane(gen Romeo si Julieta).Sunt sigur ca asa cum capii celor 2 familii din Verona nu au binecuvantat iubirea celor 2 eroi shakespirieni, nici Ponta si nici Boc n-ar da nici o binecuvantare acestei iubiri.
Postat 01 Decembrie 2010, 21:24 de Avram IANCU
Se impoziteaza prostitutia ?
Cine plateste impozitul PDL-ist. El sau Ea. Dupa caracter, niciunul. Filip le tine luminarea, iar Seremi trebuie sa vina cu banii. Abrudan, prieten cu El, aduce contributia proprie la proiect.
Postat 01 Decembrie 2010, 19:59 de Java
Cui nu-i place dragostea
Nu condamnati indragostitii!Dragostea e cel mai frumos sentiment uman.
Postat 01 Decembrie 2010, 19:26 de Cupidon
demisia
ce-ar fi tu adi cris sa-ti dai urgent demisia pentru santajul la care supui oamenii. chiar, nimeni nu poate initia o petitie online in care sa cerem demisia acestui individ care se baga cu cizma in viata noastra?DE-MI-SI-A domnule cris. fa ceva la ce te pricepi. cu serialele scrise la colt de strada ne-am lamurit. esti un modest incapabil sa dai nastere la o polemica constructiva. esti un DISTRUCTIV. nici macar astazi, de ziua nationala nu ai putut scoate ceva pozitiv. nu ai putut pentru ca esti un OM RAU. un suflet plin de ura. cred ca ar trebui sa-mi fie mila de dumneata.
Postat 01 Decembrie 2010, 17:52 de oradean
onorabile
S-a trezit Cinstitul, Incoruptibilul, Loialul, Credinciosul, Propavaduitorul adevarului absolut, Nesantajabilul, deloc Lingaul, Parolistul, Profesionistul de adrian cris sa ne dea povete despre valorile umane si onoare!!! Sa-ti dai matale demisia stimabile din aceasta viata daca ai curaj sa-ti privesti in ochi fostele neveste, amante, bastarzii precum si pe cei pe care i-ai stors de bani fara nicio remuscare. Si nu sunt putini. Iti urez de 1 Decembrie La Multi Ani acolo unde iti este locul: DUPA GRATII.
Postat 01 Decembrie 2010, 17:28 de IONESCU SI POPESCU
demisia
Majoritatea PDL idtilor sint incurcati cu colege,ex.Filip,Budau,Pentie..dar va intrebati de unde au bani sa se distreze ..ca amantele au nevoie de bani nu gluma.rau a ajuns tara asta,va mirati ca nu sint bani la buget?Oare cinstitul asta de M Matei ce merite are ca a fost propulsat asa de sus?DEMISIA Matei, nu ti-e rusine?
Postat 01 Decembrie 2010, 17:11 de anonim
poze ai ?
Adriane , da poze cu ei in curul gol nu ai ? poate pozele o sa ii faca sa isi dea demisia sau sa fie demisi ! O pila la SRI sa va ajute cu pozele ?
Postat 01 Decembrie 2010, 16:52 de dan
va recomand SIBERIA
RUSIA este o tara deosebita , SIBERIA este raiul pe pamant nu tu partide, nu tu radiatii si in plus acopera ca suprafata de 2 ori AMERICA, deosebita RUSIA, daca va fi sa migrati acolo sa mergeti
Postat 01 Decembrie 2010, 16:16 de anca
Demers esuat.
Mult succes in gazetarie, domnule Cris! Din pacate, actuala putere nu reactioneaza la demersuri de bun simt.
Postat 01 Decembrie 2010, 16:11 de SAFE
vine vremea lor
Nu au nici onoare, nici rusine! Sunt doar niste curvari plini de zoaie. Ce-i a lor ii pus deoparte. Daca nu inteleg cu buna, vor intelege altfel, din pacate pt ei.
Postat 01 Decembrie 2010, 14:55 de Poleposition
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Victorie la debut de nou sezon pentru echipa de handbal a CSM Oradea: 33-32 cu HC Szejke Odorhei (FOTO)
  • 'Puncte de vedere': În Cetatea Oradea a fost vernisată o expoziţie de imagini 3D din timpul Primului Război Mondial (FOTO)
  • 'Portretele Unirii' își așteaptă vizitatorii în Piaţa Unirii din Oradea (FOTO)
  • Deţinuţii din mai multe judeţe s-au întrecut la fotbal: Orădenii, pe locul II (FOTO / VIDEO)
  • Se toarnă fundaţia! Au început construcţia podului din strada Universităţii (FOTO)
  • Lucrările s-au terminat, ambuteiajele continuă! Trecerea de nivel cu calea ferată din strada Uzinelor a fost modernizată degeaba (FOTO)
  • Figaro și Lucifer, doi motani singuratici au ajuns de la Paris la Zoo Oradea (FOTO)
  • Cruce luminoasă de 14 metri, înălţată la Vintere cu ocazia Centenarului (FOTO)
  • Let’s do it, Bihor: Peste 23.000 de voluntari au adunat 30.000 de saci de gunoaie (FOTO)
  • Gunoaie de oameni: Firma de salubritate a Primăriei Aleşd a aruncat 200 tone de deşeuri în mijlocul naturii (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON