URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 20 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
27 Iulie 2010, 13:07

Comunicare a la Bolojan

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

N-am fost un fan al piramidei din Primărie, m-am îndoit mai ales de oportunitatea construirii ei, pe seceta asta bugetară. Dar sunt convins că, până la urmă, orădenii se vor bucura de noile condiţii, iar primarul nici nu-şi va face vilă la Paleu din comisioane şi nici nu se va încurca, de exemplu, cu nora şefului comunităţii armene.

Nişte reporteri de la Gândul au botezat, însă, lucrarea "piramidă cu WC", demonstrând că, în ciuda buletinului de Bucureşti, rămân tributari originii lor rurale. Eu unul nu văd ce e rău să se facă WC-uri într-un spaţiu care conţine şi o cantină-restaurant. Poate că ei, când merg la bufetul din satul natal, obişnuiesc să-şi facă nevoile şi neamul pe gardul Primăriei, dar noi avem alte pretenţii. Miştocarii ar rămâne surprinşi să afle că şi la piramida de la muzeul Luvru există grupuri sanitare...

Subiectul a fost dezbătut şi de Mircea Badea. Acesta a profitat de o explicaţie total inabilă a primarului nostru, care explica ştiinţific că de fapt e vorba de două cuburi care intră unul în altul. Formaţia de profesor de matematică l-a trădat pe Bolojan, căci nu vorbeşti de cuburi unui Badea cap-pătrat, care poate lua povestea ca pe un afront personal. Chiar aşa, ce are omul cu dumneavoastră, dom' primar? I-aţi fost cumva profesor?

Dacă Bolojan ar fi explicat că e vorba doar de un spaţiu de birouri, nu s-ar mai fi făcut atâtea valuri. În ţara asta degeaba încerci să faci lucruri bune dacă rămâi în ipostaza politehnistului, a celui care are privirea inteligentă dar nu se poate exprima. Oricum, e greşit să crezi că tu le ştii pe toate şi să nu apelezi la biroul de comunicare, fiindcă s-ar putea să pierzi puncte importante la capitolul imagine.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
15 Comentarii
idee buna
mie, ca si contribuabil, mi se pare buna ideea amenajarii unui spatiu in care platitorii de impozite locale sa se simta ca oamenii, si nu ca animalele. Inchei prin a mentiona ca nu l-am votat pe bolojan la ultimele alegeri, dar o voi face la urmatoarele, pentru ca omul face bine ce face. Iar daca ar dispune de fondurile din care s-a infruptat filip atatia ani, cu siguranta ar fae mult mai multe.
Postat 02 August 2010, 13:07 de cristi
un om fara caracter
o zdreantza securista.....
Postat 30 Iulie 2010, 12:58 de cunoscator
mare lingau Chirila asta
cred ca bietul Chirila a juns la foame. Avea candava o fata umna si parca si umor. Saracul securist, a ajuns un slugoi disciplinat. Sper ca Bolojan achita la timp cotizatia.
Postat 29 Iulie 2010, 07:33 de laminor
vuvuzelele lui bolojan
bolojan nu are nevoie de birou de comunicare, purtator de cuvant, etc. acest rol este asumat de vuvuzela, chirila.
Postat 28 Iulie 2010, 17:31 de lol
ziaristul tonomat chirila
" domnule" chirila sunteti jalnic sa nu mai spuneti nimanui ca reprezentati presa din Bihor......
Postat 28 Iulie 2010, 12:19 de popa florin
fara frustrari
ce vrea primarul e ff simplu vrea urmatorul mandat.............dar eu nu l voi mai vota.............isi face conditii de nemuritor acolo.........cate caldiri avem noi oradeanii si culme ca sunt multi care dorm pe strazii...putem sa i multumim Primarului.. numai un cutremur va face curatenie...face pe orbul dar sa nu orbesaca cu adevarat!
Postat 28 Iulie 2010, 12:07 de wow
atentie, cad pedelistii!
sar pedelistii din corturi! asa baieti, nu va lasati, poate poate veti mai castiga vreodata alegerile improscand cu noroi si furand ca-n codru. Cu conditia ca poporul asta sa fie chiar tampit!
Postat 28 Iulie 2010, 09:05 de maria
Gretos
pur si simplu gretos. atata lins in c*r pe fatza nu am mai vazut! dar schimbati-va odata denumirea in "organul" de presa al lui bolojan, ca ar fi mai cinstit!
Postat 27 Iulie 2010, 23:54 de R
dihoreanu' de kkt
imi place gandacul asta, chirila. lingau gretzos, scrie despre ingineri de parca el ar fi terminat vreo faculta umanista. nu. baiatu' lu' tata securist e inginer. in rest, limbi trase lui bolo. chirila, un indivis gretzos.....
Postat 27 Iulie 2010, 22:46 de cititor
Explicatie
In afara de faptul ca faci ceva pentru oras, trebuie sa-i si explici cetateanului la ce o sa-i foloseasca si ce intentii ai. Calitatea consilierilor si a responsabililor cu comunicarea lasa de dorit. Sau poate d-nul Bolojan crede ca nu are nevoie de consiliere si dupa cum se vede da cu oistea in gard ca la Vadu Crisului.
Postat 27 Iulie 2010, 18:20 de Badea Cap Patrat
da e ff important ce vrea primarul ...vechea caladire ce are..e prea naspa pentru ei...vor mai mult.
da alte cladiri alte cheltuieli, si uite cum trec anii si spaga continua... licitatii cu preturi exorbitante pe criza continua...cu ce ideii progresive si de viitor mai veniti? in viata apa si paine sunt cele mai importante pe urma locuinta si caldura... unde suntem stimate PRIMAR...caci sincer numai la voi va ganditi BUGETARII restul cetateani daca nu mai pot plati taxe de ce sa va viziteze? sunteti aberant si jalnic...pacat ! v am vota am gresit......speram ca in viitor sa nu mai gresim...speram ..uite se duce vara vine toamana si din nou iarna si ei vor piramide! ce sa mai spui?
Postat 27 Iulie 2010, 16:05 de zuzu
pupincurism
Bolojan a demonstrat din nou ca e Bolovan . Probabil e prea mica primaria si mai trebuia aruncat ceva maruntis la niste liberali sa treaca de criza :)) . Ma mir ca n-a facut Selina si lucrarea aceasta . Cat cu comunicarea Bolojan e la pamant . dar la ei in vadu Crisului asa se vorbeste :))
Postat 27 Iulie 2010, 15:49 de vladimir
am certitudine ca in viata poti cu multa usurinta sa ajungi invalid...asta ma linistete
"În ţara asta degeaba încerci să faci lucruri bune dacă rămâi în ipostaza politehnistului, a celui care are privirea inteligentă dar nu se poate exprima. Oricum, e greşit să crezi că tu le ştii pe toate şi să nu apelezi la biroul de comunicare, fiindcă s-ar putea să pierzi puncte importante la capitolul imagine."...lucruri bune! serios stiti ce scrieti enumeratile si spuneti ne REALLL cate au mai ramas de facut....IPOCRITILOR! nimeni nu ti garanteaza ca nu vei fi invalid si mila iti va fi PRIETEN ff bune...altfel nu supravietuiesti....azi esti puternic maine cine stie...poti fi chiar tu un invalid, un batran....
Postat 27 Iulie 2010, 14:00 de anca
PUPINCURISMUL a la CHIRILA
Mircea Chirila a luat locul lui Florin Ardelean. Cel din urma lingea c.u.r.u.l. lui Petru Filip, iar Chirila pe cel al lui Bolojan! care o fi pretul pentru Chirila? Al lui Ardelean l-am aflat!
Postat 27 Iulie 2010, 13:41 de sandu r.
corect!
Cu ocazia asta, presa centrala si-a mai demonstrat inca o data, daca mai era nevoie, incompetenta si reaua-vointa, trunchiind declaratiile primarului si transformand tendentios un lucru bun, facut in favoarea cetatenilor, intr-o batjocura. Adevarul e ca in tara politicienilor corupti e greu de crezut ca mai exista si cate un edil care chiar isi face datoria pentru cetateni si nu impotriva lor, asa cum ne-au obisnuit pana acum predecesorii actualului primar. In plus, omul asta nu incearca deloc sa-si faca imagine si nici nu reactioneaza la mizeriile care apar zilnic si in presa locala, vezi crisana. Oricum, important e ca de pe urma lui va ramane ceva, si nu jaf, ca dupa administratia pd.
Postat 27 Iulie 2010, 13:38 de marian
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Ziua Diasporei: Loredana şi-a cântat hiturile şi a plusat cu o piesă bihorenească învăţată de la Cornel Borza, pe scena din Cetate (FOTO/VIDEO)
  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON