URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 22 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Cu fiecare cretin care vandalizează mobilierul urban, ne dăm seama că încă suntem la stadiul de comună primitivă, intrată abuziv şi prin nebăgare de seamă în U.E.
Zic şi eu
Adrian Cris
Cineva din Ministerul de Externe, însărcinat să "marcheze" Centenarul, a avut o idee bună: diplomaţii din Bucureşti să fie duşi prin oraşele importante ale României. Să vadă, să asculte, să intermedieze şi consolideze legături. Aşa au ajuns la Oradea, la finele săptămânii trecute, 27 de ambasadori.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
27 Iulie 2010, 13:07

Comunicare a la Bolojan

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

N-am fost un fan al piramidei din Primărie, m-am îndoit mai ales de oportunitatea construirii ei, pe seceta asta bugetară. Dar sunt convins că, până la urmă, orădenii se vor bucura de noile condiţii, iar primarul nici nu-şi va face vilă la Paleu din comisioane şi nici nu se va încurca, de exemplu, cu nora şefului comunităţii armene.

Nişte reporteri de la Gândul au botezat, însă, lucrarea "piramidă cu WC", demonstrând că, în ciuda buletinului de Bucureşti, rămân tributari originii lor rurale. Eu unul nu văd ce e rău să se facă WC-uri într-un spaţiu care conţine şi o cantină-restaurant. Poate că ei, când merg la bufetul din satul natal, obişnuiesc să-şi facă nevoile şi neamul pe gardul Primăriei, dar noi avem alte pretenţii. Miştocarii ar rămâne surprinşi să afle că şi la piramida de la muzeul Luvru există grupuri sanitare...

Subiectul a fost dezbătut şi de Mircea Badea. Acesta a profitat de o explicaţie total inabilă a primarului nostru, care explica ştiinţific că de fapt e vorba de două cuburi care intră unul în altul. Formaţia de profesor de matematică l-a trădat pe Bolojan, căci nu vorbeşti de cuburi unui Badea cap-pătrat, care poate lua povestea ca pe un afront personal. Chiar aşa, ce are omul cu dumneavoastră, dom' primar? I-aţi fost cumva profesor?

Dacă Bolojan ar fi explicat că e vorba doar de un spaţiu de birouri, nu s-ar mai fi făcut atâtea valuri. În ţara asta degeaba încerci să faci lucruri bune dacă rămâi în ipostaza politehnistului, a celui care are privirea inteligentă dar nu se poate exprima. Oricum, e greşit să crezi că tu le ştii pe toate şi să nu apelezi la biroul de comunicare, fiindcă s-ar putea să pierzi puncte importante la capitolul imagine.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
15 Comentarii
idee buna
mie, ca si contribuabil, mi se pare buna ideea amenajarii unui spatiu in care platitorii de impozite locale sa se simta ca oamenii, si nu ca animalele. Inchei prin a mentiona ca nu l-am votat pe bolojan la ultimele alegeri, dar o voi face la urmatoarele, pentru ca omul face bine ce face. Iar daca ar dispune de fondurile din care s-a infruptat filip atatia ani, cu siguranta ar fae mult mai multe.
Postat 02 August 2010, 13:07 de cristi
un om fara caracter
o zdreantza securista.....
Postat 30 Iulie 2010, 12:58 de cunoscator
mare lingau Chirila asta
cred ca bietul Chirila a juns la foame. Avea candava o fata umna si parca si umor. Saracul securist, a ajuns un slugoi disciplinat. Sper ca Bolojan achita la timp cotizatia.
Postat 29 Iulie 2010, 07:33 de laminor
vuvuzelele lui bolojan
bolojan nu are nevoie de birou de comunicare, purtator de cuvant, etc. acest rol este asumat de vuvuzela, chirila.
Postat 28 Iulie 2010, 17:31 de lol
ziaristul tonomat chirila
" domnule" chirila sunteti jalnic sa nu mai spuneti nimanui ca reprezentati presa din Bihor......
Postat 28 Iulie 2010, 12:19 de popa florin
fara frustrari
ce vrea primarul e ff simplu vrea urmatorul mandat.............dar eu nu l voi mai vota.............isi face conditii de nemuritor acolo.........cate caldiri avem noi oradeanii si culme ca sunt multi care dorm pe strazii...putem sa i multumim Primarului.. numai un cutremur va face curatenie...face pe orbul dar sa nu orbesaca cu adevarat!
Postat 28 Iulie 2010, 12:07 de wow
atentie, cad pedelistii!
sar pedelistii din corturi! asa baieti, nu va lasati, poate poate veti mai castiga vreodata alegerile improscand cu noroi si furand ca-n codru. Cu conditia ca poporul asta sa fie chiar tampit!
Postat 28 Iulie 2010, 09:05 de maria
Gretos
pur si simplu gretos. atata lins in c*r pe fatza nu am mai vazut! dar schimbati-va odata denumirea in "organul" de presa al lui bolojan, ca ar fi mai cinstit!
Postat 27 Iulie 2010, 23:54 de R
dihoreanu' de kkt
imi place gandacul asta, chirila. lingau gretzos, scrie despre ingineri de parca el ar fi terminat vreo faculta umanista. nu. baiatu' lu' tata securist e inginer. in rest, limbi trase lui bolo. chirila, un indivis gretzos.....
Postat 27 Iulie 2010, 22:46 de cititor
Explicatie
In afara de faptul ca faci ceva pentru oras, trebuie sa-i si explici cetateanului la ce o sa-i foloseasca si ce intentii ai. Calitatea consilierilor si a responsabililor cu comunicarea lasa de dorit. Sau poate d-nul Bolojan crede ca nu are nevoie de consiliere si dupa cum se vede da cu oistea in gard ca la Vadu Crisului.
Postat 27 Iulie 2010, 18:20 de Badea Cap Patrat
da e ff important ce vrea primarul ...vechea caladire ce are..e prea naspa pentru ei...vor mai mult.
da alte cladiri alte cheltuieli, si uite cum trec anii si spaga continua... licitatii cu preturi exorbitante pe criza continua...cu ce ideii progresive si de viitor mai veniti? in viata apa si paine sunt cele mai importante pe urma locuinta si caldura... unde suntem stimate PRIMAR...caci sincer numai la voi va ganditi BUGETARII restul cetateani daca nu mai pot plati taxe de ce sa va viziteze? sunteti aberant si jalnic...pacat ! v am vota am gresit......speram ca in viitor sa nu mai gresim...speram ..uite se duce vara vine toamana si din nou iarna si ei vor piramide! ce sa mai spui?
Postat 27 Iulie 2010, 16:05 de zuzu
pupincurism
Bolojan a demonstrat din nou ca e Bolovan . Probabil e prea mica primaria si mai trebuia aruncat ceva maruntis la niste liberali sa treaca de criza :)) . Ma mir ca n-a facut Selina si lucrarea aceasta . Cat cu comunicarea Bolojan e la pamant . dar la ei in vadu Crisului asa se vorbeste :))
Postat 27 Iulie 2010, 15:49 de vladimir
am certitudine ca in viata poti cu multa usurinta sa ajungi invalid...asta ma linistete
"În ţara asta degeaba încerci să faci lucruri bune dacă rămâi în ipostaza politehnistului, a celui care are privirea inteligentă dar nu se poate exprima. Oricum, e greşit să crezi că tu le ştii pe toate şi să nu apelezi la biroul de comunicare, fiindcă s-ar putea să pierzi puncte importante la capitolul imagine."...lucruri bune! serios stiti ce scrieti enumeratile si spuneti ne REALLL cate au mai ramas de facut....IPOCRITILOR! nimeni nu ti garanteaza ca nu vei fi invalid si mila iti va fi PRIETEN ff bune...altfel nu supravietuiesti....azi esti puternic maine cine stie...poti fi chiar tu un invalid, un batran....
Postat 27 Iulie 2010, 14:00 de anca
PUPINCURISMUL a la CHIRILA
Mircea Chirila a luat locul lui Florin Ardelean. Cel din urma lingea c.u.r.u.l. lui Petru Filip, iar Chirila pe cel al lui Bolojan! care o fi pretul pentru Chirila? Al lui Ardelean l-am aflat!
Postat 27 Iulie 2010, 13:41 de sandu r.
corect!
Cu ocazia asta, presa centrala si-a mai demonstrat inca o data, daca mai era nevoie, incompetenta si reaua-vointa, trunchiind declaratiile primarului si transformand tendentios un lucru bun, facut in favoarea cetatenilor, intr-o batjocura. Adevarul e ca in tara politicienilor corupti e greu de crezut ca mai exista si cate un edil care chiar isi face datoria pentru cetateni si nu impotriva lor, asa cum ne-au obisnuit pana acum predecesorii actualului primar. In plus, omul asta nu incearca deloc sa-si faca imagine si nici nu reactioneaza la mizeriile care apar zilnic si in presa locala, vezi crisana. Oricum, important e ca de pe urma lui va ramane ceva, si nu jaf, ca dupa administratia pd.
Postat 27 Iulie 2010, 13:38 de marian
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Retroparada toamnei: 'Bătrânele doamne' expuse în centrul Oradiei (FOTO)
  • Joburi multe, pretendenţi mai puţini, la Bursa locurilor de muncă: 'Patronii angajează pe oricine are capul pe umeri!' (FOTO)
  • Fără precedent: 27 de ambasadori vizitează Oradea, la invitaţia Ministerului de Externe, dar gazdele nu ştiu să-i asculte şi să profite de prezenţa lor (FOTO)
  • A cincea ediţie a Festivalului Naţional de Artă Naivă s-a deschis la Muzeul Ţării Crişurilor (FOTO)