URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 17 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la ultima dintre cele trei "legi ale justiţiei", respectiv cu privire la legea de modificare a statutului judecătorilor şi al procurorilor. Ca urmare a acestui fapt, preşedintele este obligat să promulge modificările, care vor intra, cât de curând, în vigoare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
26 Ianuarie 2011, 11:14

Adio, şefi de post!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Domnule şef al Poliţiei Române, chestor Liviu Popa! Sunteţi fiu al acestor meleaguri şi mă doare să văd că vă legaţi numele de iniţiativa desfiinţării posturilor comunale şi, implicit, de alungarea de la ţară a şefilor de post.

Domnule chestor, dumneavoastră ar trebui să ştiţi că a fi şef de post e mai mult decât o meserie, e o stare de spirit. Că prin trimiterea lor la oraş distrugeţi unul dintre cei mai importanţi piloni ai "satului de drepţi". Prin restructurarea şefilor de post rămân să coordoneze viaţa satului românesc doar primarul şi popa, eventual directorul de şcoală şi pădurarul, ceea ce va duce la scăderea forţei de iluminare a maselor de către intelighenţia rurală.

Nu ştiu alţii cum sunt dar eu, când mă gândesc la prototipul şefului de post, mă încearcă nostalgia. De pe acum mi-e dor de suplul poliţist, care are doi metri de elastic la budigăi, o cămaşă veşnic năduşită şi o caschetă îmbibată de intemperii, de sub care se iţeşte semeţ umflătura de la circumvoluţiune. O să-mi lipsească ceafa Adidas cu trei rânduri de cute, porthartul din care se vede coceanul ce astupă glaja de pălincă, tocul gol al pistolului, că arma e mai în siguranţă la rastel.

Cine, de acum înainte, va mai da, pe bună dreptate, palme grele ţiganilor care fură găinile gospodarilor? Cine va dijmui cu tact şi simţ al echilibrului lemnele furate în cârdăşie cu pădurarul? Cine va mai colinda satul în perioada tăierii porcilor? Cine va merge alături de preotul satului la muieri, după câte o beţie zdravănă? Care om cu greutate va mai face să geamă sub el bietul Logan atât de frumos inscripţionat Poliţia Rurală?

Ştiu că nu toţi şefii de post sunt cum îi descriu eu. Dar în mintalul românesc aceasta este imaginea bravului organ, iar lipsa lui deja ne provoacă grozave nostalgii.

Adio şefi de post, vă vom păstra o neştearsă amintire. Ne revedem la Pază şi Ordine sau, de ce nu, la mascaţi!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
14 Comentarii
VAI DE TARA ASTA
DE CE II BAGATI PE TOTI IN ACEEASI OALA ,SANT INTRADEVAR SI DIN AIA POTRIVIT CITATULUI DE MAI JOS DAR AIA DE AIA NU MAI POATE CHIAR SE FALESC CA AU FOST SI SINT BAIETI DESTEPTI ROATA-I ROATA NU-I PATRATA DOAMNE AJUTA CAND A FOST A FOST TOATE LA VREMEA LOR
Postat 01 Februarie 2011, 14:19 de NICUSOR
La munca baieti !?!
Tari pe vatrai la politistii de la tara. Activitate de o juma de ora pe zi, in rest mai o gaina, mai un porc, mai niste lemne de foc, ba chiar si vreun camion de scindura aleasa ... plus un salariu la fel ca un director de deconcentrate ... cu sporuri de vreme, de sat sau de nemiscare ...
Postat 31 Ianuarie 2011, 11:05 de Politist de tara
...schimbare de dragul schimbarii...
Sunt convins ca se va gasi o solutie pentru a exista paza in localitatile unde se vor desfiinta posturile de politie.Si sefii de post isi vor pierde privilegiile de "sefi ".Si nu vor mai acoperii cunostintele care furau lemne din padure,braconierii cu care vanau noaptea ,primarii cu care imparteau gresia si faianta de pe santiere ,ciubucarii cu care vindeau balastru cu rabele la negru,buticarii care primeau totul la "negru ".Credeti sau nu,lucrurile acestea se petrec in comunele noastre si toti acei enumerati mai sus au facut averi in cardasie cu sefi de post ajunsi sefi cu 10 clase si 6 luni la Campina.Desteptati-va si lasati oamenii cu drag de carte sa conduca si cei cu "drag" de smecherii sa munceasca pentru un ban. Cand s-au redus sporurile si salariile un ajutor de sef de post se plangea ca a pierdut 9 mii lei adica 25% din salar.Un inginer care lucreaza in proiectare de 20 de ani are 1700 lei net,si duce in spate 4 persoane,pensionari,profesori ,medici sau pe oricine altcineva.La munca fratilor ca ne ia dracu de foame pe toti daca stam la pomana...Si nu le plangeti de mila politidtilor ca au case si masini la care unii dintre voi nu vor ajunge"neam"...Sanatate !
Postat 30 Ianuarie 2011, 20:01 de Burebista
jeguri frustrate
safe, ma-ta-i kurva si tac-tu, escroc! huu........ gunoi frustrat!
Postat 29 Ianuarie 2011, 19:02 de ioiiii
jeguri frustrate
ma-ta-i kurva si tac-tu, escroc! huu........ gunoi frustrat!
Postat 29 Ianuarie 2011, 19:01 de ioiiii
Trist adevar!
Romanii platesc de sute de ani taxa pe prostie. Prost sa fii,dar sa-ti revii!
Postat 29 Ianuarie 2011, 10:16 de safe
prafu se va alege de noi
praful se va alege de tara asta, tigani abia asteapta in cele din urma asta cred ca se si urmareste romani pot pleca din tara iar tigani sa se inmulteasca ca doar trebuie voturi si copii de botezat de catre escu
Postat 28 Ianuarie 2011, 20:23 de dulau
mare prost
bai Chirila , mare prost esti
Postat 28 Ianuarie 2011, 14:22 de gabi
scopul ascuns
Scopul ascuns pt care se desfiinteaza posturile rurale de politie este unul singur: politisitii din comune stiau ce au in "ograda" lor, stiau chiar prea multe si pe unii ii deranjeaza. Evident, orice se intampla, ei ajungeau primii si multe cazuri s-au rezolvat datorita lor. Nu se face nici o economie la buget, daca ii desfiinteaza, dimpotriva, cheltuielile vor si mai mari, pt ca patrulele vor trebuie platite cu spor de noapte, combustibil, etc. In plus, daca in sate nu mai sunt politisti, evident va incepe dezordinea...tiganii abia asteapta. Peste tot unde lucrurile aveau o anumite asezare, s-a instalat haosul..acum e randul politiei rurale.
Postat 27 Ianuarie 2011, 11:03 de Serif
parerea mea
Schimbare de dragul schimbarii, ce sa faca altceva si portocalii muribunzi! Daca ceva merge bine, schimba! Acum se iau de posturile de politie, in ritmul asta gashca lu Base ve desfiinta in curand Romania! Alo, Bichon-reanule, de ce il tot promovati pe acest Liviu Popa, ca pana sa fie uns sef prin rectu lui Blaga nu am auzit de el!
Postat 27 Ianuarie 2011, 00:10 de un alt oradean
parere
Alta foto cu fandositu asta nu aveti? Daca tot il pupati atata in c.ur ...intreb si eu, ce naiba a facut asta pentru politie, ca doar nu vreun mort inviat, nu?
Postat 26 Ianuarie 2011, 23:18 de un oradean
Neam prost
d-le Mircea Chirila, bre ! citesc randurile matale "nostalgice" si imi dau seama ca esti un "neam prost". politia, ca si intreaga societate romaneasca, este in schimbare. Sunt politist si pot sa-ti spun ca in politie se vede aceasta schimbare. Poate sa o observe si "contribuabilul" la cald, cum se spune: la baietii de la circulatie, la cei de la furturi din locuinte, la cei de la inmatriculari, la cei de la evidenta populatiei si pot sa continui la nesfarsit... modelul prezentat de mata; a disparut cam de multisor insa asa v-ati invatat : sa aruncati cu noroi si in specifica "jmechereala" romaneasca , sub scuza pamfletului, sa murdariti o profesie in slujba comunitatii si niste oameni care in ciuda greutatilor incearca cu greu sa-si faca datoria. Nostalgicule ! am mai spus-o si cu alta ocazie ; de dragul aventurii jurnalistice incearca sa petreci cateva ore cu ei in misiune si apoi o sa vezi daca umbra de bun simt pe care o mai ai (banuiesc) te va opri sa mai dai cu noroi . NU TE SALUT !
Postat 26 Ianuarie 2011, 17:22 de politist
vom trai si vom vedea
nu dispare, se eficientizeaza si vor fi obligati sa patruleze non - stop. eu zic ca e , macar in teorie, o chestie buna !
Postat 26 Ianuarie 2011, 13:38 de ego
dar...
dar ce facem cu localitatile care au mari comunitati de tigani care de bine de rau stiau doar de frica "lu' don sef",au sa ajunga la evenimente la doua,trei ore dupa ce au fost comise,multi au case in comunele unde lucreaza,ce vor face,le da politia apartamente la oras?sa nu uitam ca totusi unii nu stiu decit de frica politistului si a jandarmului
Postat 26 Ianuarie 2011, 12:31 de luky
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)
  • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
  • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)