URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 07 DECEMBRIE 2023
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Vai, ce tragedie! O firmă din Oradea a blocat programul Casa Verde, lansat cu mult tam-tam și foarte târziu de geniile din Ministerul Mediului. De fapt, firma în cauză n-a făcut decât să ceară să se respecte legea. Or, ea fusese exclusă din lista instalatorilor validați de Administrația Fondului de Mediu, pentru că slujbașii de la Stat nu au respectat procedura, așa că patronii au deschis proces...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
La fel cum mă uimește agresivitatea multor atei față de creștini, revărsată de pildă față de cei ortodocși de fiecare dată când calendarul arată câte-o Sfântă Paraschivă - când, culmea, cei dintâi îi acuză pe cei din urmă nu doar de înapoiere, ci și de intoleranță! -, nu înțeleg răutatea celor care „colindă” rechizitorii la adresa tuturor autorităților care „sparg bugetele” decorând artere, piețe și clădiri ori organizând târguri de Crăciun.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre proiectul de realizare a unei rețele de tram-tren în Oradea și Zona Metropolitană, cu 200 milioane de euro?

De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Realizarea Unirii la 1 Decembrie 1918 nu a însemnat automat că, din 2 decembrie, s-a realizat și o unificare a dreptului și a instituțiilor din Ardeal cu cele din Vechiul Regat. În realitate, procedura de unificare legislativă a fost una extrem de anevoioasă, pentru că sistemele de drept românesc și austriac sau austro-ungar erau foarte diferite, aproape incompatibile sub anumite aspecte, mai ales de procedură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Fumatul este un viciu care produce numeroase boli şi decese, fiind considerat în ţările dezvoltate principala cauză a bolilor prevenibile şi a morţii premature. Numai în SUA apar în fiecare an peste un milion de noi fumători din rândul copiilor şi adolescenţilor. Majoritatea fumătorilor au mari dificultăţi în a renunţa la fumat...
27 Septembrie 2023, 00:07

Meciul anului pentru orădeni: FC Bihor - FCSB! Ce mesaj transmit organizatorii înaintea jocului de miercuri seară (FOTO)

Meciul anului pentru orădeni: FC Bihor - FCSB! Ce mesaj transmit organizatorii înaintea jocului de miercuri seară (FOTO) Foto: FC Bihor / Alex Covaci
Meciul anului pentru orădeni: FC Bihor - FCSB! Ce mesaj transmit organizatorii înaintea jocului de miercuri seară (FOTO) Foto: FC Bihor / Alex Covaci
Meciul anului pentru orădeni: FC Bihor - FCSB! Ce mesaj transmit organizatorii înaintea jocului de miercuri seară (FOTO) Foto: FC Bihor / Alex Covaci
Meciul anului pentru orădeni: FC Bihor - FCSB! Ce mesaj transmit organizatorii înaintea jocului de miercuri seară (FOTO) Foto: FC Bihor / Alex Covaci
Meciul anului pentru orădeni: FC Bihor - FCSB! Ce mesaj transmit organizatorii înaintea jocului de miercuri seară (FOTO) Foto: FC Bihor / Alex Covaci
Meciul anului pentru orădeni: FC Bihor - FCSB! Ce mesaj transmit organizatorii înaintea jocului de miercuri seară (FOTO) Foto: FC Bihor / Alex Covaci
Meciul anului pentru orădeni: FC Bihor - FCSB! Ce mesaj transmit organizatorii înaintea jocului de miercuri seară (FOTO) Foto: FC Bihor / Alex Covaci
Meciul anului pentru orădeni: FC Bihor - FCSB! Ce mesaj transmit organizatorii înaintea jocului de miercuri seară (FOTO) Foto: FC Bihor / Alex Covaci
Meciul anului pentru orădeni: FC Bihor - FCSB! Ce mesaj transmit organizatorii înaintea jocului de miercuri seară (FOTO) Foto: FC Bihor / Alex Covaci
Meciul anului pentru orădeni: FC Bihor - FCSB! Ce mesaj transmit organizatorii înaintea jocului de miercuri seară (FOTO) Foto: FC Bihor / Alex Covaci
Meciul anului pentru orădeni: FC Bihor - FCSB! Ce mesaj transmit organizatorii înaintea jocului de miercuri seară (FOTO) Foto: FC Bihor / Alex Covaci
Meciul anului pentru orădeni: FC Bihor - FCSB! Ce mesaj transmit organizatorii înaintea jocului de miercuri seară (FOTO) Foto: FC Bihor / Alex Covaci
Meciul anului pentru orădeni: FC Bihor - FCSB! Ce mesaj transmit organizatorii înaintea jocului de miercuri seară (FOTO) Foto: FC Bihor / Alex Covaci
Meciul anului pentru orădeni: FC Bihor - FCSB! Ce mesaj transmit organizatorii înaintea jocului de miercuri seară (FOTO) Foto: FC Bihor / Alex Covaci
Meciul anului pentru orădeni: FC Bihor - FCSB! Ce mesaj transmit organizatorii înaintea jocului de miercuri seară (FOTO) Foto: FC Bihor / Alex Covaci
Meciul anului pentru orădeni: FC Bihor - FCSB! Ce mesaj transmit organizatorii înaintea jocului de miercuri seară (FOTO) Foto: FC Bihor / Alex Covaci
Meciul anului pentru orădeni: FC Bihor - FCSB! Ce mesaj transmit organizatorii înaintea jocului de miercuri seară (FOTO) Foto: FC Bihor / Alex Covaci
Meciul anului pentru orădeni: FC Bihor - FCSB! Ce mesaj transmit organizatorii înaintea jocului de miercuri seară (FOTO) Foto: FC Bihor / Alex Covaci
Meciul anului pentru orădeni: FC Bihor - FCSB! Ce mesaj transmit organizatorii înaintea jocului de miercuri seară (FOTO) Foto: FC Bihor / Alex Covaci
Meciul anului pentru orădeni: FC Bihor - FCSB! Ce mesaj transmit organizatorii înaintea jocului de miercuri seară (FOTO) Foto: FC Bihor / Alex Covaci
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Înaintea jocului de miercuri seară de la Stadionul "Iuliu Bodola", cu FCSB, din cadrul Cupei României, mult aşteptat de întreaga suflare fotbalistică bihoreană, conducerea clubului FC Bihor a transmis un comunicat de presă pentru a le reaminti spectatorilor regulile de bază de acces pe stadion la un joc cu un astfel de interes.

"În vederea desfăşurării în condiţii optime şi pentru a ne putea bucura de evenimentul de mâine seară, prilejuit de meciul din Cupa României, cu FCSB, clubul FC Bihor Oradea, împreună cu reprezentanţii instituţiilor care asigură securitatea şi ordinea la acest eveniment transmit spectatorilor câteva informaţii esenţiale şi reguli de bază:

- accesul pe stadion se va putea face deja cu două ore înainte, începând cu ora 19;
- vor fi deschise cinci porţi ale stadionului, cu nouă zone de acces, în total;
- biletele şi abonamentele vor fi scanate, astfel încât cu un bilet sau abonament se va putea intra o singură dată (cine va încerca să trimită biletul sau abonamentul, fizic sau codul de bare prin mail, la vreo altă persoană din afară, aceasta din urmă nu va putea intra, pentru că la scanare se va semnala acest lucru, respectiv că a mai fost scanat o dată!); există şi o listă şi cu cei care au încercat astfel de manevre la jocul de campionat de sâmbătă;

- la intrarea în stadion se vor efectua controale stricte, astfel nu va fi permis accesul cu: flacoane, umbrele, baterii, arme albe, produse inflamabile sau pirotehnice!

- nu va fi permis accesul persoanelor aflate vizibil în stare de ebrietate!
- este interzis accesul cu bannere şi steaguri care conţin mesaje injurioase, xenofobe sau rasiste!
- participanţii la eveniment sunt îndemnaţi să nu blocheze căile de acces şi scările din tribună!

În speranţa că toţi participanţii la evenimentul de mâine seara de la Stadionul "Iuliu Bodola" vor respecta aceste reguli, dorim suporterilor clubului nostru şi tuturor celor care vor fi prezenţi să se bucure de spectacolul care va fi oferit cu ocazia acestui meci unic în oraşul nostru după 1990, respectiv un meci desfăşurat în nocturnă şi cu tribunele umplute până la refuz!", se arată în comunicatul clubului orădean.

Concentrare şi entuziasm la antrenamente

Reamintim că miercuri seara, de la ora 21, FC Bihor va primi replica echipei de pe primul loc din prima ligă, FCSB, cea mai în formă formaţie din fotbalul românesc în prezent. Meciul contează pentru prima etapă a Grupei C din Cupa României.

Fotbaliştii de la FC Bihor s-au antrenat de două ori în nocturnă înaintea disputei, luni seara şi marţi seară, de fiecare dată de la ora 21, ora meciului, tocmai pentru a se obişnui cu lumina reflectoarelor.

Atmosfera în echipa orădeană este bună, jucătorii arătând concentrare, dar şi entuziasm la antrenamentul oficial de marţi seară (foto).


Foto: Alex Covaci

Cei de la FCSB au susţinut antrenamentul oficial pe terenul de la Universitate, unde peste o sută de copii şi tineri i-au aşteptat şi urmărit apoi în şedinţa de pregătire.

Cei care nu au reuşit să îşi procure bilete de intrare la acest joc vor putea să urmărească disputa în direct la televizor, meciul urmând a fi transmis de Digi Sport şi Prima Sport.

Primele două jocuri din etapa I a Grupei C din cadrul Cupei României s-au desfăşurat marţi şi s-au încheiat cu rezultatele: SCM Zalău – Oţelul Galaţi 1-4 şi Dinamo Bucureşti – FCU 1948 Craiova 1-1.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.6029 RON
  • 1 EUR = 4.9681 RON
  • 1 HUF = 0.0131 RON