Edi╚Ťia tip─ârit─â
 
   
 
P─ârerea noastr─â
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chiril─â

Nici un bihorean n-a ajuns la ├«nalta demnitate pe care a atins-o doamna Rozalia Biro, fosta noastr─â viceprim─âri┼ú─â. Nu m─â surprinde numirea unui udemerist la Cultur─â, dar e ciudat c─â pre┼čedintele Kelemen Hunor, extrem de prudent cu oamenii pe care-i bag─â ├«n fa┼ú─â, alege o persoan─â controversat─â. Sau poate prin manevra asta vrea s─â dea o lovitur─â organiza┼úiei UDMR Bihor, discredit├ónd-o?
 
 
zic si eu.jpg

Zic ┼či eu

de Adrian Cri┼č

Miercurea trecut─â, la o lun─â dup─â ce Prim─âria Oradea anun┼úa Consiliul Jude┼úean c─â din toamn─â nu va mai finan┼úa "clubul-fanion al jude┼úului", pre┼čedintele CJ, Cornel Popa, d─âdea un semnal public de solidaritate cu sportivii ┼či stafful tehnic al FC Bihor. De buna-credin┼ú─â a pre┼čedintelui CJ eu, unul, nu m─â ├«ndoiesc. Totu┼či, de la a vrea p├ón─â la a putea e cale lung─â.
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

Am tot auzit de la prieteni despre Festivalul de Jazz ┼či Blues de la Gyula, din Ungaria, dar abia anul acesta am ajuns. Festivalul se ┼úine ├«n cetatea din mijlocul ora┼čului, dar exist─â ┼či o sal─â ca variant─â de rezerv─â ├«n caz de ploaie. La edi┼úia de anul acesta a fost vreme bun─â, a┼ča c─â am savurat o sear─â de var─â perfect─â ├«n mica ┼či cocheta curte medieval─â.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
C─âs─âtorit cu frumoasa Consuelo, cu care are ┼či doi copii ┼či pentru care, a declarat el recent, s-a ┼či poc─âit, fotbalistul Adrian Mutu a c─âlcat str├ómb. Paparazzi l-au surprins ├«n bra┼úele unei alte femei, la Mamaia.
 
Sabina Altynbekova, ├«n v├órst─â de 18 ani, este voleibalist─â profesionist─â, ├«ns─â ├«nt├ómpin─â probleme deoarece antrenorul ei precum ┼či colegele consider─â c─â este prea sexy pe teren ┼či c─â spectatorii se uit─â doar la ea.
 
C├ónt─ârea┼úa columbian─â Shakira ┼či fotbalistul forma┼úiei FC Barcelona, Gerard Pique, vor deveni din nou p─ârin┼úi. Artista ar urma s─â nasc─â o feti┼ú─â ├«n ianuarie 2015, a declarat public Carlos Vives, un apropiat al acesteia.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Consideraţi întemeiată decizia primăriei orădene de a nu mai finanţa clubul FC Bihor?




sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
La Universitatea din Oradea se preconizeaz─â c─â din toamn─â va bate v├óntul. Nu doar prin campus, ci ┼či prin s─âlile de cursuri. S─âpt─âm├óna trecut─â, ├«n ultimele zile de ├«nscrieri, doar 3.400 de candida┼úi ├«┼či depuseser─â dosarele la toate cele 15 facult─â┼úi or─âdene, cu aproape 1.000 mai pu┼úini dec├ót la admiterea din 2013.
 
La bog─âta┼či p├ón─â ┼či jelania se face altfel. Dup─â ce n-a reu┼čit s─â ia examenul de Bacalaureat, ob┼úin├ónd doar 4,4 la limba rom├ón─â, ┼či asta dup─â contesta┼úie, c─âci ini┼úial primise doar 4 "curat", Victora┼č, mo┼čtenitorul lui Viorel Micula, nu pare s─â fie deloc marcat de e┼čec.
 
Adaptarea este mama supravie┼úuirii. Cum Termoficare Oradea opre┼čte apa cald─â tot la c├óteva zile, iar ├«n contextul scumpirii gazului ┼či curentului electric, aragazul ┼či re┼čoul au ├«ncetat s─â mai fie o solu┼úie pentru ├«nc─âlzirea apei de baie, o or─âdeanc─â a g─âsit cea mai bun─â solu┼úie s─â se spele gratis. Joia trecut─â, la orele pr├ónzului, o femeie de v├órst─â mijlocie, ├«n c─âma┼č─â ┼či pantaloni scur┼úi, se sc─âlda lini┼čtit─â ├«n Cri┼č, l├óng─â Podul Ferdinand, chiar sub geamurile primarului Ilie Bolojan.
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

├Än regiunea ┼ú─ârii noastre, ├«n┼úep─âturile de insecte dau rareori fenomene grave de intoxica┼úie; ar fi nevoie de 500-1000 de ├«n┼úep─âturi de albine pentru a produce moartea. ├Än regiunile tropicale, ├«n America de Nord ┼či de Sud, ├«n Africa ┼či Asia Central─â se ├«nt├ólnesc p─âianjeni venino┼či ("v─âduva neagr─â") ┼či scorpioni, care sunt foarte periculo┼či at├ót pentru oameni, c├ót ┼či pentru animalele domestice.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

De┼či p├ón─â acum nu m-am referit niciodat─â la problemele juridice de interes local, scandalul public legat de problema parc─ârilor ├«n Oradea impune anumite preciz─âri din punct de vedere juridic. Teoretic, institu┼úiile implicate (Prefectul, Primarul ┼či Consiliul Local) ar trebui s─â a┼čtepte solu┼úia instan┼úelor de judecat─â pentru a vedea dac─â se impune corectarea regulamentului de parcare ┼či ├«n ce mod. Practic acest lucru ar ├«nsemna s─â se a┼čtepte cel pu┼úin un an men┼úin├óndu-se un haos ce nu poate fi tolerat.
 
 
 
     
Bihoreanul tip─ârit
eBihoreanul.roBihoreanul tip─ârit > 19.04.2012, 08:45
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: strand, marghita, dorel talpos, lucia pantea, consiliul judetean, ministerul dezvoltarii, adr nord vest, bogdan oprea, beretyujfalu
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 3,2 / 5 (155 voturi)

Toate articolele scrise de Laura Gal
Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (57):

Afişarea înregistrărilor 150 din 57

strandul   [14.10.2013, 18:09]
Uniunea Europeana ar trebui sa inchida ochii la cateva milioane si sa ia act de acest exemplu minunat de intelegere dintre unguri si romani. Astfel de cazuri sunt de dorit cat mai dese pentru ca iata cum fraternizeaza doua etnii cand au interese comune !
postat de: costea

ce bou   [26.04.2012, 18:25]
l-am auzit in direct pe gainaru asta la antena 3 ..pai omu asta care ne reprezinta orasul e un analfabet, eu nu inteleg cum asemenea specimene au diploma de inginer...si fiica lui nu are nici o vina ca taicasau fura . (e foarte dragutza bianca) :)))
postat de: din marghitaaaa

Pana nu iesim in strada   [24.04.2012, 16:35]
baieti, pina nu iesim in strada si dam foc in fata primariei, Dorel & Adi & Co. vor continua sa fure pina se vor cracana. Dupa care se vor muta la Oradea, ca asa fac toti, isi trag case in oradea si se cara din Marghita. Asta este diferenta dintre romani si unguri, noi cu gargara si cu kibitzatul, ei pun mana pe furca sau pix, dupa caz si se impun. Haideti sa iesim vineri seara in fata primariei la treaba.
postat de: Guerilla

PRIETENI   [24.04.2012, 13:13]
lucrarile si bani se invart in cercul de neamuri si prieteni:Cosarca Gheorghe 140.000 lei(14 miliarde )pentru reparatie becuri:OVITRAN (finul)145 .000 lei pt utilaje si prundis ;Ronanar (alt fin) 55.000 ron;VIAVITA 670.000 ron( 67miliarde lei)
postat de: ALT PATRON

PRIMAR   [24.04.2012, 12:56]
CICA PNL-UL ARE UN CANDIDAT CARE PENTRU A FENTA LEGIILE EUROPENE SI MONDIALE (GHICI GHICITOAREA MEA CINE E )
postat de: VALI

noul primar   [24.04.2012, 12:52]
de la mine de la firma nu avea voie sa cumpere nimic pt primarie sau pt strand ci nunai de la prietenul ADI ca imparteau prada impreuna cu primarul si cu firma marconst
postat de: patron

RE NOUL PRIMAR   [24.04.2012, 12:52]
EL NU ARE TIMP CA SE OCUPA DE DELFIN ,SAFI SI ALTE CELE ADUCATOARE DE BANI NESPALATI
postat de: ION

noul primar   [24.04.2012, 12:41]
am o propunere:primar pentru Marghita d-l Sas Marcel directorul de la liceul O.Goga care a facut multe pt scoala si elevi din cate am auzit si el va candida.
postat de: ionut

RE DDDD :sapte ani de acasa   [24.04.2012, 09:54]
E RUSINOS CA NU AI LIMITE IN GANDIRE . INJURA-L PE PRIMAR CUM VREI SI CAT VREI DAR NU COBORI LA NIVEL DE ANIMAL,VORBIND INDECENT DESPRE O FIINTA NEVINOVATA,FATA PRIMARULUI
postat de: rosianu

TOTI FURA   [24.04.2012, 08:58]
TOTI SEFI DIN MARGHITA FURA, MERGETI LA TOATE INSTITUTIILE CARE NU SUNT PRIVATE SI FACETI UN CONTROL DE RUTINA SI VEDETI CA SE FURA CU NERUSINARE CU HARTII....AR TREBUI SESIZAT DNA SA VADA CE SE INTAMPLA SI IN ORASELE MICI.....
postat de: CETATEAN

urat   [23.04.2012, 23:53]
CAND AVETI CEVA CU UN OM LEGATIVA DE EL SI SPUNETI CE VRETI DE EL DAR NU VA LEGATI DE COPII SI DE FAMILIE PENTRU CA E URAT . PACAT CA SE AJUNGE AICI
postat de: iulius

Rusine   [23.04.2012, 19:35]
Ioi,ioi ...dar rai mai sunteti ! Ce treaba aveti cu familia ?
postat de: Dana

fehw   [22.04.2012, 12:54]
minte si fura cit poate numai asa stie asta a vazut si asta v-a continua cit va traii
postat de: dfh

primar   [21.04.2012, 22:10]
PROBLEMA MARE E ...CA NU AVEM UN CANDIDAT SERIOS PENTRU PRIMARIA DIN MARGHITA....
postat de: eu

NU fii naiv   [21.04.2012, 19:08]
@ Gainar: Nu fii naiv. Daca noi nu iesim in fata primariei cu vidanja (dupa cum se specifica in articol) sa aruncam cu apa in ei, nu o sa pateasca nimic. El de fapt ne-a privat de posibile venituri viitoare, de la turisti. Bauturica, mancarica, etc. Dar atata vreme cat nimic nu se intampla... Haideti sa iesim marti la ora 13.00 in fata primariei sa protestam . ce ziceti?
postat de: Gainar2

gainar   [21.04.2012, 16:02]
e clar ca e gainar , dupa cum se si scrie in articol! astept cu nerabdare sa vad ce masuri se iau impotriva lui , asta in cazul in care o sa se ia!?
postat de: din marghita

doamne da   [21.04.2012, 16:00]
Doamne ajuta sa nu ne mai dea astia din ue bani niciodata..ca oricum banii aia nu se folosesc pentru a crea ceva necesar...banii aia sunt furati de excroci precum talposss si altii.Puscaria sa il manance..dar sincer mie frica ca o sa scape ...
postat de: marghitaaaaaa

Primaria   [21.04.2012, 15:30]
Pei voi nu stiati ca Lupau este fost colaborator al securitatii? Cum vreti sa aiba caracater? Dorel a fost crescut si format de tatal sau, care....... cu greu o scapat sa nu faca puscarie. Noah, ce mai asteptati atunci? Iar de Becali de Marghita..... mai bine sa stea pe banca lui.
postat de: Pulau

...   [21.04.2012, 14:42]
chiar daca nu o sa mai fie pdl-ul la guvernare ...vin cei de la psd unde e ordinarul de lupau care se stie ce sorbonica a creat la marghita...sau ciobanu de lazar..care si asta la randul lui numai cinstit nu a fost in toata viata lui de *......nu stiu pe cine o sa votam..ca nu ai pe cine, nu ai de unde alege.
postat de: talpossel

taplpos   [21.04.2012, 12:35]
dc drq lati votat oameni buni .. amu v-a plangeti toti scrieti toti va plangeti ... dc drq nu faceti si voi ceva e plin cu mafia nu aveti telefon? nu ma ia la nebunie ca daca 100 pers din marghita a suna pe aci pe acolo nu se poate distruge mafia ala ... ce drq ... amu bucurativa
postat de: talpos

talpos   [21.04.2012, 06:15]
Dddd: asa o fost si mama sa in tinerete.
postat de: dddd2

talpos   [21.04.2012, 02:56]
talpos fura toti banii orasului iar fiica sa se fute cu tot orasu
postat de: dddd

rusine Talpos   [20.04.2012, 22:04]
PUSCARIE CURATA TREBUIE INCHISI ASA HOTI , LOCURI DE MUNCA NU , NIMICA IN MARGHITA , EXISTA O MAFIE MARE ALOOO POLITIA FACETI CEVA , JOCURI MAFIOTE IN MARGHITA PUNETI PE EI MAINILE PACAT DE ASA ORAS FRUMOS LA INCHISOARE CU DORELAS TALPOS
postat de: crupas

Salut   [20.04.2012, 18:47]
Majoritatea portocaliilor ar trebui sa stea dupa gratii. Talpos e unu dintre ei. A reusit sa distruga Marghita cu afacerile lui. Trebuie dat jos PD-L cat mai repede.
postat de: Mariana

Tat noi platim !   [20.04.2012, 17:36]
marea problema e ca UE v-a recupera banii de la STA adica din taxe si impozite platite de amarsteni. Nici un bugetar nu a platit in ultimi 22 de ani talharia si nimicirea RRomaniei !!! Ne bucuram ca prostii cand Nastase 7 case nu e condamnat si Vantu e liber ca ei lupta si lupta contra lui Basescu !!! Aiurea astia tati lupta pentru maduva din ciolanu RRomaniei !!
postat de: scortosul

PDL   [20.04.2012, 11:22]
PD-L a furat tot ce se putea fura din ţara asta!:(
postat de: Bobo

talpos   [20.04.2012, 06:11]
oHH intreabati ma fata ca ce a facut amu trei saptamani pe la 11 seara,,,bine a fost,, intreabal fraiere!!
postat de: bianca

Hotz   [20.04.2012, 02:43]
De cand se stie Dorel tot a hotzit peste tot. Si la degazolinare la fel a facut. Asa a fost invatat sa faca.
postat de: Dorel

Plecare   [20.04.2012, 02:41]
Sa plece unde? La puscarie? Daca si tura asta de politiceni scapa, tre sa iesim in strada sa dam foc. Si ce shleahta sunt prin primaria aia, asa ceva.
postat de: Nheloo

PLECATI !!!!!   [19.04.2012, 21:57]
PLECATI BAHHHHHHH !!!!!! POPORU NU VA MAI VREA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
postat de: Pixu

sfarsitul PDL   [19.04.2012, 21:55]
cum deja bine stiu cei din PDL ,ca ii asteapta sfarsitul ,acum baga in buzunare cat nu au reusit in toti anii in care au fost la putere.Asa se face in Romania de cand ne conduc acesti HOTI,dispusi sa fure orice,ca sa o duca ei bine,restul populatiei nu conteaza,se pare k nu mai avem drepturi numai oblgatia de a ne platim taxele(adica sa le umplem buzunarele).
postat de: Bibi

sfarsitul PDL   [19.04.2012, 21:50]
cum deja bine stiu cei din PDL ,ca ii asteapta sfarsitul ,acum baga in buzunare cat nu au reusit in toti anii in care au fost la putere.Asa se face in Romania de cand ne conduc acesti HOTI,dispusi sa fure orice,ca sa o duca ei bine,restul populatiei nu conteaza,se pare k nu mai avem drepturi numai oblgatia de a ne platim taxele(adica sa le umplem buzunarele).
postat de: Bibi

asa nu .jos regimul basescian   [19.04.2012, 21:37]
acesta este tipul romanului smecher , care crede ca poate face cu banii oamenilor ce vrea el , pacat ca oamenii vor avea de suferit de pe urma acestor scandaluri, sper sa nu se sisteze fondurile europene, rusine d-nului primar !!!!
postat de: pro democratia

pana cand?   [19.04.2012, 21:30]
Si mai sunt multe despre care inca nu stiti de toate afacerile casele cabanele averile domnului primar,si daca va ganditi ca sunt din banii vostrii
postat de: ionut

Hey   [19.04.2012, 21:28]
Jos PDLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL! Numai rau ne fac!!!!!!!!!!!!!!
postat de: Mihai

WSM   [19.04.2012, 21:23]
zici Pdl .. zici niste mincinosi de ultima speta
postat de: Sebastian

Exact...   [19.04.2012, 19:58]
...cum este scris in articol: "un gainar de rand".
postat de: Cineva

pentru fernando   [19.04.2012, 19:23]
Pana cand pdlul va fi la putere. Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
postat de: Romanul Simplu

afacerile pdlistilor   [19.04.2012, 19:21]
Acest guvern a sustinut o armata de "baieti destepti" care si banul in buzunar il bag. Mafia pdlista trebuie zdrobita. Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
postat de: Romanul Simplu

pana cand tot asa?   [19.04.2012, 19:14]
Bondarel????? mare hottttt cu mare caracter!!!!! sa moara bondarel de nu!!!
postat de: fernando

niste gunoaie   [19.04.2012, 19:09]
Pedeli┼čtii din Guvern au avut grij─â s─â primeasc─â bani doar primarii agrea┼úi de partidul stat. Dovezi ale ├«mp─âr┼úirii pe criterii politice a banilor sunt chiar sumele alocate. Opt primari de la PDL au primit c├óte 450 mii lei, suma maxim─â repartizat─â unei localit─â┼úi bihorene. ├Än total, cele opt prim─ârii au primit 3,6 milioane lei, mai mult de jum─âtate din cele 5,92 mi-lioane lei repartizate ├«n bihor.
postat de: ILEA

rusineeee!!!!   [19.04.2012, 19:05]
vi se pare stirea o noutate? in cate din primariile pdl nu se fura?....stiau ei ca le vine sfarsitul si continua sa fure...macar bine ca traiesc ei bine cum a zis DOMNUL RUSINE PRESEDINTE: SA TRAITI BINE!!!
postat de: Puscas

N-ai cu cine!   [19.04.2012, 18:54]
N-ai cu cine, ni┼čte t├ólhari...
postat de: Joska

Vai si de capu` lor   [19.04.2012, 18:53]
Inca o oaie neagra nesatula de bani. Asa sa va ajute Cel de Sus, precum faceti.
postat de: Ionut

Vai si de capu` lor   [19.04.2012, 18:52]
Inca o oaie neagra nesatula de bani. Asa sa va ajute Cel de Sus, precum faceti.
postat de: Ionut

furt   [19.04.2012, 13:45]
De groaza. Hotie la drumul mare. Jaf din bani publici. Copartas la toata mizeria din Marghita. Spital, strand, scoli. Jaf.
postat de: bihorean

mda   [19.04.2012, 13:09]
Ce porc de om. Nu e singurul oricum, la Batar domnul primarel Bondarel cu secretarul si alti acoliti, s-au pus de au vandut pasunile oamenilor. Au mers oamenii la primarie ca sa isi vanda pasunea sau sa o treaca la APIA... ia-o de unde nu-i, cu actele in mana. Asemenea oameni ar trebui trimisi la ocna, sa nu vada lumina soarelui.
postat de: biho

...   [19.04.2012, 12:43]
si bag mana in foc ca am si in alte parti..dar nu mai stiu sigur unde ca sunt mai multe!
postat de: talpos

...   [19.04.2012, 12:42]
am casa si in oradea..am furat destul nu va contrazic
postat de: talpos

nu exista justie pt ei   [19.04.2012, 12:42]
vedem clar ca nu exista justitie pt astfel de personaje ce se invart in jurul banilor UE si contributiilor fraierilor (doar jumate vine de la UE,cica); si va mai mirati ca Romania nu a intrat in Schengen? si Basescu mai critica Olanda ca a votat in contra, mai bine sa criticam tarile care au votat pt intrarea Romaniei in Schengen, doar cunoastem ce reprezentani politici avem in tara
postat de: gyula

 
Foto Bihoreanul
 
Angajaţii de la Ambulanţă au sărbătorit 108 ani de existenţă a serviciului de urgenţă (FOTO)
 
Actual
 
Stare de alert─â ├«n zona ora┼čului Novaci, jude┼úul Gorj, unde r├óul Gilort s-a rev─ârsat ┼či o viitur─â de cinci metri a trecut peste localitate. ├Än jur de o sut─â de familii urmeaz─â s─â fie evacuate, ├«n timp ce ├«n 9 jude┼úe din Oltenia a fost instituit cod ro┼ču de inunda┼úii.
 
Ministerele S─ân─ât─â┼úii, Ap─âr─ârii, Economiei, Educa┼úiei, Transporturilor, Muncii, Culturii ┼či Afacerilor Interne, inclusiv pentru Autoritatea Electoral─â Permanent─â, vor primi bani ├«n plus la rectificarea bugetar─â, iar fonduri vor fi t─âiate printre altele de la Ministerul Finan┼úelor ┼či cel al Mediului, potrivit premierului Victor Ponta.
 
Contradicţii la Ministerul Sănătăţii pe tema contribuţiilor sociale de sănătate (CASS). În vreme ce secretarul de stat Dorel Săndesc susţine că am putea asista la o majorare de la 10,7% la 14%, discutată cu FMI, ministrul Sănătăţii, Nicolae Bănicioiu, afirmă că e vorba de o propunere mai veche la care s-a renunţat.
 
 
 
 
Anun╚Ťuri gratuite
 
 
Sport
 
Handbali┼čtii or─âdeni ai echipei CSM se preg─âtesc ├«n aceast─â perioad─â la St├óna de Vale, unde se afl─â ├«n cantonament, p├ón─â vineri. Antrenorul Sebastian Tudor are la dispozi┼úie 16 juc─âtori, care pun accentul ├«n aceast─â perioad─â pe preg─âtirea fizic─â general─â. ├Än lot se reg─âsesc multe nume noi, juc─âtori veni┼úi de la echipe precum Minaur Baia Mare, U Transilvania Cluj sau U Craiova.
 
Aflat ├«n cantonament, FC Bihor va disputa ├«n aceast─â s─âpt─âm├ón─â primele meciuri amicale. Astfel, miercuri, de la ora 18, "ro┼č-alba┼čtrii" vor ├«nt├ólni ├«n deplasare, la S├óntandrei, forma┼úia local─â, Cri┼čul. Vineri, de la ora 10.30, la Stadionul "Iuliu Bodola", va avea loc un al doilea joc ├«ntre cele dou─â echipe.
 
Conducerea echipei or─âdene de baschet masculin CSM a rezolvat problema postului de coordonator de joc ┼či l-a transferat pe americanul Marcus Hatten. ├Än v├órst─â de 33 de ani, acesta vine din Bundesliga, unde a evoluat ├«n sezonul trecut, dar are o bogat─â experien┼ú─â ├«n baschetul european, evolu├ónd aici din anul 2003.