Edi╚Ťia tip─ârit─â
 
   
 
P─ârerea noastr─â
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chiril─â

Bolojan a pierdut b─ât─âlia pentru mutarea Muzeului ├«n Cetate nu pentru c─â ideea lui ar fi fost proast─â, ci pentru c─â a fost incapabil s─â explice cu cifre avantajele proiectului s─âu. ├Än vreme ce drojdieri converti┼úi ├«n mari speciali┼čti turnau comunicate pline de cifre lipsite de noim─â, Bolojan se ├«nc─âp─â┼ú├óna s─â cread─â c─â va c├ó┼čtiga l─âmurindu-i pe consilierii locali.
 
 
zic si eu.jpg

Zic ┼či eu

de Adrian Cri┼č

Dac─â am ┼úine cont de vechile zicale despre b─âtaie ("B─âtaia e rupt─â din rai", "Unde tata love┼čte carnea cre┼čte", "C├ónd drumul e b─âtut pot trece ┼či c─âru┼úele" ori "Palma tat─âlui, mai dulce ca m├óng├óierea vecinului"), am putea crede c─â procuroarea care a clasat dosarul ├«n care angaja┼úii Centrului de Plasament pentru Copii cu Probleme Psihosociale trebuiau cerceta┼úi pentru b─ât─âile aplicate minorilor institu┼úionaliza┼úi e un adev─ârat tezaur paremiologic.
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

├Än Oradea exist─â o feti┼ú─â de vreo 7-8 ani care ┼čtie deja ce ├«nseamn─â fela┼úie, cum se masturbeaz─â b─ârba┼úii, cum se iubesc prin spate homosexualii ┼či cum ┼či-o trag mami ┼či tati ├«n patul conjugal. A v─âzut de la 2 metri cum urineaz─â b─ârba┼úii ┼či a ├«nv─â┼úat c├óteva expresii noi (m─â pupi ├«n cur, s─â ┼úi-o bagi ├«n cur, musc─â verde de c─âcat, porc ├«mpu┼úit) cu care va face ravagii printre prietene ┼či colegi de ┼čcoal─â.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
Veste ┼čoc, vineri, pentru fanii cuplului "Brangelina". Presa american─â a anun┼úat c─â Angelina Jolie ┼či Brad Pitt se despart, dup─â ce el ar fi ├«n┼čelat-o cu... un actor!
 
Descoperire istorică făcută de NASA. Cercetătorii susţin că au găsit prima planetă care, la prima vedere, ar putea susţine viaţa.
 
O femeie din Cluj a fost filmat─â ├«n timp cea zg├ória multe ma┼čini pe l├óng─â care trecea. C├ónd a fost ├«ntrebat─â de ce face asta, femeia a refuzat s─â r─âspund─â. Pe internet, femeia ┼či-a atras ┼či sus┼úin─âtori, dar ┼či du┼čmani.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Care crede┼úi c─â e coali┼úia cea mai potrivit─â s─â conduc─â administra┼úia local─â ├«n Bihor ┼či ├«n Oradea?






sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
Anun┼úat cu surle ┼či tr├ómbi┼úe ├«n februarie, comitetul format din 10 ecologi┼čti or─âdeni ┼či menit s─â depun─â la Parlament primul proiect de lege ini┼úiat de cet─â┼úeni, av├ónd ca obiect interzicerea exploat─ârii gazelor de ┼čist, s-a desfiin┼úat c├ót ai zice fracturare.
 
Pui de F─ât-Frumos, Adrian Caba, omul de ├«ncredere al episcopului Sofronie Drincec, cre┼čte ├«ntr-un an c├ót al┼úii ├«n ┼čapte. Fost portar al Episcopiei pe vremea Preasfin┼úitului Ioan Mih─âl┼úanul, preotul a ajuns ├«n ultimii ani cel mai bine pl─âtit angajat al institu┼úiei dup─â PS Sofronie.
 
Primarul de S├«nmartin, Lucian Popu┼č, s-a preg─âtit suflete┼čte de S─ârb─âtorile Pascale, printr-un pelerinaj la Muntele Athos. Edilul ┼či-a petrecut s─âpt─âm├óna trecut─â la Sf├óntul Munte, conform unui obicei devenit deja tradi┼úie. Asemenea voievozilor din vechime, Popu┼č a c─âl─âtorit ├«nso┼úit de un sobor de preo┼úi ortodoc┼či, ├«ntre care Virgil Boc┼čan din Ront─âu, Tudor Bonce din Cord─âu ┼či asistentul universitar Florin Tomoioag─â, bun vorbitor de limb─â greac─â.
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

Constipa┼úia cronic─â este foarte r─âsp├óndit─â ├«n ┼ú─ârile cu standarde ridicate de civiliza┼úie, 10% din popula┼úie lu├ónd laxative ├«n mod constant. Cauzele cele mai frecvente sunt neglijarea impulsului de defeca┼úie ┼či lipsa de ini┼úiere a acesteia, cu acumularea ulterioar─â de materii fecale uscate ├«n cantitate mare la nivelul rectului.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

A┼ča cum ar─âtam s─âpt─âm├óna trecut─â, am├ónarea aplic─ârii pedepsei este o institu┼úie nou─â ├«n dreptul penal rom├ón, nefiind considerat─â condamnare potrivit noului cod penal. Spre deosebire de renun┼úarea la pedeaps─â care se dispune f─âr─â a se institui obliga┼úii ├«n sarcina autorului infrac┼úiunii, am├ónarea aplic─ârii pedepsei implic─â stabilirea unor obliga┼úii ┼či m─âsuri de supraveghere pe perioada termenului de supraveghere.
 
 
 
     
Bihoreanul tip─ârit
eBihoreanul.roBihoreanul tip─ârit > 19.04.2012, 08:45
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: strand, marghita, dorel talpos, lucia pantea, consiliul judetean, ministerul dezvoltarii, adr nord vest, bogdan oprea, beretyujfalu
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 3,2 / 5 (134 voturi)

Toate articolele scrise de Laura Gal
Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (57):

Afişarea înregistrărilor 150 din 57

strandul   [14.10.2013, 18:09]
Uniunea Europeana ar trebui sa inchida ochii la cateva milioane si sa ia act de acest exemplu minunat de intelegere dintre unguri si romani. Astfel de cazuri sunt de dorit cat mai dese pentru ca iata cum fraternizeaza doua etnii cand au interese comune !
postat de: costea

ce bou   [26.04.2012, 18:25]
l-am auzit in direct pe gainaru asta la antena 3 ..pai omu asta care ne reprezinta orasul e un analfabet, eu nu inteleg cum asemenea specimene au diploma de inginer...si fiica lui nu are nici o vina ca taicasau fura . (e foarte dragutza bianca) :)))
postat de: din marghitaaaa

Pana nu iesim in strada   [24.04.2012, 16:35]
baieti, pina nu iesim in strada si dam foc in fata primariei, Dorel & Adi & Co. vor continua sa fure pina se vor cracana. Dupa care se vor muta la Oradea, ca asa fac toti, isi trag case in oradea si se cara din Marghita. Asta este diferenta dintre romani si unguri, noi cu gargara si cu kibitzatul, ei pun mana pe furca sau pix, dupa caz si se impun. Haideti sa iesim vineri seara in fata primariei la treaba.
postat de: Guerilla

PRIETENI   [24.04.2012, 13:13]
lucrarile si bani se invart in cercul de neamuri si prieteni:Cosarca Gheorghe 140.000 lei(14 miliarde )pentru reparatie becuri:OVITRAN (finul)145 .000 lei pt utilaje si prundis ;Ronanar (alt fin) 55.000 ron;VIAVITA 670.000 ron( 67miliarde lei)
postat de: ALT PATRON

PRIMAR   [24.04.2012, 12:56]
CICA PNL-UL ARE UN CANDIDAT CARE PENTRU A FENTA LEGIILE EUROPENE SI MONDIALE (GHICI GHICITOAREA MEA CINE E )
postat de: VALI

noul primar   [24.04.2012, 12:52]
de la mine de la firma nu avea voie sa cumpere nimic pt primarie sau pt strand ci nunai de la prietenul ADI ca imparteau prada impreuna cu primarul si cu firma marconst
postat de: patron

RE NOUL PRIMAR   [24.04.2012, 12:52]
EL NU ARE TIMP CA SE OCUPA DE DELFIN ,SAFI SI ALTE CELE ADUCATOARE DE BANI NESPALATI
postat de: ION

noul primar   [24.04.2012, 12:41]
am o propunere:primar pentru Marghita d-l Sas Marcel directorul de la liceul O.Goga care a facut multe pt scoala si elevi din cate am auzit si el va candida.
postat de: ionut

RE DDDD :sapte ani de acasa   [24.04.2012, 09:54]
E RUSINOS CA NU AI LIMITE IN GANDIRE . INJURA-L PE PRIMAR CUM VREI SI CAT VREI DAR NU COBORI LA NIVEL DE ANIMAL,VORBIND INDECENT DESPRE O FIINTA NEVINOVATA,FATA PRIMARULUI
postat de: rosianu

TOTI FURA   [24.04.2012, 08:58]
TOTI SEFI DIN MARGHITA FURA, MERGETI LA TOATE INSTITUTIILE CARE NU SUNT PRIVATE SI FACETI UN CONTROL DE RUTINA SI VEDETI CA SE FURA CU NERUSINARE CU HARTII....AR TREBUI SESIZAT DNA SA VADA CE SE INTAMPLA SI IN ORASELE MICI.....
postat de: CETATEAN

urat   [23.04.2012, 23:53]
CAND AVETI CEVA CU UN OM LEGATIVA DE EL SI SPUNETI CE VRETI DE EL DAR NU VA LEGATI DE COPII SI DE FAMILIE PENTRU CA E URAT . PACAT CA SE AJUNGE AICI
postat de: iulius

Rusine   [23.04.2012, 19:35]
Ioi,ioi ...dar rai mai sunteti ! Ce treaba aveti cu familia ?
postat de: Dana

fehw   [22.04.2012, 12:54]
minte si fura cit poate numai asa stie asta a vazut si asta v-a continua cit va traii
postat de: dfh

primar   [21.04.2012, 22:10]
PROBLEMA MARE E ...CA NU AVEM UN CANDIDAT SERIOS PENTRU PRIMARIA DIN MARGHITA....
postat de: eu

NU fii naiv   [21.04.2012, 19:08]
@ Gainar: Nu fii naiv. Daca noi nu iesim in fata primariei cu vidanja (dupa cum se specifica in articol) sa aruncam cu apa in ei, nu o sa pateasca nimic. El de fapt ne-a privat de posibile venituri viitoare, de la turisti. Bauturica, mancarica, etc. Dar atata vreme cat nimic nu se intampla... Haideti sa iesim marti la ora 13.00 in fata primariei sa protestam . ce ziceti?
postat de: Gainar2

gainar   [21.04.2012, 16:02]
e clar ca e gainar , dupa cum se si scrie in articol! astept cu nerabdare sa vad ce masuri se iau impotriva lui , asta in cazul in care o sa se ia!?
postat de: din marghita

doamne da   [21.04.2012, 16:00]
Doamne ajuta sa nu ne mai dea astia din ue bani niciodata..ca oricum banii aia nu se folosesc pentru a crea ceva necesar...banii aia sunt furati de excroci precum talposss si altii.Puscaria sa il manance..dar sincer mie frica ca o sa scape ...
postat de: marghitaaaaaa

Primaria   [21.04.2012, 15:30]
Pei voi nu stiati ca Lupau este fost colaborator al securitatii? Cum vreti sa aiba caracater? Dorel a fost crescut si format de tatal sau, care....... cu greu o scapat sa nu faca puscarie. Noah, ce mai asteptati atunci? Iar de Becali de Marghita..... mai bine sa stea pe banca lui.
postat de: Pulau

...   [21.04.2012, 14:42]
chiar daca nu o sa mai fie pdl-ul la guvernare ...vin cei de la psd unde e ordinarul de lupau care se stie ce sorbonica a creat la marghita...sau ciobanu de lazar..care si asta la randul lui numai cinstit nu a fost in toata viata lui de *......nu stiu pe cine o sa votam..ca nu ai pe cine, nu ai de unde alege.
postat de: talpossel

taplpos   [21.04.2012, 12:35]
dc drq lati votat oameni buni .. amu v-a plangeti toti scrieti toti va plangeti ... dc drq nu faceti si voi ceva e plin cu mafia nu aveti telefon? nu ma ia la nebunie ca daca 100 pers din marghita a suna pe aci pe acolo nu se poate distruge mafia ala ... ce drq ... amu bucurativa
postat de: talpos

talpos   [21.04.2012, 06:15]
Dddd: asa o fost si mama sa in tinerete.
postat de: dddd2

talpos   [21.04.2012, 02:56]
talpos fura toti banii orasului iar fiica sa se fute cu tot orasu
postat de: dddd

rusine Talpos   [20.04.2012, 22:04]
PUSCARIE CURATA TREBUIE INCHISI ASA HOTI , LOCURI DE MUNCA NU , NIMICA IN MARGHITA , EXISTA O MAFIE MARE ALOOO POLITIA FACETI CEVA , JOCURI MAFIOTE IN MARGHITA PUNETI PE EI MAINILE PACAT DE ASA ORAS FRUMOS LA INCHISOARE CU DORELAS TALPOS
postat de: crupas

Salut   [20.04.2012, 18:47]
Majoritatea portocaliilor ar trebui sa stea dupa gratii. Talpos e unu dintre ei. A reusit sa distruga Marghita cu afacerile lui. Trebuie dat jos PD-L cat mai repede.
postat de: Mariana

Tat noi platim !   [20.04.2012, 17:36]
marea problema e ca UE v-a recupera banii de la STA adica din taxe si impozite platite de amarsteni. Nici un bugetar nu a platit in ultimi 22 de ani talharia si nimicirea RRomaniei !!! Ne bucuram ca prostii cand Nastase 7 case nu e condamnat si Vantu e liber ca ei lupta si lupta contra lui Basescu !!! Aiurea astia tati lupta pentru maduva din ciolanu RRomaniei !!
postat de: scortosul

PDL   [20.04.2012, 11:22]
PD-L a furat tot ce se putea fura din ţara asta!:(
postat de: Bobo

talpos   [20.04.2012, 06:11]
oHH intreabati ma fata ca ce a facut amu trei saptamani pe la 11 seara,,,bine a fost,, intreabal fraiere!!
postat de: bianca

Hotz   [20.04.2012, 02:43]
De cand se stie Dorel tot a hotzit peste tot. Si la degazolinare la fel a facut. Asa a fost invatat sa faca.
postat de: Dorel

Plecare   [20.04.2012, 02:41]
Sa plece unde? La puscarie? Daca si tura asta de politiceni scapa, tre sa iesim in strada sa dam foc. Si ce shleahta sunt prin primaria aia, asa ceva.
postat de: Nheloo

PLECATI !!!!!   [19.04.2012, 21:57]
PLECATI BAHHHHHHH !!!!!! POPORU NU VA MAI VREA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
postat de: Pixu

sfarsitul PDL   [19.04.2012, 21:55]
cum deja bine stiu cei din PDL ,ca ii asteapta sfarsitul ,acum baga in buzunare cat nu au reusit in toti anii in care au fost la putere.Asa se face in Romania de cand ne conduc acesti HOTI,dispusi sa fure orice,ca sa o duca ei bine,restul populatiei nu conteaza,se pare k nu mai avem drepturi numai oblgatia de a ne platim taxele(adica sa le umplem buzunarele).
postat de: Bibi

sfarsitul PDL   [19.04.2012, 21:50]
cum deja bine stiu cei din PDL ,ca ii asteapta sfarsitul ,acum baga in buzunare cat nu au reusit in toti anii in care au fost la putere.Asa se face in Romania de cand ne conduc acesti HOTI,dispusi sa fure orice,ca sa o duca ei bine,restul populatiei nu conteaza,se pare k nu mai avem drepturi numai oblgatia de a ne platim taxele(adica sa le umplem buzunarele).
postat de: Bibi

asa nu .jos regimul basescian   [19.04.2012, 21:37]
acesta este tipul romanului smecher , care crede ca poate face cu banii oamenilor ce vrea el , pacat ca oamenii vor avea de suferit de pe urma acestor scandaluri, sper sa nu se sisteze fondurile europene, rusine d-nului primar !!!!
postat de: pro democratia

pana cand?   [19.04.2012, 21:30]
Si mai sunt multe despre care inca nu stiti de toate afacerile casele cabanele averile domnului primar,si daca va ganditi ca sunt din banii vostrii
postat de: ionut

Hey   [19.04.2012, 21:28]
Jos PDLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL! Numai rau ne fac!!!!!!!!!!!!!!
postat de: Mihai

WSM   [19.04.2012, 21:23]
zici Pdl .. zici niste mincinosi de ultima speta
postat de: Sebastian

Exact...   [19.04.2012, 19:58]
...cum este scris in articol: "un gainar de rand".
postat de: Cineva

pentru fernando   [19.04.2012, 19:23]
Pana cand pdlul va fi la putere. Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
postat de: Romanul Simplu

afacerile pdlistilor   [19.04.2012, 19:21]
Acest guvern a sustinut o armata de "baieti destepti" care si banul in buzunar il bag. Mafia pdlista trebuie zdrobita. Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
postat de: Romanul Simplu

pana cand tot asa?   [19.04.2012, 19:14]
Bondarel????? mare hottttt cu mare caracter!!!!! sa moara bondarel de nu!!!
postat de: fernando

niste gunoaie   [19.04.2012, 19:09]
Pedeli┼čtii din Guvern au avut grij─â s─â primeasc─â bani doar primarii agrea┼úi de partidul stat. Dovezi ale ├«mp─âr┼úirii pe criterii politice a banilor sunt chiar sumele alocate. Opt primari de la PDL au primit c├óte 450 mii lei, suma maxim─â repartizat─â unei localit─â┼úi bihorene. ├Än total, cele opt prim─ârii au primit 3,6 milioane lei, mai mult de jum─âtate din cele 5,92 mi-lioane lei repartizate ├«n bihor.
postat de: ILEA

rusineeee!!!!   [19.04.2012, 19:05]
vi se pare stirea o noutate? in cate din primariile pdl nu se fura?....stiau ei ca le vine sfarsitul si continua sa fure...macar bine ca traiesc ei bine cum a zis DOMNUL RUSINE PRESEDINTE: SA TRAITI BINE!!!
postat de: Puscas

N-ai cu cine!   [19.04.2012, 18:54]
N-ai cu cine, ni┼čte t├ólhari...
postat de: Joska

Vai si de capu` lor   [19.04.2012, 18:53]
Inca o oaie neagra nesatula de bani. Asa sa va ajute Cel de Sus, precum faceti.
postat de: Ionut

Vai si de capu` lor   [19.04.2012, 18:52]
Inca o oaie neagra nesatula de bani. Asa sa va ajute Cel de Sus, precum faceti.
postat de: Ionut

furt   [19.04.2012, 13:45]
De groaza. Hotie la drumul mare. Jaf din bani publici. Copartas la toata mizeria din Marghita. Spital, strand, scoli. Jaf.
postat de: bihorean

mda   [19.04.2012, 13:09]
Ce porc de om. Nu e singurul oricum, la Batar domnul primarel Bondarel cu secretarul si alti acoliti, s-au pus de au vandut pasunile oamenilor. Au mers oamenii la primarie ca sa isi vanda pasunea sau sa o treaca la APIA... ia-o de unde nu-i, cu actele in mana. Asemenea oameni ar trebui trimisi la ocna, sa nu vada lumina soarelui.
postat de: biho

...   [19.04.2012, 12:43]
si bag mana in foc ca am si in alte parti..dar nu mai stiu sigur unde ca sunt mai multe!
postat de: talpos

...   [19.04.2012, 12:42]
am casa si in oradea..am furat destul nu va contrazic
postat de: talpos

nu exista justie pt ei   [19.04.2012, 12:42]
vedem clar ca nu exista justitie pt astfel de personaje ce se invart in jurul banilor UE si contributiilor fraierilor (doar jumate vine de la UE,cica); si va mai mirati ca Romania nu a intrat in Schengen? si Basescu mai critica Olanda ca a votat in contra, mai bine sa criticam tarile care au votat pt intrarea Romaniei in Schengen, doar cunoastem ce reprezentani politici avem in tara
postat de: gyula

 
Foto Bihoreanul
 
Generalul Traian Mo┼čoiu, omagiat la 95 de ani de la eliberarea Oradiei, ├«n prezen┼úa str─ânepotului acestuia (FOTO/VIDEO)
 
Actual
 
Pa┼čtele, la fel ca ┼či Cr─âciunul, este o s─ârb─âtoare foarte important─â pentru rom├óni, care une┼čte familia ┼či e un bun prilej de bucurie. La acest moment celebr─âm at├ót ├«nvierea lui Iisus Hristos, care s-a jertfit ┼či a murit pe cruce pentru noi, c├ót ┼či iertarea p─âcatelor.
 
Parchetul ICCJ a dispus urm─ârirea penal─â pentru ┼čantaj ├«n urma pl├óngerii formulate de Gabriela Vr├ónceanu Firea ├«mpotriva lui Traian B─âsescu, la care a fost conexat─â ┼či sesizarea parlamentarilor, ├«ns─â procurorii au suspendat punerea ├«n mi┼čcare a ac┼úiunii penale, ├«ntruc├ót pre┼čedintele are imunitate.
 
Gabriel Garcia Márquez, scriitor columbian laureat al premiului Nobel pentru literatură pe 1982, a murit joi, la vârsta de 87 de ani.
 
 
 
 
Anun╚Ťuri gratuite
 
 
Sport
 
Juc─âtorii echipei CS O┼čorhei au fost ├«nvin┼či ├«n deplasare, la Sebi┼č, vineri, ├«n prima etap─â din faza play-off a campionatului Seriei a V-a din Liga a III-a la fotbal. Elevii antrenorului Rudy Kovacs au cedat cu 0-2 ├«n fa┼úa forma┼úiei locale, Na┼úional, una dintre pretendentele la promovare. ├Än clasament, CS O┼čorhei r─âm├óne pe locul V.
 
Reprezent├ónd Rom├ónia la ├«ntrecerile puternicului turneu interna┼úional de judo pentru copii ┼či juniori din Austria, de la Rohrbach, sportivii or─âdeni de la Liberty LPS CSS s-au comportat foarte bine, reu┼čind s─â cucereasc─â 15 medalii, dintre care 6 au fost de aur. ├Än clasamentul pe cluburi, Liberty LPS CSS s-a situat pe locul II, iar pe na┼úiuni, Rom├ónia a ocupat locul III.
 
Fotbali┼čtii or─âdeni ai echipei FC Bihor s-au impus vineri cu scorul de 4-0, ├«n fa┼úa ar─âdenilor de la UTA, ├«n prima etap─â din faza play-out a Seriei a II-a din Liga a II-a. Oaspe┼úii s-au prezentat ├«ns─â ├«n teren cu juniorii republicani A. De┼či erau prezen┼úi la meci, seniorii nu s-au echipat pentru joc, ├«n semn de protest pentru ne├«ncasarea drepturilor b─âne┼čti din ultimele luni.
 
 
Bihoreanul TV
 
Se încarcă...