URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 23 MAI 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Scandal mare cu absolvirea de la Colegiul Gojdu. Au fost plângeri că sumele ce trebuie achitate, după socotelile comitetului de părinţi, sunt exagerat de mari. Au fost prevăzute carduri cadou pentru profesori, ba chiar şi bani de taxi ca aceştia să poată ajunge la banchet...
Zic şi eu
Adrian Cris
Ştiam că Sicilia e cea mai săracă zonă, dar una dintre cele mai frumoase, cu nenumărate vestigii ale unor civilizaţii străvechi, cu straturi greceşti, romane, arabe, normande, hispanice. Ca de obicei, am întâlnit şi acolo români, mai mulţi decât m-aş fi aşteptat. Unul, Ionuţ, din Dâmboviţa, mi-a spus că în ruptul capului nu s-ar întoarce în România. "Banii pe care voi îi primiţi acum în ţară sunt bani mincinoşi, n-o să vă ţină mult"...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Există destul de multe femei care sunt atrase de o anumită tipologie de bărbaţi: aroganţi, duri, insensibili, flegmatici, care încearcă mereu să-şi controleze partenera ori sunt pur şi simplu narcisişti incurabili. Bărbaţii aflaţi la polul opus nu le atrag: calmi, atenţi, politicoşi, răbdători, care respectă graniţele intimităţii impuse de femeie. Cum se face atunci că unele femei aleg parteneri din prima tipologie, ajungând în relaţii abuzive în care se complac, când sunt curtate în acelaşi timp de "băieţii buni"?
04 Septembrie 2010, 01:24

Alt şoc fiscal: Vom plăti contribuţii sociale şi mai mari!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

În noul proiect de ordonanţă de urgenţă de modificare a Codului Fiscal, modalitatea de declarare şi plată nu se schimbă, obligaţiile aparţinând tot beneficiarului.

Se schimbă însă nivelul contribuţiilor şi se lărgeşte baza veniturilor la care acestea se aplică. Astfel, contribuţia pentru asigurările sociale (pensii) se majorează de la 1 ianuarie 2011 de la 10,5 la 24,43%, cea de asigurări sociale de sănătate de la 5,5 la 8,35%, iar cea de asigurări pentru şomaj, de la 0,5 la 0,78%.

La acestea se mai adaugă şi o contribuţie pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, de 0,85%, şi o contribuţie de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale cuprinsă între 0,15 şi 0,85%, diferenţiată în funcţie de clasa de risc.

Cu alte cuvinte, dacă anul acesta beneficiarii de venituri din drepturi de autor, profesii liberale plătesc contribuţii totale de 16,5% din venituri, dacă proiectul de OUG va fi adoptat, de la 1 ianuarie 2011, vor achita aproximativ 35%. Majorările privesc exclusiv veniturile independente.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
da si da
Insa indiferent daca iti doresti sa fii angajat, liber profesionist sau proprietarul propriei afaceri, e bine sa stii ce implica fiecare si care este ...
Postat 05 Septembrie 2010, 17:52 de mdaaaaa
atentiie cititi nu intelegeti gresit
pfa si liber profesionist au aceiasi contabilitate in partida simpla si aplica aceiasi fiscalitatea ca taxe la stat dar difera organizatia de care apartin restul sunt PERSOANE JURIDICE........ATENTIE! problema este ca nimeni in practica nu citestie si aplica legea de la A la Z, aici e haosull general toti fac particele si inevitabil gresesc, SANATATE ROMANIA!
Postat 05 Septembrie 2010, 10:17 de atentie1
mai platiti si voi ...
ca toata lumea plateste ( mai rog ... cei care mai lucreaza cate ceva ) !Deci ca actionar/asociat pot sa-mi iau ceva bani la sfarsit de an fiscal.Platesc: 16% imp. profit + 16% imp.dividende.Ca sa nu mor de foame in cursul anului trebuie sa-mi dau ceva salar.Pentru el mai platesc impozite ( CAS,CASS,SOMAJ,...)aprox. egale cu suma neta. Calculati dvs. PFA si LIBER PROFESIONISTI cat inseamna asta. Ca veni vorba ... unii au stat si ei cateva ore la coada sa-si plateasca taxele si deja se dau de ceasul mortii , dar despre cele peste 600.000 de firme care fac asta de 20 de ani in fiecare luna ce parere aveti ???
Postat 04 Septembrie 2010, 23:13 de PFA
cine ii cunoaste ca exista!
Postat 04 Septembrie 2010, 14:02 de terapie muzicala
noi nu platim taxe pentru stat
a plati taxe este ca si cum ti ai mentine un TRUP si o MINTE sanatoasa, de ce sa mi imbolnavesc trupul si mintea intentionat adica sa nu platesc taxe ? daca trupul necesita ingrijiri il ignor pentru ca sunt AVAR, este ff important sa traim SANATOS in rest suntem si gandim ca animalele=DOBITOACE , ne am nascut sa traim , ca sa traim luptam si muncim pentru sanatatea in rest suntem BOLNAVI=MORTII! a plati taxe =a fi sanatos a avea o dreptul la o vaiata plina de sanatate si impiniri in cursul vietii, cum sa i judecam pe cei care ne fura daca si noi furam? POLITICA a distrus tot ce este natural prin manipulare si tentatii deosebit de agresivepentru bietii cobaii ai sistemului.
Postat 04 Septembrie 2010, 13:12 de atentie
nu statule vinovat ce noi cetatenii suntem lasii, daca toti am fura unde am ajunge?
du te in strainatate sa vezi ca taxele sunt mult mai mari noi am parit taxele progresiv dar NU UITATI i am asuprit pe altii, asta e realitatatea acum echilibram BALANTA , incercam dar nu suntem egai inca in taxe tot exista DISCRIMINARI FISCALE, aveti grija mai ales PFA sau I.I. nu va declaratii pletitori de tva aici intervine HAOSUL ECONOMIC preturi mari si concurenta meticuloasa fiscal, intelegeti ca aveti de ales dar sa fiti VIGILENTI, poti ajunge un simplu hot oricand, ai de ALES in viata intodeauna!
Postat 04 Septembrie 2010, 12:48 de te contrazic
transportinoradea.ro
@nici vorba: tu spui bine...dar explica-mi cand stiu ca in loc sa iau 1000 de lei salar(de exemplu) din cauza nesimtitilor(ca nu ai cum sa le spui) o sa iei doar 900, plus au mai marit tva-ul deci iar si de acolo te mai ciupeste cu inca 5% procente din salar...dar pana cand? ce sansa dau astia tinerei generatii? ce speranta? doar la Dumnezeu, El e singurul ... toate cele bune
Postat 04 Septembrie 2010, 11:14 de transportinoradea.ro
nici vorba
daca incasezi la negru te sabotezi pe tine, sunt realizariile tale de ce sa incasezi la negru, e ca si cand ai manaca mancare furata, te ai imbraca cu haine furate, esti agitata orice schimbare te face sa fi nestapanit de agitata dar in timp vei realiza ca nu oricine e ca si TINE, luptati sa aveti DEMINTATE din toate punctele de vedere, de la viata pana la moarte este un simplu pas, stiti cati oamenii traiesc ca niste cadarve dar in viata, subconstientul te autopedepseste pentru orice slabiciune.SANATATE si capul sus! meritam tot ce e mai bun in viata dar fara DEMINTATE suntem simple Dobitoace.
Postat 04 Septembrie 2010, 10:57 de @transportinora
ca taxe
un SRL, SA plateste 16% dar nu mai putin decat impozitul minim + ca sa aiba BANII plateteste inca 16% impozit pe dividente si pe urma restul: sanatate, cas, OPTIONAL=32% obligatoriu, ATENTIE pentru vechime plateste taxe de la 55-80% pentru un salar!!! un PFA plateste lunar la venitul net realizat obligatoriu 16.5% si in mai anul urmator plateste inca 16% dar foloseste banii in scop personal, nu este limityata sa i pastreze in cont bancar si chiar sa ramana fara ei, eu recomand ca COMERTUL sa se faca numai si numai pe INTEPRINDERE INDIVIDUALA datorita efortului operational depus, GESTIUNE este importanta , deci s a simplificat ff mult MUNCA in acte.
Postat 04 Septembrie 2010, 10:34 de anca
transportinoradea.ro
cum se poate asa ceva?????? ???? imi vina sa urlu...noroc ca nu se aude :)) ... 35%? dar cine credeti ca o sa mai lucreze la 'alb' .. simplu... intram la negru, ne ffacem pensie privata, la spitale cant te duci si asa trebuie sa platesti..deci nu mai vad nici un avantaj...Rapa asteapta tara asta... VAI VAI VAI.. :D
Postat 04 Septembrie 2010, 10:34 de transportinoradea.ro
si care e problema
raman socata PFA si profesiile liberale au fost facilitatate anii la rand si azi cand trebuie sa dovedem egalitatate spun TAXELE sunt mari, dar ceilalti cum au rezistat!!!! si in prezent tot ei sunt avantajati fiscal in comparatie cu un asociat sau actionar, platesc aceste contributi la venitul net dar nu mai mult aplicat la venitul net realizat de 9180 lei, si au totul: vechime, somaj, sanatate inclusa in aceste plati deductibile fiscal, faceti un calcul managerial si imi veti da dreptatate! pana acum trecea un ana ca sa platesca taxe acum le platesc LUNAR care e problema , nu o vad mai trebuia sa treaca inca 5 ani si altii sa duca greul? RUSINE multimitiile celor puternicii care v au dus in spate pana acum, ei vor castiga mai departe sunt caliti, restul se vor prabusii, simtiti cat efort depunem ca totii sa avem sanse egale!
Postat 04 Septembrie 2010, 10:23 de anca
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Noaptea muzeelor a atras un număr record de vizitatori în Oradea. Cozi de zeci de metri la noul sediu al MȚC (FOTO)
  • Ziua Eroilor a fost marcată cu felicitări şi diplome în Cetatea Oradea (FOTO)
  • Dezbaterile Consiliului Local Oradea se vor muta în beciurile Primăriei (FOTO)
  • Festin în Piaţa Unirii: A început Street Food Festival Oradea, cu mâncăruri apetisante şi preţuri piperate (FOTO)
  • Cea de-a XXII-a ediție a Zilelor Muzeului Țării Crișurilor a debutat cu o dublă lansare de carte (FOTO)
  • Festivalul „Flori de mai”: Elevii cu cerinţe speciale şi-au demonstrat abilităţile artistice, pe scena Teatrului Arcadia (FOTO/VIDEO)
  • Meloterapie: Celebrul violonist Alexandru Tomescu le-a cântat copiilor din Spitalul Municipal Oradea cu vioara Stradivarius Elder - Voicu (FOTO/VIDEO)
  • Universitatea altfel: Târg de joburi 'asezonat' cu muzică şi dulciuri (FOTO/VIDEO)
  • Lecţia de ecologie: Preşedinţii de asociaţii au fost informaţi despre programul pilot de colectare a deşeurilor în trei fracţii (FOTO)
  • Evitaţi! Lucrările la reţeaua electrică au blocat strada Louis Pasteur din Oradea (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON