URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 21 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Angela Lupşea, preşedinta Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Bihor, conduce muzeele şi Cetatea oraşului cu rezultate modeste. În numeroase ocazii am veştejit-o considerând că e inadmisibil ca, la doi ani după finalizarea reabilitării, în fortăreaţă să nu se întâmple mare lucru. Acum, însă, trebuie să recunosc că Zilele Art Nouveau au fost o reuşită care, cred eu, i-a uluit până şi pe organizatori.
Zic şi eu
Adrian Cris
După 9 luni în care minoritatea celor 17 consilieri judeţeni ai PNL a fost egala majorităţii UDMR-PSD-ALDE, rămasă din septembrie 2017 tot în 17 reprezentanţi prin excomunicarea fostei preferate a şefului PSD Bihor, Ioan Mang, „parlamentul” bihorean a revenit săptămâna trecută, aşa cum a decis Curtea de Apel, la formula rezultată din alegerile locale de acum două veri. Miercuri, cu doar un vot împotrivă şi o abţinere, a fost validat cel de-al 18-lea echipier al alianţei, PSD-istul salontan Adrian Szatmari.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 5 iunie 2018 a fost publicată în Monitorul Oficial o importantă decizie pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în recurs în interesul legii, prin care s-a stabilit, cu caracter obligatoriu, pentru viitor, că sechestrele dispuse în procesele penale nu pot influenţa drepturile celor care aveau anterior o ipotecă cu privire la bunurile sechestrate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
24 Septembrie 2017, 14:00

Scandal: O elevă a fost agresată de colegi pentru că vorbea în maghiară

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

O elevă de clasa a şasea a fost agresată de doi colegi pentru că ar fi vorbit în limba maghiară, a anunțat UDMR Bistriţa-Năsăud.

Potrivit site-ului libertatea.ro, reprezentanţii Uniunii susțin că incidentul a avut loc joi, la Colegiul Naţional "Andrei Mureşanu". Eleva vorbea în maghiară cu două colege în momentul în care alţi doi elevi din clasa a VI-a, de la secţia română, au agresat-o verbal şi fizic.

"Mai întâi i-au adresat injurii, apoi au lovit-o cu umbrelele, pe eleva care, de altfel, vorbeşte foarte bine şi limba română. Ulterior, băieţii au recunoscut că i-a deranjat faptul că eleva vorbea în limba maghiară. Uniunea Democrată Maghiară din România şi organizaţia UDMR Bistriţa-Năsăud condamnă ferm comportamentul elevilor agresori şi au luat legătura cu părinţii fetei, cărora le acordă tot sprijinul pe parcursul anchetei interne iniţiate de conducerea şcolii", afirmă reprezentanţii UDMR, potrivit sursei citate.

Politicienii spun că este regretabil faptul că acum, când ne apropiem de centenarul din 2018, în această zonă a comunităţilor dispersate apar astfel de manifestări antimaghiare şi susţin că în ultimele luni "presa românească şi politicienii au incitat în permanenţă la ură împotriva comunităţii maghiare".

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
9 Comentarii
sa mearga
in tara lor ca noi n avem drepturi dincolo da aci iii tucam in cur pt voturi bine fac
Postat 26 Septembrie 2017, 07:55 de Rumanu
@FLORIN64
Amice, din acest moment o sa-ti spun, "valul ucigas"! Stii tu de ce!
Postat 26 Septembrie 2017, 00:54 de anticomunist
@anticomunist
... distins domn, ca sa vezi ca sunt baiat fin, mai era unul care umbla cu o naframa pe care scria '7 dintr-o lovitura'. Cat esti de anticommunist poate stiu cei care te cunosc, pe mine chiar nu ma intereseaza, cat pricepi sau nu din ce au facut acei oameni, chiar comunisti ca aceasta tara sa ajunga acolo unde a fost in 1990, pe care acesti golani o fura inca si, inca. Pana cand vom vedea, vorba unui prieten al meu 'Si kkt-ul are o zi'. In rest, fiecaruia ne e frica de ce suntem. Ma bucur ca recunosti
Postat 25 Septembrie 2017, 23:25 de FLORIN64
@alex1980
... fenomen e uraganul IRMA si coruptia generalizata instaurata de guvernele de dupa 1990 care au distrus aceasta tara mirifica, eu sunt doar un nationalist pe care il doare in cot (ca sa fiu baiat fin), cum se scrie in ungureste orice cuvant. Imi respect prietenii unguri care stiu ca ma doare tot in cot de udmr si de cozile de topor pe care se sprijina. Cel mai mare bai a udmr e ca si ungurii din ROMANIA incep sa-l dea la o parte. Incet, incet va disparea. Acum cateva zile am postat despre cei care se iau de noi cei care mai scriem gresit cate o litera. Asta e, din doi neuroni cand unul este cuplat pe mancare si altul pe buda nu poti decat sa cauti greselile altora, e mai greu sa patrunzi esenta mesajului. Pofta buna
Postat 25 Septembrie 2017, 23:16 de FLORIN64
UDMR nu se apără decât pe sine
Prin atitudinea sa șovină, iredentistă și revanșardă organizația UDMR nu face un bine maghiarilor de la noi, pe care îi ațâță și provoacă de câte ori are ocazia. Politrucii udemeriști au priceput că e cucial pentru bunăstarea lor să aibă un electorat care se simte veșnic amenințat, deși e clar că românii și maghiarii chiar trăiesc în pace în Ardeal. Inventând tot felul de drepturi speciale și autonomii, udemeriștii și alții ca ei nu fac nici un favor comunității pe care pretind că o reprezintă, ci din contră, reușesc performanța de a stârni ura interetnică acolo unde aceasta nu exista. Sunt elementul cel mai instabil, parșiv și periculos atît pentru maghiari, cât și mai ales pentru mama noastră comună, România. Confrați maghiari ați face foarte bine dacă ați pricepe în ce ape se scaldă politrucii ăștia și v-ați dezavua de orice agitatori etnici care acum se erijează în apărători ai intereselor voastre. Nu există nici un interes fabricat care să aibă legitimitate, împotriva interesului comun al liniștei și a păcii dintre noi.
Postat 25 Septembrie 2017, 13:52 de Oarecine
@FLORIN64
Vazandu-ti postarile, ma intreb cu groaza, daca esti adevarat, sau doar o plasmuire a unor frici mai vechi, care ma incearca? In speta, e vorba despre frica de prostie!
Postat 25 Septembrie 2017, 10:55 de anticomunist
Din pacate....
Kuss se scrie...nu kus....mai fenomenule...
Postat 25 Septembrie 2017, 00:33 de alex1980
Regretabil eveniment.
Sper sa se marurizeze si copiii aia, fara sa devina sovini. Dar incitatul la tensiuni interetnice nu e doar in curtea politicienilor romani, ci si ai celor maghiari. Inclusiv cand cer statuia lui Ladislau in mijlocul complexului de ststui ce sa simbolizeze Unirea 1918.
Postat 24 Septembrie 2017, 19:19 de unu
....mda
....mda, incep si copii sa ia atitudine impotriva celor care refuza sa vorbeasca in limba tarii lor, indiferent de nationalitate, asta o faci acasa - LIMBA ROMANA. Poate vad si guvernantii si iau atitudine. Nu vad de ce sa merg intr-un magazin, primarie, egal.... sa ma intrebe cineva din prima, in ROMANIA ...TESEK... lucru pe care nu-l aud de la turci, slovaci... Domnilor de la UDMR, de data asta KUS.
Postat 24 Septembrie 2017, 14:42 de FLORIN64
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Dublu sau nimic! Bloc de 19 etaje în Oradea, construit printr-un proiect ambițios al magnatului Viorel Micula. Vezi cum va arăta! (FOTO)
  • Accident grav în Sîntandrei: Două persoane rănite, după ce un Audi s-a lovit cu un Peugeot (FOTO/VIDEO)
  • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
  • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)
  • Morţii cu morţii: Drumul între DN 79 şi cimitirul din Nojorid, presărat cu buruieni înalte de 2 metri! (FOTO)
  • Accident grav pe DN 1: Un bărbat a murit şi o femeie este în stare gravă, după ce o maşină s-a ciocnit cu un autocar (FOTO/VIDEO)
  • Culturi distruse: Grindina a făcut pagube enorme în mai multe localităţi din Bihor (FOTO/VIDEO)
  • Meciuri internaţionale atractive, la turneul internaţional de box 'Memorialul Nicolae Talpoş' (FOTO)
  • The Lion Kings: Campionii României la baschet au prezentat trofeul în faţa fanilor orădeni, fiind primiţi cu aplauze şi confetti (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON