URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 16 DECEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Constat cu bucurie că există o concurență serioasă între cele două centre de putere din Bihor: Primăria Oradea și Consiliul Județean, în ce priveşte muzeele. Iar concurența asta nu poate fi decât benefică pentru turismul din Oradea.
Zic şi eu
Adrian Cris
În urmă cu peste un deceniu, un clujean teribilist zicea că s-a săturat de România. Cum n-a explicat că, de fapt, se săturase de balcanism, de corupţie, de minciună, de demagogie, naţionalism primitiv, murdărie şi dezordine, a fost pus la index ca vândut ungurilor. De câteva luni, patru primari din Transilvania pregătesc o iniţiativă mult pragmatică, deci şi mai "periculoasă" decât manifestul lui Sabin Gherman...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
În primul rând, îmi doresc să nu fie doar o mişcare politică, iar declaraţiile de intenţie ale celor 4 primari (fonduri, dezvoltare, infrastructură etc) să fie doar de faţadă, aşa cum se face în orice campanie electorală. Mi-ar plăcea să nu devină un pol politic şi să nu fie exploatată în consecinţă, deşi, dacă va începe să facă performanţă şi să dea rezultate palpabile, e foarte posibil să se ajungă şi acolo. Primul semnal ar fi atunci când vor cere şi alte oraşe să intre în horă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Competenţa de soluţionare a recursurilor declarate împotriva hotărârilor pronunţate în apel de tribunal, în cauzele având ca obiect cereri evaluabile în bani în valoare de până la 200.000 lei inclusiv, ca urmare a pronunţării Deciziei nr. 369/30 mai 2017 a Curţii Constituţionale a României, revine curţilor de apel.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Sistemul colector urinar, format din bazinetele renale (formaţiunile care "captează" urina din cei doi rinichi), cele două uretere ("tuburile" prin care urina ajunge la vezică), vezica urinară şi uretra ("tubul" prin care urina se elimină) este "căptuşit" cu nişte celule epiteliale denumite în ansamblu "uroteliu". Toată această zonă este expusă influenţelor carcinogene, dar cea mai frecventă tumoră este cea a vezicii urinare, urmată de cea de la nivelul bazinetelor.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
24 Septembrie 2017, 14:00

Scandal: O elevă a fost agresată de colegi pentru că vorbea în maghiară

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

O elevă de clasa a şasea a fost agresată de doi colegi pentru că ar fi vorbit în limba maghiară, a anunțat UDMR Bistriţa-Năsăud.

Potrivit site-ului libertatea.ro, reprezentanţii Uniunii susțin că incidentul a avut loc joi, la Colegiul Naţional "Andrei Mureşanu". Eleva vorbea în maghiară cu două colege în momentul în care alţi doi elevi din clasa a VI-a, de la secţia română, au agresat-o verbal şi fizic.

"Mai întâi i-au adresat injurii, apoi au lovit-o cu umbrelele, pe eleva care, de altfel, vorbeşte foarte bine şi limba română. Ulterior, băieţii au recunoscut că i-a deranjat faptul că eleva vorbea în limba maghiară. Uniunea Democrată Maghiară din România şi organizaţia UDMR Bistriţa-Năsăud condamnă ferm comportamentul elevilor agresori şi au luat legătura cu părinţii fetei, cărora le acordă tot sprijinul pe parcursul anchetei interne iniţiate de conducerea şcolii", afirmă reprezentanţii UDMR, potrivit sursei citate.

Politicienii spun că este regretabil faptul că acum, când ne apropiem de centenarul din 2018, în această zonă a comunităţilor dispersate apar astfel de manifestări antimaghiare şi susţin că în ultimele luni "presa românească şi politicienii au incitat în permanenţă la ură împotriva comunităţii maghiare".

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
9 Comentarii
sa mearga
in tara lor ca noi n avem drepturi dincolo da aci iii tucam in cur pt voturi bine fac
Postat 26 Septembrie 2017, 07:55 de Rumanu
@FLORIN64
Amice, din acest moment o sa-ti spun, "valul ucigas"! Stii tu de ce!
Postat 26 Septembrie 2017, 00:54 de anticomunist
@anticomunist
... distins domn, ca sa vezi ca sunt baiat fin, mai era unul care umbla cu o naframa pe care scria '7 dintr-o lovitura'. Cat esti de anticommunist poate stiu cei care te cunosc, pe mine chiar nu ma intereseaza, cat pricepi sau nu din ce au facut acei oameni, chiar comunisti ca aceasta tara sa ajunga acolo unde a fost in 1990, pe care acesti golani o fura inca si, inca. Pana cand vom vedea, vorba unui prieten al meu 'Si kkt-ul are o zi'. In rest, fiecaruia ne e frica de ce suntem. Ma bucur ca recunosti
Postat 25 Septembrie 2017, 23:25 de FLORIN64
@alex1980
... fenomen e uraganul IRMA si coruptia generalizata instaurata de guvernele de dupa 1990 care au distrus aceasta tara mirifica, eu sunt doar un nationalist pe care il doare in cot (ca sa fiu baiat fin), cum se scrie in ungureste orice cuvant. Imi respect prietenii unguri care stiu ca ma doare tot in cot de udmr si de cozile de topor pe care se sprijina. Cel mai mare bai a udmr e ca si ungurii din ROMANIA incep sa-l dea la o parte. Incet, incet va disparea. Acum cateva zile am postat despre cei care se iau de noi cei care mai scriem gresit cate o litera. Asta e, din doi neuroni cand unul este cuplat pe mancare si altul pe buda nu poti decat sa cauti greselile altora, e mai greu sa patrunzi esenta mesajului. Pofta buna
Postat 25 Septembrie 2017, 23:16 de FLORIN64
UDMR nu se apără decât pe sine
Prin atitudinea sa șovină, iredentistă și revanșardă organizația UDMR nu face un bine maghiarilor de la noi, pe care îi ațâță și provoacă de câte ori are ocazia. Politrucii udemeriști au priceput că e cucial pentru bunăstarea lor să aibă un electorat care se simte veșnic amenințat, deși e clar că românii și maghiarii chiar trăiesc în pace în Ardeal. Inventând tot felul de drepturi speciale și autonomii, udemeriștii și alții ca ei nu fac nici un favor comunității pe care pretind că o reprezintă, ci din contră, reușesc performanța de a stârni ura interetnică acolo unde aceasta nu exista. Sunt elementul cel mai instabil, parșiv și periculos atît pentru maghiari, cât și mai ales pentru mama noastră comună, România. Confrați maghiari ați face foarte bine dacă ați pricepe în ce ape se scaldă politrucii ăștia și v-ați dezavua de orice agitatori etnici care acum se erijează în apărători ai intereselor voastre. Nu există nici un interes fabricat care să aibă legitimitate, împotriva interesului comun al liniștei și a păcii dintre noi.
Postat 25 Septembrie 2017, 13:52 de Oarecine
@FLORIN64
Vazandu-ti postarile, ma intreb cu groaza, daca esti adevarat, sau doar o plasmuire a unor frici mai vechi, care ma incearca? In speta, e vorba despre frica de prostie!
Postat 25 Septembrie 2017, 10:55 de anticomunist
Din pacate....
Kuss se scrie...nu kus....mai fenomenule...
Postat 25 Septembrie 2017, 00:33 de alex1980
Regretabil eveniment.
Sper sa se marurizeze si copiii aia, fara sa devina sovini. Dar incitatul la tensiuni interetnice nu e doar in curtea politicienilor romani, ci si ai celor maghiari. Inclusiv cand cer statuia lui Ladislau in mijlocul complexului de ststui ce sa simbolizeze Unirea 1918.
Postat 24 Septembrie 2017, 19:19 de unu
....mda
....mda, incep si copii sa ia atitudine impotriva celor care refuza sa vorbeasca in limba tarii lor, indiferent de nationalitate, asta o faci acasa - LIMBA ROMANA. Poate vad si guvernantii si iau atitudine. Nu vad de ce sa merg intr-un magazin, primarie, egal.... sa ma intrebe cineva din prima, in ROMANIA ...TESEK... lucru pe care nu-l aud de la turci, slovaci... Domnilor de la UDMR, de data asta KUS.
Postat 24 Septembrie 2017, 14:42 de FLORIN64
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Gala Premiilor lui Bihorel 2018. Petrecere cu poante video, caricaturi şi concert Compact la Majoratul BIHOREANULUI. Vezi câteva momente! (FOTO / VIDEO)
  • Campionul K1 Adrian Maxim, prins de procurorii DIICOT Oradea cu un kilogram de cannabis. Sportivul a fost arestat şi trimis în judecată (FOTO)
  • Patriotul Ervin: Cine este orădeanul care a inaugurat Podul Centenarului cu o Dacie tricoloră (FOTO)
  • Două zile de reduceri: S-a deschis KiK, la ERA Park Oradea! (FOTO)
  • Gala Comunității Orădene. Vezi care au fost proiectele premiate! (FOTO)
  • Victorie acasă: CSM CSU Oradea a câștigat derby-ul cu Steaua (FOTO)
  • Primul tren Cluj - Oradea – Viena a plecat 'full'. Biletul cel mai ieftin costă 133 lei (FOTO/VIDEO)
  • 'Asta-i datina străveche': 350 de copii, în straie tradiționale, au colindat pe străzile Oradiei (FOTO/VIDEO)
  • Nervi în Aeroportul din Oradea: Pasagerii cursei Tarom spre Bucureşti, revoltați că... nu au locuri în avion! (FOTO)
  • Inna a strălucit ca o stea: Peste 3.000 de orădeni şi o mână de turcoaice s-au bucurat de concertul talentatei artiste (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON