URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 23 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Ideea cu bugetarea participativă nu e deloc rea. Noi am preluat-o de la clujeni, dar nu ei au fost cei care au inventat roata. Ideea e că Primăria pune o sumă la bătaie, iar cetăţenii n-au decât să-şi spargă capul ca să găsească proiecte cât mai isteţe. Cum era de aşteptat, proiectele de anul trecut sunt încă în stadiu de avizare, pentru că nu-i destul să ai idei bune, trebuie să ai şi foarte multă răbdare, din cauza birocraţiei ucigătoare din România.
Zic şi eu
Adrian Cris
Cineva din Ministerul de Externe, însărcinat să "marcheze" Centenarul, a avut o idee bună: diplomaţii din Bucureşti să fie duşi prin oraşele importante ale României. Să vadă, să asculte, să intermedieze şi consolideze legături. Aşa au ajuns la Oradea, la finele săptămânii trecute, 27 de ambasadori.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
21 Aprilie 2011, 12:06

Protest la coreeni

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Şefii coreeni de la Shinheung Electronics sunt tot mai detestaţi de angajaţi. După ce fix la inaugurarea fabricii mai mulţi muncitori şi-au dat demisia, nemulţumiţi de salarizare, săptămâna trecută toţi angajaţii unei secţii au făcut, vreme de două nopţi, o grevă spontană, pentru că şi-au primit salariile micşorate. În loc să ia cei 600 şi ceva de lei care li se cuveneau, muncitorii au primit câte 500-550, care cum...

În timp ce şefii coreeni se prindeau de cap şi se rugau frumos de ei să reia munca, jurându-se că la mijloc era o greşeală şi promiţându-le că o vor remedia, cei români n-au fost atât de îngăduitori.

Angajaţii povestesc că responsabila de la Resurse Umane a urlat la oameni şi i-a avertizat că cine nu încetează protestul va fi concediat. Zis şi făcut: din 25 de muncitori câţi erau în secţie au rămas doar opt. Şi aceştia studiază însă piaţa, ca să vadă unde şi-ar putea găsi altceva de lucru. De preferinţă un loc unde, chiar dacă lefurile sunt mici, măcar le iau întregi...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
sclavi
Mai multe despre ei >> http://stirinews.net/2011/11/11/shc-oradea-din-nou-in-atentia-autoritatilor-foloseste-angajatii-precum-niste-sclavi/
Postat 15 Noiembrie 2011, 19:47 de sclavi
SHC
Nu mi se pare corect nici articolul, nici majoritatea comentariilor. Acesti coreeni, si nici altii, nu au obligat pe nimeni sa se angajeze. Toate lumea a stiut de la inceput cat este salariul brut, si cat se da in mana, si si faptul ca exista ore suplimentare care se plateste conform CM. Recunosc ca sunt multi angajati nemultumiti de salariul primit sau negociat, de conditii, de sefii, de reguli, etc., dar nimeni nu este obligat sa ramana, daca nu-i convine. Puteti sa aveti o parere personala, dar nimic nu se va schimba, mentalitatea coreenilor asa este cum este, care daca nu poti suporta, nu esti obligat-silit de nimeni sa suporti. Dar am o observatie: sunt multe persoane-familii fara alte posibilitati de angajare, fara nici o calificare, etc., care sunt multumiti cat de cat, ca exista SHC. Sunt multi care s-au angajat "pana nu isi gasesc ceva mai bun", si ori gasesc, ori nu. Puteti sa spuneti orice, dar avem nevoie si de SHC-uri, asta este. Si acolo sunt si lucruri pozitive si negative, ca la orice loc de munca.
Postat 26 Aprilie 2011, 12:29 de ten
astia nu sunt investitori, sunt proprietari de scalvi
Spurcatii de coreeni au primit facilitati aici, deci nu sunt investitori - sunt proprietari de scalvi, romani, disperati, care se agata de un salar > pardon, bani de sclavi! am patit-o de 2 ori cu sefu mare corean, un nesimtit si idiot cum rar mai vezi in balcani! asa cum reprez. judetului le-au dat facilitati, asa trebuia sa le impuna si obligativitati: salar minim 750 ron/net > 8 ore/zi, contracte de minim 1 an, etc....numai ca asta s eintampla la noi, cand li se deschide usa de altii unsi cu bani si atentii ......... mereti pe jos in coreea voastra, ratatilor si necivilizatilor!
Postat 23 Aprilie 2011, 16:32 de Sabau
pt angajat shin heung
Esteadevarat ce s-a scris in articol. SI eu lucrez acolo, si de multe ori ni s-a cerut sa stam ore suplimentare, sefii romani urland pe noi si injurandu-ne, nemaivorbind de amenintari. Sunt salarii f mici, si sunt multi angajati de la casa copilului, care accepta salarii mici, si firma are beneficii pt ca-i angajeaza. Daca cumva ai salar prea mare, atata te freaca pana te face sa pleci de bunavoie. Imi pare rau pentru ei, dar asa in curand o sa-si inchida fabrica.
Postat 23 Aprilie 2011, 10:26 de unul mai mult
galbejitzi
Pentru galbejitzi,in opinia si in cultura lor, trebuie sa fie suficient ca lucrezi pentru ei.Sa fii "mindru" ca lucrezi pt ei! Daca asta ar tine si in loc de salariu sau de foame...
Postat 22 Aprilie 2011, 16:20 de doc
Suntem
Deja o dai in polemici. De ce e ingalzirea globala? De ce e economia la pamant? De ce promovam pacea cand in subsol facem arme de distrugere in masa? Ceea ce se intampla in ziua de azi in Oradea, mai exact pe soseaua Borsului nu are nici o legatura cu acesti coreeni. Vrei o viata "lipsita de lipsuri"si unde bunatatea si intelegerea sta la colt? Ti-ai ales gresit specia cat si planeta. Investitorii straini sunt la noi si ofera ce ofera pentru ca STATUL nostru le permite. Vrei sa schimbi ceva: abordeaza-l pe Boc. De asemenea judetul Bihor sta foarte prost cu salariile si nu e vorba doar de coreeni. Si ca veni vorba de strainatate, nici romanii din strainatate nu sunt platiti cu salariile pe care le iau ei. Si nu mai faceti comparatie intre salariile romanilor si salariile din strainatate cand nivelul de trai este diferit de la pamant la cer si cand Boc inca este in viata. Vreti sa schimbati ceva luati atitudine. Dar nu cred ca un amarat de articol va schimba ceva. Si cu siguranta nu cred ca o revolta in companii va avea efectul unei schimbari majore. Si pe urma economia este instabila, fiecare profita cum poate din situatie.
Postat 22 Aprilie 2011, 13:59 de Sin
Suntem niste lasi
Vad ca sunt postari se de la angajati ai acelei firme. As dori sa ii intreb pe ce functie!? Trebuie sa luati in calcul ca nu toti angajatii sunt tineri de 20 de ani impinsi de hormoni. Sunt oameni cu familii, care s-au angajat acolo din disperare, din imposibilitatea de a-si gasi ceva mai bun. Ganditi-va, sa fii tata a 1,2,3 copii si sa ai salariu de 600 de ron. Cum traiesti!? Nu inseamna ca trebuie sa iei masa in oars, fite, haine scumpe etc. Dar nu pot sa supravietuiesti. Coreeni cand au venit in Oradea li s-au oferit tot felul de facilitati. Dece nu li s-a impus un salariu minim de 750 RON + bonuri de masa. Vin toti strainii la noi in tara, dau salarii de toata jena si se asteapta ca romanii sa fie corecti si sa lucreze bine. Dece nu merg in Germania la 2000 de euro salariu? Acolo vor avea corectitudine si calitate. Sa incerce sa plateasca corect angajatii romani si sunt sigur ca si angajatii si-ar schimba comportamentul.
Postat 22 Aprilie 2011, 12:23 de unul_
Daca nu....
Pana acum nu prea au fost ivestitori prin BH. Daca nu venea investitori nu era bine. Acum ca ca is nu e ok nici asa. Nicicum nu suntem multumiti, din pacate :(
Postat 22 Aprilie 2011, 12:19 de Radu
Efectul de turma
Acesti coreeni nu au obligat pe nimeni sa se angajeze, oricare s-a angajat a facut-o din proprie initiativa, unii sunt multumiti, altii ba. Cine nu e multumit poate pleca oricand. Cel care a scris articolul ar trebui sa se informeze intai de la mai multe surse. Sunt si lucruri pozitive si negative, ca la orice loc de munca unde lucrezi cu oameni. Dupa cum vad toate comentariile sunt ca de obicei, scrise de oameni care nu au ce face si se apuca sa acuze in necunostinta de cauza. Nu mai exagerati atat, pentru ca va creste nasul.
Postat 22 Aprilie 2011, 11:05 de Angajat ShinHeung
Exagerari
Toata aceasta poveste este penibila. Cat despre comentariile voastre sunt doar niste pareri subiective dupa o poveste deformata. Cat despre angajata HR si concedieri mi se pare o porcarie de nedescris si respectivul care a scris acest articol e patetic. Nu si-a facut bine sapaturile avand in vedere ca a comentat doar din punctul de vedere al unui angajat frustrat de 20 de ani care in loc sa fie logic e condus de hormoni. Infiferent de firma intotdeauna vor fi angajati multumiti si nemultumiti. Incercati macar sa fiti obiectivi cand dezbateti un subiect.
Postat 22 Aprilie 2011, 09:07 de Sin
Exagerari
Toata aceasta poveste este penibila. Cat despre comentariile voastre sunt doar niste pareri subiective dupa o poveste deformata. Cat despre angajata HR si concedieri mi se pare o porcarie de nedescris si respectivul care a scris acest articol e patetic. Nu si-a facut bine sapaturile avand in vedere ca a comentat doar din punctul de vedere al unui angajat frustrat de 20 de ani care in loc sa fie logic e condus de hormoni. Infiferent de firma intotdeauna vor fi angajati multumiti si nemultumiti. Incercati macar sa fiti obiectivi cand dezbateti un subiect.
Postat 22 Aprilie 2011, 09:07 de Sin
I KAKATUL GALBEN
PENTRU YO VHA KAKAT PENAL , TU CARE TE-A POSTAT BOLOVAN IN CONSILIUL DE ADMINISTRATIE LA COROENI PE MILIARDE ESTE NORMAL SA-L LINGI IN CUR PE BOLOVA N SI PE COREENI DAR CEI CARE LUCREAZA PENTRU 5000 MILIOANE SI VOI PNL PARTIDUL CARE-I EXPLOATATI SI LUATI BANI PE SUB MASA NORMAL CA REACTIONATI DAR POPORUL O S-A TINA CONT LA ALEGERI DE VOI BOLOVANI ,GUNOI GALBEN CEL CARE AI SCRIS MAI JOS S-AU TE-A PUS SEFUL TAU ORDINAR SI FARA SCRUPULE S-A SCRII UN COMENTARIU hai plimba ursul LA GRIVCO CU PORUMBACUL .
Postat 21 Aprilie 2011, 19:43 de POP ORADEANUL
COREENI OAMENI PRIMARIEI
PT. HAHALERA GALBENA DE TRISTA AMINTIRE PENTRU POPORUL ROMAN ,PENALIIIIIII CEI CARE AU DEVASTAT TARA SI AU LASATO CU MILIARDE DE DOLARII DATORII IAR ACUM VIN SI NE DAU LECTII ,MAI (YO VHA KAKAT GALBEN ) IN TREI ANI AT-I FACUT BULEVARDUL DACI A CU BURUIENI SI BORDURI NE -ACOSTAT SUTE DE MILIOANE SI ALTECEVA CE AT-I FACUT IN AFARA CA AT-I ANGAJAT SUTE DE POCAITI CU MILIOANE DE EURO VEZI CAZUL COSMA VOI GUNOAIELOR IN CE TARA TRAITI AT-I DAT ACEST ORAS PE MANA UNGURILOR LA ALEGERI ROMANI O S-A VOTEZE UNGURI CA S-A SCAPE DE GUNOAIELE BOLOVANE JAVRE V-AU MANCAT COMUNISTI NAZISTI A LUI NASTASE PUSCARIASU .
Postat 21 Aprilie 2011, 19:16 de PENALUL
hai plimbă ursul, debil portocaliu
ăștia nu sunt pilele nimănui. așa se comportă de obicei investitorii străini din România. singura soluție reală este să atragi cât mai mulți. dacă există concurență, vor mai crește și salariile. sau își vor lua bagajele și vor lăsa fabrica de 30 de milioane de Euro în plata Domnului. Și reține javră: primăria nu stabilește salarii și nu inspectează condițiile de muncă. numai Filip făcea asta la investitorii atrași de el, adică...ăia cu porcii din ioșia? sau keviep?
Postat 21 Aprilie 2011, 13:16 de yo vha kak
astia sunt pilele lui BOLOJAN
auzi ITM ! muscati limba se atinge cineva de nespotismul lui BOLO:)
Postat 21 Aprilie 2011, 13:02 de oradean
fara salar
Unde este ITM-ul cand se fac abuzuri in societati comerciale? Unde este protectia sociala si dialogul social?
Postat 21 Aprilie 2011, 12:51 de romansadea
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Sălacea-i „fruncea”! Locuitorii comunei Sălacea sunt singurii din Bihor care-şi aruncă deşeurile în 5 recipiente diferite (FOTO/VIDEO)
  • Cauza accidentului de la Gheghie: viteza prea mare a şoferului de BMW. Cei trei morţi sunt tineri de 20 şi 24 de ani, din Bihor (FOTO)
  • Şi noaptea se aleargă! 350 de sportivi au concurat la Oradea Night Run (FOTO/VIDEO)
  • Retroparada toamnei: 'Bătrânele doamne' expuse în centrul Oradiei (FOTO)
  • Joburi multe, pretendenţi mai puţini, la Bursa locurilor de muncă: 'Patronii angajează pe oricine are capul pe umeri!' (FOTO)
  • Fără precedent: 27 de ambasadori vizitează Oradea, la invitaţia Ministerului de Externe, dar gazdele nu ştiu să-i asculte şi să profite de prezenţa lor (FOTO)
  • A cincea ediţie a Festivalului Naţional de Artă Naivă s-a deschis la Muzeul Ţării Crişurilor (FOTO)