URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 18 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
09 Octombrie 2012, 09:59

Că Kamaz are valoare

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Nelipsit de la chefurile clanului Neguş, manelistul Willy de la Oradea (foto) a ţinut să-şi exprime recunoştinţa pentru banii încasaţi pe dedicaţii, scoţând două adevărate hituri, "Cap şi Pajură pentru Dinastia Neguş", urmat de "Cuvinte Grele pentru Sanyi Neguş, Romi Neguş şi Kamaz". Ambele piese au fost prezentate în primă audiţie la bairamurile interlopilor în cinstea cărora au fost compuse, iar mai nou postate şi pe youtube.

În prima manea, dedicată "pentru mafia numărul 1", Romi se laudă că şi-a păstrat puterea în versuri nepieritoare precum "Duşmanii credeau că nu mai sunt / Da' m-am ridicat de la pământ".

Ce-i drept, recunoaşte el, s-a ridicat cu ajutorul interlopului Kamaz, "care când loveşte un pumn se-ndoaie stâlpul de la beamveu", deci ar putea lucra şi în programul Rabla.

"Şi-am venit cu forţă mare / Că Kamaz are valoare", mai transmite Romi Neguş prin intermediul manelistului, continuând: "Jur că nu mai aveţi haz / Dacă n-aţi auzit de Kamaz / Ăsta e fratele meu / Şi la bine şi la greu. / Ce e Kamaz pentru mine / La rău, la bine, ăsta e fratele meu, / Ăsta e sângele meu".

Sigur că după o anumită oră rimele nu mai contează, cum nu mai au importanţă nici cacofoniile, aşa că dă Bihorel o sugestie pentru un final glorios al epopeii: "Uite-acuş, acuş, acuş, / Vine şi Romi Neguş, / Iar când cade la necaz / Îl salvează un Kamaz / Sau o Tatră sau o Rabă / Fiindcă e băiat de treabă".

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
23 Comentarii
MANUTA ESTI MANCAT.....
CU MAI MULT TIMP IN URMA CAND BATAILE ANUNTATE INTRE CLANURI ERAU O MODA ABIA ACUM AU IESIT LA IVEAL UNELE INFORMATII CARE SE PREZINTA SUB FORMA ASTA ; MIHAILOVICI ION DORIN ZIS MANUTA DE LA VALCEA TERMINATUL ORASULUI VALCEA A COMANDAT ATACUL CLANULUI VIO BLONDU DIN TIMISOARA TRIMITAND PE FOMISTU DE MAGUREANU BOGDAN ZIS KAMAZ SI ALTII OAMENI CUNOSCUTI IN LUMEA INTERLOPA PESTE GRUPAREA VIO BLONDU DIN TIMISOARA TOT OAMENI SI DIN ACELEASI SURSE DE INFORMATII SPUN CA MIHAILOVICI ION DORIN ZIS MANUTA NU ESTE STRAIN NICI DE ATACUL CARE I SA PREGATIT LUI GABI DINAMITA DIN ORADEA SI CA SI-A BAGAT MANUTELE LUI TATUATE SI IN ALTE OPERATIUNI CARE S-AU LASAT CU SCANDAL. CINE DORESTE SA IL RUPA CAPU ACESTUI RATAT AL RAMNICULUI VALCEA MIHAILOVICI ION DORIN ZIS MANUTA IL GASESTE IN VALCEA PE BULEVATUL TINERETULUI (...) GUNOIUL ORASULUI VALCEA
Postat 16 Noiembrie 2012, 09:39 de K-GULA
FOMISTU DE KAMAZ
MARS MA DRAKU LA GUNOI KAMAZ ESTI PRAF SI BUZUNAR SI IN STOMAC MA P.I.S. SI PE TINE SI PE MANUTA DE LA VALCEA CA SUNTETI 2 MILOGI
Postat 12 Noiembrie 2012, 23:40 de K-GULA
Negus
Negus nu are cum sa ia bataie ca el este prea mare * sa iasa din oras din cate sa auzit puterea lui nasu lui era sa moara in urma cu 2 luni de zile la mare credeti ca el supravietuia ? drogatul ala care rupe magazinele de legale si se crede cel mai tare din oradea si el este frica si de umbra lui
Postat 12 Octombrie 2012, 23:14 de Kamaz
dute ma u cu omoru tau
DUTE MA U CU OMORU TAU SI CU SPITALU NEGUS NICIODATA NO LUAT BATAIE SI NO SA IA DEOARECE TOTI SUNT NISTE PIZDE
Postat 12 Octombrie 2012, 20:25 de judokanu
ptr negus
(...) ASA OMOR O SA ITI IEI CA SPITALU O SA FIE CASA TA 6 LUNI DE ZILE.
Postat 10 Octombrie 2012, 20:56 de andrei
jeguri de ciori
batai dumnezeu de ciorile dracului da ce * mami lor se cred ca is garda de cacat sau ce mortii mami lor ca is niste imputiti din cale afara
Postat 10 Octombrie 2012, 20:53 de bob
;))))))))))
"Duşmanii credeau că nu mai sunt / Da' m-am ridicat de la pământ". CAND CARNII M AU OMORAT SI M AU BATUT DE AM LESINAT SI PE MINE M AM PISHAT :))))))))))) LASATINE CU KAMAZ ASTA
Postat 10 Octombrie 2012, 20:29 de KAMAZ
ma iubeste lovelele
boraturile astea ajung cunoscuti pentru ca exista jurnalisti adevarati, care-si dedica timp pentru aducerea lor in constiinta populara. sper ca ati luat niste verzisori la reclama asta, altfel sunteti cretini.
Postat 09 Octombrie 2012, 22:12 de korhaz
interlopii
ce face politia ??
Postat 09 Octombrie 2012, 19:41 de xyz
Aici e melodia
youtube.com/watch?v=Bi4R13nDumw
Postat 09 Octombrie 2012, 16:26 de B
de labangii din presa :))) auzi la ei cultura de mizerie :)))
ce ziar local mizerie locala cum e seful sunt si salariati, logicc!! de la cine sa invete bunul simt cand disrciminarea si politicul conduce orasul :))) mizeriloooooooorrr duhniti a moarte de la o posta :))) si centuristele au valoare pe langa voi , muncesc si incalca legea dar nu ca voi :)))
Postat 09 Octombrie 2012, 15:04 de da i in ma sa
buna
CUNOASTEM CU TOTII CA O NUNTA DE SUCCES,SE INCHEIE CU MANELE, INDIFERENT DE NIVELUL DE PREGATIRE PROFESIONALA AL MIRILOR.NE-AM INTALNIT DESEORI CU SITUATII IN CARE MIRELE ERA DOCTOR SI MIREASA AVOCAT SI AU O SOLICITAT FORMATIEI SA LE INTERPRETEZE MANELE SI SAMBA.TOTI INVITATII AU DANSAT SI AU APRECIAT ACEST REPERTORIU.DECI CONCLUZIA ESTE CA O NUNTA FARA ACEST GEN DE MUZICA ESTE CA REDCATORUL FARA STILOU.
Postat 09 Octombrie 2012, 14:26 de puiu
REALITATE
In cadrul Conservatorului din Bucureşti precum si la alte Facultati din tara, se studaza „Maneaua ca fenomen, maneaua ca obiect de dezbatere publica“. Maneaua este un curent muzical aparut de aroximtiv doua decenii la noi in tara, obtinand un procent de 70% in randul melomanilor. In prezent maneaua este promovata cu mandrie de majoritatea posturilor de Televiziune si Radio. Deci manaua face parte din cultura poporului nostru. Nu inteleg cum un ziar local isi permite sa denigreze imaginea celui mai apreciat artist interpret, care a fost surprins interpretand manele la o nunta. In loc sa aprciem si sa ne mandrim cu valorile pe care le avem in judet noi le defăimam. Sa va fie rusine! Stimati redactori, dati dovada de amatorism ! Sa intelegem cu totii ca vi s-au cam epuizat subiectele de presa...................
Postat 09 Octombrie 2012, 14:00 de BARBU LAUTARU
chiar imi fac placere!
nicoleta guta la ginecolog; Ginecologul: -Fetito, suferi de vise erotice? - Nu sufar, chiar imi fac placere!
Postat 09 Octombrie 2012, 12:04 de chiar imi fac placer
P--- ta e cat degetu meu.Valabil la orice OM :))
Cica opreste Adi DeVito masina langa un tigan care cersea.Asta-l recunoaste si-i zice -ba stii care-i diferenta dintre noi? - da sunt mai multe:1.eu am o voce mai buna decat a ta,2.eu am mai multi bani ca tine si3.am de zece ori mai mult aur,la care cersetorul -ai uitat4.P--- ta e cat degetu meu.
Postat 09 Octombrie 2012, 12:02 de P--- ta e cat degetu
urata ca camila
Esti frumoasa ca zambila si urata ca camila Cand te vad ma prind dracii Mancate-ar varcolacii! Te iubesc de numai pot Si de tine ma doare-n cot. Nimic nu are sens fara tine ca e in limbi straine.
Postat 09 Octombrie 2012, 11:59 de Nimic nu are sens
'Da, da el are plete ca mine!"
Se intalnesc un rocker cu un manelist si se iau la bataie.Si se bat....pana se omoara. Ajung in purgatoriu. Se uita Iisus la ei si ii intreaba: Ati fumat? raspunsul 'da'. Ati baut? raspunsul 'da'. ati avut femei? raspunsul 'da'. ati injurat? raspunsul 'da;...'Tu',spuse Iisus manelistului, 'tu te duci in iad.Tu roakere,tu te duci in rai'.La care manelistu: 'De ce ?Aceleasi pacate le-a facut si el' aratand inspre roker.La care Iisus: 'Da, da el are plete ca mine!"
Postat 09 Octombrie 2012, 11:57 de 'Da, da el are plet
roackerii din cap
Intrebare : De ce dau manelistii din fund si roackerii din cap? Raspuns : Fiecare scutura ce are...
Postat 09 Octombrie 2012, 11:56 de roackerii din cap
ca sa intelegeti o limba
Punct.
Postat 09 Octombrie 2012, 11:38 de roni
ca sa intelegeti o manea
stiti de ce se plimba unii in masini de lux ca daca ar umbla pe picioare le poti vedea gaura kurului de muixxxxx :))) asa au tampon la fund :)))ca femeile.
Postat 09 Octombrie 2012, 11:15 de adevarul e unul
interlopi ca politicieni si cei din justitie
cantecul romanesc (manele moderne) si doina (jale, patriotice) i a intarit pe romani nu crima :)))sau politica :))) sa traisca manelele, amin!
Postat 09 Octombrie 2012, 11:12 de mai mari
hkjjlkk
dragi ziaristI chiar nu ne intereseaza acest subiect.
Postat 09 Octombrie 2012, 11:09 de vhgnbb
interlopi ca politicieni si cei din justitie
nu exista pe pamant :))) bravoo lor inainte pastrati samanta de roman in voi decat criminal mai bine manelist :))) mesager sa intelega fraieri din justitie.
Postat 09 Octombrie 2012, 10:42 de mai mari
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Se lucrează la extinderea drumului expres spre Episcopia Bihor. Se va construi şi un viaduct înalt de 10 metri (FOTO/VIDEO)
  • Cum arată Podul Centenarului. Va fi inaugurat înainte de termen, pe 1 Decembrie (FOTO/VIDEO)
  • Copţi, dar buni! Oradea a dat trei campioni la Openul Austriei de Judo Masters! (FOTO)
  • Nu vă jucaţi cu focul! Opt incendii de vegetaţie uscată, într-o singură zi (FOTO)
  • Să tragem linie! Lucrările pentru reamenajarea liniei de tramvai vor bloca cel puţin o lună circulaţia prin Calea Aradului (FOTO)
  • Statuia Evei Heyman din Parcul Bălcescu a fost donată Primăriei Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)
  • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
  • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON