URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 16 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la ultima dintre cele trei "legi ale justiţiei", respectiv cu privire la legea de modificare a statutului judecătorilor şi al procurorilor. Ca urmare a acestui fapt, preşedintele este obligat să promulge modificările, care vor intra, cât de curând, în vigoare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
17 Septembrie 2017, 17:03

Bihorel: Pentru unii, mumă…

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

​Primăria s-a decis să facă curăţenie în Pasaj. Nu a început însă cu boschetarii care mai sălăşuiesc prin cotloanele ascunse ale Palatului, ci prin evacuarea unor ONG-uri şi sindicate, care nu au reprezentativitate pentru zonă. Măsura e luată pentru a face rost de bani mai mulţi prin închirierea spaţiilor unor firme mai potente.

Eu cred că de fapt se creează posibilitatea ca o firmă extrem de potentă să pună mâna pe locurile rămase libere, ca să fie singura proprietară a Palatului.

Citeşte mai departe, pe blogul www.bihorel.ro!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
Sandel
Incet sandele, nu saliva.. primarul nu da, el doar ia.. Dar sa ia proportional cu veniturile.. Oricum nu am nici un fel de asteptari de la acest individ in ce peiveste bunastarea oradenilor ... Nu stiu ce ai inteles tu..
Postat 19 Septembrie 2017, 13:35 de bihoreanoradean
Bihoreanule
Lasă dracului comentariile lăsate ca nu te pricepi. Ce spui tu au legătură cu tact'u Dragnea. Primarul dezvolta orașul , el nu o sa creasca salariale. Aia are treaba cu dragnea
Postat 18 Septembrie 2017, 16:33 de sandu1200
@ sandel
Daca nu ar fi de plans, ar fi de ras. Spune-mi cum se simte in economia orasului prezenta celor 200.000 de turisti. As mai vrea sa stiu si cum s-a modificat nivelul de trai al oradenilor in perioada mentionata de tine?! Somajul nu a fluctuat foarte mult in Oradea in ultimii 10-15 ani, in schimb am reusit sa ajungem la coada topului in ce priveste salarizarea dar suntem campioni la taxe locale. Asa ca fac ceva pe 'realizarile' lui...
Postat 18 Septembrie 2017, 13:30 de bihoreanoradean
TDS. Bihoreanoradean
Omu asta a facut treaba mai buna ca filip groza si sturza. Nu am nici o treabă cu politica dar ma gandesc ca in 2008 nu aveam toate astea puls ca am avut 200000 de turiști. Astea sunt lucruri care tre sa ne bucure si sa fim mândri că suntem Oradeni. Probabil fura si Bolojan dar se vede clar ca mai puțin ca restu
Postat 18 Septembrie 2017, 12:08 de sandu1200
@ sandel
Poti sa ne enumeri "lucrurile bune" facute in orasul asta de idolul tau? Sa nu ne iei cu "reabiliteaza sistemul de incalzire" ca de vreo patru ani de cand il tot reabiliteaza, am stat tot atatea ierni in frig la un pret marit al utilitatilor, "a facut parcari" doar ca de cand cu parcarile de domiciliu, problema parcarilor s-a acutizat, "a reabilitat centrul" care a devenit ca o casa frumoasa pentru oaspetu, ca cele Certeze sau Vadu Crisului dar unde in majoritatea anului gazdele locuiesc intr-o bojdeuca din fundul curtii, casa frumoasa fiind doar de decor, a construit Nimpheea... uaaau!! daca te uiti la impresiile turistilor care au trecut pe acolo o sa vezi ca pentru jumate e prima si ultima oara.. a mai reabilitat dealul Ciuperca.. bani aruncati.. a reabilitat pasajul Vulturul Negru..cred ca s-a inspirat din opera mesterului Manole la cat de des s-au refacut lucrarile.. mai lipseste sa transforme tot orasul intr-o uriasa pietonala si "succesul" e complet.
Postat 18 Septembrie 2017, 09:32 de bihoreanoradean
!!!
@sandu1200: Nu dorm ! " Mă râd " la TV! Ce să mai zic? Până la urmă am făcut o glumița inspirată de o reclamă TV și tu îmi vii cu realizările primarului! Bașca zici despre pupat Mang ( cred). Bine că n-ai zis că il pup și pe Filip! Am înțeles, tu îl pupi pe Bolojan! Ai un ID mai nou dar cred că ai state vechi!
Postat 17 Septembrie 2017, 23:14 de TDS
TDS
Stie careva doarme TDS la ora asta
Postat 17 Septembrie 2017, 22:55 de sandu1200
TDS
Da de știrea asta ce zici Turbo Diesel Sport. Bolojan e de vina asai http://m.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-35/ocant-o-romnc-din-torino-i-a-njunghiat-fiica-n-piept-i-apoi-s-a-sinucis-13
Postat 17 Septembrie 2017, 21:57 de sandu1200
TDS
Tu nu vezi cate bune a facut Bolojan in orasul asta. Te Legi de anumite chestii care sau negociat in perioada lui Filip si il pupi in cur pe Mana. În perioada lui filip mai aveam 11 străzi in centru neasfaltate, aveam un drum de centură bunicul, Ciuperci si pasajul are omul o eroare . In opinia ta Bolojan e vinovat si pt DN 76
Postat 17 Septembrie 2017, 21:50 de sandu1200
ERATĂ
Eduardin! Sorry!
Postat 17 Septembrie 2017, 17:27 de TDS
MULȚUMESC MAMA BOLOJAN! " Apropo mama, cum ți-au ieșit analizele ? Ai avut dreptate, dragă mea! Gramadin face minuni! La oase! -Da, mama, dar. și vitamina Lucian sau Education sunt importante!
Mulțumeasc iubită mamă / Steaua mea de zi cu zi / Fără tine mi-ar fi teamă / Afacerea mea ar pieri...
Postat 17 Septembrie 2017, 17:25 de TDS
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)
  • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
  • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)