URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 22 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Angela Lupşea, preşedinta Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Bihor, conduce muzeele şi Cetatea oraşului cu rezultate modeste. În numeroase ocazii am veştejit-o considerând că e inadmisibil ca, la doi ani după finalizarea reabilitării, în fortăreaţă să nu se întâmple mare lucru. Acum, însă, trebuie să recunosc că Zilele Art Nouveau au fost o reuşită care, cred eu, i-a uluit până şi pe organizatori.
Zic şi eu
Adrian Cris
După 9 luni în care minoritatea celor 17 consilieri judeţeni ai PNL a fost egala majorităţii UDMR-PSD-ALDE, rămasă din septembrie 2017 tot în 17 reprezentanţi prin excomunicarea fostei preferate a şefului PSD Bihor, Ioan Mang, „parlamentul” bihorean a revenit săptămâna trecută, aşa cum a decis Curtea de Apel, la formula rezultată din alegerile locale de acum două veri. Miercuri, cu doar un vot împotrivă şi o abţinere, a fost validat cel de-al 18-lea echipier al alianţei, PSD-istul salontan Adrian Szatmari.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 5 iunie 2018 a fost publicată în Monitorul Oficial o importantă decizie pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în recurs în interesul legii, prin care s-a stabilit, cu caracter obligatoriu, pentru viitor, că sechestrele dispuse în procesele penale nu pot influenţa drepturile celor care aveau anterior o ipotecă cu privire la bunurile sechestrate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În ultimii ani tot mai mulți tineri au început să-și lase barba să crească, generând o modă de impact global care a atins și România. Vedem pe stradă bărbați cu barbă stufoasă, spre deosebire de acum cinci ani, când moda încă nu prinsese amploare. În acest articol vom încerca să vedem ce stă la baza psihologiei acestui fenomen și de ce bărbații decid să-și lase barbă în încercarea de a atrage mai multe partenere.
17 Septembrie 2017, 17:03

Bihorel: Pentru unii, mumă…

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

​Primăria s-a decis să facă curăţenie în Pasaj. Nu a început însă cu boschetarii care mai sălăşuiesc prin cotloanele ascunse ale Palatului, ci prin evacuarea unor ONG-uri şi sindicate, care nu au reprezentativitate pentru zonă. Măsura e luată pentru a face rost de bani mai mulţi prin închirierea spaţiilor unor firme mai potente.

Eu cred că de fapt se creează posibilitatea ca o firmă extrem de potentă să pună mâna pe locurile rămase libere, ca să fie singura proprietară a Palatului.

Citeşte mai departe, pe blogul www.bihorel.ro!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
Sandel
Incet sandele, nu saliva.. primarul nu da, el doar ia.. Dar sa ia proportional cu veniturile.. Oricum nu am nici un fel de asteptari de la acest individ in ce peiveste bunastarea oradenilor ... Nu stiu ce ai inteles tu..
Postat 19 Septembrie 2017, 13:35 de bihoreanoradean
Bihoreanule
Lasă dracului comentariile lăsate ca nu te pricepi. Ce spui tu au legătură cu tact'u Dragnea. Primarul dezvolta orașul , el nu o sa creasca salariale. Aia are treaba cu dragnea
Postat 18 Septembrie 2017, 16:33 de sandu1200
@ sandel
Daca nu ar fi de plans, ar fi de ras. Spune-mi cum se simte in economia orasului prezenta celor 200.000 de turisti. As mai vrea sa stiu si cum s-a modificat nivelul de trai al oradenilor in perioada mentionata de tine?! Somajul nu a fluctuat foarte mult in Oradea in ultimii 10-15 ani, in schimb am reusit sa ajungem la coada topului in ce priveste salarizarea dar suntem campioni la taxe locale. Asa ca fac ceva pe 'realizarile' lui...
Postat 18 Septembrie 2017, 13:30 de bihoreanoradean
TDS. Bihoreanoradean
Omu asta a facut treaba mai buna ca filip groza si sturza. Nu am nici o treabă cu politica dar ma gandesc ca in 2008 nu aveam toate astea puls ca am avut 200000 de turiști. Astea sunt lucruri care tre sa ne bucure si sa fim mândri că suntem Oradeni. Probabil fura si Bolojan dar se vede clar ca mai puțin ca restu
Postat 18 Septembrie 2017, 12:08 de sandu1200
@ sandel
Poti sa ne enumeri "lucrurile bune" facute in orasul asta de idolul tau? Sa nu ne iei cu "reabiliteaza sistemul de incalzire" ca de vreo patru ani de cand il tot reabiliteaza, am stat tot atatea ierni in frig la un pret marit al utilitatilor, "a facut parcari" doar ca de cand cu parcarile de domiciliu, problema parcarilor s-a acutizat, "a reabilitat centrul" care a devenit ca o casa frumoasa pentru oaspetu, ca cele Certeze sau Vadu Crisului dar unde in majoritatea anului gazdele locuiesc intr-o bojdeuca din fundul curtii, casa frumoasa fiind doar de decor, a construit Nimpheea... uaaau!! daca te uiti la impresiile turistilor care au trecut pe acolo o sa vezi ca pentru jumate e prima si ultima oara.. a mai reabilitat dealul Ciuperca.. bani aruncati.. a reabilitat pasajul Vulturul Negru..cred ca s-a inspirat din opera mesterului Manole la cat de des s-au refacut lucrarile.. mai lipseste sa transforme tot orasul intr-o uriasa pietonala si "succesul" e complet.
Postat 18 Septembrie 2017, 09:32 de bihoreanoradean
!!!
@sandu1200: Nu dorm ! " Mă râd " la TV! Ce să mai zic? Până la urmă am făcut o glumița inspirată de o reclamă TV și tu îmi vii cu realizările primarului! Bașca zici despre pupat Mang ( cred). Bine că n-ai zis că il pup și pe Filip! Am înțeles, tu îl pupi pe Bolojan! Ai un ID mai nou dar cred că ai state vechi!
Postat 17 Septembrie 2017, 23:14 de TDS
TDS
Stie careva doarme TDS la ora asta
Postat 17 Septembrie 2017, 22:55 de sandu1200
TDS
Da de știrea asta ce zici Turbo Diesel Sport. Bolojan e de vina asai http://m.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-35/ocant-o-romnc-din-torino-i-a-njunghiat-fiica-n-piept-i-apoi-s-a-sinucis-13
Postat 17 Septembrie 2017, 21:57 de sandu1200
TDS
Tu nu vezi cate bune a facut Bolojan in orasul asta. Te Legi de anumite chestii care sau negociat in perioada lui Filip si il pupi in cur pe Mana. În perioada lui filip mai aveam 11 străzi in centru neasfaltate, aveam un drum de centură bunicul, Ciuperci si pasajul are omul o eroare . In opinia ta Bolojan e vinovat si pt DN 76
Postat 17 Septembrie 2017, 21:50 de sandu1200
ERATĂ
Eduardin! Sorry!
Postat 17 Septembrie 2017, 17:27 de TDS
MULȚUMESC MAMA BOLOJAN! " Apropo mama, cum ți-au ieșit analizele ? Ai avut dreptate, dragă mea! Gramadin face minuni! La oase! -Da, mama, dar. și vitamina Lucian sau Education sunt importante!
Mulțumeasc iubită mamă / Steaua mea de zi cu zi / Fără tine mi-ar fi teamă / Afacerea mea ar pieri...
Postat 17 Septembrie 2017, 17:25 de TDS
count display

FOTO BIHOREANUL

  • 'Apel către mafioţi: Căraţi-vă!'. Orădenii au ieşit din nou să protesteze, în faţa Prefecturii (FOTO / VIDEO)
  • Jurcuţ rade tot! Defrişat de speculanţii imobiliari, un deal din Paleu s-a prăvălit pe o stradă din Oradea (FOTO)
  • Statul paralel: Judecătorul orădean Ovidiu Galea, fost ofiţer de Securitate, suspendat din magistratură şi inculpat, a fost promovat la... Guvern (FOTO)
  • Dublu sau nimic! Bloc de 19 etaje în Oradea, construit printr-un proiect ambițios al magnatului Viorel Micula. Vezi cum va arăta! (FOTO)
  • Accident grav în Sîntandrei: Două persoane rănite, după ce un Audi s-a lovit cu un Peugeot (FOTO/VIDEO)
  • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
  • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)
  • Morţii cu morţii: Drumul între DN 79 şi cimitirul din Nojorid, presărat cu buruieni înalte de 2 metri! (FOTO)
  • Accident grav pe DN 1: Un bărbat a murit şi o femeie este în stare gravă, după ce o maşină s-a ciocnit cu un autocar (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON