URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 20 OCTOMBRIE 2021
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Acum un deceniu, proaspătul primar Ilie Bolojan, care încă nu renunţase la pantalonii traşi până la subsuoară, stabilea un program drastic localurilor din oraş. Cu toate că îşi propunea de pe atunci să dezvolte latura turistică a municipiului, voia să închidă cârciumile la ora 22, de trebuia, ca să poţi bea alcool noaptea, să mergi la farmacii pentru o frecţie galenică. Nu-i mai puţin adevărat că era o nebunie totală atunci: reguli nu, zgomot cât cuprinde şi, mai ales, mizerie la greu! Florin Birta a scos, acum, în dezbatere noul regulament privind organizarea activităţilor în zonele publice...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Deşi practic meseria asta de trei decenii, azi, mâine, nu încetează să mă minuneze un fenomen permanent manifest în politica românească: modul în care se autodevorează coaliţiile de partide ajunse la guvernare, făcându-se cioburi înainte de-a apuca să furnizeze ceva substanţial naivilor de electori. A fost boala CDR-ului, a fost a USL-ului, este a guvernării de azi şi va fi, probabil, şi a celei de mâine...
Zic şi eu
Adrian Cris
Din 2018 încoace, BIHOREANUL a tot scris despre faptele de arme ale prim-gospodinei din Brusturi, Livia Bârlău, o fostă PD-istă trecută la PSD şi făcută întâi directoare a şcolii comunale, iar apoi primăriţă. Cum de îşi permite? Simplu! "Oamenii legii" n-au deranjat-o niciodată, până săptămâna trecută, când anchetatori trimişi din Oradea au ridicat acte privind lucrări de zeci de milioane de lei cu puternic damf de fraudă. În rest, însă, nici poliţiştii, nici procurorii din zonă...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre felul în care funcționează școlile în contextul pandemiei de Covid-19?
De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
De o bună bucată de vreme, spaţiul public este invadat de ştirile referitoare la falimentul companiei de asigurări City Insurance, cel mai mare asigurător RCA local, care, conform informaţiilor din presă, ar deţine aproximativ 45% din piaţa poliţelor de răspundere civilă auto comercializate în România.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
O altă formă de tulburare anxioasă este tulburarea anxioasă generalizată, care se deosebeşte de panică (unde simptomele apar brusc) prin faptul că bolnavii prezintă o anxietate difuză şi persistentă, fără fobii, atacuri de panică sau tulburare obsesiv-compulsivă.
16 Septembrie 2021, 18:01

Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria "Ştefan Vilidár István" din Cetate (FOTO)

Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Koppány György (HU)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Najla Angawi, ESFIAP, EFIAP (Arabia Saudită)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Najla Angawi, ESFIAP, EFIAP (Arabia Saudită)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Németh Gyula (HU)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Németh Ilona (HU)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Paul BOCK (SUA)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Paul BOCK (SUA)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: TAZAKI Ryuichi (Japonia)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Vincze László (HU)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Vincze László (HU)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

50 de fotografii, alb-negru şi color, cu Oradea, realizate de artişti fotografi din străinătate şi din ţară care au vizitat oraşul, vor fi expuse, începând de vineri în Galeria "Ştefan Vilidár István" din Cetate.

Expoziţia - organizată de Asociaţia Internaţională "Euro Foto Art" în parteneriat cu Asociaţia pentru Promovarea Turismului din Oradea şi Împrejurimi  (APTOR) şi Clubul Fotografic "Nufărul" Oradea - cuprinde imagini realizate de artişti fotografi reputaţi din Arabia Saudită, China, Japonia, Republica Moldova, Statele Unite ale Americii, Ungatia, dar şi din România.

"Scopul expoziţiei este de a prezenta modul în care au văzut şi au popularizat oraşul nostru artiştii fotografi dincolo de graniţe  în cadrul a zeci de expoziţii internaţionale vernisate în diferite părţi ale mapamondului", se explică într-un comunicat semnat de artistul fotograf Ştefan Tóth AFIAP, preşedintele celor două organizaţii fotografice.

Conform documentului, artiştii expozanţi sunt: Najla Angawi, ESFIAP, EFIAP (SA), Paul BOCK (SUA), Chen Dan (CN), Egri Zsuzsanna (HU), Mészáros Ödön (HU), Gyímesi János (HU), Horváth Imre  (HU), Iurie FOCA (MD), Koppány György (HU), Németh Gyula (HU), Németh Ilona (HU), Novák József (HU), Sipsits Ibolya EFIAP (HU), Tazaki Ryuichi (JP), Vincze László (HU), Zhang Hui (CN) şi Zhu Ruisheng (CN).

Catedrală Oradea, Foto: Najla Angawi, ESFIAP, EFIAP (Arabia Saudită)

Foto: Najla Angawi, ESFIAP, EFIAP (Arabia Saudită)

"Publicul vizitator va putea descoperi printre fotografiile expuse mai multe imagini realizate despre monumente istorice din Oradea: Biserica cu Lună, Bazilica Romano-Catolică, Sinagoga Mare Ortodoxă de Oradea, Mănăstirea sfântei Cruci, Sinagoga Neologă Oradea, Palatul "Vuturul Negru", Primăria Municipiului Oradea, Teatrul din Oradea, Cetatea medievală Oradea, diferite statui reprezentative din oraşul nostru, mai multe clădiri construite în stil Art Nouveau precum şi Şirul Canonicilor", se mai arată în comunicat.

Vernisajul va avea loc vineri, 17 septembrie, la ora 11, în Galeria "Ştefan Vilidár István", situată la etajul I al Palatului "Princiar" din Cetatea Oradea (Corpul C).

Evenimentul va fi moderat de Ştefan Tóth, lucrările vor fi prezentate de criticul de artă Ramona Novicov, iar momentele muzicale vor fi asigurate de artistul Thurzó Sándor József.

Vernisajul va fi transmis şi online, pe pagina de Facebook a asociaţiei Euro Foto Art, iar lucrările se vor putea viziona şi pe site-ul galeriei.

Noua expoziţie va rămâne la dispoziţia publicului până pe 9 octombrie 2021.

Accesul publicului este gratuit.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2444 RON
  • 1 EUR = 4.949 RON
  • 1 HUF = 0.0137 RON