URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 03 DECEMBRIE 2022
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Iohannis nu-l poate suporta pe Ilie Bolojan pentru că este un exemplu negativ. Adică tu să vii și sâmbăta la lucru, când alții abia miercuri ajung la serviciu de la ski, dar și asta numai pentru a avea de unde pleca joi la golf? Pentru președintele României se potrivește perfect bancul acela cu ardeleni care spune că de-aia mănâncă ei ciorba cu dumicați de pâine ca să nu deschidă gura de două ori.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
Aflat recent în Capitală, discutam la un moment dat cu colegi de breaslă din diferite colțuri de țară, la o cafea, pe terasa hotelului ultracentral ce ne găzduia. Sub ochii noștri se etalau mărcile a trei epoci. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Credeți că persoanele cu funcții publice ar trebui să fie obligate să-și declare, fără ocolișuri, apartenența la masonerie?

De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
La începutul acestui an, arătam că în data de 27 ianuarie 2022 Înalta Curte de Casație și Justiție „a pronunțat două decizii obligatorii absolut hilare, care aruncă în derizoriu unele dintre principiile fundamentale ale dreptului”. Prin una dintre ele s-a stabilit că o persoană care poartă mască în timp ce comite un furt într-un spațiu în care masca este obligatorie săvârșește forma calificată (deci agravată) a infracțiunii de furt.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hipertensiunea arterială (HTA) este una dintre cele mai răspândite boli cardiovasculare şi reprezintă o problemă majoră de sănătate publică pentru că afectează arterele şi organe vitale ca inima, rinichii, creierul şi ochii, fiind responsabilă de aproximativ 75% din toate atacurile de cord şi accidentele vasculare.
16 Septembrie 2021, 18:01

Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria "Ştefan Vilidár István" din Cetate (FOTO)

Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Koppány György (HU)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Najla Angawi, ESFIAP, EFIAP (Arabia Saudită)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Najla Angawi, ESFIAP, EFIAP (Arabia Saudită)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Németh Gyula (HU)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Németh Ilona (HU)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Paul BOCK (SUA)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Paul BOCK (SUA)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: TAZAKI Ryuichi (Japonia)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Vincze László (HU)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Vincze László (HU)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

50 de fotografii, alb-negru şi color, cu Oradea, realizate de artişti fotografi din străinătate şi din ţară care au vizitat oraşul, vor fi expuse, începând de vineri în Galeria "Ştefan Vilidár István" din Cetate.

Expoziţia - organizată de Asociaţia Internaţională "Euro Foto Art" în parteneriat cu Asociaţia pentru Promovarea Turismului din Oradea şi Împrejurimi  (APTOR) şi Clubul Fotografic "Nufărul" Oradea - cuprinde imagini realizate de artişti fotografi reputaţi din Arabia Saudită, China, Japonia, Republica Moldova, Statele Unite ale Americii, Ungatia, dar şi din România.

"Scopul expoziţiei este de a prezenta modul în care au văzut şi au popularizat oraşul nostru artiştii fotografi dincolo de graniţe  în cadrul a zeci de expoziţii internaţionale vernisate în diferite părţi ale mapamondului", se explică într-un comunicat semnat de artistul fotograf Ştefan Tóth AFIAP, preşedintele celor două organizaţii fotografice.

Conform documentului, artiştii expozanţi sunt: Najla Angawi, ESFIAP, EFIAP (SA), Paul BOCK (SUA), Chen Dan (CN), Egri Zsuzsanna (HU), Mészáros Ödön (HU), Gyímesi János (HU), Horváth Imre  (HU), Iurie FOCA (MD), Koppány György (HU), Németh Gyula (HU), Németh Ilona (HU), Novák József (HU), Sipsits Ibolya EFIAP (HU), Tazaki Ryuichi (JP), Vincze László (HU), Zhang Hui (CN) şi Zhu Ruisheng (CN).

Catedrală Oradea, Foto: Najla Angawi, ESFIAP, EFIAP (Arabia Saudită)

Foto: Najla Angawi, ESFIAP, EFIAP (Arabia Saudită)

"Publicul vizitator va putea descoperi printre fotografiile expuse mai multe imagini realizate despre monumente istorice din Oradea: Biserica cu Lună, Bazilica Romano-Catolică, Sinagoga Mare Ortodoxă de Oradea, Mănăstirea sfântei Cruci, Sinagoga Neologă Oradea, Palatul "Vuturul Negru", Primăria Municipiului Oradea, Teatrul din Oradea, Cetatea medievală Oradea, diferite statui reprezentative din oraşul nostru, mai multe clădiri construite în stil Art Nouveau precum şi Şirul Canonicilor", se mai arată în comunicat.

Vernisajul va avea loc vineri, 17 septembrie, la ora 11, în Galeria "Ştefan Vilidár István", situată la etajul I al Palatului "Princiar" din Cetatea Oradea (Corpul C).

Evenimentul va fi moderat de Ştefan Tóth, lucrările vor fi prezentate de criticul de artă Ramona Novicov, iar momentele muzicale vor fi asigurate de artistul Thurzó Sándor József.

Vernisajul va fi transmis şi online, pe pagina de Facebook a asociaţiei Euro Foto Art, iar lucrările se vor putea viziona şi pe site-ul galeriei.

Noua expoziţie va rămâne la dispoziţia publicului până pe 9 octombrie 2021.

Accesul publicului este gratuit.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.7383 RON
  • 1 EUR = 4.9184 RON
  • 1 HUF = 0.0121 RON