URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 01 IUNIE 2023
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Primăria vrea să înlocuiască actualul sistem al parcărilor de domiciliu, imperfect, cu unul catastrofal, care va crea în mod cert haos. Adică să nu mai aibă fiecare orădean locul lui, ci să existe un abonament în baza căruia omul să vâneze locurile rămase libere când vine de la serviciu.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
Ajunsă deocamdată la prima săptămână, greva din învățământ se așterne ca o piatră tombală peste domnia președintelui Klaus Iohannis. Încă de mult, mulți dintre cei care l-au votat au ajuns să-l disprețuiască, să-l considere groparul marilor speranțe din 2014, dar abia prestația sa în actuala criză din învățământ le pune definitiv lespedea.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Credeți că greva generală a profesorilor este justificată și că salariile lor ar trebui mărite?
De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Codul de procedură penală din 2014 prevede o procedură larg aplicabilă în practică prin care se soluționeză dosarele penale ce au ca obiect infracțiuni minore comise, de regulă, de către persoane fără antecedente penale, situații în care cheltuiala statului cu judecarea „găinăriei” ar fi disproporționată față de efectul produs în societate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Steatoza hepatică reprezintă o acumulare excesivă de grăsimi la nivelul ficatului (în special trigliceride) cu mărirea sa uşoară până la moderat şi cu caracter benign şi reversibil de obicei, dar uneori putând deveni gravă, cu evoluţie spre ciroză (în condiţiiile acumulării excesive şi îndelungate şi a asocierii unor factori nocivi). În mod normal, ficatul conţine 2-4% grăsimi.
16 Septembrie 2021, 18:01

Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria "Ştefan Vilidár István" din Cetate (FOTO)

Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Koppány György (HU)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Najla Angawi, ESFIAP, EFIAP (Arabia Saudită)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Najla Angawi, ESFIAP, EFIAP (Arabia Saudită)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Németh Gyula (HU)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Németh Ilona (HU)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Paul BOCK (SUA)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Paul BOCK (SUA)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: TAZAKI Ryuichi (Japonia)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Vincze László (HU)
Oradea, văzută de alţii. Expoziţie inedită la Galeria 'Ştefan Vilidár István' din Cetate (FOTO) Foto: Vincze László (HU)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

50 de fotografii, alb-negru şi color, cu Oradea, realizate de artişti fotografi din străinătate şi din ţară care au vizitat oraşul, vor fi expuse, începând de vineri în Galeria "Ştefan Vilidár István" din Cetate.

Expoziţia - organizată de Asociaţia Internaţională "Euro Foto Art" în parteneriat cu Asociaţia pentru Promovarea Turismului din Oradea şi Împrejurimi  (APTOR) şi Clubul Fotografic "Nufărul" Oradea - cuprinde imagini realizate de artişti fotografi reputaţi din Arabia Saudită, China, Japonia, Republica Moldova, Statele Unite ale Americii, Ungatia, dar şi din România.

"Scopul expoziţiei este de a prezenta modul în care au văzut şi au popularizat oraşul nostru artiştii fotografi dincolo de graniţe  în cadrul a zeci de expoziţii internaţionale vernisate în diferite părţi ale mapamondului", se explică într-un comunicat semnat de artistul fotograf Ştefan Tóth AFIAP, preşedintele celor două organizaţii fotografice.

Conform documentului, artiştii expozanţi sunt: Najla Angawi, ESFIAP, EFIAP (SA), Paul BOCK (SUA), Chen Dan (CN), Egri Zsuzsanna (HU), Mészáros Ödön (HU), Gyímesi János (HU), Horváth Imre  (HU), Iurie FOCA (MD), Koppány György (HU), Németh Gyula (HU), Németh Ilona (HU), Novák József (HU), Sipsits Ibolya EFIAP (HU), Tazaki Ryuichi (JP), Vincze László (HU), Zhang Hui (CN) şi Zhu Ruisheng (CN).

Catedrală Oradea, Foto: Najla Angawi, ESFIAP, EFIAP (Arabia Saudită)

Foto: Najla Angawi, ESFIAP, EFIAP (Arabia Saudită)

"Publicul vizitator va putea descoperi printre fotografiile expuse mai multe imagini realizate despre monumente istorice din Oradea: Biserica cu Lună, Bazilica Romano-Catolică, Sinagoga Mare Ortodoxă de Oradea, Mănăstirea sfântei Cruci, Sinagoga Neologă Oradea, Palatul "Vuturul Negru", Primăria Municipiului Oradea, Teatrul din Oradea, Cetatea medievală Oradea, diferite statui reprezentative din oraşul nostru, mai multe clădiri construite în stil Art Nouveau precum şi Şirul Canonicilor", se mai arată în comunicat.

Vernisajul va avea loc vineri, 17 septembrie, la ora 11, în Galeria "Ştefan Vilidár István", situată la etajul I al Palatului "Princiar" din Cetatea Oradea (Corpul C).

Evenimentul va fi moderat de Ştefan Tóth, lucrările vor fi prezentate de criticul de artă Ramona Novicov, iar momentele muzicale vor fi asigurate de artistul Thurzó Sándor József.

Vernisajul va fi transmis şi online, pe pagina de Facebook a asociaţiei Euro Foto Art, iar lucrările se vor putea viziona şi pe site-ul galeriei.

Noua expoziţie va rămâne la dispoziţia publicului până pe 9 octombrie 2021.

Accesul publicului este gratuit.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.6562 RON
  • 1 EUR = 4.9696 RON
  • 1 HUF = 0.0134 RON