Abonează-te la RSS
 
Ediția tipărită
 
   
 
Părerea noastră
 
folclor de bihor.jpg

Folclor
de Bihor

de Mircea Chirilă

M-am întrebat mereu de ce ofertele la licitaţii se trimit în dosare voluminoase, cu tabele şi calcule stufoase. Mai bine s-ar trimite pe portative, în cheia sol, nu cu cifre, ci cu note muzicale. Asta pentru că experienţa arată că mai toate licitaţiile sunt cu cântec.
 
 
zic si eu.jpg

Zic şi eu

de Adrian Criş

Despre stat e vorba. Mai precis despre conducerea statului, de sus până jos, de la puzderia de ministere, agenţii, oficii, companii şi societăţi naţionale, până la excrescenţele lor judeţene, "instituţiile deconcentrate ale Guvernului în teritoriu".
 
 

Cum a fost?

de Lucian Cremeneanu

În micul nostru deşert cultural de august au poposit săptămâna trecută două caravane. Ambele cu filme, ambele în aer liber. Prima a fost Caravana Festivalului Internaţional NexT, cu două seri de scurtmetraje, iar a doua a oprit Caravana TIFF, care a programat trei filme de lungmetraj în trei seri de weekend. Amândouă au campat în acelaşi loc, lângă statuia Ostaşului Român, păzite (cu spatele, ce-i drept) de cel mai mare şi mai tare soldat din Oradea.
 
 
 
     
 
Newsletter
 
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
   
 
Magazin
 
Deşi problema poluării în China este un subiect dezbătut în întreaga lume, iar efectele asupra populaţiei sunt tot mai grave, nicio măsură concretă nu a fost încă identificată ca fiind salvatoare.
 
Modelul român Andreea Diaconu apare pe coperta celui mai recent număr al ediţiei americane a revistei Vogue, alături de alte manechine foarte bine cotate la nivel internaţional.
 
Vincenzo Castellano este de acord să semneze divorţul de Antonia, cântăreaţă care are o fetiţă cu italianul şi este acum însărcinată cu copilul lui Alex Velea, cu condiţia ca aceasta să admită că l-a înşelat.
 
   
 
Spune ce crezi
 
Consideraţi întemeiată decizia primăriei orădene de a nu mai finanţa clubul FC Bihor?




sau vezi rezultatele
 
     
 
Premiile lui Bihorel
 
Vă aduceţi aminte, cu siguranţă, de Ioan Brîndaş, ofiţerul trimis de DNA în judecată pentru finanţarea şi protejarea unor reţele de afacerişti care au fentat Fiscul ani în şir. Ei bine, Bihorel a aflat că poliţistul a fost, la rândul său, protejat luni de zile de colegii săi, care l-au găzduit în Arestul Inspectoratului chiar şi după începerea procesului, în decembrie anul trecut, când - potrivit legii - arestatul trebuia transferat în Penitenciar.
 
La mai bine de un an de când au refuzat recepţionarea lucrării de mozaicare a pasajului Vulturul Negru, făcută de mântuială de firma Marconst, edilii n-au reuşit să decidă ce fac cu proiectul finanţat din fonduri europene cu 4 milioane de lei. În luna iunie a acestui an, Marconst s-a oferit să refacă mozaicul pe cheltuiala proprie, numai să nu piardă contractul, dar şi cea de-a doua tentativă a eşuat în stil mare.
 
Cine zice că ţiganii nu au deloc conştiinţă civică se înşală şi discriminează pe nedrept. Bihorel are dovada: marţea trecută, pe bulevardul Cantemir, un grup de muncitori angajaţi să facă lucrări la conductele Termoficare SA au avut surpriza să le sară în ajutor un bătrânel rom din neamul vechilor căldărari, cunoscut în Oradea sub denumirea de "ciotârnari".
 
   
 
De știut
 
mircea-dumitrescu.jpg

Bihoreanul
la medic

de Mircea Dumitrescu

Spectrul radiaţiei solare se compune din radiaţii infraroşii (57%), luminoase (41-42%) şi ultraviolete (1-2%). Intensitatea radiaţiei solare variază în raport cu zona geografică, relieful ei, anotimpul, gradul de poluare atmosferică etc.
 
 
mircea-ursuta.jpg

Avocatul Bihoreanului

de Mircea Ursuta

Aşa cum arătam săptămânile trecute, în această procedură se verifică dacă au fost respectate dispoziţiile legale de către procuror în faza de urmărire penală şi dacă probele au fost legal administrate.
 
 
 
     
Bihoreanul tipărit
eBihoreanul.roBihoreanul tipărit > 13.10.2010, 08:26
Send to YM Friend Send to a friend Print |
Cuvinte cheie: scandal, batausi, interlopi, grecu, mihai gabor, romi negus, romeo markovici, romi marcovicz, sandu lungu, piata unirii, politie, adrian bucur, negus junior, super security, constantin marie, recuperatori, heat club, cornel hoble, petru malita, era shopping park, liberty, viorel gavra
Voteaza articol:
1/52/53/54/55/5
Scor: 2,8 / 5 (225 voturi)

Toate articolele scrise de Laura Gal
Comentarii:
Nume:*
Titlu:*
Email:*
Introduceţi textul din imaginea alăturată:*
Comentariu:*
Anunţă-mă dacă apar comentarii noi
  adaugă
    * Câmpuri obligatorii.

Comentarii (46):

desteapte-te romane   [09.12.2011, 01:32]
pisatii astia tigani si restul in afara de sandu lungu nu o sa cada pana nu o sa cada politia oradeana care este pe o mana cu ei....dar mai are putin si politia...deja se stiu prea multe si mai are putin....eu astept de ani de zile momentul asta...cea mai mare mafie este politia si abia dupa aceea cand va veni persoana potrivita in politie se va ocupa in 5 minute de toata mizeria tiganeasca :))
postat de: andrei muresean

parjoalelor   [22.07.2011, 13:58]
Bhai parjolitilor , Grecu , Negus , sandu , macar ei sunt cineva , reprezinta ceva nu sageata aia de costi , cel mai mare sifon de la politie
postat de: Janos

Cacatzilor   [27.04.2011, 12:42]
Sa-mi proptesc * si-n Marisca asta de costi si-n tomberonu ala de lungu marii smecherii is ei ca vin si cauta prin rogerius copii de 50 de kg futuva-n gura da nu va ganditzi ca aia cresc ma si o sa va bage in scaune cu rotile mancav-ar canceru de obositzi !
postat de: Muie Lungu

CINE-I LA PUTERE   [22.10.2010, 10:46]
CINE-i la putere in oras?-DROGAT lui NEGUS -DROGATI LUI GRECU - DROGATI LUI GAVRIS SAU DROGATI LUI RADEANU SI MERTE ????
postat de: CINE

abc   [20.10.2010, 06:42]
Ma Bucur foarte mult ca a luato in * lungu ati uitat mai demult cand liberty era la putere cum teroriza aproape pe toata lumea in oras si cate procese au pentru vatamare iar Marie la fel si * de Lungu sunt sifoane cum au o vreo problema care nu o pot rezolva merg la garda abia astept sa ne pisam incaodata pe liberty iar * de lungu si marie alta * care daca nu are cutit la el nu se descurca baieti astia 2 tot pe acasa stau mai mult iar de interventie sa numai vorbim sunt de tot rasu muritori de foame 7 milioane paznici. Or sa mai ea omoru toti bulangii astia de la liberty inpreuna cu prieteni lor.
postat de: abc

sa mai vedem   [17.10.2010, 17:26]
as vrea sa il vad eu pe grecu asta fara gasca cat de stapan e pe poarta lui de la casa ca in oras nu da nimeni doi bani pe el.deocamdata costi a facut multe singur si nu numai in gasca .eu sincer nu cred ca are nevoie de sandu ca sa nu se plimbe singur pe strada.eu din cate il stiu si cate am auzit ca subiectul asta se vorbeste peste tot si de catre toata lumea care nici nu ii cunoaste peronal dar costi e o persoana foarte razbunatoare si mai mult ca sigur le va face ceva la baietii astia .cat despre sandu lumea zice ca e fricos tare si ca nu vorbeste de nici o razbunare.asa ca mai lasati cu grecu si cu alti ca vreau sa il vad fara gasca
postat de: voichita

a nu se uita   [15.10.2010, 20:03]
da acu zece ani cand grecu statea la autobus langa livella si Sandu umbla cu mercedes s classe cum era?grecu umbla 7 zile din 7 cu un trening si cu o punga alba in mina asa ca MUCLES
postat de: xxl

ce aveti cu grecu?   [15.10.2010, 17:15]
Ce aveti ma cu grecu ,il invidiati ca are de toate si nu e sageata nimanui , costi sa lipit de sumo asta de lungu ca sa nul nimiceasca astia ,iar astia de la liberty sa nu se creada ei jupani ,daca au un scadal direct la politie suna macar taceti , si nu radeti de grecu cand era el sefu la miraj si sub pasaj unde era costi??
postat de: ras

verificati permisele   [15.10.2010, 10:46]
verificati permisele de conducere la cioroi astia sa vedeti daca au permise romanesti ca toata lumea vorbeste in oras ca au permise facute in ungaria apoi ei nu stiu sa scrie si sa citeasca.vai siamar de orasul asta si de politia asta de cacat .
postat de: darius

.......   [15.10.2010, 10:00]
grecu vrea sa deie o *!!!!se ofera cineva?hahhahah
postat de: ......

asa e   [15.10.2010, 06:50]
asa e,acum cativa ani erau amandoi(si grecu si tiganu ala)cu mucii la nas si acum se cred interlopi:)))traiasca praduiala:))
postat de: ai dreptate

daca ati stii voi...   [15.10.2010, 06:46]
au invadat taranii si ciorile praduitoare oradea
postat de: ANTI-TARANI SI CIORI

daca ati stii voi...   [15.10.2010, 06:45]
daca ati stii voi cum umbla garda pe la negus pe acasa v-ati cruci..zici ca era in vizita la o ruda apropiata...uitati ca a zbierat masa in instanta si a dat in primire toate spagile pe care le-a dat militiei si judecatorilor?!si culmea ca nimeni nu sa sesizat sa faca o verificare...asta e smecherie de oradea...poti fii taran ca te faci pazinic la o firma deasta si esti mare scula cica ca sant "gaste"care sa sara la cap cu,cascavalul sau prostesti pe una si o duci sa dea cu curu pt tine si apoi te umflii in pene ce mare scula esti tu..o sa beleasca astia pu...la intr-o zi cand adevaratii jupani ai orasului o sa vrea sa faca curatenie
postat de: ANTI-TARANI SI CIORI

bravo   [14.10.2010, 22:10]
Bravo Claudia ai perfecta dreptate,as mai adauga faptul ca in toata tara au fost anhilate retelele de proxeneti si traficanti de carne vie numa in Oradea tiganii in frunte cu Kale sunt lasati in pace(platesc pretul corect)
postat de: unu

permis auto   [14.10.2010, 21:12]
domnilor politisti e adevarat ca gunoaiele circula cu masina fara permis auto?
postat de: salarii marite ?

DE CE ?   [14.10.2010, 20:59]
de ce sunt interlopii liberi ? de ce tokes face ce vrea ? DE CE ?
postat de: Justice

?????/   [14.10.2010, 20:32]
ce tot aveti mai cu MARIE ?ba vreti sa il inpuscati ba vreti sa il bagati la puscarie ,eu il stiu bine de tot pe baiat si e foarte respectuos macar daca ar fi toti smecherii ca el dar voi il comparati cu taranu ala de grecu care nu stie nici vorbi sau ce sa mai vorbim de comportament in societate sau cu mizerabilu ala de romi negus care isi da logodnica la produs si fata aia mai crede ca asta o iubeste .nu stiu care fata din lumea asta care nu e proasta nusi da seama ca este folosita ca un animal sa faca bani pentru un om fara caracter adica un proxenet .pe oameni ca el iasi spanzura pentru ca traiesc dupa prostia unor fete naive care nu au creier .
postat de: CLAUDIA

analfabeti   [14.10.2010, 20:25]
mai analfabetilor care tineti cu ciorile macar invatativa sa scrieti si nu inghititi literele ca se vede de la o posta ca santeti fara scoala si nu stiti sa va exprimati.pe MARIE SA IL PUPATI IN FUND EVENTUAL DACA VA LASA CA NICI ACOLO NU O SA II AJUNGETI COCALARI INPUTITI.
postat de: gratian

muisty   [14.10.2010, 19:37]
ma pizdelor nu tot vb cai pisat romi cu grecu pisat ii costy mari si lungu 2 pizde ca numa cu garda is tari...iar costy e sageata lui si pe care il fute in gura daca nu mai are nevasta lungu si aia lo lasat gras prost
postat de: mata

fck   [14.10.2010, 19:13]
grecu e un pisat,a provocat un scandal si nu-l duce mai departe,asa cum il vedeti voi pe romi negus,batausi si toate cele,el nu incepe nici un scandal fara sa fie provocat,cine il provoaca e politia si cine lucreaza cu politia,marie lungu si firma liberty!asa ca nu mai faceti voi acuzatii,iar fraierilor de la liberty nu mai colaborati voi atat cu militia ci haideti voi pe un camp si sa va vedem acolo daca va tine sa fiti baieti,nu prin cluburi si cafenele sa va vada curvele!
postat de: ...

...   [14.10.2010, 15:51]
Noi vb acuma de incidentu cu rapirea si faza cu costi , sigur la comnada lui hoble lau batut pe malita petru pentru asta trebuie sa ii bage la inchisoare la fel si agresori ,grecule nu te lasa
postat de: ras

informatie importanta   [14.10.2010, 14:55]
Gabor Mihai zis Grecu si-a obtinut permisul de conducere la Viseul de Sus jud.Maramures contra 3000 eur.,se stie dar NIMENI nu demareaza o ancheta,iar Romi Negus NU POSEDA permis si circula zilnic cu audi a6 negru BH 87 CRC sau BMW 650 negru cu geamuri negre(legea interzice),sub ochii blajini ai politistilor.
postat de: cetatean model

DENUNTATII LA POLOITE   [14.10.2010, 13:53]
DACA AVETI TREABA CU EI DENUNTATII LA POLITIE SI ZIARE CA NUI VA ACOPERI POLITIA ASA MULT SI POLITISTILOR LE ESTE CAM SATUL DE DROGATII ASTIA NU VA FIE FRICA DE EI
postat de: ADI

RECIDIVISTI   [14.10.2010, 13:50]
GRECU ARE 1,5 ANI SUSPENDARE DACA IA VREO CONDAMNARE PRIMESTE SI SUSPENDARE CARE O VA FACE ZI LA ZI DUPA CARE PEDEAPSA IAR TIGANUL ARE COADA 1 AN SI UN PIC CRED CA SINT CAM SPERIATI NU VA LASATI DENUNTATII NU VA FIE FRICA DE EI FITI CURAJOSI
postat de: IOAN

shootemup   [14.10.2010, 13:21]
Prea multe "mizerii" in Oradea!
postat de: shootemup

NICAIERI   [13.10.2010, 23:12]
Doar in Oradea sunt smecheri si ii stiu toti de frica pe TIGANI , adica CIORILE ne conduc pe noi , ROMANII . Vai de voi LINGAILOR SI BAGATORILOR DE SEAMA SI VAI DE EA POLITIE .
postat de: Creieru

gushteri   [13.10.2010, 21:01]
Romi`..un pisshat mare de tot!!! Toata viata lui`so`batut si el cu 2 gagici...care ..daca nu era Sany`acolo ..il bateau alea:) o`bagat`hormoni de gorila`n el si ..va zic eu....fularu`de mohair ii material tare pe langa el;) iar voi care comentati...ca grecu`ii mai tare...sau ca romi sau ca mama drecu`..sunteti niste ...rame dupa ploaie...slugi..niste pissshhhati ca ei de altfel:) am citit mai jos ca ...unora le e frica sa mai iasa din casa.... :) dar`cand ies fara nici`un ban`in buzunar ....at nu le e frica?:) lasati filmele de actiune si teatru ....oradea e oras linistit pe langa ce se mai intampla`n tarra:)
postat de: dani dvo

atentie   [13.10.2010, 20:02]
careva pomenea ca in gasca de drogati a lu grecu e si unu pandel mihai un gunoi care face orice infractiune ca sa-si indestuleze protectorii da politia il lasa ptr ca stie sa faca imparteala si sifoneaza bine
postat de: dr.justice

vai s-amar   [13.10.2010, 19:53]
d-apoi voi nu vedeti ca politia parca nu are birou de presa,nu anunta in media centrala nimic ptr ca numa asa pot matrasi dosarele protejatilor lui Andi Feica sefu biroului violente.Alo D.N.A desteptarea.
postat de: andreea sime

gavris   [13.10.2010, 19:36]
bai da nu pot sa cred ca aurel asta gavris se crede si el ceva scula in bascula .cand a participat si el la ceva vreodata?numai da din gura pe la ziare si poarta vorbe de parca el e ceva lider de cacat.mare pretenie are el cu tiganii care lau fugarit la dives .mare smecher mare caracter.
postat de: sabrina

bomba   [13.10.2010, 19:34]
stati linistiti ca li se pregateste lor ceva urat de tot si o sa isi planga unu la altul de mila .
postat de: raul

moarte la tigani   [13.10.2010, 19:32]
nu va este rusine la politia romana ca nu va stiti face datoria si lasati tiganii astia borati sa faca asa ceva chiar nu aveti pic de rusine si comandantu asta corupt care nu are curajul sa faca ordine in oras ca este dator vandut la cioroii astia .vai siamar de oradea.trebuie executati tiganii astia .
postat de: sorin

unde erau mascatii   [13.10.2010, 19:13]
acuma unde erau mascatii si politia, de ce nu au intervenit in forta si sa-i bata. bine ca atunci cand is de batut adolescenti si batrani nevinovati pot intervenii mascatii si inca intr-un mod inuman de brutal, dar aici vad ca nici nu au auzit de acest scandal.
postat de: orvat

stire noua   [13.10.2010, 18:05]
cica pe Grecu asta l-au ales consilier de razboi la sintandrei,concediati-l ca daca mai trage mult pe nas poate se crede pe front
postat de: sinmartin

traiasca romanii   [13.10.2010, 17:19]
da de ce sa il inpuste pe MARIE ca nu va place de el ca nui lingau si ca nu unbla in gasca .ala e baiat de nota zece si destept ca nu da satisfactie la fraeri sa mearga la puscarie.bravo MARIE ai grija de familia ta si de fetele tale ca ele sant cele mai importante pentru tine nu magariile astea ce numai rau tiau adus si prietenia numai cu oameni care sa te bage in toate scandalurile
postat de: sebi

niste sobolani   [13.10.2010, 17:15]
bai oameni voi nu vedeti ca astia is ca sobolanii nus tari numa mai multi si mai se cred baieti.de ce nu se fac ei parte in parte cu maria sau cu sandu?sa va spun de ce ca sant niste cacati la cur care nu vor fi niciodata respectati in orasul asta .
postat de: calin

hoble a provocat bataia   [13.10.2010, 14:57]
Ce figurat e si costi marie , sigur hoble ia pus pe baieti sal bata pe malita ,grecule nu te lasa omoarai ,as vrea sal vad batut pe marie ,ii amentita in declaratie cai va pune in genunchi in fata primarie , inpuscatil pe costi si terminati mai repede
postat de: ras

TOTUSI   [13.10.2010, 14:55]
ERAU CUM ERAU DAR I-AU FUGARIT PE LUNGU SI PE MARIE!!!!!RUSINEEE!!!!HA HA HA
postat de: VASILE

sugiuc   [13.10.2010, 14:52]
romi negus s-a certat putin cu grecu,(prafurile)da cel mai prost a iesit claudiu cicatrice care trada de ambele parti,si caruia romi i-a aplicat corectura,mai precis o bataie buna dupa care l-a pus in genunchi si i-a dat sa suga asa putin ptr injosire
postat de: altu

hahaha   [13.10.2010, 14:41]
se zice ca briciu ala-i asa de slab ca era mai grea sabia decit el da omu-i sandilau tare si era si prafuit
postat de: unu

asa se vrea   [13.10.2010, 14:35]
cei cinci autori ai atacului asupra lui Costi Marie si a lui Sandu Lungu sint;Mihai Gabor,Mihai Pandel,Romi Markovics,Claudiu Otvos zis cicatrice si o sluga cu porecla Briciu,usor de identificat numa ca sefu de la violente ingineru Sime fost Feica are motivele lui sa-i acopere pe cei cinci
postat de: camera video

oradea   [13.10.2010, 14:32]
pana acuma cea mai tare coalitie care a existat in oradea este cea de acuma adica TIGANI[droguri si curve]+GRECU si GAVRIS [firma de paza si muschi]+POLITIA = HAOS TOTAL IN ORAS!!!!!!!!!!
postat de: anonim

Mi-e frica   [13.10.2010, 14:19]
Mi-e frica sa ies pe strada . Politia nu exista .
postat de: Ianos

tara lui peste   [13.10.2010, 11:09]
politia e la fel cum e comandantul lor iar toti stiu ca bucur nu e politst,adevaratii politisti din bihor nu sint promovati
postat de: misu

haha   [13.10.2010, 09:59]
chiar si noua ne este teama sa comentam subiectul,e lesne de inteles terroarea instalata in oras,nu avem politie.
postat de: eucineva

romania :))   [13.10.2010, 08:49]
Fraza asta zice tot : Unul, Adi Preda, a ieşit cu pistolul şi a început să strige să mă opresc, că mă împuşcă, fiindcă e de la Poliţie. Am oprit", povesteşte Maliţa.
postat de: Unu

 
Foto Bihoreanul
 
Carambol pe DN 1, cu două TIR-uri, o maşină şi un autocar cu 40 de români care veneau din Italia (FOTO/VIDEO)
 
Actual
 
Preşedintele Traian Băsescu a declarat, miercuri, că susţine PMP şi că Elena Udrea a fost "un ministru bun" şi este "un om pragmatic, extrem de loial". Şeful statului a amintit că a fost un susţinător fără rezerve al PMP, inclusiv în alegerile europarlamentare.
 
Operatorul RCS&RDS îşi extinde acoperirea reţelei proprii de telefonie mobilă începând de anul acesta, după ce a câştigat, prin licitaţie publică, dreptul de a utilza o nouă frecvenţă radio.
 
Darius Vâlcov, fost primar de Slatina şi fost membru PD şi PDL, totodată soţul Laviniei Şandru, este propunerea lui Victor Ponta ca ministru delegat pentru Buget.
 
 
 
 
Anunțuri gratuite
 
 
Sport
 
Formaţia orădeană de fotbal FC Bihor şi-a încheiat seria jocurilor de verificare din această vară, miercuri, când la Stadionul "Iuliu Bodola" a primit replica formaţiei CS Oşorhei din Liga a III-a. Partida s-a încheiat cu victoria "roş-albaştrilor", cu scorul de 1-0, printr-un gol marcat de Speroni, în minutul 23. În total, FC Bihor a disputat şapte jocuri amicale în această vară, obţinând patru victorii, remizând în două confruntări şi pierzând o singură dată.
 
FC Bihor şi CSC Sânmartin se vor întâlni în meci direct în turul IV al Cupei României la fotbal, sezonul 2014-2015, a stabilit, marţi Federaţia Română de Fotbal. Meciul, programat într-o singură manşă, pe terenul echipei mai slab cotate, va avea loc pe Stadionul Luceafărul din Sânmartin, marţi, 26 august, de la ora 17.30.
 
Handbaliştii de la CSM Oradea s-au impus la o diferenţă de patru goluri, cu scorul de 36-32, marţi seară, în Arena "Antonio Alexe", în faţa clujenilor de la Universitatea Banca Transilvania. Jocul, amical, a fost la discreţia bihorenilor care au condus mai în permanenţă, la un moment dat chiar şi cu şapte goluri. Principalul marcator a fost Sebastian Polocoşer, autorul a 10 goluri.
 
 
Bihoreanul TV
 
Se încarcă...
Se încarcă...
 
Oradea noastră
 
600 de pisici comunitare din Oradea vor fi sterilizate, operaţiile fiind plătite de Asociaţia Prietenii Pisicilor, printr-o finanţare primită de la Fundaţia Brigitte Bardot. Iubitorii micuţelor feline sunt rugaţi să ajute asociaţia şi să programeze la operaţie cât mai multe pisici fără stăpân.