URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 22 APRILIE 2018

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Nu înţeleg de ce nu poate să-ţi placă concomitent şi betonul şi cernoziomul. Ecologiştii se plâng că primarul Ilie Bolojan a betonat toată Oradea. Eu nu văd unde e problema, câtă vreme şi măreşte suprafaţa parcurilor. Prefer ca drumurile să fie din beton şi parcurile din pământ decât să avem parcuri betonate şi drumuri de pământ.
Zic şi eu
Adrian Cris
La CJ Bihor este blocaj, ţipă de doi ani coaliţia UDMR-PSD-ALDE şi divizia sa de presă, acuzând mai nou că refuzul consilierilor PNL de a vota bugetul pe 2018 a făcut ca salariaţii instituţiei şi ai celor subordonate să capete luna asta doar 70% din lefuri. Nicio noutate. Politrucii locali repetă papagaliceşte cuvinte precum "blocaj" şi "boicot" la fel cum şefii lor boscorodesc întruna "Soros" şi "Statul Paralel". De data asta, totuşi, nu cu ei am treabă, ci cu PNL-iştii...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Șobolanii internetului sunt ușor de recunoscut: sunt frustrați, nefericiți, rasiști, sexiști, antisemiți, urăsc totul și pe toată lumea. Nu cunosc rețeta dialogului și polemicii, nu au vocația construcției, dar excelează în cea a distrugerii, chiar dacă puterea lor distructivă este, încă, nesemnificativă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cum apreciaţi că au fost costurile încălzirii în Oradea în această iarnă?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Codul de procedură civilă prevede o procedură rapidă şi relativ ieftină prin care o persoană poate să obţină o hotărâre judecătorească prin care datornicul său să fie obligat să achite sumele de bani pe care i le datorează.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hepatita acută virală se declanşează după o perioadă de incubaţie de15-45 de zile pentru hepatita A, 30-180 de zile pentru hepatita B şi D, 15-160 de zile pentru hepatita C şi 14-60 de zile pentru hepatita E. Simptomele sunt variabile şi cel mai des există o pierdere a poftei de mâncare, greţuri şi chiar vărsături, oboseală...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Consensul unanim în psihologie a fost până acum că depresia se leagă de procesele chimice din creier (serotonina în special), dar o serie de noi studii au propus o nouă teorie: şi anume aceea că depresia ar putea să aibă cauze fizice.
20 Octombrie 2017, 10:18

Zeci de angajaţi ai OTL, la Tribunalul Bihor: Conducerea le cere daune de 210.000 lei pentru fiecare zi de protest!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Aproximativ 60 de persoane, angajaţi ai OTL, au ajuns, vineri dimineaţă, la Tribunalul Bihor. Ei au fost citaţi în procesul prin care conducerea societăţii de transport local cere instanţei să constate ilegalitatea protestului spontan pe care l-au declanşat marţi, când au refuzat înceapă activitatea şi să scoată pe trasee autobuzele şi tramvaiele. Compania le cere angajaților daune de 210.000 lei pentru fiecare zi de protest.

În total au fost citate să se prezinte la instanţă 162 de persoane, însă o mare parte dintre ele nu au ajuns, deoarece - după cum au spus colegii lor - se află la serviciu.

Oamenii urmează să fie audiaţi de un complet de trei judecători. O parte dintre angajați nu au încăput în sala de judecată și stau pe coridor.

Din cauza numărului mare de persoane prezente, una dintre judecătoare a cerut sa se ridice cupola sălii de judecată, pentru că în sală efectiv nu era aer.

Numai strigarea numelor celor prezenți a durat o oră. Ședința de judecată s-a încheiat în jurul orei 11.30, fiind amânată.

După cum se ştie, angajaţii OTL au intrat în grevă spontană marţi dimineaţă, când au refuzat să intre la lucru, cerând majorarea salariului brut la nivel de unitate de la 2.019 lei la 3.000 lei şi majorarea valorii tichetelor de masă de la 11 lei la 15 lei.

După discuţii repetate, conducerea societăţii a acceptat acordarea unei majorări de 250 lei şi creşterea valorii tichetelor de masă începând din 1 ianuarie 2018, majorări considerate insuficiente de către protestatari. Aceştia au continuat protestul şi miercuri, iar în urma intensificării conflictului conducerea companiei a cerut Tribunalului Bihor să constate că greva este ilegală.

Tot miercuri, primarul Ilie Bolojan a ieşit în faţa salariaţilor şi a anunţat măsuri de reducere de personal şi diminuarea frecvenţei curselor, aplicabile încă de luna viitoare, pentru ca OTL să poată majora salariile începând din ianuarie 2018. Între acestea se numără disponibilizarea a 25-30 de angajaţi din birouri, precum şi a altora de pe trasee, proporţional cu reducerea frecvenţei curselor efectuate, cu un procent de 20%.

Edilul nu a precizat majorarea salarială de care vor beneficia angajaţii rămaşi în unitate, dar a dat de înţeles că aceasta va fi mai mică decât cea avansată de conducerea societăţii.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
21 Comentarii
@TDS
Prejudiciul e usor de cuantificat. Pasul 1, si totodata cel mai usor de probat: calculezi o medie a incasarilor din zilele anterioare. Cate zile? Nu cred ca are prea mare importanta, rezultatul e cam acelasi. Daca vrei sa mergi si mai departe, pasul 2: calculezi suma chitantelor de taxi adunate de oradeni in zilele respective si constitui un grup de oradeni ca parte pagubita. Nu poti gresi decat in favoarea OTL-istilor, pentru ca majoritatea au aruncat chitantele sau nu le-au primit sau o sa refuze sa adere la grupul respectiv. Mergem mai departe? Imi spunea sotia ca are colege care nu si-au permis taxiul decat dimineata. Dupa-amiaza au luat-o pe jos, din Velenta pana in Rogerius. Asta ce-i drept e mai greu de cuantificat, dar cu putina bunavointa se poate. Democratia functioneaza in ambele sensuri. Daca grevistii asigurau 1/3 din transport nu ziceam nimic. Dar sa te stergi pe picioare cu un oras intreg e un picut cam mult. Nu au suferit factorii de decizie in problema lor ci au auferit oameni nevinovati. Asta nu o pot ierta. Desi nu agreez politica agresiva a lui Bolojan, de data asta are dreptate.
Postat 21 Octombrie 2017, 14:20 de Kid
CELERITATE? OK
@Kid: Continuarea o stii? Prejudiciul real trebuie probat!
Postat 21 Octombrie 2017, 00:14 de TDS
pierdeti esentialul
OTL-istii au fost DEJA citati!!! Nu vi se pare suspecta rapiditatea cu care s-au intocmit actele? Cred ca deja s-au redactat si sentintele, in defavoarea grevistilor. Sa fim totusi drepti pana la capat: le merita!
Postat 20 Octombrie 2017, 22:50 de Kid
@ sandu
Inainte sa-ti dai cu parerea pe acest subiect, citeste Codul Muncii, art.254 (Raspunderea Juridica)...
Postat 20 Octombrie 2017, 20:37 de bihoreanoradean
???
@sandu1200: De curios ce sunt nu mă pot abține! Am înțeles că ai trei proprietăți! O vrei și pe a patra? Intenționezi să-l egalezi pe K.W.? Repet, e doar curiozitate, fiecare face ce dorește cu banii proprii!
Postat 20 Octombrie 2017, 17:04 de TDS
Unu
Utilitățile sunt la 400m sunt case pe strada cu si fara pud puz . Pot sa construiesc anexa gospodărească sau casa pe piloni
Postat 20 Octombrie 2017, 16:06 de sandu1200
Buuun
Sper ca astia vor si zbura din OTL, nu din alt motiv dar sa vada cum se castiga 3500 de lei in orasul asta. Eu as fi ras de pe fata pamantului tot ce inseamna OTL... Celor care raman in OTL le transmit atat: nu va convine? MARSH la cules de capsuni sau la condus tiruri prin lume, tractoristilor! Mare noroc aveti ca scapati doar cu atat.
Postat 20 Octombrie 2017, 15:40 de VIA
Extendere intravilan blocata
Dar nu si daca iti extinzi tu utilitatile. Doar daca vrei sa construiesti cladiri utilizate permanent si nu extinzi tu utilitati.
Postat 20 Octombrie 2017, 15:19 de unu
Alexcuce
Ce treaba are primarul cu salariile din oraș. Intreaba pe Dragnea de o mărire, ca oricum nu mărește ca-n campanie , deci a mintit. Dar Bolojan ce a promis in campanie ă facut
Postat 20 Octombrie 2017, 14:40 de sandu1200
TDS
Arata foarte bine Oradea. Iar despre OLT țeapă,din cauza greviștilor ai mers la școală pe jos.
Postat 20 Octombrie 2017, 14:37 de sandu1200
GHINION
@sandu1200: Eu am " contract" (abonamentul ) cu OTL-ul, nu cu greviștii. Deci mă voi adresa persoanei juridice OTL. După aceea este problema conducerii OTL ce face mai departe. Despre teren ce să zic ? GHINION ! Iar Oradea este schimbată. În rău ! Să faci praf frumusețe de centru doar pentru street food-uri, pentru toamne tembele și alte asemenea e o performanță. Să interzici circulația în centru într-un oraș sufocat e iarăși o tâmpenie.
Postat 20 Octombrie 2017, 14:25 de TDS
Dictator !
Nu cred ca are rost bunastarea in cifre si in pereti si tevi daca nu se vede la oamani pe strada. Orasul are salar de Vaslui !!! Platim cet -ul de care suntem legati de glie ! O sa murim de foame intr-un oras aranjat.
Postat 20 Octombrie 2017, 13:55 de alexcuce
TDS
Tds eu îl apreciez pe Bolojan pt Oradea nu sa mai schimbat asa decat in timpul comunismului. Si sa stii ca si eu sunt afectat de unele politici a lui Bolojan, de exemplu am un teren pe extravilanul Oradea si au votat sa nu se mai extindă intravilanul , chiar cand eram pe punctul sa imi iau toate autorizațiile si sa incep construcția, si nici nu pot să îl vând ca nu-l cumpără nimeni asa ca țeapă pt urm. 10 ani. Dar asta nu consider că e un motiv ca să-l urăsc pe Bolojan. Sa recunoastem ca face treaba bună.
Postat 20 Octombrie 2017, 13:45 de sandu1200
Bine le face, au baut cerneala in loc sa invete!
Cat de prost sa fii sa nu stii pilda cu tatal si fii, cand le arata ca puterea sta in unire?! Sau sa nu fi citit fabula ,,Toporul si padurea", de Grigore Alexandrescu?
Postat 20 Octombrie 2017, 13:30 de pinonel
TDS
Ii dai in judecata pe greviști si recuperezi de la ei
Postat 20 Octombrie 2017, 13:00 de sandu1200
SIGUR
@sandu1200: Eu vorbeam despre rudele mele CĂ S-AU CĂRAT, nu despre tine ( mai citește o dată sau ai uitat limba ? ). Dacă Instanța va hotărî că OTL are dreptul la despăgubiri e perfect ! Și eu voi cere OTL-ului suma cheltuită pe taxi ( eu nu am nici O mașină, pur și simplu pentru că o exagerat de mică problemă....ochioasă nu-mi permite să conduc ! ). În schimb mă bucur că #REZIST - enții nu au avut nimic de plătit pentru ceea ce au făcut în februarie și mai încolo !
Postat 20 Octombrie 2017, 12:21 de TDS
TDS
Eu nu m-am cărat din România. Am 3 proprietati la Oradea 2 masini vin cand vreau si sa stii ca si OTL-ul are dreptul la despăgubiri doar ca tu esti incapabil să înțelegi anumite lucruri. Eu nu te condamn, te condamni tu
Postat 20 Octombrie 2017, 12:14 de sandu1200
TU SINGUR AI ZIS CĂ VIEȚUIEȘTI PE MELEAURI LONDONEZE
@sandu1200: Așa cum angajații de la OTL aveau și ei dreptul la grevă ( chit că au făcut greșeli ), evident că și tu ai dreptul să comentezi ! Ție nu-ți zic nimic dar unor rude diasporene ( de prin Canada, UK, Spain ) le-am spus: dacă v-ați cărat și sigur nu vă mai întoarceți, nu prea mai aveți ce comenta pentru că sunteți rupți de ralitatea românească !
Postat 20 Octombrie 2017, 12:06 de TDS
TDS
Acuma sunt la Oradea . Pt 3 luni spre exemplu. Dacă traiesc si la londra , înseamnă că nu am dreptul sa comentez cu privire la Oradea sau ce
Postat 20 Octombrie 2017, 11:34 de sandu1200
L
@sandu1200: Tot din Londra îți dai cu părerea ?
Postat 20 Octombrie 2017, 11:21 de TDS
Corect
Eu pe aia i-aș da afara , pt ca aia sunt plevele OLT. Nu le place munca, doar cafele multe si bârfe. La munca nu la ÎNTINS mana
Postat 20 Octombrie 2017, 10:58 de sandu1200
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Academicieni şi specialişti de renume care au învăţat la Colegiul Emanuil Gojdu şi-au trimis cărţile în biblioteca şcolii (FOTO)
  • Vocea cartierului. Peste 250 de orădeni au votat proiectele de bugetare participativă ale cartierului Nufărul (FOTO)
  • Şase lebede salvate la Suplacu de Barcău, după ce au 'aterizat' într-un batal cu reziduuri petroliere (FOTO / VIDEO)
  • Judecătorul Cristi Danileţ a predat „lecţii deschise” de educaţie juridică la Tărian și la Oradea (FOTO)
  • O victorie şi o înfrângere pentru Universitatea CSM Oradea în jocurile de pe teren propriu de sâmbătă şi luni (FOTO)
  • UDMR cere treceri de pietoni denivelate în faţa tuturor instituţiilor şcolare din Oradea (FOTO)
  • Model inedit: Copaci cu coroană cubică, plantaţi pe pietonala Alecsandri din Oradea (FOTO)
  • Meserie... cu tehnologie: La Grupul Şcolar Agricol din Cadea, viitorii sudori vor învăţa meserie la un simulator de ultimă generaţie (FOTO)
  • Lumea roboţilor: Peste 150 de copii şi tineri şi-au demonstrat abilităţile în robotică la Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Baschet: CSM CSU s-a impus cu 74-70 în disputa cu BC SCM Timişoara (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON