JOI, 02 MAI 2024
`

Acum ceva ani s-a făcut o analiză a calificării pe care o aveau slujbașii CNAIR, pentru că lumea era intrigată de ce nu se mișcă lucrurile în atât de sensibilul domeniu al construirii de autostrăzi. S-a constatat că mare parte dintre cei care luau salariile pe acolo erau ori absolvenți de teologie, ori profesori de română.
Vă mai amintiți bancul care circulă tot la patru ani, cu alegerile care în România se fac doar pentru a stabili cu cine guvernează UDMR? În Bihor e pe cale să apară altul: alegerile se fac ca să se știe pe cine a bătut Bolojan.
Partidele și-au depus candidaturile pentru alegerile locale. Ce vă doriți de la viitorul primar și viitoarea administrație a Oradiei?

În data de 18 aprilie 2024 a fost publicată în Monitorul Oficial și urmează să intre în vigoare în 10 zile de la publicare o lege care modifică condițiile în care se pot organiza jocuri de noroc în România. Legea nouă instituie restricții severe și sancțiuni contravenționale foarte mari pentru nerespectarea prevederilor legale.
15 Aprilie 2017, 14:39

Ocaziile se răzbună: CS Oşorhei a pierdut cu 2-3 meciul cu ACS Recea, după ce a avut meciul în mână!

Echipa bihoreană de fotbal CS Oşorhei a disputat vineri, pe teren propriu, partida de campionat cu ACS Comuna Recea, una dintre revelaţiile sezonului Ligii a III-a, echipă plasată pe locul secund, ca număr de puncte, înaintea rundei cu numărul 23.

Deşi gazdele au avut 2-1 şi om în plus în ultimele 20 de minute şi au ratat ocazie după ocazie, iar echipa din Recea, deşi în zece oameni, a avut două contre de graţie şi s-a impus în final cu scorul de 3-2.

Antrenorul Gheorghe Silaghi a trimis de la început în teren nu mai puţin de cinci juniori, având alţi trei pe banca de rezerve! Nici n-a început bine jocul şi după un aut executat rapid de gazde, pentru Şumălan, acesta a fost bruscat de portarul Bota şi s-a acordat lovitură de pedeapsă. Sergiu Ban, cel care în tur, la 1-2, în minutul 90 ratase un penalty, a transformat, de această dată, cu multă siguranţă  şi scorul a devenit 1-0.

Prima mare ocazie a oaspeţilor a venit în minutul 20, când Săvescu a scos excepţional la o lovitură liberă de la 20 de metri. Tot Săvescu şi-a salvat echipa în două rânduri, la şuturile din careu ale lui Giurgiu şi a ex-orădeanului Răzvan Lupu, căpitanul oaspeţilor. În minutul 32, gazdele au ratat o şansă uriaşă la o şarjă doi contra portar, dar pasa lui Ban pentru Gergely a fost interceptată de Bota. În loc de 2-0 s-a făcut egalitate. Alin Cuc a prins un şut fantastic de la 20 de metri în vinclul din stânga lui Săvescu, care n-a mai avut ce face.

În debut de parte secundă Ban a luftat, singur  cu portarul la cinci - şase metri de poartă. Minutul 54 a adus un corner, mingea respinsă de maramureşeni a ajuns la Gal, care a marcat cu un şut din vole lateral (2-1).

Faptele s-au succedat cu repeziciune în partea secundă. Minutul 66, la un corner, Bercea a fost singur pe şase metri dar mingea i-a sărit prost şi a ratat şutul. Şumălan a profitat de ieşirea lui Bota, a  trimis un lob cu capul, de la 16 metri, portarul oaspeţilor salvând in-extremis. Apoi, în minutul 68, după o lovitură de colţ, Mintaş a reluat din poziţie laterală, din foarfecă, dar au scos apărătorii în corner. Portarul Bota a protestat şi a văzut cartonaşul galben, a continuat însă să protesteze, mai mult, a înjurat şi a văzut şi cartonaşul roşu! Ulterior, bihorenii au  mai ratat o şansă prin acelaşi Mintaş, în minutul 70, după care, deşi în zece, Recea a egalat, la o reluare cu capul a lui Alin Cuc (2-2).

În minutul 77 gazdele s-au aflat în ofensivă cu toţi oamenii, au scăpat însă balonul de sub control, iar oaspeţii au scăpat pe contratac, doi contra portar şi au dat lovitura, înscriind prin Pascu (2-3).

În final Oşorheiul a mai ratat o ocazie monumentală, pe şase metri. Mădălin Bercea a luat faţa porarului Roşianu, a trimis cu capul extrem de puţin peste poartă, agonizant chiar!

Partida s-a încheiat astfel cu victoria la limită a echipei maramureşene, iar faptul că în fotbal totul este posibil s-a putut vedea foarte bine în acest meci, "joci prost şi dai gol, ratezi apoi o sumedenie de ocazii şi iei bătaie la singurele două treceri ale adversarului în jumătatea ta", după cum a declarat şi ofiţerul de presă al echipei din Oşorhei, Victor Mihalcea.

CS Oşorhei – ACS Comuna Recea 3-2 (1-1)

Au marcat: Sg. Ban (min. 2 – 11 m), Andrei Gal (min. 54) / Alin Cuc (min. 36 şi 73) şi Pascu (min. 77)

CS Oşorhei: Săvescu – R. Pop (min. 46 Buz), Gal, Mintaş, Lorincz – Haş  – Gergely, Ban, Ferik, Bercea (min. 86 Vali Petricău) – Şumălan. Antrenor: Gheorghe Silaghi

ACS Recea: Bota (min. 62 eliminat) – Pascu, Lang, Gherman (min. 90 Sabadaş), Urs – Dunca (min. 62 Raţiu), Cuc – Asăujan, Lupu (min. 69   Roşianu), Giurgiu (min. 62 Ionuţ Mureşan) – Ster. Antrenor: Romulus Buia.

Au arbitrat: Kovacs Szabolcs (Carei) – Tamas Kopriva şi Zsolt Kopriva (ambii din Satu Mare). Observatori FRF: Silviu Mocanu (Arad) şi Attila Birtalan (Crasna, Sălaj)

Rezultatele etapei a XXIII-a din Seria a V-a a Ligii a III-a la fotbal (vineri):

CS Oşorhei – ACS Comuna Recea 2-3

Metalurgistul Cugir – Sănătatea Cluj 2-0

CS Iernut – FC Zalău 2-0

Avântul Reghin – AFC Hermannstadt 0-2

Viitorul Ulmeni – Gaz Metan Mediaş II 0-0

FC Bistriţa – ASA II Tg. Mureş 0-3 (la masa verde)

Unirea Dej – Recolta Dorolţ 6-1