URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 26 MAI 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Scandal mare cu absolvirea de la Colegiul Gojdu. Au fost plângeri că sumele ce trebuie achitate, după socotelile comitetului de părinţi, sunt exagerat de mari. Au fost prevăzute carduri cadou pentru profesori, ba chiar şi bani de taxi ca aceştia să poată ajunge la banchet...
Zic şi eu
Adrian Cris
Un abuz comis la o competiţie recent găzduită de Arena Antonio Alexe din Oradea şi neştiut public până acum arată că înaintăm pas cu pas spre un regim poliţienesc în care legea nu contează decât în măsura în care e interpretată samavolnic, pentru a da o aparenţă de temeinicie comportamentelor şi deciziilor discreţionare. La începutul lunii, un orădean a fost împiedicat să intre la o partidă de baschet de către nişte jandarmi. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
13 Ianuarie 2011, 12:02

General pe făraş

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Comandantul suprem al oştilor Primăriei orădene, generalul Crăciun Leucea (foto), pare că nu va mai avea pentru mult timp onoarea să conducă trupele Poliţiei Locale.

Deşi e un tip care a coborât milităria din pod şi a pus ordine în firava Poliţie Comunitară, totuşi Leucea nu a reuşit să colaboreze suficient cu omologii săi de la Poliţia-Poliţie.

Iar atunci când ai două poliţii şi nici acelea nu se înţeleg, e rost de schimbare. Şi singurul ţap ispăşitor va fi bravul general de armată, numai bun de sacrificat în interesul armoniei între cele două organe de represiune.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
ptr.toti care comenteaza aiurea...
E usor sa arunci cu pietre,, stimati domni '' dar in necunostinta de cauza comentati la adresa unui militar cu o cariera,academie,scoala,profesionalism etc.Va rugam sa birfiti acasa daca asa va este caracterul urit si nu pe adresa unei publicatii decente.Daca sinteti plini de invidie rautate si complexe inchideti va in birlogul vostru mizerabi .O persoana care il cunoaste de peste 20 de ani-.Ionescu Dan- Bucuresti-
Postat 09 Mai 2012, 13:08 de ionescu dan
ui la el, ni :D
ce fatza de pacalici are :))))))))))))
Postat 15 Ianuarie 2011, 20:48 de nea Gogu matriteru
Rusine!
O asemenea caricatura,general! Rusine!
Postat 15 Ianuarie 2011, 12:28 de safe
un penibil
au dreptate cei care zic k acest individ e jalnic stiu findca fratele meu lucreaza acolo si mereu imi zice cum k e complexat de statura marunta acest <general> care nu vad ce merite maretze a avut in armata sa fie facut general cica la el totu e sa zici <sa traiti dom general> si sa-i arati k il crezi mare general si in rest n-are treaba cu nimik si-a angajat toate pilele si bine zicea cineva de-aicea ca sunt multi idioti comunitari
Postat 14 Ianuarie 2011, 22:00 de cristina
se spune ma tai-o
scuze pt limbaj....este o vorba..cine se pune cu un prost e mai prost ca el....inca odata scuze....domnul mare politist....cu scoli inalte....
Postat 14 Ianuarie 2011, 15:21 de pt politist cunascat
se spune ma tai-o
ai fost jac sau serg angajat la graniceri?...si ai terminat seralul...si ai primit mare grad de agent sau sg major...saqu ai intrat in anii 2ooo cu mita....acum ies la iveala trepadusiile voastre....mare politist....mai stii altceva in franceza?....asta ai facut-o la seral?....daca ai facut scoala militara sper ca nu acolo ai invatat sa injuri...fiindca eu cunosc multi lectori de la cluj...
Postat 14 Ianuarie 2011, 15:17 de pt politist cunascat
tai-o ma
Iar tu esti ori piticu in uniforma, ori vreun trepadus de-al lui, caci altfel nu-mi imaginez, la ce creieras cat o nuca ai. Baiete, eu chiar SUNT politist, si tocmai ca apararea cetateanului o face politia si jandarmeria, nu toti cretinii care n-au nici o scoala militara la activ, dar li s-a dat puterea de a retine oameni, de a-i amenda si de a abuza astfel de uniforma de comunitar. In alta ordine de idei, quest ce que le mort de ta mer vrei ? ;)
Postat 14 Ianuarie 2011, 13:27 de exact
comentariu
Dupa vorbele frumos rostite...chiar cred ca esti politist....si zici ca ne aperi?...daca si mergi cum vorbesti atunci chiar trebuie schimbat acest sistem numit M.A.I.....
Postat 14 Ianuarie 2011, 09:16 de pt politist cunoscat
un escroc
am dat "examen" la infiintarea politiei comunitare, am luat toate probele cu brio si am fost picata la "interviu". de ce ? pt. ca, desi sunt tanara si am facut sport de performanta, iar la probele sportive multi dintre cei ca mine nu puteau fi batuti de nenii aceia fosti tablagii in armata pe care ii prefera bravul escroc Leucea, nu se dorea angajarea unor oameni competenti, sau care macar sa ia examenul pe fortele lor (fizice si telectuale), ci se dorea implementarea unor oameni care sa faca ce li se spune, chiar daca ordinele incalca legea. asa ca, dupa ce eu si altii ca mine am luat toate probele, la "interviul" final (plasat intentionat atat ca proba cat si la final) am picat toti, in schimb luand note maxime la "interviu" niste neica nimeni, care la celelalte probe abia au trecut, "ajutati" bineinteles de oamenii acestui nemernic numit Leucea. Ce sa va mai spun ? decat sa blochez masinile oamenilor (ilegal de altfel, caci contravine Constitutiei tarii), mai bine ospatara. Ca sa nu mai spun ca si castig mai bine ;)
Postat 14 Ianuarie 2011, 00:47 de o fosta catindata
he he
si care domn general, intre noi fie vorba....e un mare dobitoc, un mediocru profesionist si un mic om
Postat 14 Ianuarie 2011, 00:35 de mircea
CITITI CU ATENTIE
ACEST DOMN ,,GENERAL,, E UN PARVENIT DACA S-AR SESIZA dna-ul pt cum isi .asigura diferenta de pensie .acest neica MOS TEACA atunci si-ar da seama de ce dreac nu a renuntat acest om care muta soldatii pe spaga la conducerea pol comunitare.................analizati si vedeti la cine a RENUNTAT LEUCE ............FIX LA CEI CE TREBUIAU SA-I ACOPERE ILEGALITATILE................HAI PA MOS TEACA//P.S. DAca citesti roagate la D-ZEU si bucura-te de pensie ca in puscarie poti intra oricind.........
Postat 13 Ianuarie 2011, 19:50 de popoviciu
foarte bine
ha ha ha, Mos Teaca :)))))))))) foarte bine se procedeaza, eu cre ca n-a facut nimic nenea asta doar ranjeste fasolea si pocneste din calcaie la nea primaru. si a mai angajat si toti cretinii...
Postat 13 Ianuarie 2011, 15:10 de dan oradeanul
hai sictir
Cam cat de mult si de adanc puteti sa lingeti in qur, voi astia de la ziarul de santaj ?? Sunt chiar curios. Caci "bravul general de armata" e un ipocrit si un fariseu, ca sa nu mai vorbim ca n-are habar de "militarie". Ce general e asta ? Cine l-a facut general si pt. ce merite ??? General la apelul bocancilor ! Pai nu vedeti bai ca are un metru jumate ??? Zici ca e Mos Teaca, ce generalul p... mai e si asta ? E un lingau care patroneaza niste tarani imbracati in uniforme, care se poarta cu oradenii ca pe mosia lu' ma-sa si mai ales au fost inventati DOAR ca sa dea amenzi de parcare si sa faca bani la buget luati de la fraierii care (inca) nu-i dau in judecata ! Asa ca ia mai hai sictir cu "bravul" ! A, da, si sa mai stiti ca comunitarii (cacofonia nu e intamplatoare) nu au atributii de ordine publica, de retinere, etc., iar nesimtiti de ei se cred deja politisti, retin oameni pentru vini imaginare, etc. Pai cum dreaq sa nu se supere politia pe Mos Teaca ?
Postat 13 Ianuarie 2011, 15:06 de politist cunoscator
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Totul pe față! Termoficare Oradea îşi lansează o aplicaţie prin care va anunţa avariile în timp real (FOTO)
  • Se lucrează la noul terminal al Aeroportului Oradea. Construcţia va fi gata la toamnă (FOTO)
  • Gata cu transparenţa! Ioan Mihaiu nu mai vrea întrebări din partea presei în timpul ședințelor Colegiului prefectural (FOTO)
  • Un TIR plin cu stupi cu albine, răsturnat lângă Băile Felix (FOTO / VIDEO)
  • Pompierii bihoreni 'salvează' dragostea de carte: Au donat cărţi elevilor din trei şcoli rurale (FOTO)
  • Let’s Get Green: Elevii de la Şcoala 11 au plantat 100 de puieţi de arbori (FOTO)
  • Noaptea muzeelor a atras un număr record de vizitatori în Oradea. Cozi de zeci de metri la noul sediu al MȚC (FOTO)
  • Ziua Eroilor a fost marcată cu felicitări şi diplome în Cetatea Oradea (FOTO)
  • Dezbaterile Consiliului Local Oradea se vor muta în beciurile Primăriei (FOTO)
  • Festin în Piaţa Unirii: A început Street Food Festival Oradea, cu mâncăruri apetisante şi preţuri piperate (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON