URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 26 MAI 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Scandal mare cu absolvirea de la Colegiul Gojdu. Au fost plângeri că sumele ce trebuie achitate, după socotelile comitetului de părinţi, sunt exagerat de mari. Au fost prevăzute carduri cadou pentru profesori, ba chiar şi bani de taxi ca aceştia să poată ajunge la banchet...
Zic şi eu
Adrian Cris
Un abuz comis la o competiţie recent găzduită de Arena Antonio Alexe din Oradea şi neştiut public până acum arată că înaintăm pas cu pas spre un regim poliţienesc în care legea nu contează decât în măsura în care e interpretată samavolnic, pentru a da o aparenţă de temeinicie comportamentelor şi deciziilor discreţionare. La începutul lunii, un orădean a fost împiedicat să intre la o partidă de baschet de către nişte jandarmi. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Street Food Fest este scump pentru că aduce în stradă preţurile din restaurante. Pereţii localurilor nu mai există, nasul nu mai este protejat de mirosurile îmbietoare, iar ochiul nu mai e protejat de preţurile din meniu. Astfel, impactul poate fi brutal. Mâncare de stradă la preţ de restaurant? Hm...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cine credeţi că are dreptate în problema sporurilor salariale ale lucrătorilor de la UPU – SMURD Bihor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În primul rând, cei care achiziţionează un autoturism trebuie să ştie că au obligaţia să efectueze toate formalităţile de înmatriculare în termen de maxim 90 de zile de la data încheierii contractului de vânzare cumpărare. Sancţiunea pentru nerespectarea acestei obligaţii este suspendarea înmatriculării acelui autovehicul, definită de lege ca fiind operaţiunea administrativă ce constă în interzicerea temporară a dreptului de a pune în circulaţie şi a utiliza un vehicul pe drumul public.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ulcerul gastric apare de obicei cu 10 ani mai târziu decât cel duodenal, frecvenţa maximă fiind în jurul vârstei de 60 de ani. Boala apare mai des la bărbaţi, iar numărul cazurilor este în uşoară creştere faţă de cele de ulcer duodenal care sunt în scădere.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
07 Iunie 2010, 09:06

Arhitecta frumuseţii (FOTO)

Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
Arhitecta frumuseţii (FOTO) Arhitecta frumuseţii
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Răsucindu-şi părul cu un creion, în cealaltă mână ţine un altul. Apasă "play" şi ascultă sunetele muzicii preferate. E noapte şi n-o deranjează nimeni, aşa că poate să schiţeze în voie. Se apleacă peste planşetă, liniile încep să se îmbine, iar pe coala albă se profilează schiţa unei case.

Aşa arată nopţile Suzanei, o tânără care nu doar că admiră ce e frumos, dar vrea să-l şi transpună sub forma unor clădiri care să fie trainice şi să împodobească străzile.

Precisul şi frumosul

Suzi a găsit modalitatea de a îmbina calculele matematice cu frumosul. Studentă în anul II la Facultatea de Arhitectură, vrea să ajungă cea mai bună în meserie şi să poată concepe orice tip de clădire. Pentru asta, îşi ocupă mult timp cu şcoala, unde îi place să facă fel şi fel de experimente.

"Pentru că am fost dansatoare, cel mai mult mi-a plăcut să proiectez o sală de dans. Am făcut-o aşa cum mi-ar plăcea mie: colorată şi dinamică", povesteşte ea. După încă patru ani de facultate, se va înscrie la masterat, iar apoi vrea ca numele ei să fie legat măcar de câteva clădiri care să atragă privirile generaţii peste generaţii.

Până să-şi vadă visul împlinit, Suzi îşi dedică timpul şi celorlalte pasiuni. În pas cu tinerele generaţiei sale, îşi cheltuie timpul la fitness, dar şi cu lectura, căci de câte ori poate, se delectează în parc cu cărţile preferate, fie ele de istoria arhitecturii, a artei sau chiar de filozofie.

Ruj roşu pentru zile roz

Ultima carte pe care a citit-o este "Aforisme asupra înţelepciunii în viaţă", de Schopenhauer. "Mi s-a părut puţin complicat, dar în fond sunt un fel de lecţii de viaţă, valabile şi pentru zilele noastre", explică tânăra. E conştientă că pasiunea pentru lectură i-ar putea aduce remarci de genul "face pe deşteapta", dar nu bagă în seamă "răutăcismele", de oriunde ar veni.

Suzi colaborează cu agenţia Amalia Judea Art&Fahion pentru diverse proiecte, însă spune că modelingul e doar o pasiune adiacentă, pe care o exersează organizat doar pentru că oricum îi place să fie tot timpul aranjată. Din trusa de machiaj, se destăinuie fata, nu-i lipseşte rujul roşu, "semn al eleganţei, siguranţei şi feminităţii, dar şi al vitalităţii".

Şi, oricât pare de ciudat, speră că îşi va imprima aceste trăsături şi pe clădirile care, deocamdată, se înalţă doar în imaginaţie, astfel încât să-i semene: să fie elegante, îndrăzneţe şi trainice...


FRUMOASĂ CU CARTE

Suzana Marin
Vârstă: 20 ani
Ochi: verzi
Zodie: Leu
Înălţime: 1,63 m
Greutate: 46 kg
Măsuri: 89-60-90
Hobby: lectura, dansul

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
23 Comentarii
:D
:X Da se vede ca are stil si nu are poze in costum de baie!!!.Bravo ei pentru asta.E foarte frumoasa si cred ca pozele acestea nu sunt modificate,iar cine zicea de machiaj,mie nu mi se pare a fi foarte machiata.E numai bine
Postat 19 Iulie 2010, 20:22 de el
:)
Desi nu o cunosc si nu stiu cat e de frumoasa in realitate sau nemachiata pot sa spun ca e deosebita de celelalte "Miss-uri" de aici prin stilul vestimentar care il are. E foarte stilata si foarte bine imbracata, iar acest lucru conteaza foarte mult ; nici nu se poate compara cu celelalte care sunt imbracate oribil ( foarte mici exceptii)
Postat 15 Iulie 2010, 13:38 de o fata
:)
Nu ma satur sa ma uit la pozele tale!esti tare faina...si au un nume foarte frumos!
Postat 08 Iulie 2010, 14:09 de Adi
estival
Vacanta placuta tuturor !
Postat 07 Iulie 2010, 11:03 de sezon
Regulament
:) Mai jos s-a strecurat o greseala de tastatura pe care acum o corectez : \\\\\\\\\"Acest spatiu nu a fost c r e a t in niciun caz pt a critica\\\\\\\\\".
Postat 07 Iulie 2010, 10:33 de step
Regulament
Cu putin efort de vointa, fiecare forumist poate si trebuie sa-si infraneze instinctul de a vorbi urat. Frustrarile nu trebuie sa orbeasca demnitatea nimanui. Trebuie sa se inteleaga ca acest spatiu pt comentarii nu a fost creat in niciun caz pt a critica. Daca nu aveti de adresat niciun cuvant frumos, abtineti-va si nu postati rautati ! Refularile nu-si au locul aici. E valabil in cazul tuturor celorlalte articole despre fete. Va multumesc pt intelegere !
Postat 07 Iulie 2010, 09:54 de step
MINUNATA
Esti cea mai frumoasa dintre toate!! ai un zambet superb si de corp nu mai vorbesc! iar din articol pari a fi si inteligenta.Bafta si felicitarile mele.
Postat 03 Iulie 2010, 23:06 de ---
Prea faina
Ionescule nu stiu ce mumie vezi tu,dar eu vad o fata foarte frumoasa.Ochi,buze,corp,tot ce vrei.Ce mai,e frumoasa!sper sa nu plece urechile la toate rautatile ca la cate frustrate sunt in lumea asta nu ar ajunge departe.Are votul meu si nu mi se pare deloc vulgara,e chiar faina! papa
Postat 15 Iunie 2010, 21:07 de Cristi
-
.....fata e frumoasa . in rest pe plan profesional ce o sa faca nu va priveste,e viata ei .
Postat 15 Iunie 2010, 15:13 de vecinu'
vai de ea
saraca de ea, cum arata de parca ar fii o mumie cu rujul ala pe buze parca se pregateste de p..a mai fato mai uitate si tu in oglinda cateodata
Postat 11 Iunie 2010, 12:31 de Ionescu
sa infiintam o scoala de curtezane...
Egiptul celor mai indepartate dinastii a pastrat o marturie din epoca primitiva: femeia era ridicata la rangul de zeita a placerii. Acest ritual a precedat casatoria, el conferind femeilor un statut de care au beneficiat toti barbatii din clanul respectiv, acela de curtezana. Curtezana sacralizata era protejata de zei. Copiii ei sunt copiii tuturor. Rudenia si filiatia depindeau de mama. Incestul era ceva firesc, fiind practicat chiar de zei.In Grecia Antica, soarta curtezanelor sacre era mai usoara chiar decat cae a femeilor legitime.Curtezana ramanea absolut complementara sotiei pentru barbatul care nu era nici un om de familie dedicat si nici un ganditor stoic.Existau curtezane la preturi diferite in Grecia. Cele care proveneau din paturile de jos erau fete de uzanta populara. Celelalte, din lumea semimoderna ateniana sau corintica sunt strabunele Imperiei, ale Ninonei de Lenclos, ale Sophiei Arnauld sau ale Damei cu Camelii.Ele au pregatire in viata erotica, dar si in retorica. Ele cunosc placerile tuturor genurilor de barbati.Curteza-nele serveau la distractii, dar cu ele se putea si discuta.Maiestria lor consta in a ii "jumuli" pe barbati in asa fel incat acestia sa nu se planga. Curtezana din Japonia era pregatita pentru meseria sa inca din copilarie, instruita in toate ritualurile politetii, pusa sa studieze dansul, muzica, pictura si poezia (ca si hetaira greaca). Gheisa era mai libera decat femeia legitima si mai fericita pentru ca isi alegea singura amantii si aproape toti o tratau cu o atentie deosebita.
Postat 10 Iunie 2010, 14:00 de superrr
sa infiintam o scoala de curtezane...
Sunt cele care trăiesc o viaţă intensă,atât de intensă încât le doboară dar paradoxal le da şi putere să îşi continue existenţa defăimată în spaţiul profan.Sunt acele femei care te farmecă cu un zâmbet ce orbeşte,o şoaptă ce înfioară,o unduire de trup ce deznădăjduieşte simturile prin simpla-i apariţie pur hieratică. Sunt curtezanele.eeeeeeeepacat sa se distruga singure
Postat 10 Iunie 2010, 13:56 de superrr
e o forma de dezvoltarea e a curtezanelor
Lumea prostituţiei de mare lux, a curtezanilor cu influenţă e ca un circuit închis. Se intră foarte greu şi doar prin recomandare şi în calitate de client, dar şi ca „prestator de servicii“. Dar regulile curtezanilor nu s-au schimbat de sute de ani. EDUCAŢIA În Antichitate, voluptatea era materie şcolară, aşa cum e citirea ori scrierea astăzi; femeile învăţau să seducă după o metodă la fel de serioasă cum învăţau să coasă sau să facă broderii sofisticate. Curtezanele Atenei (zeiţa greacă a înţelepciunii) – hetairele – erau fiicele familiilor cele mai nobile, iar reprezentanţii bogaţi ai oraşului nu ratau ocazia de a-şi trimite fiicele să practice această meserie considerată onorabilă. Astăzi morala s-a schimbat şi, chiar dacă există curtezane, preferăm să vorbim despre ele cu invidie (dacă au expunere media) sau cu ironie (când doresc să-şi păstreze anonimatul). Cu toate acestea, ca să ajungi să „joci“ la marile curţi politice sau econo­mice, trebuie să fii rasată, educată şi să pari de familie bună chiar dacă nu eşti. Trebuie să investeşti în tine, prin urmare, să te preocupe educaţia ta.
Postat 10 Iunie 2010, 13:53 de da ridicol
va propun sa faceti si o previziune cum
cum va arata peste 5 ani,10 ani si 15 ani......cu pieptul lasat, burta iesita in evidenta si arata ca una de 30 de ani ce culorii stridente foloseste ca pasariile de noapte.....asta invata la scoala sa fie numai buna de infipt...........trist....ff trist eu nu le inteleg de ce se etaleaza in public cauta masculi sa stea linistie sunt vanate nu trebuie sa se straduiasaca mult............timpul le rezolva pe toate si daca nu faceti si scoala CURTEZANELOR sa ti estimezi valoare pe aceasta piata a casatoriei........
Postat 10 Iunie 2010, 13:48 de da ridicol
la varsta ei cum ar trebuie sa fie
dar sa stiti ca daca le lasati naturale si fara sa adopte o vestimentatie de papagal ar fi mult mai apreciate CUM arat la 20 de ani ca una de 30 de ani? superrrrrrr..............daca vreti concurs de miss jos machiajul, bijuteriile si vestimentatie de varsta lor, le curge muchii si apropo unde e dulce? la subrat.....ha, ha, ha
Postat 10 Iunie 2010, 13:33 de ha, ha, ha
e si siliconata:))
Suzi are si silicoane....in rest e frumusteta arhitect!!:))
Postat 10 Iunie 2010, 09:14 de adi
Superba
Nu putea fi si numaru' de telefon scris in articol?
Postat 08 Iunie 2010, 22:34 de Lucian
Superba
O stiu pe tipa asta de la facultate!e foarte faina!tot timpul eleganta si cu zambetul pe buze.Nu pare a fi o pisy ca astea de prin oras,cu toate ca e buna! :D:D Hmm,acum am aflat numele ei.bravo,Suzana
Postat 08 Iunie 2010, 22:30 de Lucian
Super
E dulce
Postat 08 Iunie 2010, 14:01 de MmM
de ce ,nu?
Frumoasa si desteapta
Postat 08 Iunie 2010, 00:56 de hhh
chinuita rau
da ce sa spun alta "victima" fierbinnte rau dar sincer cum puteti spune unui tarnar de 20 de ani ARHITECT va bateti joc de breasla lor.......cata nesimmmmmm........ nu mai continui pentru ca nu merita..... e fata de 20 de ani sa o vedem la 40 ce va ajunge, un FUND si UN SAN nu rezolva in viata asta multe din contra te murdaresc si te trag in jos, rau de tot........fetita sanatoasa sa fi ca nu sti ce urmeaza.. daca mai continui sa fi fierbinte vor arunca in tine cu *.....ALB
Postat 07 Iunie 2010, 17:40 de ha, ha, ha
naspa
o poza fara vopsea si fara farduri nu aveti?
Postat 07 Iunie 2010, 13:55 de ro
gfghf
nu exista genul feminin pentru "arhitect" (si nu gasi ca scuza www.dexonline.ro!!!)
Postat 07 Iunie 2010, 13:05 de ccxcv
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Totul pe față! Termoficare Oradea îşi lansează o aplicaţie prin care va anunţa avariile în timp real (FOTO)
  • Se lucrează la noul terminal al Aeroportului Oradea. Construcţia va fi gata la toamnă (FOTO)
  • Gata cu transparenţa! Ioan Mihaiu nu mai vrea întrebări din partea presei în timpul ședințelor Colegiului prefectural (FOTO)
  • Un TIR plin cu stupi cu albine, răsturnat lângă Băile Felix (FOTO / VIDEO)
  • Pompierii bihoreni 'salvează' dragostea de carte: Au donat cărţi elevilor din trei şcoli rurale (FOTO)
  • Let’s Get Green: Elevii de la Şcoala 11 au plantat 100 de puieţi de arbori (FOTO)
  • Noaptea muzeelor a atras un număr record de vizitatori în Oradea. Cozi de zeci de metri la noul sediu al MȚC (FOTO)
  • Ziua Eroilor a fost marcată cu felicitări şi diplome în Cetatea Oradea (FOTO)
  • Dezbaterile Consiliului Local Oradea se vor muta în beciurile Primăriei (FOTO)
  • Festin în Piaţa Unirii: A început Street Food Festival Oradea, cu mâncăruri apetisante şi preţuri piperate (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON