URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 19 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Anul trecut, Zilele întemeietorului oraşului Oradea au fost un succes nesperat. Cifrele privind audienţa au fost ameţitoare, organizatorii estimând chiar 60.000 de participanţi la manifestări. Din start, anul acesta organizatorii au anunţat că ar dori ca sărbătoarea să nu fie una a comunităţii maghiare, ci a tuturor orădenilor. Uşor de zis, dar greu de digerat pentru unii.
Zic şi eu
Adrian Cris
Vinerea trecută, şeful Poliţiei de Frontieră Române, orădeanul Ioan Buda, a dat o veste mare: după o întâlnire cu omologul de la Budapesta, a decis deschiderea "ocazională" a unui nou punct de trecere a frontierei în Bihor, la Santăul Mare, exclusiv pentru "efectuarea unor transporturi de materiale de construcţii" necesare construirii autostrăzii din Ungaria. Nimic rău până aici, dar asta numai dacă avem memorie de efemeridă şi nu ne amintim câteva detalii poate, totuşi, relevante...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 7 iunie 2018, în calitate de cameră decizională, Camera Deputaţilor a adoptat un proiect de lege privind modificarea Codului de procedură civilă, care a fost trimis Preşedintelui României în vederea promulgării. În condiţiile în care unul dintre principalele subiecte actuale din mass media este reprezentat de modificarea codurilor penale, adoptarea acestei legi, mult mai importante pentru cetăţeanul de rând, a trecut aproape neobservată. Sunt modificate aproximativ 100 de articole din Codul de procedură civilă!
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
15 Februarie 2018, 09:07

Vultur la apă: În Pasajul Vulturul Negru băltește apa

Vultur la apă: În Pasajul Vulturul Negru băltește apa (foto: Facebook / Laurențiu Balaban)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Pasajul Vulturul Negru parcă ar fi blestemat. După trei ani de lucrări în care s-au tocat 4,1 milioane euro pe reabilitarea faţadelor, a tâmplăriei, pereţilor şi a pavajului, monumentul de arhitectură are încă probleme.

Deşi a montat stâlpi telescopici la toate intrările pentru a împiedica accesul maşinilor de teamă că acestea vor distruge pavajul şi pereţii, Primăria a fost incapabilă să ia măsuri elementare de prevenire.

Citeşte mai departe, pe blogul lui Bihorel!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
!
Cum se pot lua "măsuri elementare de prevenire a intemperiilor"??? Domnule profesor(?),să nu uitaţi să vă nominalizaţi la premiile Bihorel de Ziua Indrăgostiţilor (de limba română)!
Postat 16 Februarie 2018, 14:48 de eutanasiu
Ufffffff..
Made in Birtin ..by Bolojan@Malan..Hai inca 4 ani de reparatii,hai ca mari tzaranul bujetul orasului,acum trage pielea de pe oradeni..hai,hai..!
Postat 16 Februarie 2018, 13:49 de grigore
ca cum.....
Ca cum PMO ca cam asa si lucraturile gestionate de PMO! Ca cam asa!
Postat 15 Februarie 2018, 14:39 de scortosul
Fabula
Da si o sa stai pe post sa pescuiesti
Postat 15 Februarie 2018, 14:17 de Sandu1201
@Sandu 1201: podurile noastre... toate
Ei, si ce daca s-a inundat pasajul?! Facem si acolo un pod, si am rezolvat problema!
Postat 15 Februarie 2018, 12:56 de FaBULA
Excalibur
Bucurate ca se mai face un pod , o pasarelă ceva. Si curata-ti butoanele.
Postat 15 Februarie 2018, 11:30 de Sandu1201
Fake news
Asa se intimpla cind viata propulseaza profesori,juristi,medici ,jurnalisti pe functia ingrata de primar,sef consiliu etc.Din cauza inaltimii si abundentei fondurilor aflate in pixul lor intra intr-o transa hipnotica si se trezesc mega-arhitecti,mega-ingineri,mega-instalatori.Apoi urmeaza vertijul sub forma dealurilor alunecatoare si parcari subterane si subacvatice. Bine ca pe cetateanul de rind l-au incaltat cu n-spe mii de avize si diriginti de santier si supervizori ultracalificati, in timp ce megaproiectele le fac firme de provincie.Asteptam cu interes megaparcarea vizavi de vulturul negru.Din fericire acolo va fi de vina rds-rcs.De fapt si vulturul negru e tot al lor, parca,case solved.
Postat 15 Februarie 2018, 11:09 de excalibur
TDS, ai fost tare.
S-ar putea ca cei vizati de art.74, dupa ce se trezesc din betie, ignoranta sau ce ii caracterizeaza, sa priceapa la ce se expun cand bat câmpii. Ei nu pricep ca prostia si nestiinta, mai ales daca sunt laolalta, se platesc din greu la un moment dat.
Postat 15 Februarie 2018, 11:08 de CrisDumi
Tds
Scuze tds MIRCEA BADEA NU VADEA
Postat 15 Februarie 2018, 10:52 de Sandu1201
Tds
Tu tot imi arăți legi si chestii. Ar trebui sa ma si intereseze? Eu cred ca te referi la mircea vada.
Postat 15 Februarie 2018, 10:51 de Sandu1201
NOUL COD CIVIL
Art. 74: Atingeri aduse vieţii private Sub rezerva aplicării dispoziţiilor art. 75, pot fi considerate ca atingeri aduse vieţii private: a)intrarea sau rămânerea fără drept în locuinţă sau luarea din aceasta a oricărui obiect fără acordul celui care o ocupă în mod legal; b)interceptarea fără drept a unei convorbiri private, săvârşită prin orice mijloace tehnice, sau utilizarea, în cunoştinţă de cauză, a unei asemenea interceptări; c)captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate într-un spaţiu privat, fără acordul acesteia; d)difuzarea de imagini care prezintă interioare ale unui spaţiu privat, fără acordul celui care îl ocupă în mod legal; e)ţinerea vieţii private sub observaţie, prin orice mijloace, în afară de cazurile prevăzute expres de lege; f)difuzarea de ştiri, dezbateri, anchete sau de reportaje scrise ori audiovizuale privind viaţa intimă, personală sau de familie, fără acordul persoanei în cauză; g)difuzarea de materiale conţinând imagini privind o persoană aflată la tratament în unităţile de asistenţă medicală, precum şi a datelor cu caracter personal privind starea de sănătate, problemele de diagnostic, prognostic, tratament, circumstanţe în legătură cu boala şi cu alte diverse fapte, inclusiv rezultatul autopsiei, fără acordul persoanei în cauză, iar în cazul în care aceasta este decedată, fără acordul familiei sau al persoanelor îndreptăţite; h)utilizarea, cu rea-credinţă, a numelui, imaginii, vocii sau asemănării cu o altă persoană; i)difuzarea sau utilizarea corespondenţei, manuscriselor ori a altor documente personale, inclusiv a datelor privind domiciliul, reşedinţa, precum şi numerele de telefon ale unei persoane sau ale membrilor familiei sale, fără acordul persoanei căreia acestea îi aparţin sau care, după caz, are dreptul de a dispune de ele.
Postat 15 Februarie 2018, 10:44 de TDS
Tds
Am auzit ca se face lângă tine, sala polivalenta, o pasarelă.vai o sa creasca prețul la teren.
Postat 15 Februarie 2018, 10:22 de Sandu1201
TDS
Iar comentezi dea-n pxxxa.. so suit Bolojan si o pus el sticla pe acoperiș sau cum
Postat 15 Februarie 2018, 10:18 de Sandu1201
Au uitat sa refaca canalizarea !?!
Doar banii i-au luat ca sa-si plateasca darile la partid !?!
Postat 15 Februarie 2018, 10:16 de WinDos
LOL
Votati bolovan.
Postat 15 Februarie 2018, 09:24 de Citizen
LIDER MAXIMO
Încă una patronată de eternul BOLOJAN !
Postat 15 Februarie 2018, 09:17 de TDS
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
  • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)
  • Morţii cu morţii: Drumul între DN 79 şi cimitirul din Nojorid, presărat cu buruieni înalte de 2 metri! (FOTO)
  • Accident grav pe DN 1: Un bărbat a murit şi o femeie este în stare gravă, după ce o maşină s-a ciocnit cu un autocar (FOTO/VIDEO)
  • Culturi distruse: Grindina a făcut pagube enorme în mai multe localităţi din Bihor (FOTO/VIDEO)
  • Meciuri internaţionale atractive, la turneul internaţional de box 'Memorialul Nicolae Talpoş' (FOTO)
  • The Lion Kings: Campionii României la baschet au prezentat trofeul în faţa fanilor orădeni, fiind primiţi cu aplauze şi confetti (FOTO/VIDEO)
  • Furtună peste Oradea: Ploaia şi vijelia au inundat străzi şi au doborât copaci cu nemiluita (FOTO/VIDEO)
  • Bucurie în Piața Unirii! CSM Oradea este din nou campioana României la baschet! (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON