URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 19 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
15 Februarie 2018, 09:07

Vultur la apă: În Pasajul Vulturul Negru băltește apa

Vultur la apă: În Pasajul Vulturul Negru băltește apa (foto: Facebook / Laurențiu Balaban)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Pasajul Vulturul Negru parcă ar fi blestemat. După trei ani de lucrări în care s-au tocat 4,1 milioane euro pe reabilitarea faţadelor, a tâmplăriei, pereţilor şi a pavajului, monumentul de arhitectură are încă probleme.

Deşi a montat stâlpi telescopici la toate intrările pentru a împiedica accesul maşinilor de teamă că acestea vor distruge pavajul şi pereţii, Primăria a fost incapabilă să ia măsuri elementare de prevenire.

Citeşte mai departe, pe blogul lui Bihorel!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
!
Cum se pot lua "măsuri elementare de prevenire a intemperiilor"??? Domnule profesor(?),să nu uitaţi să vă nominalizaţi la premiile Bihorel de Ziua Indrăgostiţilor (de limba română)!
Postat 16 Februarie 2018, 14:48 de eutanasiu
Ufffffff..
Made in Birtin ..by Bolojan@Malan..Hai inca 4 ani de reparatii,hai ca mari tzaranul bujetul orasului,acum trage pielea de pe oradeni..hai,hai..!
Postat 16 Februarie 2018, 13:49 de grigore
ca cum.....
Ca cum PMO ca cam asa si lucraturile gestionate de PMO! Ca cam asa!
Postat 15 Februarie 2018, 14:39 de scortosul
Fabula
Da si o sa stai pe post sa pescuiesti
Postat 15 Februarie 2018, 14:17 de Sandu1201
@Sandu 1201: podurile noastre... toate
Ei, si ce daca s-a inundat pasajul?! Facem si acolo un pod, si am rezolvat problema!
Postat 15 Februarie 2018, 12:56 de FaBULA
Excalibur
Bucurate ca se mai face un pod , o pasarelă ceva. Si curata-ti butoanele.
Postat 15 Februarie 2018, 11:30 de Sandu1201
Fake news
Asa se intimpla cind viata propulseaza profesori,juristi,medici ,jurnalisti pe functia ingrata de primar,sef consiliu etc.Din cauza inaltimii si abundentei fondurilor aflate in pixul lor intra intr-o transa hipnotica si se trezesc mega-arhitecti,mega-ingineri,mega-instalatori.Apoi urmeaza vertijul sub forma dealurilor alunecatoare si parcari subterane si subacvatice. Bine ca pe cetateanul de rind l-au incaltat cu n-spe mii de avize si diriginti de santier si supervizori ultracalificati, in timp ce megaproiectele le fac firme de provincie.Asteptam cu interes megaparcarea vizavi de vulturul negru.Din fericire acolo va fi de vina rds-rcs.De fapt si vulturul negru e tot al lor, parca,case solved.
Postat 15 Februarie 2018, 11:09 de excalibur
TDS, ai fost tare.
S-ar putea ca cei vizati de art.74, dupa ce se trezesc din betie, ignoranta sau ce ii caracterizeaza, sa priceapa la ce se expun cand bat câmpii. Ei nu pricep ca prostia si nestiinta, mai ales daca sunt laolalta, se platesc din greu la un moment dat.
Postat 15 Februarie 2018, 11:08 de CrisDumi
Tds
Scuze tds MIRCEA BADEA NU VADEA
Postat 15 Februarie 2018, 10:52 de Sandu1201
Tds
Tu tot imi arăți legi si chestii. Ar trebui sa ma si intereseze? Eu cred ca te referi la mircea vada.
Postat 15 Februarie 2018, 10:51 de Sandu1201
NOUL COD CIVIL
Art. 74: Atingeri aduse vieţii private Sub rezerva aplicării dispoziţiilor art. 75, pot fi considerate ca atingeri aduse vieţii private: a)intrarea sau rămânerea fără drept în locuinţă sau luarea din aceasta a oricărui obiect fără acordul celui care o ocupă în mod legal; b)interceptarea fără drept a unei convorbiri private, săvârşită prin orice mijloace tehnice, sau utilizarea, în cunoştinţă de cauză, a unei asemenea interceptări; c)captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate într-un spaţiu privat, fără acordul acesteia; d)difuzarea de imagini care prezintă interioare ale unui spaţiu privat, fără acordul celui care îl ocupă în mod legal; e)ţinerea vieţii private sub observaţie, prin orice mijloace, în afară de cazurile prevăzute expres de lege; f)difuzarea de ştiri, dezbateri, anchete sau de reportaje scrise ori audiovizuale privind viaţa intimă, personală sau de familie, fără acordul persoanei în cauză; g)difuzarea de materiale conţinând imagini privind o persoană aflată la tratament în unităţile de asistenţă medicală, precum şi a datelor cu caracter personal privind starea de sănătate, problemele de diagnostic, prognostic, tratament, circumstanţe în legătură cu boala şi cu alte diverse fapte, inclusiv rezultatul autopsiei, fără acordul persoanei în cauză, iar în cazul în care aceasta este decedată, fără acordul familiei sau al persoanelor îndreptăţite; h)utilizarea, cu rea-credinţă, a numelui, imaginii, vocii sau asemănării cu o altă persoană; i)difuzarea sau utilizarea corespondenţei, manuscriselor ori a altor documente personale, inclusiv a datelor privind domiciliul, reşedinţa, precum şi numerele de telefon ale unei persoane sau ale membrilor familiei sale, fără acordul persoanei căreia acestea îi aparţin sau care, după caz, are dreptul de a dispune de ele.
Postat 15 Februarie 2018, 10:44 de TDS
Tds
Am auzit ca se face lângă tine, sala polivalenta, o pasarelă.vai o sa creasca prețul la teren.
Postat 15 Februarie 2018, 10:22 de Sandu1201
TDS
Iar comentezi dea-n pxxxa.. so suit Bolojan si o pus el sticla pe acoperiș sau cum
Postat 15 Februarie 2018, 10:18 de Sandu1201
Au uitat sa refaca canalizarea !?!
Doar banii i-au luat ca sa-si plateasca darile la partid !?!
Postat 15 Februarie 2018, 10:16 de WinDos
LOL
Votati bolovan.
Postat 15 Februarie 2018, 09:24 de Citizen
LIDER MAXIMO
Încă una patronată de eternul BOLOJAN !
Postat 15 Februarie 2018, 09:17 de TDS
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Se lucrează la extinderea drumului expres spre Episcopia Bihor. Se va construi şi un viaduct înalt de 10 metri (FOTO/VIDEO)
  • Cum arată Podul Centenarului. Va fi inaugurat înainte de termen, pe 1 Decembrie (FOTO/VIDEO)
  • Copţi, dar buni! Oradea a dat trei campioni la Openul Austriei de Judo Masters! (FOTO)
  • Nu vă jucaţi cu focul! Opt incendii de vegetaţie uscată, într-o singură zi (FOTO)
  • Să tragem linie! Lucrările pentru reamenajarea liniei de tramvai vor bloca cel puţin o lună circulaţia prin Calea Aradului (FOTO)
  • Statuia Evei Heyman din Parcul Bălcescu a fost donată Primăriei Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)
  • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
  • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON