URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 20 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
După ce, secole de-a rândul, şi-au luat-o pe coajă din toate poziţiile de la cotropitorii străini, românii şi-au câştigat libertatea de a fi bătuţi de instituţiile propriului stat: Miliţia, Securitatea, Armata, Poliţia, ocazional şi de forţele para-militare ale minerilor. Ultima intrată în păruiala generală asupra poporului căruia i s-a urcat democraţia la cap este Jandarmeria Română.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
15 Februarie 2018, 09:07

Vultur la apă: În Pasajul Vulturul Negru băltește apa

Vultur la apă: În Pasajul Vulturul Negru băltește apa (foto: Facebook / Laurențiu Balaban)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Pasajul Vulturul Negru parcă ar fi blestemat. După trei ani de lucrări în care s-au tocat 4,1 milioane euro pe reabilitarea faţadelor, a tâmplăriei, pereţilor şi a pavajului, monumentul de arhitectură are încă probleme.

Deşi a montat stâlpi telescopici la toate intrările pentru a împiedica accesul maşinilor de teamă că acestea vor distruge pavajul şi pereţii, Primăria a fost incapabilă să ia măsuri elementare de prevenire.

Citeşte mai departe, pe blogul lui Bihorel!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
!
Cum se pot lua "măsuri elementare de prevenire a intemperiilor"??? Domnule profesor(?),să nu uitaţi să vă nominalizaţi la premiile Bihorel de Ziua Indrăgostiţilor (de limba română)!
Postat 16 Februarie 2018, 14:48 de eutanasiu
Ufffffff..
Made in Birtin ..by Bolojan@Malan..Hai inca 4 ani de reparatii,hai ca mari tzaranul bujetul orasului,acum trage pielea de pe oradeni..hai,hai..!
Postat 16 Februarie 2018, 13:49 de grigore
ca cum.....
Ca cum PMO ca cam asa si lucraturile gestionate de PMO! Ca cam asa!
Postat 15 Februarie 2018, 14:39 de scortosul
Fabula
Da si o sa stai pe post sa pescuiesti
Postat 15 Februarie 2018, 14:17 de Sandu1201
@Sandu 1201: podurile noastre... toate
Ei, si ce daca s-a inundat pasajul?! Facem si acolo un pod, si am rezolvat problema!
Postat 15 Februarie 2018, 12:56 de FaBULA
Excalibur
Bucurate ca se mai face un pod , o pasarelă ceva. Si curata-ti butoanele.
Postat 15 Februarie 2018, 11:30 de Sandu1201
Fake news
Asa se intimpla cind viata propulseaza profesori,juristi,medici ,jurnalisti pe functia ingrata de primar,sef consiliu etc.Din cauza inaltimii si abundentei fondurilor aflate in pixul lor intra intr-o transa hipnotica si se trezesc mega-arhitecti,mega-ingineri,mega-instalatori.Apoi urmeaza vertijul sub forma dealurilor alunecatoare si parcari subterane si subacvatice. Bine ca pe cetateanul de rind l-au incaltat cu n-spe mii de avize si diriginti de santier si supervizori ultracalificati, in timp ce megaproiectele le fac firme de provincie.Asteptam cu interes megaparcarea vizavi de vulturul negru.Din fericire acolo va fi de vina rds-rcs.De fapt si vulturul negru e tot al lor, parca,case solved.
Postat 15 Februarie 2018, 11:09 de excalibur
TDS, ai fost tare.
S-ar putea ca cei vizati de art.74, dupa ce se trezesc din betie, ignoranta sau ce ii caracterizeaza, sa priceapa la ce se expun cand bat câmpii. Ei nu pricep ca prostia si nestiinta, mai ales daca sunt laolalta, se platesc din greu la un moment dat.
Postat 15 Februarie 2018, 11:08 de CrisDumi
Tds
Scuze tds MIRCEA BADEA NU VADEA
Postat 15 Februarie 2018, 10:52 de Sandu1201
Tds
Tu tot imi arăți legi si chestii. Ar trebui sa ma si intereseze? Eu cred ca te referi la mircea vada.
Postat 15 Februarie 2018, 10:51 de Sandu1201
NOUL COD CIVIL
Art. 74: Atingeri aduse vieţii private Sub rezerva aplicării dispoziţiilor art. 75, pot fi considerate ca atingeri aduse vieţii private: a)intrarea sau rămânerea fără drept în locuinţă sau luarea din aceasta a oricărui obiect fără acordul celui care o ocupă în mod legal; b)interceptarea fără drept a unei convorbiri private, săvârşită prin orice mijloace tehnice, sau utilizarea, în cunoştinţă de cauză, a unei asemenea interceptări; c)captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate într-un spaţiu privat, fără acordul acesteia; d)difuzarea de imagini care prezintă interioare ale unui spaţiu privat, fără acordul celui care îl ocupă în mod legal; e)ţinerea vieţii private sub observaţie, prin orice mijloace, în afară de cazurile prevăzute expres de lege; f)difuzarea de ştiri, dezbateri, anchete sau de reportaje scrise ori audiovizuale privind viaţa intimă, personală sau de familie, fără acordul persoanei în cauză; g)difuzarea de materiale conţinând imagini privind o persoană aflată la tratament în unităţile de asistenţă medicală, precum şi a datelor cu caracter personal privind starea de sănătate, problemele de diagnostic, prognostic, tratament, circumstanţe în legătură cu boala şi cu alte diverse fapte, inclusiv rezultatul autopsiei, fără acordul persoanei în cauză, iar în cazul în care aceasta este decedată, fără acordul familiei sau al persoanelor îndreptăţite; h)utilizarea, cu rea-credinţă, a numelui, imaginii, vocii sau asemănării cu o altă persoană; i)difuzarea sau utilizarea corespondenţei, manuscriselor ori a altor documente personale, inclusiv a datelor privind domiciliul, reşedinţa, precum şi numerele de telefon ale unei persoane sau ale membrilor familiei sale, fără acordul persoanei căreia acestea îi aparţin sau care, după caz, are dreptul de a dispune de ele.
Postat 15 Februarie 2018, 10:44 de TDS
Tds
Am auzit ca se face lângă tine, sala polivalenta, o pasarelă.vai o sa creasca prețul la teren.
Postat 15 Februarie 2018, 10:22 de Sandu1201
TDS
Iar comentezi dea-n pxxxa.. so suit Bolojan si o pus el sticla pe acoperiș sau cum
Postat 15 Februarie 2018, 10:18 de Sandu1201
Au uitat sa refaca canalizarea !?!
Doar banii i-au luat ca sa-si plateasca darile la partid !?!
Postat 15 Februarie 2018, 10:16 de WinDos
LOL
Votati bolovan.
Postat 15 Februarie 2018, 09:24 de Citizen
LIDER MAXIMO
Încă una patronată de eternul BOLOJAN !
Postat 15 Februarie 2018, 09:17 de TDS
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Prima ediţie a Crosului Cetăţii, un succes. Peste 250 de participanţi, cei mai mici dintre ei îmbrăcaţi în supereroi (FOTO/VIDEO)
  • Ziua Diasporei: Loredana şi-a cântat hiturile şi a plusat cu o piesă bihorenească învăţată de la Cornel Borza, pe scena din Cetate (FOTO/VIDEO)
  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON