URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 18 FEBRUARIE 2020

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Deși anual se asfaltează câteva zeci de străzi, numărul celor care rămân la stadiul de ulițe cu hârtoape este în continuă creștere. Acesta e paradoxul orădean, că nu prididesc edilii să asfalteze pe cât se dezvoltă noile cartiere. Dar principalul vinovat de toată această problemă e tot Primăria.
Zic şi eu
Adrian Cris
Poate vă şochez: mie mi-a plăcut sâmbăta trecută la Conferinţa Judeţeană a PSD Bihor! Recunosc, am avut o plăcere sadică, pe care am savurat-o ignorând că unii din cei 648 delegaţi veniseră la sărbătoarea de partid cu maşinile primăriilor. La fel, nu mi-a păsat nici că rezultatul "alegerilor" îmi era clar încă de două săptămâni: pentru că n-a îndrăznit nimeni să-l concureze, Mang a fost reales printr-o simplă ridicare de mâini.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Pe o străduță din Oradea țevile pocnesc mai des decât dopurile de șampanie prin restaurantele elegante. De câte ori apa rece, apa caldă sau agentul termic se infiltrează la suprafață din străfundurile bătrânei instalații, apare o echipă cu un scenariu bine stabilit: decopertează asfaltul, sapă tranșeea, ajunge la țeavă, taie bucata bolnavă, o sudează pe cea nouă, acoperă la loc, tasează pământul și betonează. Ulterior vine o altă echipă cu o basculă de asfalt și mai multe lopeți, după care, în sfârșit, pe străduța ghinionistă se lasă liniștea.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre dorința Guvernului Orban de a elimina pensiile speciale ale magistraților și despre grevele anunțate de aceștia ca reacție?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Recent a fost publicată în Monitorul Oficial al României Decizia nr. 581/1 octombrie 2019 a Curţii Constituţionale, prin care s-a stabilit că soluţia legislativă ce permitea menţinerea măsurilor asigurătorii ca urmare a sesizării penale făcute de Fisc este neconstituţională.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
02 Iunie 2014, 08:20

Profesorul de comedie: Mang zice că Scrisoarea a III-a a fost scrisă de... Caragiale (AUDIO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Aburii victoriei de la europarlamentare i-a îmbătat criţă pe pesediştii bihoreni. Dovadă stă însuşi şeful organizaţiei, Ioan Mang, care a făcut o gafă demnă de şcoala de corecţie.

Vorbind despre decizia liberalilor de a se alătura Partidului Popularilor în Parlamentul European, Mang a spus că scenele pe care le-a văzut la televizor, cu liberalii în prim-plan, sunt de-a dreptul comedie, ca-n "Scrisoarea a III-a de Ion Luca Caragiale".

Citiţi continuarea şi ascultaţi înregistrarea de la conferinţa de presă, pe Blogul lui Bihorel!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
!!!!!!!!!!!!
Si cand te gandesti ca a fost ministrul invatamantului....
Postat 03 Iunie 2014, 09:50 de john doe
despre Eminescu
Sa nu uit D-la Mang,textul lui Eminescu""Zdrobiti oranduirea cea cruda si nedreapta,ce lumea inparte in........
Postat 02 Iunie 2014, 21:39 de nu uita mang
Un idiot la microfon.
Un idiot la microfon !!! Asta e !! Copy-paste naste idioti si tara e plina de ei ,pana si la guvern !!
Postat 02 Iunie 2014, 20:45 de Eu unul
PCR transpartinic. Ep. ”Scrisorile” lui Caragiale şi Eminescu, atât de actuale (II)
Dlor politicieni: Oare de ce nu avem candidaţi ca Eminescu şi Caragiale? Şi din ”Scrisoarea a III-a” aflăm de ce: ”Au prezentul nu ni-i mare? N-o să-mi dea ce o să cer? N-o să aflu într-ai noştri vre un falnic juvaer? Au la Sybaris nu suntem lângă capiştea spoielii? Nu se nasc glorii pe stradă şi la uşa cafenelii, N-avem oameni ce se luptă cu retoricele suliţi În aplauzele grele a canaliei de uliţi, Panglicari în ale ţării, care joacă ca pe funii, Măşti cu toate de renume din comedia minciunii? Au de patrie, virtute, nu vorbeşte liberalul, De ai crede că viaţa-i e curată ca cristalul? Nici visezi că înainte-ţi stă un stâlp de cafenele, Ce îşi râde de-aste vorbe îngânându-le pe ele. Vezi colo pe uriciunea fără suflet, fără cuget, Cu privirea-mpăroşată şi la fălci umflat şi buget, Negru, cocoşat şi lacom, un izvor de şiretlicuri, La tovarăşii săi spune veninoasele-i nimicuri; Toţi pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă, Chintesenţă de mizerii de la creştet până-n talpă. Şi deasupra tuturora, oastea să şi-o recunoască, Îşi aruncă pocitura bulbucaţii ochi de broască... Dintr-aceştia ţara noastră îşi alege astăzi solii!”
Postat 02 Iunie 2014, 20:25 de stefan
PCR transpartinic. Ep. ”Scrisorile” lui Caragiale şi Eminescu, atât de actuale (II)
I. Dlor politicieni: Oare de ce nu prea avem candidaţi ca Eminescu şi Caragiale? Şi din ”Scrisoarea a III-a” aflăm de ce: ”Au prezentul nu ni-i mare? N-o să-mi dea ce o să cer? N-o să aflu într-ai noştri vre un falnic juvaer? Au la Sybaris nu suntem lângă capiştea spoielii? Nu se nasc glorii pe stradă şi la uşa cafenelii, N-avem oameni ce se luptă cu retoricele suliţi În aplauzele grele a canaliei de uliţi, Panglicari în ale ţării, care joacă ca pe funii, Măşti cu toate de renume din comedia minciunii? Au de patrie, virtute, nu vorbeşte LIBERALUL, De ai crede că viaţa-i e curată ca cristalul? Nici visezi că înainte-ţi stă un stâlp de cafenele, Ce îşi râde de-aste vorbe îngânându-le pe ele. Vezi colo pe uriciunea fără suflet, fără cuget, Cu privirea-mpăroşată şi la fălci umflat şi buget, Negru, cocoşat şi lacom, un izvor de şiretlicuri, La tovarăşii săi spune veninoasele-i nimicuri; Toţi pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă, Chintesenţă de mizerii de la creştet până-n talpă. Şi deasupra tuturora, oastea să şi-o recunoască, Îşi aruncă pocitura bulbucaţii ochi de broască... Dintr-aceştia ţara noastră îşi alege astăzi solii!”
Postat 02 Iunie 2014, 19:37 de stefan
PCR transpartinic. Ep. ”Scrisorile” lui Caragiale şi Eminescu, atât de actuale
I. A greşi este omeneşte. Domnul Mang nu a furat milioane de euro, respectiv nu a distrus destine profesionale şi umane, ca mulţi dintre actualii ”îngeraşi” care salivează veşnic după ciolanul politic. II. O scrisoare pierdută (Scena XII) -TIPĂTESCU: Blestemată politică! un moment să n-ai pace! Suntem în linişte... (lui Caţavencu.) Eu merg la telegraf să-ţi anunţ la Bucureşti candidatura... d-ta aşteaptă acasă un cuvânt al meu... Deseară, la întrunire, fii cu tact…. trebuie mult tact. (se aud în fund bătăi în uşă; toţi din scenă tac şi nu mişcă; iar bătăi, apoi trei fluierături) E Ghiţă, ăsta e semnalul lui! (merge şi deschide uşa din fund, prin care apare Cetăţeanul, fluierând ca de mirare.) -TIPĂTESCU: Iar? -CAŢAVENCU: Omul meu! (se dă cam la spatele Zoii.) -CETĂŢEANUL: Da, iar eu! (sughite.) Am venit pentru istoria aia de care am vorbit az-dimineaţă... Ce facem? Iacă, mâine începe... Eu... Pentru cine votez ? -TIPĂTESCU (ţinându-i calea să nu coboare în scenă): Pentru cine? pentru cine? Lasă-mă în pace, cetăţene: ai ajuns de nesuferit... Votează pentru cine pofteşti... -CETĂŢEANUL: Eu nu poftesc pe nimeni, dacă e vorba de poftă... 1. O concluzie amară: Mare dreptate ar avea cetăţeanul turmentat şi în ziua de astăzi. Cu excepţii de genul: Mircea Diaconu.
Postat 02 Iunie 2014, 19:18 de stefan
SI TOTUSI ....
Si totusi e vorba de O SCRISOARE dar PIERDUTA de I.L.CARAGIALE .Nu mai fiti asa de rai .
Postat 02 Iunie 2014, 17:23 de politicos
prostimea
ce mai radeam de Ceausescu ca are 4 clase ,dar nici cu Mang nu mi-e rusine ,o avea el mai multe clase dar degeaba ca nu a prea dat pe la scoala,nu stiu cum mai are tupeul sa se afiseze in public ,are o doza mare de inconstienta.
Postat 02 Iunie 2014, 16:57 de citta
Bihorel, care scrisoare???
Eminescu a scris "Scrisoarea III". "Scrisoarea a III-a" putea fi scrisa de oricine. Admiteti ca v-ati incurcat putin!
Postat 02 Iunie 2014, 16:21 de Calin
CUM NAIBA???????
RĂMÂN ĂŞTIA VEŞNIC ÎN FUNCŢII???? SE ŞANTAJEAZĂ UNII PE ALŢII, COTIZEAZĂ, SE ÎNVÂRT TOT EI ŞI EI ŞI EI ... PÂNĂ AMEŢESC !!!
Postat 02 Iunie 2014, 16:21 de ADINA
Pai, ce asteptati de la un plagiator ?
Toate belelele le are pe el, plagiatorul tovaras al hudemeristilor. Daca indivizi de genul acestui oportunist nu ar face parte din PSD, scorul electoral al partidului ar fi mult mai mare
Postat 02 Iunie 2014, 14:38 de alegeri
mang
mang- ministru al educatiei si culturii. BRAVO! BRAVO! BRAVO!
Postat 02 Iunie 2014, 14:03 de mang
cultura
de ris sa nu ridem de mang ! sa ridem de i.mb.ec.ilii care voteaza un astfel de i.d.iot ! ca doar e profesor universitar si parlamentar. cum votati, asa aveti, asa meritati, asa sinteti ! sug.ac.i rosii .
Postat 02 Iunie 2014, 13:34 de xlv
he, he, he
La cat e de bou, mang_litorul a citit scrisoarea de trei ori, si abia a treia oara a inteles-o, in final el crezand ca-s trei scrisori ! Cum dreaqu o fi turma de pesedisti bihoreni, daca baciul e prost de da in gropi?! Degeaba, prosti, da' multi!
Postat 02 Iunie 2014, 10:44 de scribul
Sula si prefectura
Sa fim seriosi, Carageale nu a fost nici plagiator nici PSD-ist.
Postat 02 Iunie 2014, 10:16 de Farfuridi
Culţii lui Ponta se dezlănţuie !?!
Monşer, mai dă o halbă ... hâc !?! Precis că pentru social-democraţi, epistola lui Bolojan către electoratul care nici nu trebuia să voteze la euroarlamentare a fost Scrisoarea a II-a, că cea dintâi a rămas la "regretatul" USL în care apare sloganul "Noi punem Bihorul pe primul loc" !?!
Postat 02 Iunie 2014, 09:01 de Carp III
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.4026 RON
  • 1 EUR = 4.7748 RON
  • 1 HUF = 0.0143 RON